ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך: ביטורנט למקצוענים 

מדריך: ביטורנט למקצוענים

 
 
ניצן וידנפלד

כמה פעמים רציתם לבעוט בביטורנט כדי שישגר אליכם את הפרק החדש מהסדרה שאתם אוהבים במהירות גבוהה יותר? רוצים לטוס בביטורנט? ניצן וידנפלד עם המדריך המלא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אח, הביטורנט הזה. כמה פעמים רצינו לבעוט בו, להרביץ לו, לעשות משהו שיגרום לו להוריד מהר יותר. כמה אפשר להמתין עד הסידרה החדשה או הדיסק? כמה?
אולם בתחום הזה, לפחות, אלימות היא לא הפיתרון. רוצים לטוס בביטורנט? כל מה שאתם צריכים זה:
תוכנת ביטורנט טובה
הגדרה נכונה של חיבור האינטרנט
קישור טורנט איכותי
 

תוכנות ביטורנט: הבחירה הראשונה

שלא כמו Kazza, ביטורנט הוא שמה של שיטה להעברת קבצים, לא שמה של תוכנה. לרשותנו עומד מבחר של תוכנות ("קליינטים") שמביאות לנו קבצים בשיטה זו. הן נבדלות זו מזו בממשק, דרישות המערכת, הפיצ'רים וכמובן (איך אפשר בלי) בכמות הרוגלות.
 
למי שעוד לא מרגיש שהוא מוכן להתחייב לאחת מהן, מומלץ לבדוק את רשימת התוכנות הנפוצות. לאלו מכם שרוצים כבר לקשור את הקשר, אבל פשוט לא מצאו עדיין את בחירת ליבם, אנחנו נתמקד בשתיים מומלצות: Azureus ו-ABC.
 
 
 
הקליינט ראשון, Azureus, הוא הכבד שבחבורה. עמוס לעייפה בפיצ'רים, הוא עלול לגרום גם למחשב חזק להזיע. מצד שני, יש בו הכל: הגבלת רוחב פס נפרדת לכל טורנט, לוגים מכאן ועד לסין, שרת מובנה (אם אתם מעוניין לארח עוקב ביטורנט בעצמכם), חסימת כתובות IP ואפילו תמיכה בעברית. רק אל תשכחו שהקליינט הזה דורש שתתקינו ג'אווה קודם. הערה חשובה: אם כבר התנסיתם ב-Azureus וזנחתם אותה בגלל שהיא קרסה או התנהגה מוזר, יתכן שעדכון של הג'אווה במחשב שלכם יסדר את הבעיה.
 
ABC הוא קליינט מעט רזה יותר, גם בפיצ'רים וגם בדרישות המערכת. פשטות ההפעלה שלו והעובדה שהוא לא דורש ג'אוה, הופכים אותו למתחרה חזק ל Azureus. הוא לא תומך בעברית (עדיין, גם אותו נכבוש).
 

הגדרת חיבור האינטרנט

התקנתם תוכנת קליינט טובה, לחצתם על לינק, התחלתם להוריד קובץ ואז מה? כלום. הטורנט עדיין זוחל. למה? מפני שעכשיו אתם כמו הילד המסכן של השכונה, זה שלא מחלק לאף אחד ממתקים אבל תמיד מבקש ביסים. הזכרו רגע בימי ילדותכם, לא ממש אהבתם את הילד הזה נכון? ביטורנט פועלת בשיטה של תן וקח (החלפות בשפת הילדים). כאשר אתם מתחברים בראשונה לעוקב, הוא ידאג שתקבלו מספר חלקים בחינם מהקובץ שמועבר. אבל כל עוד שלא תשתפו גם אחרים בחלקים שיש לכם, הסיכויים שלכם לקבל נוספים הולך ופוחת. במילים אחרות: מהירות ההורדה שלכם תלוייה במידת השיתוף שלכם.
 
 
בכדי שתוכלו לשתף, כלומר לשלוח חלקי קובץ, אתם צריכים לתת לאנשים להתחבר למחשב שלכם. אם תאפשרו לאנשים להתחבר, תרוויחו פעמיים: תוכלו לקבל מאותם אנשים חלקי קובץ נוספים, וגם לשלוח להם חלקים נוספים.

