ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הנבחרות: קליק אחד והמחשב כמו חדש 
 
 
אורי גושן

המחשב מתחיל לקרטע? המקום בכונן הקשיח נגמר? אורי גושן עם חמשת התוכנות הטובות ביותר שייתנו למחשב שלכם קצת אוויר לנשימה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Windows, ארצה

 
תפעול מערכת ההפעלה שלנו היא ממש כמו טיפול בחיית מחמד. צריך להשקיע בה, לשחק איתה קצת, לתת לה חיסונים ותרופות – והיא תהיה יהיה שמחה ומאושרת (או לפחות היא תעשה רושם כזה). אך לא תמיד יש לנו זמן לכל המטלות הללו, ולכן נדרשת מעט עזרה. ה"חיית-מחמד-סיטר" של מערכת ההפעלה, היא תוכנה אשר מאגדת בתוכה מספר רב של כלים ועזרים אשר נועדו לשפר, לתקן ולייעל את העבודה איתה. להלן התוכנות הכי טובות שיעשו את כל זה, ואפילו יותר.
 

TuneUp Utilities 2004

 
אם תהיתם איך תוכלו לשנות את הפרט הכי קטן במערכת ההפעלה, TuneUp היא התוכנה שתעשה זאת בשבילכם. ממשק התוכנה קומפקטי יחסית, אינו משתלט על כל המסך ומעוצב באלגנטיות מבחינה גרפית. הוא כולל כפתורי שליטה גדולים, ברורים ומאוירים אשר הופכים את ההתמצאות הראשונית בה לקלה ופשוטה, אך עם זאת, ליופי יש מחיר, והתוכנה צורכת משאבי מערכת גבוהים יחסית.

כמו כל התוכנות מהסוג הזה, תוכלו למצוא את רשימת הקטגוריות הראשיות בצד שמאל בחלון הראשי, ובצד ימין את המשימות והכלים הקיימים בכל אחת מהן. בחירה באחת מהמשימות הללו, תפתח בחלון נפרד את ההגדרות והכלים הספציפיים של המשימה, ובליווי מסך פתיחה המסביר בפירוט רב על איזה צורך הכלים הללו עונים. כל הכבוד על ההסברים, אך אולי היה עדיף להשאיר את כל הכלים בחלון אחד במקום לסרבל את המשתמש ולמלא את שולחן העבודה בחלונות נוספים?

המשימות מתחלקות לחמש קטגוריות: התאמה אישית ואבחון (שינוי המראה, ה"הרגשה" והתפעול של שולחן העבודה, שליטה על מנהל היישומים, מידע על המערכת) , ניקוי ותיקון (מחיקת קבצי "זבל" ורשומות מיותרות מהרג'יסטרי) , שיפור וייעול (פינוי זיכרון וירטואלי, איחוי הרג'יסטרי, אופטימיזציה של כל המערכת), שליטה ואדמיניסטרציה (מנהל יישומים, עורך הרג'יסטרי, הסרת תוכנות) והשמדה ושחזור קבצים (שחזור קבצים שנשלחו לסל המחזור והשמדת קבצים ללא יכולת שחזור).

התוכנה מכילה מספר כלים שימושיים במיוחד, כגון "תיקון בקליק אחד" של המערכת אשר סורק את הרג'סטרי והכונן הקשיח ומנקה "זבל" מיותר. "יועץ המערכת" המאתר בעיות תוכנה וחומרה וממליץ על אופן הטיפול בהן. "משפר מהירות" המסוגל להאיץ את מהירות הגלישה באינטרנט והעבודה במחשב. מרכז ההצלה המשחזר את מצב המערכת טרם השימוש בתוכנה או מפעיל את כלי השחזור של חלונות, וכמובן קביעת מועדים לניקוי ותיקון המחשב באופן קבוע ואוטומטי.

