ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך: סבבה DC 

מדריך: סבבה DC

 
 
ניצן וידנפלד

כולם מדברים על תוכנת השיתוף המהירה "סבבהDC" ורק אתם חוששים להצטרף? ניצן וידנפלד עם המדריך המלא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הכירו את רשת שיתוף הקבצים שתמיד היתה פה, ולמרות זאת לא השתמשתם בה: רשת ה-DC (Direct Connect). הרשת קיימת עוד מתקופת נאפסטר האגדית, הרבה לפני שקאזאה או הפרד פרצו לתודעה. למרות הפז"ם הגבוהה שהיא צברה, היא עדיין נראית ומתפקדת כאילו שלא עברו כבר 6 שנים מאז שהגיחה לעולם שיתוף הקבצים: כיאה לרשת שהיא "כל כך 1999", הקלינטים שלה נראים רע ואינם ידידותיים למשתמש. לזקני העדה שביננו היא מזכירה, ולא בערגה, את רשת ה-OpenNap ותוכנת ה-AudioGnome הזוועתית.
 
משתמשים חדשים נתקלים בדרך כלל בקשיים להשיג "חיבור אקטיבי" (אל דאגה, הכל יובהר בקרוב) ואפילו השגת תוצאות חיפוש מתבררת כמשימה לא פשוטה. אל דאגה: אנחנו נעזור לכם באילוף תוכנת ה-DC שלכם עד למושלמות.
 
בדומה לנאפסטר, רשת ה-DC מורכבת ממספר שרתים שאינם קשורים זה בזה, הנקראים "האבים". זהו חיסרון רציני לעומת הרשתות המתקדמות יותר, משום שכל האב מאפשר חיפוש רק במשתמשים המחוברים אליו. אולם כאן גם טמונים הייתרון והייחוד שברשת ה-DC: כל האב הוא מעין קהילה קטנה: המשתמשים יכולים לצ'וטט האחד עם השני בחדרי צ'אט, בדומה ל-IRC, ולחטט זה ברשימות הקבצים של האחר. כך נוצרות קהילות שיתוף המקדישות את עצמן לנושא ספציפי (סרטים ישראלים לדוגמה), ובהן ניתן לאתר מציאות נדירות.

בכלל, חווית השימוש ב-DC דומה הרבה יותר לשימוש בצ'אט, מאשר שיתוף ממוצע באחת מתוכנות השיתוף המוכרות.
 
 
 
DC זהו שמה של רשת השיתוף. במרוצת השנים הכתבו מספר תוכנות המאפשרות להתחבר לרשת זו (המכונות "קליינטים"),בינהן "DC++" והקליינט המקורי של חברת ניאו מודוס.

הקליינט הנפוץ בארצנו קרוי סבבהDC. אל תיטעו בשם, חווית השימוש בו היא לא הרבה יותר "סבבה" מבשאר הקליינטים. עם זאת, הוא עולה על המתחרים במספר פיצ'רים: הוא נשלט על ידי שפת הקודש, מאפשר הורדה ממספר מקורות במקביל ומתחבר אוטומטית למספר שרתי ברירת מחדל (שם תמצאו עוד ישראלים שמשתמשים בתוכנה).
 
את סבבהDC תוכלו להשיג כאן. תהליך ההתקנה לא דורש תשומת לב מיוחדת, ולכן נעבור ישירות להגדרת התוכנה. אם תפריט ההגדרות לא נפתח באורח פלא מעצמו, נפנה לתפריט הקובץ ונקיש על הגדרות. נפתח בכרטיסיה כללי.
 
בשדה הכינוי, נקיש שם ייחודי שישמש אותנו בצ'אטים. כמובן שיש לבחור בשם מקורי, שלא יתברר כתפוס כבר על ידי מישהו אחר. רצוי שלא להשתמש בתוים שאינם מספרים או אותיות. "_" ו-"-" אינם מומלצים, משום שישנם שרתים שלא מאפשרים שימוש בהם.
 