אבל המציאות היא שרובנו מתחבאים לשם הגנה מאחורי חומות אש למיניהן, שלא מאפשרות לאחרים גישה למחשב שלנו. נביט בציור: לדני אין חומת אש, ולכן הוא יכול לשתף קבצים עם קובי ועוזי גם יחד. שני האחרונים מוגנים בחומת אש, ולכן יש להם אפשרות להתחבר רק אל דני. סביר להניח שדני יזכה למהירות העברה כפולה מזאת של קובי או עוזי.
 
מה שהציור לא מראה הוא את השלב הבא, שבו חוטף דני וירוס בגלל שאין לו חומת אש, נמחק לו הדיסק הקשיח ולכן הוא מחליט להתנתק מהאינטרנט ולהתמכר לאוסף משחקי הקלפים שלו. מוסר ההשכל הוא: חובה להשתמש בחומת אש. מי שחושב שהתוצאה היא סוף לשיתוף הקבצים טועה. מה שעליכם לעשות הוא לפתוח בקיעים בחומת האש, שיאפשרו גישה למחשב שלכם. בקיעים אלו נקראים "פורטים". ניתן לפתוח פורטים מסויימים, ולהשאיר את כל השאר חסומים, ובכך לאפשר שיתוף קבצים, בלי הסיכון של גלישה ללא חומת אש.
 
הפורטים ממוספרים, ואלה המשמשים באופן מסורתי את הביטורנט הם מספר 6881 עד מספר 6999. הבעיה היא שמה שאתם יודעים גם ספקיות האינטרנט שלכם יודעות ולכן יש שמאיטות בכוונה את התעבורה בפורטים אלו. אנחנו נתחכם ונשנה את הפורטים שבהם התוכנה משתמשת, בכדי לקבל את התעבורה המלאה.
 
 
בתוכנת Azureus נמצא את הגדרת הפורט בתפריט TOOLS, תחת "הגדרות", בסעיף "שרת". נשנה את הפורט (שורה ראשונה ושניה) ל-7000. השורה הראשונה (TCP Port) היא הפורט שדרכה יתחברו אלינו. השניה (UDP Port) מייצגת שיטת תקשורת שונה, המאפשרת ל-Azureus להמשיך הורדות גם אם העוקב אינו זמין, ולמצוא מקורות חדשים גם בלי עזרתו. היות והן לא מתנגשות אחת עם השניה, ניתן לתת לשתיהן את אותו הפורט.
 
 
ב-ABC ההגדרות שוכנות בתפריט File, תחת Preferences, בכרטיסיית ה-Network. נכניס שם את הערך 7000.
 
כל תקשורת היא דו כיוונית, והביטורנט לא יוצא מהכלל. על כל חבילת מידע שמתקבלת, המחשב שלנו שולח הודעת "תודה" למי שסיפק לנו אותה (בצירוף בקשה לחבילה הבאה, כמובן). אם נשתמש בכל רוחב הפס היוצא שלנו (זה המיועד להעלאה) לשליחת חלקי קובץ לאחרים, לא יישאר מספיק להודעות התודה (הנקראות "הודעות ACK" בגיקית). התוצאה היא שמהירות ההורדה שלנו תיפגע.

לכן עלינו להגביל את קצב ההעלאה ל-80% מרוחב הפס היוצא שלנו. לדוגמה: רוחב הפס לשליחה שלי הוא 96 קילוביט לשנייה (שהם 12 קילו בייט). אני צריך להגביל את קצב ההעלאה ל-9.6 בכדי לקבל ביצועים מיטביים (ברשותכם אני אעגל את המספר ל-10). ספקית האינטרנט שלכם תשמח להזכיר לכם את רוחב הפס המיועד לשליחה בחשבונכם, במקרה ששכחתם.
 
 
בתוכנת Azureus אנחנו מכניסים את הערך שחישבנו בכרטיסיית "העברה", בשני השדות העליונים.
 
 
ב-ABC עלינו לפנות לכרטיסיית ה-Rate Limiting ולעדכן את השדות השני והשלישי.
 

תפתח חלון

כעת כל שנותר הוא להרגיע את חומת האש שלכם, ולהסביר לה שעליה לאפשר תעבורה פורט שהגדרנו (7000). לשם דוגמה נשתמש בחומת האש של חלונות. ההגדרות בכל חומות האש האחרות צריכות להיות זהות.
 
