ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אריאל שרון: הבולדוזר מסתער 

אריאל שרון: הבולדוזר מסתער

 
 
עדו שטרנברג

מעט יותר משנה וחצי אחרי שמונה ליו"ר זמני של תנועת הליכוד והצליח לשקם אותה, אריאל שרון נמצא בעמדה חזקה וטובה מאי-פעם. אחרי שביקורו בהר הבית בספטמבר היווה את הניצוץ שהצית את אינתיפאדת אל-אקצה, ואחרי חזרתו ויצאתו של בנימין נתניהו מהמשחק הפוליטי - נראה היום שרון קרוב מתמיד לכיסא ראש הממשלה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שיקם את המפלגה וגם את המזנון במצודת זאב. שרון נבחר לראשות הליכוד (רויטרס)
 שיקם את המפלגה וגם את המזנון במצודת זאב. שרון נבחר לראשות הליכוד (רויטרס)   

במאי 99`, לאחר תבוסתו של בנימין נתניהו בבחירות לראשות הממשלה והכרזתו על נטילת "פסק זמן מהחיים הפוליטיים" - נבחר אריאל שרון על-ידי חברי סיעת הליכוד להנהיג זמנית את התנועה, והוסמך לנהל משא ומתן עם ראש הממשלה הנבחר, אהוד ברק, על כניסה לקואליציה. חרף נכונותו של שרון להצטרף לממשלה בראשות ברק, העדיף האחרון בסופו של דבר את ש"ס על פני הליכוד, ושרון נותר מחוץ לממשלה. בספטמבר 99` הפך מינויו הזמני של שרון לקבוע. שרון החליט להתמודד על ראשות הליכוד, כשמולו התייצבו ראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט, וח"כ מאיר שטרית. שרון זכה בכמחצית מקולות המצביעים והביס את שני המתמודדים האחרים, כאשר לבחירות קדמה החלטה של מוסדות התנועה, לפיה בתוך שנתיים ייערכו פריימריס נוספים. משנבחר, התייצבו מאחוריו כל בכירי הליכוד.

עם בחירתו החל שרון במלאכת שיקום הליכוד לאחר התבוסה הכואבת בבחירות. הוא סייר בסניפים, חידש את פעולת המזנון במצודת זאב, ופרס את חובות המפלגה שנצברו בתקופות קודמו. כיו"ר האופוזיציה הוא זכה לכמה נצחונות חשובים בכנסת, שהחשוב בהם אירע בסוף יולי 2000, עת נבחר לראשונה מאז קום המדינה מועמד מטעם הליכוד, ח"כ משה קצב, לתפקיד נשיא המדינה.
 
שורה של ניצחונות פוליטיים. שרון בהצבעה על בחירת קצב לנשיא (רויטרס)
 שורה של ניצחונות פוליטיים. שרון בהצבעה על בחירת קצב לנשיא (רויטרס)   
בספטמבר 2000 ערך שרון סיור במתחם הר הבית, שהביא להכרזת הפלסטינים על אינתיפאדת אל אקצה, הקרויה על שם המסגד הקדוש לאיסלאם הממוקם במתחם. יריביו הפוליטיים האשימו אותו, שבמטרה לבלום את בנימין נתניהו, שבאותה תקופה זוכה מאשמה בפרשת ההובלות, גרר את ישראל והפלסטינים למערבולת דמים. שרון דחה את ההאשמות וחידש את המגעים להצטרפות הליכוד לממשלת ברק, כשבפיו המנטרה שתמשיך ללוות אותו בהמשך הקרב על ראשות הממשלה: "אחדות היא צו השעה". גם הפעם לא צלחו המגעים ושרון פנה למאבק להקדמת הבחירות.

