ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
עמימותה הבלתי נסבלת של המהפכה האזרחית 

עמימותה הבלתי נסבלת של המהפכה האזרחית

 
 
אורי רודריגז-גרסיא

בליכוד מתחמקים מלגלות לבוחרים את המצע האזרחי שלהם, ובעבודה ממשיכים לנפנף ברפורמה האזרחית המפורסמת. אבל בתווך מסתתרת המציאות האפורה של ההסכמים הקואליציוניים, וכרגיל, מי שיכריע לבסוף יהיה רצונו של הרב, ולא של הרוב.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הרב קובע. עובדיה יוסף  (איור: אלכס בנרר)
 הרב קובע. עובדיה יוסף (איור: אלכס בנרר)   
נפתח בחידה: בארץ מתגוררים למעלה מחצי מיליון עולים חדשים בעלי זכות בחירה. הם לא ידעו את מלחמת הלבנון, הם לא זוכרים את מלחמת המפרץ, המילים סברה ושתילה נשמעות להם כמו פירות טרופיים, ולחלקם הגדול אין שמץ של מושג היכן עובר קו חלוקת 67 בירושלים. במטות ההסברה של הליכוד והעבודה החליטו להסתער על קהל הזה בעזרת תקציבים גדולים. האם יצליחו המועמדים השונים לזכות בקול הרוסי?

רוב אוכלוסיית העולים, כמו גם חלקים גדולים בציבור החילוני הישראלי, מבקשים ממטות ההסברה לשמוע את האג`נדה האזרחית שלהם, ובעברית: מה תהיה עמדת ממשלתם בנוגע לנישואים אזרחיים, ממכר או ייבוא של בשר לא כשר, רישום הלאום בתעודת הזהות או פתיחת עסקים ותחבורה ציבורית בשבת. נכון להיום, מפזר מטה ההסברה של הליכוד ערפל קרב סמיך סביב המצע האזרחי של המפלגה. אישים ויועצים בליכוד בורחים משאלות הקשורות בדת ומדינה כמו מאש, אולי מהר יותר. בעבודה מרימים שוב את הדגל המשומש של "רפורמה אזרחית", כשבין המילים הבומבסטיות מסתתרת מציאות אפורה של הסכמים קואליציונים, מציאות בה כרגיל בקואליציות קובע הרב ולא הרוב, מילים יפות שאין מאחוריהם כלום.
 

לחילונים אין אלטרנטיבה

הסטת נושא סדר היום האזרחי מסדר היום הפוליטי נוחה לשני המועמדים כאחד. בהרכבה הנוכחי של הכנסת, כל תסריט קואליציוני שיתממש לאחר הבחירות ינוטרל בצורה זו או אחרת על ידי גוש חוסם דתי-חרדי. המועמדים השונים ומפלגותיהם מזגזגים הלוך ושוב בין רפורמות אזרחיות (עד כדי גיוס תלמידי הישיבות), לבין נישוק זקני האדמורים. הליכוד תומך שלשום בחוק טל, מתראיין אתמול לטלויזיה בשידור חי, ומבטיח היום לש"ס מתחת לשולחן ורחוק מעיני התקשורת שמירה על "סטטוס-קוו" בעניני דת ומדינה. בעבודה מדברים על רפורמה אזרחית ואף שלחו למערכת נענע את פירוט "יעדי הרפורמה שמנהיג אהוד ברק", לא עבר יום אחד והנה סוגר שר הפנים רמון חנויות לממכר חזיר בבית שמש. העבודה והליכוד מנסים לרקוד בו זמנית בחתונה רפורמית ובחתונה חרדית, ויוצאים מנקודת הנחה שבבחירות הקרובות אין למצביע החילוני אלטרנטיבה של ממש (בחירות כלליות). וכולנו, עולים כחילונים, נצטרף איתם למשחק ה"יויו".
 

הליכוד תומך בלכידות חברתית

ברק שוב מרים דגל משומש. בליכוד מדברים ג`יבריש (איור: אלכס בנרר)
 ברק שוב מרים דגל משומש. בליכוד מדברים ג`יבריש (איור: אלכס בנרר)   
כמעט שבוע שיחקתי בתופסת עם אישים בליכוד על מנת לשמוע את מצעה האזרחי של התנועה. ח"כים, יועצים ודוברים ברחו ממני כמו הייתי מצורע. חבר הכנסת שטרית עוד העז להתייחס בתחילת הקמפיין לנושאים אזרחיים, בהמשך הקמפיין נדם קולו, והוא פיזר עמימות כמו שאר חבריו. לבסוף הואיל מנהל קמפיין הליכוד ליאור חורב לנדב לי כמה משפטים, שאין מאחוריהם ולא כלום. "החברה הישראלית נדרשת להסכמות רחבות שיבטיחו לכידות חברתית כגורם מרכזי ביכולת עמידת החברה בישראל אל מול האתגרים הניצבים בפניה" הוא אומר. מעטים המקרים שיצא לי לשמוע משפט כה ארוך ויפה, שאין מאחוריו כלום. ראוי להכניס משפט מעין זה לספר כיס "המדריך לפוליטיקאי", אם יודפס כזה פעם.

