ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מתכתשים על הארי 

מתכתשים על הארי

 
 
אודליה ברקין

שני אתרים בעלי מראה ותוכן זהים, המוקדשים לקוסם החביב הארי פוטר, עומדים בחודשיים האחרונים במרכזו של מאבק בין-משפחתי וטראנס-אטלנטי משונה. היריבים, נער בן 14 מישראל ואשה בת 34 ממרילאנד, מאשימים זה את זה בגניבה, העתקה, חוצפה וחוסר הגינות, ודורשים צדק. בינתיים מתקיימים האתרים זה לצד זה, והמרוויחים היחידים הם הגולשים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מוצג א`: harrypotter.co.il בבעלות רינה ממרילנד
 מוצג א`: harrypotter.co.il בבעלות רינה ממרילנד   
נתחיל בתרגיל קטן: קודם הקליקו כאן, ואחר כך הקליקו כאן. דומה, הא? מזה חודשיים ניטשת מלחמת השמצות בין האנשים שמאחורי שני האתרים הכמעט זהים הללו. מפעילי האתרים מאשימים זה את זה בגניבה והעתקה, ובשאלה מי היה קודם? ויותר מכך - כיצד הפכה החיבה חובקת העולם לקוסם הממושקף, למלחמת עולם בין שתי משפחות?

את האתר harrypotternet.co.il, מנהל רוני (שם בדוי) בן ה-14, יחד עם אחותו בת ה-17, המתגוררים במושב במרכז הארץ. קודם לכן ניהלו השניים אתר הערצה להארי פוטר בגיאוסיטיז.

את harrypotter.co.il, מנהלים רינה (34), בעלה ערן ובתם בת העשר מאיה. המשפחה, ישראלית במקורה, מנהלת את האתר ממרילנד (45 דקות מוושינגטון DC) שבארה"ב.


הדומיין נראה לנו כמו נדל``ן פוטנציאלי

כמו ילדים רבים אחרים, הצליחה מאיה להדביק את הוריה באהבתה לפוטר, ואלו רכשו את כתובת האתר בנובמבר 99. "הדומיין נראה לנו כמו נדל"ן פוטנציאלי, שאפשר לסחור בו בעתיד", משחזרת רינה. "שבוע אחרי שקנינו אותו התפרסמה הידיעה שהספר הראשון עומדת לצאת בעברית. ברגע שנוצר בישראל אותו מומנטום שאפיין את הסדרה גם בעולם, רציתי שילדים יחשפו לחומרי הארי פוטר מתורגמים. זאת גם הייתה דרך לפתות את מאיה לכתוב ולשכלל את העברית שלה".

יום אחד קיבלה רינה הצעה מבעל אתר מעריצים אחר, לקנות את הדומיין שברשותה. "זה הדליק אצלי נורה, והחלטנו כולנו שכדאי לעשות את זה. בעידן שלנו, אם ילדים מוצאים עניין בספר איכותי, אז אני מוכנה לתרום מזמני בשביל זה. זאת מטרה מאוד חיובית".
 
מוצג ב`: harrypotternet.co.il בבעלות רוני (שם בדוי) מישראל
 מוצג ב`: harrypotternet.co.il בבעלות רוני (שם בדוי) מישראל   

בספטמבר 2000 פנתה רינה לרוני והציעה לו לאחד כוחות. היא מוכנה לספק את הדומיין, כמו גם את הצד החזותי והתמיכה הטכנית של האתר, ואילו הוא ואחותו יספקו את התוכן. רוני הסכים בחפץ לב ושיתוף הפעולה בין השניים יצא לדרך.

בהסכמת האחים הועבר החומר מהאתר בגיאוסיטיז לשרת אחסון חדש, בעוד רינה מספקת יעוץ מקצועי, מכסה את העלויות, ותורמת תוכן חדש. ב13- באוקטובר 2000 עלה האתר המשותף לאוויר. במקביל, הופיעה באתר של רוני הפנייה לכתובתו החדשה של האתר.

אבל שיתוף הפעולה בין השניים החזיק מעמד רק חודש, לפני שהתפוצץ בקול רעש גדול. לשני הצדדים גרסאות שונות להשתלשלות האירועים שהובילה לפיצוץ, וכל אחד מהם יצא מהניסיון הזה כשהוא מצולק, מריר ולא מרוצה.

רוני טוען שבמהלך כל העבודה המשותפת ביניהם, לא הפסיקה רינה להתערב בתכני האתר ושינתה והוסיפה תכנים על דעת עצמה. רינה טוענת שאחרי כל עדכון שהוסיפה, הייתה מקבלת אי-מייל זועם מזוג האחים בישראל, ושאלו השתלטו על כל תחום התוכן בלי לחשוב על טובת האתר.
 