ב28- בנובמבר נדמה היה ששרון הצליח במשימתו, כאשר ראש הממשלה הודיע על הצטרפותו ליוזמה להקדמת הבחירות. במקביל, הפך צלו של נתניהו, שריחף מעל כהונתו כיו"ר האופוזיציה מאז פרישתו, מאיים מתמיד. הסקרים לא הורו על מגמה חד-משמעית בהתמודדות שרון מול ברק, אך הורו על ניצחון מוחץ של נתניהו בהתמודדות אפשרית מול ברק. מקורביו של נתניהו החלו לדבר בקול רם על כוונתו של ראש הממשלה לשעבר להתמודד על ראשות הליכוד.

 
ב10- בדצמבר, יום לאחר שברק הודיע במפתיע על התפטרותו מראשות הממשלה, התממש האיום. במסיבת עיתונאים שכינס בירושלים הודיע נתניהו על התמודדותו. במקביל, הואשם שרון בכך שעשה יד אחת עם ברק ברקיחת תרגיל פוליטי שמטרתו לקיים בחירות מיוחדות לראשות הממשלה, בהן על-פי החוק, לא יוכל נתניהו - שהתפטר מהכנסת - להשתתף. שרון דחה את ההאשמות ואמר כי יפעל לפיזור הכנסת ולעריכת בחירות כלליות. שלושה ימים מאוחר יותר נאומו בפני מרכז הליכוד הופרע עשרות פעמים על-ידי קריאות קצובות של חברי המרכז בזכות נתניהו. שרון ניסה להתעלם מהלך הרוח באולם והכריז כי אם וכאשר ייבחר, יפעל להקמת ממשלת אחדות לאומית, בה יכהנו אהוד ברק כשר הביטחון ובנימין נתניהו כשר החוץ. ואולם, לכל היה ברור שנתניהו יביס אותו בהתמודדות הפנימית בליכוד. במקביל, הסתמנה מגמה ברורה של התחזקות שרון בסקרים.

ב19- בדצמבר, כשנתניהו - שהודיע כמה ימים לפני כן שלא יתמודד על ראשות הממשלה אם הכנסת לא תפוזר - הסיר את מועמדותו, נחסכה לשרון התמודדות בבחירות מקדימות. יומיים מאוחר יותר, הוכרז רשמית כמועמד הליכוד לראשות הממשלה. שבועות לפני הבחירות, שרון מוביל בסקרים בבטחה ונראה קרוב מאי פעם לכס ראש הממשלה.

 
 

אריאל שרון - קורות חיים

שנת לידה: 1928
מקום לידה: כפר מל"ל
מצב משפחתי: אלמן + 2
כתובת: חוות השקמים (שער הנגב)
דואר אלקטרוני: asharon@knesset.gov.il
 

השכלה:

1966, האוניברסיטה העברית בירושלים: תואר ראשון במשפטים
 

ניסיון מקצועי:

אוקטובר 98` - יולי 99`: שר החוץ
יולי 96` - יולי 99`: שר התשתיות הלאומיות
יוני 90` - יולי 92`: שר הבינוי והשיכון
ספטמבר 84` - פברואר 90`: שר התעשייה והמסחר
פברואר 83` - ספטמבר 84`: שר בלי תיק
אוגוסט 81` - פברואר 83`: שר הביטחון
יולי 77` - אוגוסט 81`: שר החקלאות

 

שירות צבאי:

תקופת שירות: מאי 48` - יולי 73`
דרגת שחרור: אלוף
תפקידים: אלוף פיקוד הדרום, מפקד אוגדה, ראש מחלקת הדרכה במטכ"ל, ראש מטה בפיקוד צפון, מפקד חטיבת שריון, מפקד חטיבת חי"ר, מפקד בי"ס לחי"ר, מפקד חטיבת צנחנים, מג"ד צנחנים, מפקד יחידה 101, קצין מודיעין בפיקוד צפון, קצין מודיעין בפיקוד מרכז, מפקד סיירת גולני, מ"מ בחטיבת אלכסנדרוני, לוחם בהגנה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by