שדה הדואר האלקטרוני לא דורש הסברים מיוחדים. בסוג החיבור נבחר את האופן שבו אנחנו מחוברים לרשת. נעבור להגדרות החיבור: היציאה (פורט) שמשמשת את רשת ה-DC כברירת מחדל היא 1412. מכיוון שישנן ספקיות אינטרנט המאטות את התעבורה בפורטים הידועים כקשורים לחילוף קבצים, אנחנו נתחכם ונבחר מספר אקראי משלנו, במקרה הזה 7000. נציין אותו בשדות ה-TCP –ה-UDP גם יחד. כמובן שיהיה עלינו לפתוח את הפורט בפיירוול שלנו (כפי שמוסבר במדריך הביטורנט).
 
מה בנוגע לשדה ה-IP? לפני שנפנה אליו, נלמד מעט על החיבורים "פאסיבי" ו"אקטיבי". ברשת ה-DC, משתמש המחובר בחיבור אקטיבי מאפשר למשתמשים אחרים להתחבר אליו ישירות (בדומה לחיבור High ID ברשת האימיול). משתמש בחיבור פאסיבי לא מאפשר חיבור ישיר למחשב שלו (בדומה לחיבור Low ID ברשת הפרד), ולכן התקשורת שלו (בקשות חיפוש וכדומה) מתבצעות דרך השרת המרכזי. משתמשי חיבור פאסיבי מוגבלים בכמות תוצאות החיפוש ממשתמש יחיד שהם מקבלים (5, לעומת 10 בחיבור האקטיבי), מעמיסים מאד על השרת המרכזי, ומועדים להתקל בקשיים בזמן חיפוש (ולעיתים אף לא יקבלו תוצאות כלל). מהסיבות הללו תמיד נשאף לחיבור אקטיבי.
 
 
נחזור לשדה ה-IP, ונמלא אותו על פי אופן החיבור שלנו לאינטרנט:
- במקרה של חיבור ישיר, כלומר מחשב המחובר ישירות למודם, נשאיר אותו ריק. התוכנה תעדכן אותו באופן אוטומטי.
* במקרה של חיבור דרך ראוטר, יהיה עלינו לספק לתוכנה בעצמנו את כתובת ה-IP שלנו (היא לא תזהה בעצמה). נוכל לברר את הכתובת בכל פעם שאנחנו מפעילים את התוכנה (באתר הזה לדוגמה) ולהכניס את הנתונים בשדה. אם לאחר החיבור לרשת יתרחש ניתוק, ונקבל כתובת IP חדשה מספקית האינטרנט, יהיה עלינו לעדכן מחדש את השדה. לא נעים.
* אפשרות נוספת העומדת בפני המחוברים דרך ראוטר, היא הפעלת פיצ'ר של תוכנת הסבבהDC, הבודק את כתובת ה-IP פעם בעשר דקות, ומדווח אותה חזרה באופן אוטומטי. בשדה ה-IP נרשום "outside.ip", ונפעיל את הפיצ'ר על ידי מעבר לכרטיסיית כלים והקשה על outside ip, כפי שמודגם בסרטון הבא.
* ישנם גם כאלו המחוברים דרך מקום העבודה או הלימודים, באופן שלא מאפשר להם גישה לראוטר על מנת לפתוח בו את הפורטים. במקרה שכזה יהיה עלינו לברר את כתובת ה-IP של הרשת (באתר הזה לדוגמה), לרשום אותה בשדה ה-IP, לבחור חיבור פאסיבי מהאפשרויות בצד ימין ולהחזיק אצבעות.
 
נעבור לכרטיסיית ההורדות. בשדה ספריית ההורדה נבחר את הספריה שאליה אנחנו מעוניינים שיגיעו הקבצים שנוריד. בספריית ההורדה הזמנית נציין את המקום בדיסק הקשיח שבו התוכנה תאכסן את הקבצים שעוד לא הסתיימה הורדתם.
 
כל קובץ שאנו משתפים צריך לעבור אינדוקס. התהליך יוצר חתימה מיוחדת לאותו קובץ, שאינה תלויה בשמו. כך ניתן לאתר ברשת קבצים זהים, גם אם שמם שונה. תהליך האינדוקס של רשת ה-DC דורש יותר משאבי מערכת, ואורך יותר זמן ממקבילו ברשתות הפרד והביטורנט (שם הוא קרוי Hashing). בכדי להאיץ את התהליך אנחנו יכולים להגדיר לתוכנה לטפל ביותר מידע בכל רגע נתון, על חשבון משאבי מערכת. ולהיפך, בכדי לפנות משאבי מערכת אנחנו יכולים להקטין את כמות הנתונים שהתוכנה תטפל בהם.