שורה תחתונה: כלי מצוין לביצוע תחזוקה שוטפת למחשב, המתאים במיוחד לשינוי ההגדרות ה"קטנות" של מערכת ההפעלה. עם זאת, למרות היותו ידידותי ונוח לשימוש, הוא מומלץ למשתמשים מנוסים יותר.
מחיר: 39.99$
הגבלות: תקופת נסיון של 30 יום
להורדה
 

Ace Utilities

 
אייס מאמינה שאין צורך בממשק יפהפה או בהסברים ארוכים ומפורטים כדי לעשות עבודה טובה. חלון התוכנה קטן אך נוח לתפעול, וגם כאן תוכלו למצוא את מרבית הפעולות הסטנדרטיות כשהן מחולקות לקטגוריות מסודרות. תוכלו לבצע פעולות ניקוי (קבצים מיותרים וספריות ריקות, רשומות מתות ברג'יסטרי, קיצורי דרך לא תקינים, היסטוריית גלישה ושימוש במחשב), פעולות שיפור (ניהול יישומי הסטארט-אפ, איתור כפילות קבצים, הסרת תוכנות) ולהגן על פרטיותכם (השמדת קבצים ומידע מהכונן הקשיח). מספר כלי העזר שהתוכנה כוללת אינה רב יחסית למתחרות (סה"כ 12), אך מי אמר שיש צורך בכל כך הרבה פעולות?

אם החלטתם להסתפק במה שיש לתוכנה להציע ותרצו לבצע פעולת ניקוי כוללת, תוכלו להיעזר באשף אשר יבצע את כל ארבע הפעולות (הניקוי, כאמור לעיל) בלחיצה אחת. ניתן לבצע פעולה זו גם באופן אוטומטי על ידי תכנות מועדים קבועים, למשל בכל יום בשעה מסויימת, בכל שבוע ביום כלשהו או בכל אתחול של המחשב. למרות שהתוכנה נוחה ויחסית פשוטה לשימוש, חסרה האפשרות לצפות בבר התקדמות הסריקה, ועליכם לחכות בסבלנות עד שהתוכנה תואיל בטובה לסיים את הפעולה בפרק זמן לא ידוע, ולעיתים אף תדרוש הפעלה מחדש של המחשב.

התוכנה מאפשרת להפעיל את מצב ה"מומחה", בו ניתן לערוך רשומות ברג'יסטרי ולאפשר פעולות שאינן זמינות במצב הרגיל. אם התחרטתם, התבלבלתם או ביצעתם מחיקה כטעות תמימה, תוכלו לבטל את מעשיכם באמצעות כלי השחזור. תוכלו לשחזר את הפעולות שנעשו על הרג'יסטרי, את הסרת הקבצים הזמניים והקבצים המיותרים.

שורה תחתונה: התוכנה מציעה מספר כלים מצומם יחסית, אך ביצועיה מהירים, פשוטים ואינם דורשים הגדרות מקדימות. משתמשים מנוסים עשויים למצוא אותה לוקה בחסר מבחינת כלים, אך משתמשים מתחילים יוכלו להסתפק בה.
מחיר: 29.95$
הגבלות: תקופת נסיון של 14 יום
להורדה
 
 

Super Utilities

 
אם תסתכלו על התוכנה במבט ראשון, סביר להניח שלא תתלהבו יתר על המידה. מסך הפתיחה נראה חובבני למדי, חלון התוכנה ענקי ועשוי להשתלט אפילו על כל המסך ובר הניווט השמאלי מכיל שורות קטגוריה צרות ולא ברורות במיוחד. מצד שני, היא כוללת 26 כלים שונים המחולקים לארבע קטגוריות, וככל הנראה יענה על כל צרכי התחזוקה השוטפים שלכם (וגם הפחות שוטפים).

