ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הרשת ארוכה ומסוכנת 

הרשת ארוכה ומסוכנת

 
 
אודליה ברקין

בשבוע שעבר נרצח הנער אופיר רחום בזמן פגישה עם אישה פלסטינית שהכיר דרך האינטרנט. גולשים שנפגשים זה עם זה לאחר שהכירו בחדרי צ'אט ובפורומים, עלולים לגלות כי האדם שנראה להם כל כך מקסים ברשת, אינו בדיוק מה שקיוו לו. להלן צרור כללים ועצות למפגש בטוח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אופיר רחום. זה לא הרשת שהרגה אותו
 אופיר רחום. זה לא הרשת שהרגה אותו   
בשבוע שעבר יצא הנער אופיר רחום, בן 16 מאשקלון, את ביתו עם סכום כסף גדול, בדרכו לפגוש אישה פלסטינית שהכיר באינטרנט. השניים נפגשו בירושלים, ומשם המשיכו למקום מגוריה סמוך לרמאללה. שם, כפי הנראה, נרצח בידי אנשי תנזים שהמתינו לו.

שלא יובן לא נכון: בניגוד לכותרות הססגוניות של כמה מהעיתונים, זה לא הרשת שהרגה אותו. זה אנשים בשר ודם, ותחבולה שהוא היה קורבן לה. הרשת, בדיוק כמו העולם האמיתי, מלאה סכנות ואנשים זרים עם מניעים לא ברורים. רק שבניגוד לעולם האמיתי, כשאנשים מתחברים לרשת הם נוטים להסיר את ההגנות שלהם, ושוכחים. הם שוכחים לרגע, שעצם העובדה שהם יודעים מי השחקן האהוב על בן שיחם ואיזה מוסיקה משמחת אותו, עוד לא הופכת את הקשר לאמיתי ובטוח.
 

גם בקליפורניה

המקרה של בט וודסוורת` מסן-דייגו, קליפורניה, יכול להמחיש את התופעה. כאשר החלה בט להתכתב עם תומס אבני, היא חשבה שמצאה את אהבת חייה. למעשה מה שמצאה היה רוצח מסוכן. השניים החלו להתכתב אי שם בשנת 1999, אחרי שהכירו בחדר צ`אט על ידי מכר משותף.

בראיון למגזין "סייברקריים", היא מספרת שהם חלקו את אותה ראיית עולם ואת אותם ערכים. אחרי חודש אחד בלבד של חלופת מיילים, הזמינה בת` את תומס לבוא לסן-דייגו לפגוש אותה פנים אל פנים. בסוף אותו שבוע בו בילו יחד בנעימים, התנפל עליה תומס, חנק אותה, והחל להלום בה בחפץ קהה. לאחר מכן, הוא שיסף את גרונה בסכין מטבח, שדד אותה ולקח לה את האוטו. אך וודסוורת` לא מתה. היא הצליחה להזעיק עזרה, ותומס, שנעצר בשדה התעופה, מרצה כעת עונש של מאסר עולם ועוד 14 שנה.

"הרגשתי ממש טיפשה שנתתי לזר הזה, לאדם הזה, להיכנס לי לתוך הבית, וזה מה שקרה", אומרת וודסוורת`. "אני לעולם לא אפגוש עוד מישהו מהרשת".

 

כללי זהירות לצ'ט

רוב הגברים משקרים לגבי הקרחת שלהם. מסתורין בצ`אט
 רוב הגברים משקרים לגבי הקרחת שלהם. מסתורין בצ`אט   
אולם, מטבעם שואפים אנשים להפוך קשרים וירטואליים למפגשים פנים אל פנים. לשם כך, חשוב מאוד לשמור על מספר כללי זהירות בסיסיים:

הכלל הראשון: אנשים משקרים. מעבר לכך שהרשת האנונימית מאפשרת לגבר בן חמישים להפוך ל`מחפשת-18`, השקר יכול להיות הרבה יותר עדין. הוכח שרוב הגברים משקרים לגבי הקרחת שלהם, המצב הכלכלי שלהם ומידת הספורטיביות שלהם, בעוד שרוב הנשים משקרות לגבי המשקל שלהן והגיל שלהן. לכן, כלל ראשון: כבדהו וחשדהו. לא לקבל כל דבר כאמת.