 
יהיה עליכם להפעיל את חומת האש של חלונות, אם עוד לא עשיתם כך, ולפתוח את הפורטים.
נקיש בעזרת הכפתור הימני על האיקון My Network Places בשולחן העבודה, ונבחר (איך לא) ב-Properties. ברשימת ההתקשרויות שנפתחה נבחר את ההקשרות שלנו לאינטרנט (Local Area Connection 3 בדוגמה), נקיש על הכפתור הימני ונבחר ב-Properties בשנית.
 
 
נעבור לכרטיסיה Advanced ונקיש על Settings, בחלונית Windows Firewall.
 
 
נפעיל את חומת האש על ידי לחיצה קלה על On ונעבור לכרטיסייה Exceptions. נקיש על Add Port.
 
 
ב-Port נרשום 7000, נסמן את TCP וניתן להגדרה שם סקסי. נאשר.
 
 
נחזור על התהליך, אבל הפעם נסמן את UDP. נאשר.
 

זה הכל בקישור

עכשיו כשהכל מוגדר אפשר להתחיל להוריד נכון? עוד מעט. בכדי להשיג מהירויות העברה טובות אנחנו זקוקים לטורנטים ("העברות") שיש בהם את כמות הזורעים המירבית. אם יהיה זורע אחד לעומת מאה מורידים, הרי שהמהירות הכוללת תהיה נמוכה ביותר. לשם כך אנחנו צריכים למצוא מקורות איכותיים לקישורי הטורנט שלנו: פופולאריים מחד, ועם יחס טוב של זורעים למורידים (ככל שישנם יותר זורעים המהירות הכללית משתפרת).
 
עם המתקפה המשולבת של ה-MPAA על אתרי שיתוף הקבצים, נעשה קשה יותר ויותר למצוא אתרי קישורים לביטורנט יציבים. כאן תוכלו למצוא רשימה יחסית מעודכנת של אתרי קישורים בעולם, מחולקים לפי גודל. האתרים הטובים ביותר הם אלו הדורשים הרשמה משום שהם מנהיגים שיטה שמעודדת זריעה (מי שזורע מקבל גישה מהירה יותר להורדות חדשות - שיטה מהנה ומענה).
 
כעת, כשאתם מצויידים בתוכנה טובה, חומת האש שלכם מוגדרת ויש לכם קישורים איכותיים, אתם יכולים להתרווח אחורה וליהנות מההורדה. הורדה חוקית בלבד כמובן. באמת אנשים, בלי קשר לאמונה שלכם בנוגע לזכויות יוצרים, הורדת חומר מוגן בישראל היא פשע. מישהו צריך לנהוג על פי החוק בישראל, לעזאזל!
 

למשתמשים מתקדמים

 
רוצים לסחוט עוד יותר את הביצועים של Azureus? ניתן לגרום לתוכנה לחשב לבד את מהירות השליחה האופטימלית ולהתאים אותה לשימושים שאתם עושים בחיבור האינטרנט. היא עושה זאת על ידי בדיקות רציפות של החיבור שלכם, בעזת שליחת הודעות פינג למשתפים האחרים. השיטה רחוקה מלהיות מושלמת, אבל היא יכולה לתת לכם עוד יתרון קטן בקרב על המהירות האופטימלית.

בחלון ההגדרות יש לעבור לכרטיסיית ה-Auto-Speecd שתחת "העברה". נסמן את Enable when downloading and seeding ונשר. במידה ואתם לא מרוצים מהתוצאות, בטלו את הסימון.
 

כדאי לנסות

 
הפופולריות הרבה של Azureus הביאה כמה אנשים למסקנה שאפשר לנצל אותה ואת הביטורנט בכלל לשימושים קצת יותר מתקדמים מהורדות פיראטיות. Azureus הפכה לחברה, ושחררה את Zudeo, שהוא הרחבה של הקליינט הרגיל שלה.

Zudeo הוא שירות שיתוף וידאו, בדומה ליוטיוב, המבוסס על הביטורנט. בנוסף להורדה הרגילה של קבצים, ניתן להעלות ולשתף עם אנשים אחרים סרטונים. החברה מתמקדת בתוכן גולשים ובקרוב אמורה להציעה גם שירות חוקי להורדת סרטים באיכות DVD, בתשלום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by