ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
CeBIT 2005: הצצה לעתיד הקרוב 

CeBIT 2005: הצצה לעתיד הקרוב

 
 
אילנה תמיר

רובו-נעליים, סלולרי עם סקייפי ונגן מוסיקה שיודע גם לצלם. אילנה תמיר על הלהיטים הגדולים בתערוכה הכי חמה של עולם האלקטרוניקה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בצד השני יש גם טלפון סלולרי - סמסונג SCH-V770
 בצד השני יש גם טלפון סלולרי - סמסונג SCH-V770   
האם השנה נזכה סוף סוף לאיחוד מרגש בין הטלפון הסלולרי, המצלמה הדיגיטלית ונגן ה-MP3 למכשיר אחד? עם מוצרים כמו טלפון בעל דיסק בנפח 3GB או מצלמה באיכות 7 מגה פיקסל, החברות בתערוכת CeBit בהחלט שואפות לכך יותר מתמיד.

6,200 חברות (!) מ-70 מדינות הגיעו השנה להאנובר שבגרמניה, שם מתקיימת תערוכת CeBIT השנתית, התערוכה הגדולה בעולם לענייני תקשורת ומידע. 27 האנגרים ענקיים הוכנו, בכדי להכיל את חצי מליון עולי הרגל, שאמורים להגיע השנה. קוד הלבוש – מהוגן. המבטא השולט – קוראני. לא תראו כאן גיקים פרועי שיער שהגיעו להשתעשע עם כמה כפתורים ולקחת הביתה שקיות פלאסטיק עמוסות מארצ'נדייז. לכאן באים בשביל לעשות ביזנס.

מי שפיתח ציפיות, עלול להתאכזב: פצצות טכנולוגיות לא נחתו כאן השנה. לא הוצגה איזו טכנולוגיה פורצת דרך שלא שמענו עליה עוד קודם, אלא בעיקר היה עוד ממה שראינו בעבר. אולם, גם אם כבר יצא לנו לראות בחיים לא אחת טלפון - מצלמה, מכשירי דור שלישי או מסכי LCD, ב-CeBIT 2005 בכל זאת היו כמה שיאים שנשברו וכמה גבולות שנמתחו.
 
 
רבים מהמבקרים יסכימו שמלכת הנשף הייתה החברה הדרום קוריאנית סמסונג. בינואר השנה היא הציגה את מסך הפלאסמה הגדול בעולם (102 אינץ'). השבוע, בהמשך לאותה רוח, היא שברה בשנית שיא גודל: הפעם מסך 82 אינץ' בטכנולוגיית ה- TFT LCD. עוד בענייני גודל: סמסונג הציגה סלולרי חדש בעל מצלמה עם רזולוציה של לא פחות מ-7 מגה פיקסל. לשם השוואה, הרזולוציה של מצלמות דיגיטליות, שלא מטרידות אותך בצלצולים ברגעים מביכים, נעה כיום סביב ה-4 מגהפיקסל.

רזולוציה לא תמיד מספיקה בשביל שיצאו תמונות טובות. ב-SCH-V770, הבייבי החדש של סמסונג, פרט לשבעת המגהפיקסל המדוברים, אפשר למצוא גם אפשרות לפוקוס ידני, זום כפול 3 ואפשרות לבחור את מהירות הצמצם. עם נתונים כאלו, ללא ספק מתערערת האבחנה בין מצלמות דיגיטליות "על באמת", לבין סתם טלפונים המצויידים במצלמה.
 
 
בנוסף, הציגה סמסונג בתערוכה את הנגן הנייד החדש שלה, ה-SGH i300. גם במכשיר הזה ישנה כמובן מצלמה, אולם לא בזה ניחנת גדולתו. מדובר ב"נגנפון" של ממש, בעל דיסק קשיח, המסוגל להכיל קבצי מוזיקה ווידאו בנפח של עד 3GB.
 
 
 
נפח זכרון שכזה, ממצב את הנגנפון הזה במקום מכובד לגמרי בין נגני המוזיקה הניידים מבוססי הפלאש בעלי זכרון של עד 1GB, לבין נגני המוזיקה בעלי הדיסק הקשיח, המתחילים לרוב עם נפח של 4GB.
 
 
לא רק סמסונג הביאה גאווה לדרום קוריאנים. גם LG ייצגה את המדינה בכבוד. עבור החברות הקוריאניות בפרט והמזרח אסיאתיות בכלל, תערוכת CeBIT הייתה הזדמנות ראשונה במעלה, בכדי להחדיר את מוצריהן לשוק האירופי.