ארבעת הקטגוריות יאפשרו לכם לנקות את המערכת (מחיקת קבצים זמניים או מיותרים, ניקוי רוגלות, ניקוי הרג'יסטרי, מנהל תוכנות הסטארט-אפ, הסרת תוכנות, שחרור זיכרון וירטואלי, תיקון קיצורי דרך מתים), לשמור על פרטיותכם (החבאת ספריות, ניקוי עקבות גלישה ושימוש במחשב, הגנה על תוכנות באמצעות סיסמא, השמדת קבצים, מנהל סיסמאות לדפדפן ושליטה על האתרים המופיעים תחת ספריית המועדפים), ולבצע פעולות מיוחדות (כיבוי אוטומטי למחשב, גיבוי התקנים ודרייברים, ניתוח גודל הספריות במחשב, ניהול שיוכי קבצים לתוכנות, וקביעת אילו כלים יופיעו בתפריט לחצן העכב הימני, לכשילחץ).

הסופר-חבילה הזו מציעה מספר כלים שימושים להגנה שוטפת בזמן אמת, וזאת בנוסף לכלי התחזוקה הקיימים. למשל, התוכנה תשב במגש המערכת ותתריע בכל פעם שיישום כלשהו או קוד מסויים ינסה לכפות את עצמו בעת אתחול המערכת. אתם תחליטו אם מדובר ברכיב לגיטימי, או באורח בלתי קרוי. בנוסף, אם אתר חצוף השתלט לכם על הדפדפן, תוכלו בלחיצת כפתור לשחזר את כל ההגדרות כגון אתר הבית, מנוע החיפוש ושאר ההתאמות האישיות שלכם.

שורה תחתונה: מאחר והתוכנה יושבת ברקע ללא הפרעה, היא מספקת פתרון נוח ופשוט להגנה, שיפור וייעול העבודה במחשב. מבחר הכלים שהיא מציעה הופך אותה למומלצת במיוחד.
מחיר: 49.95$
הגבלות: תקופת נסיון של 14 יום
להורדה
 

System Machanic

 
כמו ה- TU2004, גם המוסכניק הממוחשב הזה ייפתה אתכם ביופיו הרב, בנוחות השימוש והשליטה בו ובמגוון הכלים שהוא מציע. חלון התוכנה קומפקטי, אינו משתלט על כל המסך ומאפשר גישה ושליטה נוחים למדי על כל הפונקציות הקיימות (מעל 20 במספר). מיקום סמן העכבר על כל פונקציה, תציג בחלקו התחתון של המסך תיאור קצר שיפרט את צורך השימוש בו. לחיצה עליו, תפתח את המאפיינים הייחודיים של כלי העזר באותו החלון, ולא יעמיס או יבלגן את שולחן העבודה במסכים נוספים ומפוזרים.

חמשת הקטגוריות הקיימות יאפשרו לכם לבצע ניקוי למחשב ( הסרת קבצי מערכת זמניים ומיותרים, כפילויות קבצים, היסטוריית גלישה ושימוש במחשב, חסימת פופ-אפים והסרת תכנות מותקנות), לבצע פעולות תיקון (סריקת הרג'יסטרי ואיתור שגיאות, תיקון קיצורי דרך מתים), תחזוקה (אשף המבצע מספר פעולות בו זמנית, קביעת מועדים לביצוע הפעולות, הפעלת סרגל כלים, העברת תוכנות למיקום אחר בכונן), שיפור ביצועים (מהירות החיבור לרשת, מנהל ישומי אתחול, ביצוע פעולות איחוי לדיסק הקשיח ולרג'יסטרי, שינוי מאפיינים שונים בסביבת חלונות) והגנת פרטיות (השמדת קבצים, תמונת מצב של המערכת, הסרת "טפילים").

גם כאן תוכלו להיעזר במספר כלים "חיצוניים", הניתנים להפעלה מתוך התוכנה (אך אינם תלויים בה), כגון חוסם הפופ-אפים היושב במגש המערכת ומנטרל חלונות קופצים ופרסומות בתור האתר, וכל חסימה שכזו תלווה (אם תרצו) בקול של אגרוף, פצצה או אקדח. כלי נוסף הוא סרגל כלים אותו ניתן למקם בחלקו העליון או התחתון של המסך, המרכז את כל הפונקציות של התוכנה ומאפשר גישה מהירה אליהם. בנוסף, הסרגל כולל כלי העוקב אחר הזיכרון הוירטואלי של המחשב, ובמידה והוא יורד מתחת לרף שנקבע, הוא מעלה אותו חזרה למצב הנורמלי.

