ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אהוד ברק: ההבטחות וההחמצות 

אהוד ברק: ההבטחות וההחמצות

 
 
עדו שטרנברג

במאי 99 נבחר אהוד ברק לראשות ממשלת ישראל ברוב סוחף, והבטיח לכולנו "שחר של יום חדש". בחודשים שעברו מאז טפחה המציאות המרה על פניו של ברק, שנאלץ לתמרן את דרכו עד שהגיע להתפטרות מכיסאו. עכשיו הוא הולך לבחירות כשהוא נראה רחוק ביותר מקדנציה נוספת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ראש ממשלה של כו-לם. האופטימיות של הימים הראשונים של ברק כראש ממשלה (רויטרס)
 ראש ממשלה של כו-לם. האופטימיות של הימים הראשונים של ברק כראש ממשלה (רויטרס)   

ב3- ביולי 1997 נבחר אהוד ברק ליו"ר מפלגת העבודה, לאחר ניצחון מוחץ בבחירות המקדימות, בהן התמודדו גם חברי הכנסת יוסי ביילין, שלמה בן-עמי ואפרים סנה. היחיד שיכול היה לאיים על ניצחונו, ח"כ עוזי ברעם, שוכנע שלא להתמודד והתייצב מאחורי ברק תמורת הבטחה למינויו לשר בכיר, אם וכאשר ייבחר ברק לראשות הממשלה.

עם בחירתו, נקט ברק בשורה של מהלכים זריזים לארגון מחדש של המפלגה: עשרות עובדים פוטרו, חלק משמעותי מכוחה של המפלגה נוטרל ופניה השתנו כמעט ללא היכר. במקביל ניהל ברק משא ומתן עם ראש הממשלה דאז, בנימין נתניהו, על הצטרפות מפלגת העבודה לממשלה. המגעים, בתיווכו של שר האוצר דאז, יעקב נאמן, לא צלחו וברק החליט להקדיש את כל מרצו לקיצור ימיה של ממשלת נתניהו. במהלך שהוביל ח"כ חיים רמון, החליטה הכנסת על פיזורה ועל עריכת בחירות מוקדמות.

לקראת מערכת הבחירות הקים אהוד ברק מערך פוליטי חדש - כשאיחד את מפלגת העבודה ואת תנועות "מימד" ו"גשר" תחת רשימה אחת לכנסת - "ישראל אחת". ב17- במאי 99` גבר ברק בניצחון סוחף בבחירות לראשות הממשלה על ראש הממשלה המכהן נתניהו, כשהוא זוכה לאמונם של כ56%- מהבוחרים. בנאום הניצחון בכיכר רבין הבטיח ברק כי ישראל עומדת בפני "שחר של יום חדש".
 
שורה של מפלות פוליטיות. ברק הודף התקפות בכנסת (רויטרס)
 שורה של מפלות פוליטיות. ברק הודף התקפות בכנסת (רויטרס)   
ראש הממשלה הנבחר ניהל במקביל משא ומתן עם הליכוד ועם ש"ס, ולבסוף העדיף את האחרונה. לממשלה הצטרפו גם שותפות טבעיות - מרצ ומפלגת המרכז - ושותפות טבעיות פחות - יהדות התורה, המפד"ל וישראל בעליה. לכמה מבכירי ישראל אחת הוצעו משרדים שלא חפצו בהם (רמון, ביילין, פרס, בן-עמי ועוד) ולאחרים - ברעם ובורג - לא הוצע דבר.

ב5- ביולי הנחילו חברי לשכת מפלגת העבודה וחברי הכנסת של הסיעה תבוסה ראשונה לברק מאז בחירתו. בניגוד לדעתו של ברק, שתמך במועמדותו של ח"כ שלום שמחון, נבחר בורג למועמד המפלגה לכהן כיו"ר הכנסת. למחרת, ב6- ביולי, הושבע ברק לראש ממשלת ישראל. בממשלה שהציג ברק בפני הכנסת תמכו כל 75 חברי הקואליציה, להוציא ח"כ רומן ברונפמן, שנבחר לכנסת מטעם ישראל בעליה. באוגוסט קיבל ברק את אישור הכנסת לצירוף שישה שרים נוספים והרחבת הממשלה ל24- שרים. באותו חודש פרשה יהדות התורה מהקואליציה וציינה את הסדק הראשון בממשלת ברק.

בינואר 2000, לאחר כישלון שיחות השלום עם סוריה בשפרדסטאון הקפיא ברק את הניסיונות להגיע להסכם עם דמשק ופנה למסלול הפלסטיני ולטיפול בנושאי חברה וכלכלה. ב24- במאי הוא קיים את הבטחתו לבוחר והורה על נסיגת צה"ל מלבנון. צעד זה נחשב להישג המשמעותי ביותר של כהונתו כראש ממשלה.
 