LG בחנה את הרגלי התקשורת של העולם המודרני וראתה את מה שגם אנחנו יכולים לראות- שיש מסביבנו יותר מידי מכשירי טלפון. כיום, כמעט לכל אחד מאיתנו יש טלפון סלולרי פרטי, על השולחן מונח לו טלפון נייח (שמסתבר שיש לו עכשיו גם שם מגניב – PSTN). אם מדובר על משרד, אז לרוב גם ישנה איזו מרכזיה פנימית או מכשירי ווקי-טוקי לתקשורת פנימית, במטרה לחסוך את עלויות התיווך של חברות הטלפוניה.

לאחר התבוננות מעמיקה זו, שאלה LG את עצמה, מדוע בעצם לא לצמצם את כל הטלפונים האלו למכשיר אחד? התוצאה שהתקבלה היא ה-LG-KF1000.
 
 
מדובר בטלפון סלולרי מהדור השלישי, המסוגל להתחבר גם לקו הטלפון הנייח. כמו כן, באמצעות טכנולוגית בלוטות' מתקן 1.2- תקן אשר מיושם זו הפעם הראשונה בטלפונים ניידים – ניתן לבצע באמצעותו שיחות ווקי-טוקי בטווח של כ-100 מטרים בין מכשירים דומים.

לפני שנסיים את הסקירה של חידושי הסלולר מ-CeBIT 2005, אנחנו חייבים להזכיר כאן עוד שתי ענקיות אחרות, את סוני אריקסון ואת נוקיה כמובן. סוני אריקסון הציגה בתערוכה מספר מכשירים.

ביניהם ניתן למצוא ה-W800, שאולי תזהו אותו תחת שם המותג הקלאסי: "ווקמן". על המכשיר הזה הכריזה לראשונה החברה בתערוכת הסלולר שהתקיימה בקאן לפני כשבועיים.
 
לווקמן הסלולרי הזה יש מקלט רדיו FM, זיכרון פנימי של 38MB וכרטיס זיכרון נשלף של 512MB. יש בו גם מצלמה בעלת 2 מגה פיקסל, מסך LCD 262,000 צבעים ובלוטות'. אומנם מול הסלולרי של סמסונג, בעל הנפח של 3GB לאכסון שירים, הווקמן הזה באמת מזכיר את הווקמן הענתיקה ההוא, מלפני 26 שנים, אבל עדיין, במדד תשומת לב המבקרים, הוא מוביל.

אשר לנוקיה, בשנה האחרונה מכירותיה נפגעו למדי, לאחר שלא הציעה מספיק מודלים קומפקטיים בעלי מצלמה. החודש ניסתה החברה להשלים את הפער, כשהציגה, בסך הכל, שישה מכשירים חדשים, הן בתערוכת CeBIT ובתערוכת קאן.

המכשיר 6230i אשר נחשף לראשונה ב- CeBIT מדגים יפה את הקו שבו החליטה לצעוד החברה. מדובר למעשה במכשיר פופולרי שהתווספה לו מצלמת 1.3 מגה פיקסל. יש לו זיכרון בנפח של 32MB וכניסה לכרטיס זיכרון נשלף, תמיכה בבלוטות' ורדיו FM.
 

בשורות רעות לחברות הטלפונייה

 
אין ספק שתערוכת CeBIT הוכיחה מחדש כי תחום התקשורת והטלפוניה פורח ועתיד עוד לגלגל מיליארדים. למרות חששות רבים שנשמעו סביב טכנולוגית הדור השלישי, נראה כי בכל זאת הצלחתה של הטכנולוגיה מובטחת, מה שנתן זריקה של עידוד לרבים בתעשייה.

אולם לצד האופטימיות, אפשר היה למצוא גם כמה פרצופים מאד מודאגים. מדובר על נציגים של חברות הטלקומוניקציה המסורתיות, אשר שמעו ב-CeBIT כמה בשורות שהן ממש לא טובות מבחינתן.
 
מי שעושה להן את הצרות האלו זו כמובן חברת Skype, אשר ניצלה את הבמה שניתנה לה, כדי להסביר שוב פעם לעולם, שעל שיחות טלפון לא צריך לשלם. כבר עכשיו יש לה 29 מיליון משתמשים רשומים המשתמשים בשירותי ה-VoIP שלה, כשמתוכם כמיליון המשלמים על שירות ה-SkypeOut המאפשר להתקשר מהמחשב לטלפונים רגילים.

החברה הכריזה כי היא עומדת כעת להתחיל בשירות נוסף הנקרא SkypeIn המיועד להרחיב עוד יותר את מספר משתמשיה. שירות זה הוא מעין תמונת מראה לשירות SkypeOut הקיים. נניח שיש לכם חשבון סקייפ בארץ, אולם למעשה אתם נמצאים בארה"ב. במקום לחייב את החברים הישראלים שלכם להתקשר אליכם שיחות בינלאומיות לארה"ב, הם יוכלו להתקשר מהקו הרגיל שלהם אל מספר הסקייפ שלכם בארץ. השיחה תועבר אוטומטית אליכם בחו"ל.