נעבור לתפריט מתקדם. שדה המהירות שולט בכמות הנתונים, ונמדד במגה לשניה. מחשבים חזקים מסוגלים לטפל במהירות של 100 ואף יותר, בזמן שאחיהם יתקשו לטפל אפילו במהירות של 10. במקרה והמחשב הופך לאיטי ביותר בזמן האינדוקס, ננסה להזין מספר נמוך יותר.
 
נעבור לכרטיסיית השיתוף, נקיש על הוסף ספרייה ונבחר ספרייה שברצוננו לשתף. ברשת ה-DC כמות הנתונים שאנחנו משתפים חשובה ביותר, משום שישנם שרתים הדורשים רף כניסה מסויים (בדרך כלל סביבות ה-20 ג'יגה). למרות זאת לא רצוי לשתף ספריות סתמיות, או את ספריית ה-WINDOW. לא רק שאתם עלולים לזכות בבעיטה מהשרת, אלא ייתכן גם שתשתפו בטעות נתונים שלא הייתם שמחים שיסתובבו באינטרנט (למרות שאנחנו מאד נשמח אם תשתפו את תמונות ירח הדבש שלכם).
 
לאחר שבחרנו ספרייה תהליך האינדוקס יחל. נקיש על הפעל ברקע, בכדי שנוכל להמשיך להשתמש בתוכנה. עכשיו כשקראתם את כל מדריך ההגדרה, זה הזמן לספר לכם על דרך הקיצור: הסרטון הבא מדגים הגדרה מלאה של התוכנה.
 
הגיע הזמן להתחיל בשיתוף. ישנם מספר שרתים שהתוכנה מתחברת אליהם כבררת מחדל, הנמצאים בתחתית המסך. הקשה על שם שרת תפתח את חלון השרת, בו נוכל לבחון את רשימת המשתמשים המחוברים אליו. הקשה על סימלון ההאבים הציבוריים בסרגל הכלים תביא אותנו למסך השרתים. נקיש על רענן, וכך נקבל רשימה ארוכה של שרתים שניתן להתחבר אליהם. שימו לב לדרישות המינימום להתחברות: כמות המידע המשותף ומספר ההאבים שאתם כבר מחוברים אליהם. לחיצה כפולה על אחד השרתים תחבר אותנו אליו.

עם הזמן תגלו את ההאבים האהובים עליכם. בכדי להוסיף שרת לרשימת המועדפים, נקיש בעזרת הפתור הימני על שמו שבתחתית המסך ונבחר הוספה למועדפים.
 
 
חיפוש קבצים מתבצע בעולם ה-DC במספר אופנים:
* דרך מסך החיפוש, שם נקיש את שם הקובץ המבוקש
* לחיצה כפולה על שמו של משתמש תציג לנו את רשימת הקבצים שהוא משתף, באופן המזכיר מאד את סייר ה-Windows.
* רשת ה-DC מאפשרת חיפוש אוטומטי ברשימות הקבצים של משתמשים, בשם חיפוש ADL. נפנה לתפריט הנושא שם זה, נקיש על חדש, ונכניס את מאפייני הקבצים שברצוננו לאתר. מעתה, בכל פעם שנבדוק את רשימת הקבצים שמשתמש מציע, נמצא את הקבצים הרצויים לנו בספרייה מיוחדת. לדוגמה: בכדי לאתר את כל קבצי ה-AVI שגודלם עולה על 400 מגה, נקיש AVI במילות חיפוש, 400 בגודל, ו-MiB בסוג גודל.
 
משום שרשת ה-DC בנויה כקהילה, ההתנהגות של המשתמשים משפיע על מידת התועלת שהם יכולים להפיק מהרשת. מומלץ להיוועץ במדריך ההתנהגות. רשימות האבים ניתן למצוא כאן, וכאן וכמו כן באתר הרשמי של סבבהDC.
 
לפני שנאחל שיתוף נעים, חובה להזכיר, למי ששכח, ששיתוף קבצים המוגנים בזכויות יוצרים אינו חוקי בישראל. ישנם מספיק קבצים חוקיים לשיתוף. מישהו צריך לשמור על החוק במדינה הזאת, לעזאזל!

עזר בהכנת הכתבה: דורון טילמן
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by