ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המובטלים יכולים לחכות 

המובטלים יכולים לחכות

 
 
אורי רודריגז-גרסיא

ה"מצב" הביטחוני שמרחף כעננה כבדה מעל מערכת הבחירות הזו, השכיח פתאום את כל הבעיות החברתיות הבוערות, שהן הבעיות האמיתיות שצריכות לעמוד על הפרק: האבטלה, מצב החינוך ומערכת הרווחה הקורסת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ש``ס היא המתחרה הישירה של הליכוד. מאיר שטרית (רויטרס)
 ש``ס היא המתחרה הישירה של הליכוד. מאיר שטרית (רויטרס)   
בשיחה של אחד על אחד עם חבר הכנסת מאיר שטרית, הממונה על צוות ההסברה של הליכוד, הוא מתפנה לרגע מהעיסוק היומיומי בדיאטה של שרון, באכזבה (שלו) מברק ובהפרחת סיסמאות בחירות נבובות ומדבר על העניין החברתי. ניכר על שטרית כי הנושא החברתי בוער בדמו. כלפי חוץ, הוא לא מסתיר את שאיפותיו לשמש כשר האוצר הבא, מעין סגירת מעגל עבורו. בחדרי חדרים, תופרים לו בליכוד תיק לא פחות חשוב: תיק החינוך. במגעים שהתקיימו לאחרונה בין ש"ס והליכוד מבקשת ש"ס זכות ווטו על תפקיד שר החינוך. שלא לציטוט מתנגדת ש"ס נחרצות למינויו של שטרית לתפקיד: עמדתו בדבר גיוס החרדים, רשת החינוך של ש"ס ותקצוב מוסדות התנועה, ידועות לכל ואף הוא אינו מסתיר אותן.

"אני מודע לזה שש"ס היא המתחרה הישיר של הליכוד", אומר שטרית בראיון לנענע, "אני לא רואה טעם בלהילחם עם ש"ס מחוץ לקואליציה, צריך להחזיר את הקהלים שהצביעו לש"ס כגון תושבי עיירות הפיתוח, חזרה לליכוד - על ידי עשייה חברתית".

בתקשורת טרם פורט המצע החברתי המדויק של המתמודדים, אולם בליכוד מכינים "תוכניות מגרה" שעיקרן להוציא את מרכז הכוח של התיקים החברתיים מדי ש"ס, ולהפנות תקציבים לרווחה. בדיוק כמו התוכנית המדינית של הליכוד, גם התוכנית החברתית עלולה להזיק לתנועה אם תפורסם ותפורט לפני הבחירות: בש"ס לא יעברו לסדר היום על ויתור במוקדי הכוח החברתיים שהביאו לה את 17 המנדטים שלה.
 
``אם רק היו נותנים לו ארבע שנים``. ברק בכיתת לימוד בירוחם
 ``אם רק היו נותנים לו ארבע שנים``. ברק בכיתת לימוד בירוחם   
מהצד השני של הקשת הפוליטית חורשים במטה ברק את הארץ, ולא משאירים אבן על אבן בחיפוש אחר עוד בית-ספר, עוד אגף בבית חולים, עוד ספריות ביישובי הספר שיהפכו לציוני דרך במסע הבחירות החברתי של ברק. גם פרסום המלצת וועדת וינוגרד לשכר הלימוד לאוניברסיטאות, הפך בידיהם המיומנות של אנשי העבודה לאירוע בחירות מתוקשר, בעבודה אפילו לא ניסו להסתיר את העיתוי השקוף לפרסום מסקנות הוועדה.

יו"ר הקואליציה, אופיר פינס מכחיש את הטענות אודות כישלונו של ברק בתחום החברתי בשנה וחצי של כהונתו. "לו היו נותנים לברק ארבע שנים מלאות, אני בטוח שהיה מביא פתרון כלכלי חברתי", אומר פינס. הוא יורה לכל הכיוונים את המצע החברתי החדש (שעדיין אינו מגובש, כך נראה) של מפלגת העבודה, ובין לבין הוא מספר על כוונה להוריד התשלומים על ביקור רופא, להוריד את מחירי התרופות, להקצות ארבעה מיליון שקל לתוכנית חברתית-כלכלית למען ערביי ישראל, ועוד ועוד. באשר למצב האבטלה, אומר פינס שאמנם מספר המובטלים במשק לא ירד, "אולם הוא גם לא עלה". פינס מספר על תוכנית מגירה למלחמה באבטלה, שעיקרה הרחבת התוכנית לעבודה יזומה הנהוגה כיום במספר מקומות מצומצם בדרום הארץ, לאזורים נוספים.
 

שלא במפתיע, נשענים ברק וחברי ממשלתו גם על ההישגים החברתיים של מרצ. כך מנופף פינס בחקיקת חוק הדיור הציבורי של מרצ כהישג של ממשלת ברק, כך מתלווה לברק בסיוריו בבתי הספר שר החינוך לשעבר יוסי שריד. שריד יש לציין, הוערך כשר חינוך גם על ידי אוכלוסיות ימניות מסורתיות כאופקים ונתיבות, ובעבודה משתמשים בעובדה זו עד תום. אם עד לפני כשנה התמרמרו במרצ ששריד מצליח בתפקידו כשר החינוך למרות ברק שמנסה כל העת לכבול את ידיו, הרי שעתה הכל נסלח והכל נשכח. כאילו מעולם לא נזרק שריד ממשרד החינוך על ידי שלוחיו של משולם נהרי, כאילו הוא וברק היו ועודם החברים הטובים ביותר עלי אדמות.

כך או כך, נראה כי עדיין לא נאמרה המילה החברתית האחרונה על ידי המתמודדים. לשרון קשה יהיה לנער את חיבוק הדוב החברתי של ש"ס מעל לכתפו, ברק לא יוכל לפתור את סיסמת הבחירות שלו על 300 אלף מובטלים בתירוצים קלושים. למען האמת, במטות שתי המפלגות מודים כיום על כל רגע ורגע שבו עראפת מסרב, קלינטון מצהיר, או בן עמי נלחם בלהט. במצב החברתי של ישראל 2001 יותר קל עם עז בבית.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by