רוח גבית נוספת שמקבל תחום ה-VoIP בכלל וסקייפ בפרט הגיעה מכיוונן של מספר יצרניות טלפונים, אשר הצהירו כי הן עומדות לייצר, או כבר החלו לייצר, טלפונים התומכים בתקשורת אלחוטית מסוג Wi-Fi, הכוללים בפנים גרסה מיוחדת של התוכנה המאפשרת לבצע את השיחות ישירות דרך האינטרנט. לחברות מוטורולה, סימנס,Good Way Technologies, ו-Greatwall Infotech, כבר היה משהו ביד להציג בתערוכה.
 

טלפון אנטי בקטריאלי

 
האם אתם רוחצים ידיים 50 פעמים ביום? האם אתם פוחדים לאכול מכלים רב פעמיים במסעדות, מחשש לקבל חיידקים של אנשים זרים? האם אתם מחטאים את שפופרת הטלפון אחרי שמישהו אחר השתמש בה?

אם כן, לסמסונג יש פתרון מצויין עבורכם. המכשיר SCH-869 הינו טלפון סלולרי הצבוע בצבע אנטי-בקטריאלי. המכשיר הזה של ד"ר סמסונג לא ירשה לשום בקטריה, מיקרוב, וירוס, אמבה או כל יצורון אחר להקים אצלו התנחלות.
 
 
במבט ראשון אפשר לגחך על המכשיר ולחשוב שהוא סתם פינוק לאנשים מעודנים במיוחד, או פתרון שיועד לקהל של חולים הסובלים מהפרעה אובססיבית-קומפלסיבית. אולם במחשבה שניה, אפשר להבין מדוע סמסונג מצאה לנכון לשווק אותו ובמיוחד בקוריאה ובסין.

מדובר על שתי מדינות הסובלות לאחרונה מהתפרצויות חוזרות ונשנות של מחלות מדבקות קשות. הסארס, שכבר חשבנו שנעלם, חזר שוב וגם שפעת העופות גובה קורבנות רבים. זה נכון שיהיה זה נאיבי להאמין שטלפון סטרילי יוכל לפתור את כל בעיית ההדבקה. אולם מצד שני, אפשר להבין מדוע יהיו אנשים רבים במדינות האלו, אשר ירצו לנקוט במשנה זהירות וישמחו להחליף את המכשיר נגוע המיקרובים הישן שלהם במשהו נקי יותר.
 

מפלצת של טלוויזיה

 
העדכון על השיאים החדשים ששברו הפעם יצרניות מסכי הטלוויזיה הפך כבר לעדכון חוזר על עצמו, כמעט כמו תחזית מזג האוויר. נראה כי הן לא ישקטו עד שהן יצליחו להפוך את כל הקיר בבית למסך טלוויזיה אחד עצום.

בתערוכת CES שהתקיימה בחודש ינואר, הציגה סמסונג, (כן, שוב פעם סמסונג) את מסך הפלאסמה הגדול בעולם, בן 102 אינץ'. שיגעון הגדלות שלה לא נרגע, כשהיא שוב פעם שברה שיא, הפעם במקצה של מסכי ה- TFT LCD, עם מסך בן 82 אינץ'.

הטלוויזיה הענקית הזו בעלת רזולוציה מקסימלית של 1920 על 1080 פיקסלים, קונטרסט של 10,000:1 ובהירות של 500 cd/m². הגיימרים מבינכם שחולמים לחבר מסך אלוהי שכזה אליהם למחשב ולשקוע איתו לכמה יממות רצופות של Fifa 2005 או דום 3, וודאי גם תשמחו לגלות שגם יש לו יציאת HDMI (חיבור דיגיטלי להעברת וידאו באיכות HD).
 
גם החברות פנסוניק, שארפ, BenQ, ו- LG השוויצו בתערוכה עם מסכי HDTV בגדלים לא רחוקים מזה.
 

הנעל שמרגישה אותך

 
לחברת מוצרי הספורט אדידס היה משהו להראות לאנשי ההייטק המעונבים שפקדו את האנובר. היתה זו הנעל הנקראת Adidas-1, או "הנעל החכמה הראשונה בעולם" בשמה הלא רשמי. זוהי למעשה נעל ריצה, המתאימה את עצמה לסגנון הריצה הספציפי של הנועל אותה ולמשטח עליו הוא דורך.

בתוך הנעל מוטמנים סוללה, חיישן הקורא את פני השטח, מעבד ומנוע קטן, אשר משנה את המתיחות ואת הקושי של סוליית הנעל. אפשר גם להתאים את מאפייני הנעל בעזרת שני כפתורים הנמצאת בצידה.