כלל שני: מידור. לא להסגיר יותר מדי פרטים אישיים. לא שם משפחה, לא מקום עבודה, לא טלפון ולא פקס. אין שום צורך בכל אלה. כמו שלא הייתם נותנים את הפרטים שלכם לכל דורש ברחוב, כך גם באינטרנט, יש לנקוט משנה זהירות.

כלל שלישי: לא למהר. מלילה אחד של שיחה אין לכם שום דרך לעמוד על טבעו האמיתי של האדם שממול. כולם נחמדים בלילה הראשון, אבל השאלה היא מה קורה אחר כך. ככל שתדברו יותר, כך תוכלו לזהות האם מספרים לכם את האמת.

כלל רביעי: היו כנים. אם אתם רוצים שאנשים יהיו כנים אתכם, תהיו כנים לגבי עצמכם. בכל מקרה לשקר יש נטייה להתגלות.

כלל חמישי: תתחילו משיחות טלפון. כבר בשיחת טלפון אפשר לדעת יותר על האדם עצמו. השיחה תורמת גם בכך שהיא מורידה את הפנטזיה הקסומה של הלילה בצ`אט אל דרגת המציאות היומיומית של קול אמיתי שבצדו שהשני של קו הטלפון.
 
 

כשמחליטים להיפגש

בבואכם לפגוש את בן זוגכם לצ`אט, יש לציית לכללים הבסיסיים הבאים:

קצר וקולע. פגישות ראשונות צריכות להיות קצרות. כך נחסכות המבוכה ואי הנעימות הכרוכה בהימצאות במחיצת אדם שלא מוצא חן בעיניכם כמו שחשבתם, וגם מקטין את הסיכון להימצא דקה מיותרת בחברתו של פסיכופט.

חובת הדיווח. חובה לדווח למישהו: עם מי אתם יוצאים, מתי, לאן אתם הולכים ומתי אתם חוזרים. על אותו אדם מוטלת חובת הבדיקה לשלומכם במהלך הפגישה, ובסיומה, לוודא שחזרתם הביתה בשלום.

מקום ציבורי. הפגישה תמיד תהיה במקום ציבורי, מואר ומלא אנשים. לא להזמין זרים אליך הביתה ולא ללכת לזרים הביתה, אין לכם מושג מה תמצאו שם.

עצמאות. לבוא ולחזור מהפגישה באופן עצמאי ולא להיות תלויים בהסעה של בן הזוג.

החשוב מכל: לבטוח באינסטינקטים שלכם. אם משהו באדם שמולכם לא נראה לכם (בחיוך שלו, במבט שלו, באופן הדיבור שלו) פשוט קומו ולכו. הקשיבו לתחושת הבטן שלכם.

ואל תתביישו לפעול לפי כל כללי הזהירות האלו, מוטב לנהוג בזהירות מאשר להצטער על כך שלא נהגתם בזהירות בדיעבד!

הורים שרוצים להכין את ילדיהם לכללי הזהירות של עולם הרשת, יכולים למצוא מידע באתר הבא, שמפרט כללי התנהגות שיש ללמד את הילד (בראש ובראשונה לא לתת מידע מכל סוג שהוא על עצמו, ולא להסכים להיפגש עם אנשים מהרשת בלי ליידע אתכם קודם).

האתר של ארגון מלאכי הרשת, שמקפיד לשמור על המוסר וההתנהגות הנאותה ברשת, מציע להורים לשאול את עצמם האם הילד שלהם מנהל שיחות ארוכות בטלפון עם מי שאינן מכירים, ובכלל להתערב יותר בחיי האינטרנט שלו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by