חורב וצוות הליכוד ממאנים להגיב ישירות על הסוגיות האזרחיות שהוזכרו לעיל, ומסתפקים במנטרה כוללנית שגורסת כי יבצעו "היעדר כפייה בהסכמה", או בעברית: דבר והיפוכו. אריק מצהיר שיביא שלום ובטחון (סדר המילים במשפט זה עוד יתחלף כמה פעמים עד הבחירות), וחוץ מזה אפילו הוא לא יודע מה הוא רוצה, או יכול, להביא לכנסת הבאה. שלא לציטוט, אומרים בכירים בליכוד כי התנועה התחייבה בפני ש"ס על שמירת הסטטוס-קוו שהיה ערב ממשלת ברק: סוגיית גיוס בחורי הישיבות תורד מהפרק, משרד הדתות יפתח בקול תרועה רמה, נושא טיסות אל על בשבת והפעלת תחבורה ציבורית בשבת ירד מסדר היום, יותרו נישואים אזרחים רק למי שמנוע מטעמים הלכתיים להתחתן ברבנות, ועוד ועוד. לציטוט, ממלאים חברי הליכוד את פיהם במים קדושים, וכל מה שיוצא להם זה הברות קטועות בג`יבריש.
 
 

ובעבודה למדו מטעויות העבר

בעבודה המצב לא הרבה יותר טוב. נאמנים לחזונם המופלא בדבר הקמת ממשלה בלי הליכוד (אחדות), מודים בעבודה בפה מלא שהטלפון הראשון שיעשה ברק אם יזכה יהיה לאלי ישי. זה לא מפריע להם לפזר הבטחות בחירות פנטסטיות שלא יעמדו במבחן ש"ס אפילו דקה אחת. בתשובה לשאלה ישירה בנושא, אומר יו"ר צוות ההסברה של העבודה ח"כ אלי גולדשמידט כי "למדנו מטעויות העבר". אחת מ"טעויות העבר" עליהם מדבר גולדשמידט הוא עניין המחלוקת בין מרצ לש"ס בעטיה פרשה מרצ מהקואליציה. ברק כבר הכתיר את שריד לשר החינוך הבא, ואני, הספקן, הלכתי לבדוק בש"ס שמא חזרו המה בשאלה וה"שרץ" הוכשר. שם הרגיעו אותי: מקומו של שריד מובטח במגילת אסתר לצד אסתר ומרדכי (רמז: שלוש אותיות ויש לו אוזניים טעימות).
 

תהליך קטיעה משמח

הנקודות בעוף החול שמכונה על ידי ברק "רפורמה אזרחית" מתחלקות לשנים: פנטזיות, וזריית חול בעיני הציבור. בקטע של הפנטזיות אפשר למנות בין השאר את הפעלת התחבורה הציבורית בשבת, טיסות אל על בשבתות, תיקון חוק השבות ועוד. החלק של זריית החול יצירתי הרבה יותר. כך למשל תחת הסעיף של "רישום זוגיות והכרה אוטומטית בנישואים" מסתתרת לה פשרה משונה לפיה ירשם הזוג הנשוי בתעודת הזהות כ"זוגי" ולא כנשוי - מעין נישואין סוג ב`. תחת הסעיף "סגירת משרד הדתות" מסתתרת לה מזימה שתחליף את משרד הדתות מ"משרד" ל"רשות" שתשאיר בידי הגופים החרדים בדיוק אותו כוח שיש להם כיום במשרד הדתות, ואולי אפילו יותר - עניין סמנטי טהור.

בעניין אחד מסכימות ביניהן שתי המפלגות: חוקה לישראל. כבכל מערכת בחירות בשנים האחרונות מזדרזים המועמדים להבטיח חוקה שתגן עלינו ותשמור עלינו מפניהם. אולם כשמגיעים לאותיות הקטנות, מגלים את התמונה האמיתית. רעיון החוקה עמד על שתי רגלים עיקריות: הרגל החולה של הבחירה הישירה (למזלנו, רגל זו בתהליך קטיעה), והרגל השניה, חוק יסוד חופש הדת. אף מועמד אינו מוכן להתחייב להעביר את חוק יסוד חופש הדת שנדחה פעמים אינספור בלחץ החרדים. אם כך מה ישאר לנו מהחוקה? אולי חוק היסוד חופש העיסוק, שאיפשר יבוא בשר לא כשר, שיהיה אסור, כמובן, למכירה בחנויות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by