ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
זרקו מספר, כל מספר 

זרקו מספר, כל מספר

 
 
יובל דרור

האם פעם בדקתם כיצד מחשבים את כמות הפיראטיות של סרטים, מוזיקה או תוכנות בישראל ובעולם? יובל דרור ניסה להבין והשתגע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"88% ממשחקי המחשב שנמכרו בישראל ב-2004 הם פיראטיים, מה שגרם לתעשית המשחקים האמריקאית הפסד מוערך של 12.4 מיליון דולר. שיעור זה מציב את ישראל בין עשר המדינות עם פיראטיות המשחקים הגבוהה ביותר מבין 67 מדינות שנבדקו על ידי הברית הבינלאומית לקניין רוחני (IIPA), שפרסמה בשבוע שעבר דוח בנושא", כך דיווח בדרמטיות אתר NRG בידיעה שכותרתה: "ישראל חזקה בפיראטיות משחקים".

במהלך השנים פיתחתי חיבה מיוחדת לארגוני ה-A: ה-BSA, RIAA, MPAA, IIPA וכמובן ה-CIA, ה-NSA ואחרים. אני בעיקר אוהב לקרוא את הדוחות של ארגוני ה-A. הם תמיד מלאים במספרים פנטסטיים שמייצרים כותרות. יאמר לזכות ארגוני ה-A שהם בדרך כלל מפרסמים נספח, קטן אך מרתק, באשר למתודולוגיה, שיטת המחקר בה הם השתמשו כדי לייצר את המספרים המרתקים. כן, מדובר בשיטת ייצור לכל דבר וגם אתם יכולים, אם רק תבינו את הוראות ההפעלה.
 
 
הנה לדוגמה, כך מחשבים את אחוזי פיראטיות של משחקי המחשב בכל מדינה. (ההסבר שיינתן מעתה ואילך מבוסס על תרגום חופשי של נספח המתודולוגיה). ההערכה מתבססת על סקרים שמתבצעים בכל מדינה ועוסקים בתנאי השוק ובגורמים אחרים המשפיעים על הימצאותם של משחקים פיראטיים. ההערכה הכוללת של המשחקים הפיראטיים מבוססת על הימצאותה של חומרה מתאימה למשחקים בכל שוק ועבור כל פלטפורמה (PC, מחשבים כף יד וקונסולות). הערכות אלו, מושוות לנתונים הכלליים באשר לאחוז הפיראטיות ביחס למכירות הלגיטימיות וזאת במטרה לחשב הערכה נוספת שעוסקת בכמות המשחקים הפיראטיים.

במלים אחרות, וקצת יותר מובנות, אף אחד לא באמת יודע כמה משחקי מחשב נמכרים במדינה. אף אחד גם לא יודע באמת כמה משחקים פיראטיים יש. אז עושים ניחומדן (שילוב של ניחוש ואומדן או באנגלית guestimation) אחרי כמה ניחומדנים כאלה (כמה פיראטיות יש, כמה מחשבים יש, כמה קונסולות יש וכן הלאה), מגיעים לאיזשהו מספר.
 
אבל הניחומדן שעוסק במשחקים פיראטיים הוא כלום, הוא ילד בהשוואה לדרך בה מנחמנדים את פיראטיות הסרטים במדינה כמו ישראל. שימו לב: מספר החנויות שמשכירות סרטי וידאו פיראטיים ומספר אלו שמוכרות סרטי וידאו פיראטיים מוכפלים במספר הממוצע של הסרטים המושכרים/נמכרים בכל חנות שכזו במשך שנה. המספר שהתקבל מחיבור כל הנתונים מכל החנויות מוכפל באחוז הסרטים שהיו מושכרים או נמכרים באופן חוקי ומותאם כך שיצביע על נתח השוק של הסרטים האמריקאים מכלל שוק הסרטים במדינה. המספר החדש שזה עתה התקבל, הוא הנתון שמלמד על המכירות וההשכרות החוקיות של סרטי וידאו שתעשיית הסרטים האמריקאית מאבדת מדי שנה כתוצאה מפיראטיות. נתון זה מותאם פעם נוספת כדי שישקף את הנתון הסיטונאי של מוצרי וידאו חוקיים וזאת בהשוואה להפסדים שנגרמים כתוצאה מפיראטיות הוידאו.

כמות הניחומדנים במקרה הזה היא מדהימה. במדינה כמו ישראל אין לאף אחד מושג כמה חנויות משכירות או מוכרות סרטי וידאו פיראטיים שלא לדבר על ממוצע המכירות או ההשכרות השנתי של כל חנות וחנות כזו. האם יש 50 חנויות כאלו בישראל? 150? אולי 1,050? האם הן משכירות 100 סרטים ביום ומוכרות 50 או שמא הפוך או שמא יותר ואולי פחות? מהו החלק של הסרטים האמריקאים בתוך הסרטים האלו והאם למישהו יש מושג ירוק איזה אחוז מהסרטים הפיראטיים היו מושכרים או נמכרים באופן חוקי אם הם לא היו מושכרים או נמכרים באופן פיראטי?
 
 
אמנם חלק מהנתונים הללו נלקח ממשטרת ישראל, מסקרים שעורכות חברות מחקר דוגמת IDC וכן הלאה, אבל האמת המרה היא שלאף אחד אין באמת מושג מה הם "הנתונים האמיתיים". חופש הפעולה העצום של עורכי הדו"ח לשחק עם הנתונים בכל דרך שרק נראית להם היא כל כך רחבה, עד שכל ניסיון רציני להסתמך על הנתונים כנתונים מהימנים ייחשב כבלתי רציני. ויש לזכור, עוד לא דיברנו על הדרך שבהם מעריכים ה-IPAA, RIAA, BSA ושאר ארגוני ה-A את כמות הפיראטיות של מוזיקה, תוכנות, ספרים ושאר מוצרים ואת הנזק שהפיראטיות הזו גורמת לארה"ב, לעולם ולאנושות.

מכירה פיראטית של סרטי וידאו, מוזיקה, תוכנות וכל מוצר אחר היא גניבה וזיוף לכל דבר. אין הבדל בין חיקוי של שעון של סייקו, מכנסי ליוויס או בושם של "בוס" לבין מכירת עותק פיראטי של סרטי דיסני, דיסק של מדונה או תוכנה של אדובי. מי שעושה זאת ראוי שידחפוהו לכלא ויפה שעה אחת קודם. ואולם מי שנאחז בנתונים של ארגוני ה-A ראוי שיידע כי הוא עושה שקר בנפשו. הקשר בין הנתונים האלה למציאות הוא קלוש ורובו ככולו פרופגנדה זולה ומכוערת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by