אנחנו מתעבים ציורים

שניים אוחזין. הארי פוטר
 שניים אוחזין. הארי פוטר   

"רוני קיבל גישה מלאה וחשבון FTP, והיה זכאי לעשות ככל העולה על רצונו בכל הקשור לתוכן. זו נראתה לי חלוקה טובה", אומרת רינה. "כמובן שגם אני תרמתי את חלקי. המטרה היא שהקהל בארץ ייהנה. אבל הוא ילד קטן, בן 14, שלא הסכים אפילו לפתוח את האתר שיהיה אינטראקטיבי, ויהיה במה לילדים להגיב ולתקשר בנושא שמעניין אותם. הוא לא הסכים לתת קרדיט לילדים, להפוך את האתר למקום שילדים יוכלו להתחרות בו. הוא לא הסכים לתת קרדיט לאף אחד וגם לעצמו לא".

חילוקי הדעות לגבי חלוקת העבודה ואופי האתר הלכו וגברו, עד שבשבוע האחרון לפעולת האתר המשותף, הביאו מספר אירועים את היוזמה לסוף דרכה. לידי רינה הגיעה תכתובת בין רוני לבין גולש צעיר, שבין השאר הציע לשלב באתר תחרויות וצ`אטים. בתגובה כתב לו רוני: "אנחנו ממש מתעבים את הקטע של הציורים, שירים וסיפורים. אנחנו חושבים שזה ממש דבילי". וחתם: "צוות אתר הארי פוטר הישראלי".

בנוסף טוענת רינה שבניגוד להסכם ביניהם לפיה היא אחראית על קשרי החוץ של האתר, ניהל רוני משא ומתן עם שירות צ`אטים ואף סגר פרטים ללא ידיעתה. רוני טוען שלא הסתיר ממנה דבר, ושלח לה העתקים של כל התכתובות. לדבריו, רינה הפרה את ההסכם ביניהם בכך שעדכנה את תוכן האתר מבלי להודיע לו. אכן, סקנדל.

לטענתו של רוני, הכל היה מתוכנן. "לדעתי היא רימתה אותנו. בהתחלה היא רצתה להיות שותפה שלנו ולשלוט ברוב הדברים. בהמשך היא ראתה שזה לא עובד לה ואז היא רצתה לקחת מאתנו זכויות".

שיתוף הפעולה בין השניים הסתיים חודש לאחר תחילתו. רינה חסמה את הגישה של האחים לאתר, וכעבור שבוע פתחו רוני ואחותו מחדש את האתר שלהם בכתובת harrypotternet.co.il. רינה ומשפחתה ממשיכים לנהל את האתר שלהם, והגולשים המבולבלים לא מבינים איך יתכן שיש איך שני אתרי הארי פוטר ישראליים נראים אותו דבר.

רוני מאשים את רינה בגניבת האתר, ואילו היא טוענת, כי רוב העיצובים הגרפיים הם שלה. רינה מודה שחלק "האנציקלופדיה" באתר שלה הוא אכן פרי תרגומו של רוני, אבל מצדיקה זאת בכך שזה לטובת הילדים, ולא למטרות רווח. היא מבטיחה שהיא וערן בעלה עובדים על אנציקלופדיה חדשה שתעלה בחודשים הקרובים ותחליף את זו של רוני.
 
 

ניסיון לצדק סוציאלי

רינה וערן טוענים שרוני ניסה להעביר את הדומיין שלהם על שמו, ופנה למנהלי האינדקסים בישראל בבקשה להחליף את הלינק לאתר שלהם בזה שמקשר לאתר שלו. "טענתו של רוני כי מעולם לא גנב דבר מאתנו תמוהה", אומר ערן. "אולי הוא רואה את ניסיונו לשנות את הבעלות על הדומיין כניסיון לצדק סוציאלי".

המלחמה בין השניים נמשכת עד היום גם בפורומים השונים של הארי פוטר ברשת הישראלית. רוני מאשים את רינה בגניבה, רינה מאשימה את רוני בהתנהגות בלתי הולמת, והגולשים מבולבלים משפע השמועות ההאשמות וההשמצות ההדדיות.

וזה עוד לא הכל. השניים מאשימים זה את זה גם בגניבה תמידית ומתמשכת של עדכונים. רינה טוענת שמייד אחרי שפרסמו באתרם ביום ראשון האחרון, את תמונת הכריכה של הספר החמישי בסדרה (שכתיבתו עוד לא הושלמה), הופיעה התמונה באורח פלא גם באתר המתחרה. רוני מבחינתו טוען שהתמונה הגיע אליו דרך טיפ של גולש בפורום הארי פוטר של .IOL אגב, התמונה היא בגדר השערה בלבד, וגם רוני וגם רינה טוענים שהיא אולי מזויפת. רוני, מנגד, מאשים את רינה בהעתקת כל מדור האסקי שלו. מבלבל? לא נכחיש.

עורך הדין חיים רביה, מומחה בדיני משפט ואינטרנט, גורס כי לשני האתרים הללו יש בסיס לתביעה על גניבת תכנים או עיצוב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by