ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
האם המסך שלכם "מפיץ קרינה"? 

האם המסך שלכם "מפיץ קרינה"?

 
 
טלי לכיש וניצן וידנפלד

חיים ברשת שוחטים עוד פרות קדושות. והשבוע: האם מסך המחשב מסוכן לבריאותכם?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
המיתוס: מסך המחשב פולט קרינה המזיקה לבריאות
האמת: אין לכם ממה לחשוש

תופתעו בוודאי לדעת שגופנו, כמו כל גוף חי, סופג בכל יום קרינה רבה, ממקורות מגוונים. גז הראדון (המצוי באדמה), חומרי בניה, אפילו אבנים, כולם פולטים קרינה מייננת מסוגים שונים. גופנו מסוגל להתמודד עם נזקי הקרינה הללו ולתקן את עצמו, כל עוד מדובר במינונים נמוכים.
 
פולט קרינה מסוכנת?
 פולט קרינה מסוכנת?   
1.
מסכי ה-CRT - המוניטורים השמנמנים ששלטו בשוק עד לאחרונה, אכן מהווים מקור פוטנציאלי לקרינה. אם למדנו משהו אחד מסרטי סופרמן, הלא זוהי העובדה שעופרת חוסמת קרינה. לכן דואגים להוסיף לזכוכית במסך עופרת ומתכות כבדות אחרות שסופגות את מרבית הקרינה, וכך רק מעט ממנה נפלט בסופו של דבר אל הסביבה.
 
2.
חברת IBM ביצעה מחקר שבו בדקה את כמות הקרינה הנספגת בגוף במשך 8 שעות עבודה מול מסך CRT. התוצאות המפתיעות הראו שכמות הקרינה שמקורה במסך נמוכה אפילו מכמות הקרינה הממוצעת שמקורה בבניין שבו התבצע הניסוי. כלומר: עבודה עם מסך CRT מסוכנת פחות מישיבה סתמית במשרד שלכם.
 
 
3.
ומה לגבי מסכי LCD ופלזמה? ובכן, תשמחו לשמוע שהם לא פולטים קרינה מייננת כלל, משום שהם פועלים באופן שונה ממסכי CRT.
 
אם במהלך עבודתכם על המחשב, הראש מתחיל לכאוב לכם, העיניים צורבות וחצי גוף דואב, אל תרוצו להאשים את הקרינה. מרבית התחלואים הללו נגרמים כתוצאה מתנאים ארגונומיים טעוני שיפור כגון תאורה והגדרות מסך לקויות, כסא לא נוח וכדומה.
 
המיתוס: שומר המסך מגן על המסך שלנו מפני פגיעה בו
האמת: הוא מזמן היה צריך לפרוש

שומר המסך, מפני מה בדיוק הוא מגן עליו? האם ייגרם נזק למסך שלנו ללא מנה הגונה של מקרוני מרקדים?

מסתבר ששומרי המסך הולכים בדרכן של רשויות ביטחוניות מפורסמות: מקו ההגנה הראשון שלנו הם הפכו למיותרים, ומאוחר יותר אף למזיקים.
 
שומר מסך של מטריקס. מיותר
 שומר מסך של מטריקס. מיותר   
1.
כל המסכים שיוצרו לפני שנות ה-90 היו ידועים לשמצה בבעיית ה"צריבה" שלהם. תמונה שהיתה מוצגת עליהם מספר שעות רצוף (כמו הניקוד ב"פונג") היתה נצרבת על גבי שכבת הזרחן שבמסך, וניתן היה להבחין בה גם כשהוא כבוי. תיקון המסך היה בלתי אפשרי, והיה צורך להחליפו. מי שממש רוצה, יכול לחזות בתופעה הזו מדי פעם אצל החבר האילם מהבנק - הכספומט.
 
2.
הפתרון המתבקש לבעיה היה כמובן יצירת תוכנה שמציגה מסך שחור לאחר זמן קצר של חוסר פעילות. לא עבר זמן רב והשחור הוחלף בנקודות צבעוניות, שבתורן הוחלפו בצורות נעות, שהובילו לאפקטים תלת מימדיים. כך התקדמנו בסולם האבולוציה, מדגים, דרך קופים ועד לתינוק המרקד.

למרבה הצער, ככל ששומרי המסך התקדמו כך הצורך בהם פחת. חברות המסכים האריכו והאריכו את פרק הזמן שלוקח לתמונה להיצרב על גבי המסך ("זמן הצריבה"), כך שבתחילת שנות התשעים השומרים הפכו למיותרים לחלוטין. זמן הצריבה של מסך CRT מודרני הוא כ-170,000 שעות, שהן כ-19 שנים. ההנחה היא שאם הלקוח לא שינה את התמונה המוצגת על המסך שלו במשך כל כך הרבה זמן, הוא כנראה באמת מעוניין שהיא תישאר לעד.
 
אפקטים לוהטים. מיותר
 אפקטים לוהטים. מיותר   
3.
כיום שומרי המסך הפכו ליותר מסתם שריד לתקופה שעברה. הם הפכו למזיקים. המסכים המודרניים מתוכננים במחשבה על חיסכון באנרגיה. תקופה קצרה של חוסר פעילות מעבירה אותם למצב "המתנה" (STANDBY). כך הם חוסכים בחשמל וגם מתקררים. נגיעה קלה בעכבר מחזירה את המסך לחיים ואנחנו יכולים להמשיך בעבודה. אולם, במידה ומותקן אצלנו שומר מסך, הוא מונע מהמסך לעבור להמתנה, מה שמגביר את הבלאי ואת צריכת החשמל שלו.
 
4.
במסכי LCD הבעיה אף חמורה יותר. למרבה ההפתעה (למי שלא קרא עדיין את ההסבר), פיקסל בצגים מסוג זה צורך את כמות החשמל הגבוהה ביותר, דווקא כשהוא מציג את הצבע השחור. שומרי המסך הנפוצים ביותר (כגון אלה שבאים עם WINDOWS), מציגים תמונות וצורות פסיכדליות על רקע בצבע זה. כך שבזמן פעולת שומר המסך, ה-LCD היקר שלנו מזיע הרבה יותר מאשר בעת הצגת שולחן העבודה של WINDOWS.
 
המלצתנו - עזבו את שומרי המסך. קנו לכם אקווריום אמיתי, או למדו את התינוק שלכם לשיר "אוגה צ'אקה" (אין לכם עדיין תינוק? האינטרנט מלא במדריכים מצולמים בנושא). אם כן - היכנסו אל תפריט "שומר מסך" בהגדרות התצוגה וכוונו את שומר המסך לאפשרות "ללא". עכשיו הקליקו על הסימול "אנרגיה" בתחתית החלון (ליד הציור של כדור הארץ) וכוונו את המסך שלכם כך שייכנס למצב המתנה לאחר 15 דקות של חוסר פעילות. כך תחסכו אנרגיה וגם תאריכו את חיי המסך.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by