שורה תחתונה: מבחר כלים שימושיים גדול במיוחד, ממשק נוח וידידותי, צריכת משאבים נמוכה. אחת המומלצות.
מחיר: 29.95$
הגבלות: תקופת נסיון של 30 יום
להורדה
 

CCleaner

 
כל חבילות התוכנה הנזכרות לעיל כוללות אפשרויות רבות לשינוי הגדרות המערכת, סביבת העבודה, שיפור ושיפוץ המהירות של המחשב ושאר כלים שלא תמיד יש בהם צורך. עם זאת, תמיד יצטברו במחשב קבצים זמניים, קבצים מיותרים ועקבות גלישה ברשת ושימוש במחשב שהיינו רוצים להעלים. והרג'יסטרי? גם הוא נוטה לסבול מעודף שומן באזור החלציים, וגם אותו כדאי לנקות מדי פעם. לשם כך בדיוק תוכלו להיעזר בתוכנה קלה, חינמית (לשם שינוי) שתעשה את העבודה הכי חשובה במהירות הכי גבוהה.

שמה של התוכנה מייצג את שילוב המילים באנגלית Crap Cleaner, או בתרגום חופשי: מנקה הזבא'לה: קבצי זיכרון המטמון של הדפדפן (Cache), עוגיות והיסטוריית גלישה, אתרים אחרונים שהוקלדו, מסמכים אחרונים שנפתחו ויישומים שהופעלו (Run...), סל המחזור, מידע שנאגר בזיכרון הזמני (כאשר ביצעתם Copy לטקסט או תמונה, למשל) ועוד ועוד. התוכנה מאפשרת לבחור אילו רכיבים ברצונכם להסיר, ולאחר סריקה מקיפה תוכלו להתרשם מכמות הזיכרון הקשיח שהפריטים הללו תופסים, ולהעלימם במחי לחיצת עכבר.

שימו לב כי מחיקת קבצים זמניים ועוגיות עלולים לבטל את "זיכרון" של האתרים בהם אתם גולשים עם סיסמא ופרטים נוספים. על מנת למזער את הנזק, תוכלו להיכנס להגדרות התוכנה ולקבוע על אילו עוגיות ניתן לחוס ועל אילו ניתן לוותר. בנוסף, התוכנה סורקת במהירות את מערכת הרישום (הרג'יסטרי) ומאתרת "בעיות" (Issues) אותן ניתן לבחור ולהסיר בקלות. טרם פעולה זו, תישאלו באם ברצונכם לבצע גיבוי למערכת ומומלץ כמובן להיענות לבקשה זו (על כל צרה שלא תבוא).

שורה תחתונה: כלי רב עוצמה המסוגל לחסוך לכם מקום פנוי בכונן הקשיח, לתקן בעיות ברג'יסטרי ולהגן על פרטיותכם. אין בו את מרכיבי התוכנות האחרות, אך זהו בדיוק העניין.
מחיר: חינם
הגבלות: אין
להורדה
 

לפני שמתחילים

שימו לב: תוכנות מסוג זה עלולות להיות הרסניות במידה ונעשה בהם שימוש לא אחראי. אנא, קראו היטב את הוראות השימוש, היעזרו במסמכי העזרה וודאו כי קיימת אפשרות לשחזר או לבטל פעולות במידה ונגרם נזק כלשהו. והכלל הכי חשוב: לא יודעים - לא מתעסקים.
 

הנבחרות שלכם

משתמשים בתוכנה שעושה פלאים למחשב שלכם? רוצים שנמליץ עליה באחת הכתבות? שלחו לנו את התוכנות שלכם לשיפור המחשב, וספרו לנו כיצד הם הועילו (או לא) לביצועים שלו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by