ביוני פרשה מרצ מהממשלה על רקע שאלת סמכויותיו של סגן שר החינוך מטעם ש"ס, משולם נהרי, והעברת התקציבים למערכת החינוך של התנועה. כחודש לאחר מכן החליט ברק לצאת לפסגת קמפ-דיוויד בניסיון להביא הסכם שיביא לקץ הסכסוך עם הפלסטינים. בעקבות נסיעתו פרשו סיעות ש"ס, המפד"ל וישראל בעליה מהממשלה. באוגוסט, חרף סיום הפסגה ללא תוצאות, פרש שר החוץ דוד לוי מהממשלה, תוך שהוא תוקף את דרכו המדינית של ברק ואת התנהלותו כראש הממשלה. במקביל, הורעו יחסיו עם צמרת המפלגה ומעמדו התערער.

בספטמבר השנה פרצה אינתיפאדת אל אקצה, שהעכירה את האווירה הציבורית והפוליטית, וערערה את מעמדו של ראש הממשלה. ברק החל במגעים עם יו"ר הליכוד, אריאל שרון, להקמת ממשלת חירום לאומית, אך בסופו של דבר לא הגיעו הצדדים להסכמה, וראש הממשלה בחר ברשת ביטחון שהעניקה לו תנועת ש"ס למשך ארבעה שבועות. במקביל הורו הסקרים על ירידה משמעותית בפופולריות שלו בציבור. בסוף נובמבר, לאחר שהתגבש בכנסת רוב לפיזורה ולהפלת ממשלתו של ברק עלה ראש הממשלה לדוכן הנאומים והכריז כי הוא מוכן לבחירות. ברק הבטיח שהוא וסיעתו יתמכו ביוזמה להקדמת הבחירות ופיזור הכנסת. ב30- בנובמבר מרכז מפלגת העבודה אישרר ב"בהחלטה הצהרתית" את מועמדותו של ברק לראשות הממשלה מטעם הסיעה.

עשרה ימים לאחר מכן שוב הפתיע ברק את המערכת הפוליטית והגיש לנשיא המדינה, משה קצב, את התפטרותו, שמשמעותה הפוליטית היא עריכת בחירות מיוחדות לראשות הממשלה בלבד. על רקע צלילתו בסקרים גברו הקולות בישראל אחת ובמרצ שקראו להצבת השר לפיתוח אזורי שמעון פרס כמועמד חלופי לראשות הממשלה. ב21- בדצמבר החליטה מועצת מרצ שלא לתמוך במועמדותו של פרס ובחצות נקבע שאהוד ברק יהיה המתמודד היחיד מול אריאל שרון על ראשות הממשלה. חודש לפני הבחירות, כשהסקרים מנבאים לו תבוסה מוחצת, נראה אהוד ברק רחוק מתמיד מקדנציה נוספת על כס ראש הממשלה.
 
 

אהוד ברק - קורות חיים

תאריך לידה: 12/2/42
מקום לידה: קיבוץ משמר השרון
מצב משפחתי: נשוי + 3
כתובת: רח` בלפור 5, י-ם
דואר אלקטרוני: rohm@pmo.gov.il
 

השכלה:

1978, אוניברסיטת סטנפורד: תואר שני בניתוח מערכות
1976, האוניברסיטה העברית בירושלים: תואר ראשון במתמטיקה ופיסיקה
 

ניסיון מקצועי:

יולי 99` - היום: ראש ממשלת ישראל ושר הביטחון
ספטמבר 00` - היום: שר התעשייה והמסחר, שר החינוך ושר החקלאות
יולי 99` - אוגוסט 99`: שר התיירות, שר לקליטת עליה, שר המדע, שר החקלאות
נובמבר 95` - יוני 96`: שר החוץ
יולי 95` - נובמבר 95`: שר הפנים
 

שירות צבאי:

תקופת שירות: נובמבר 59` - דצמבר 94`
דרגת שחרור: רב אלוף
תפקידים: רמטכ"ל, סגן רמטכ"ל, אלוף פיקוד מרכז, ראש אגף מודיעין, ראש אגף תכנון במטכ"ל, ראש מטה מבצעים במטכ"ל, מפקד אוגדה, מפקד חטיבת שריון, מג"ד טנקים, מפקד סיירת מטכ"ל, לוחם בסיירת מטכ"ל, לוחם ביחידת חרמ"ש
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by