אני לא יודעת עד כמה נעל כזו באמת תעניין את האצנים המקצועיים והאם אצנים גרועים שכמוני יקבלו בעזרתה פתאום כנפיים. אבל מה שבטוח הוא שיהיו כמה חובבי גאדג'טים, שלא יפספסו את ההזדמנות, שאפילו כפות רגליהם יהיו עטופות בכמה ברגים וצ'יפים סיליקוניים.
 
הנעל עתידה לצאת לחנויות בחודש אפריל והיא תעלה בסביבות 250$. תוכלו להתרשם ממצגת הפלאש הארטיסטית משהו שהופקה לכבוד היצירה החדשה, ואף מפרסומת הטלוויזיה. אולי בעצם לא כדאי להתחיל כבר מעכשיו לצפות בפרסומות, מאחר ויש לי הרגשה שעוד נשמע עליה רבות באירועי הספורט הקרובים.
 

זיוף של איפוד

 
תסתכלו טוב על התמונה של הנגן זה. יכול להיות שהוא מזכיר לכם משהו? האם יצא לכם לראות דבר דומה לזה בעבר? אם המילה "iPod" מדגדגת לכם בקצה הלשון, אתם ממש לא טועים. חברת LuxPro הקוריאנית הגיעה להאנובר, והוציא מהארגזים שלה נגן שנראה כמו שיבוט של נגן הפלאש של אפל, ה-iPod Shuffle. הם גם לא הלכו רחוק עם השם וקראו לנגן הזה Super Shuffle. אפילו את הסגנון של מודעות הפרסומת האייפודיסטיות, אלו עם הצללית הנושאת אוזניות לבנות, הם חיקו מבלי למצמץ.

ובכל זאת, יש כמה הבדלים : הנגן הקוריאני זהה במשקלו ל-iPod, אולם הוא גדול ממנו במעט. כמו כן, הוסיפה LuxPro גם רדיו FM ואפשרות הקלטה, שתי פונקציות אשר לא קיימות ב- iPod Shuffle ולטעמי חסרות בו מאד.

זה לא סוד שכולם מנסים לחקות היום, בצורה כזו או אחרת את אפל ואת הצלחתה, אולם החיקוי של LuxPro הוא הבוטה וחסר הבושה מכולם.
 
אני תוהה מה הם חשבו לעצמם ב-LuxPro כשהגיעו ל-CeBIT עם מוצר שכזה. אולי קיוו שבכל זאת הם יצליחו להתחמק איכשהו מתביעה. האמת, לאור ההתנהגות הדורסנית של אפל בזמן האחרון, אני מאחלת להם הצלחה בפעולות ההתחמקות.
 

לצלם מרחוק, להרגיש קרוב

 
האם תצליחו לנחש מה זה הדבר החמוד והעגול הזה שמופיע בתמונה? אני לא אתן לכם הרבה זמן לחשוב, מדובר במצלמה אלחוטית מתגלגלת. את הצעצוע הזה פיתחה חברת סוני אריקסון והיא מותאמת לטלפונים חכמים מתוצרתה.

יש לה יכולת להתגלגל, להסתובב אופקית ולנוע מעט גם אנכית. באמצעות תקשורת הבלוטות' שבטלפון הנייד, אפשר לנווט אותה במרחב עד למרחק מקסימלי של 50 מטר. המצלמה משדרת באונליין את התמונה שהיא רואה למכשיר הטלפון בין אם מדובר בסטילס או וידאו. תוכלו להבין יותר אם תצפו במצגת שהכינה החברה.

עכשיו תגידו לי בבקשה, זה רק המוח החולני שלי או שנראה שהמטרה העיקרית של המצלמה הזו היא להציץ מתחת לשמלות של נשים ללא ידיעתן?
 

25 DVD על בול

 
IBM הציגה בתערוכה אב טיפוס של טכנולוגיה, המסוגלת לאחסן על שבב אחד בגודל של בול, לא פחות מ- 25 דיסקים של DVD. על הטכנולוגיה, הנקראת Millipede, החברה החלה לדבר עוד לפני כשלוש שנים.
 
מדובר למעשה בשפיצים קטנים מסיליקון, אשר מחוררים חורים בגודל של 10 ננומטר בתוך משטח פולימרי. חימום המשטח, ממיס את הפולימר והחורים נסתמים בחזרה. בדרך זו ניתן לכתוב, ולמחוק מידע בהתאמה. IBM מסרה כי ייקח לה עוד כשנתיים עד שאפשר יהיה לשווק אותה באופן מסחרי ולשלבה בתוך מכשירים כדוגמת מצלמות דיגיטליות או טלפונים ניידים. אין גבול לדמיון מה כמות כזו של זיכרון על רכיב כזה קטן יכולה לאפשר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by