ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
על הדבש ועל העוקץ 

על הדבש ועל העוקץ

 
 
יובל דרור

מיקרוסופט תבדוק האם מערכת ההפעלה שלכם חוקית. בינתיים היא עושה את זה באהבה, אבל אל תטעו: האיומים כבר כאן. יובל דרור

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
פתאום, באמצע החורף, מיקרוסופט התעוררה. פתאום, הודיעה החברה שמעתה, מי שירצה לקבל את העדכונים שלה (בהם עדכוני אבטחה), יצטרך להוכיח שיש לו גרסה חוקית של מערכת ההפעלה. אלא שכמו תמיד, כאשר מדובר במיקרוסופט, זה לא עד כדי כך פשוט ולא ברור האם מיקרוסופט מלטפת אותך או מכניסה לך סטירה באבי אביך.

מצד אחד היא אומרת: לא ניתן תוספות כמו תוכנה חדשה לעריכת תמונות למשתמשים שלא הוכיחו שבידיהם תוכנה חוקית. מקובל. מצד שני היא אומרת נמשיך לתת עדכוני אבטחה גם למשתמשים פיראטיים וזאת באמצעות שירות העדכונים האוטומטי שלנו. יפה. מצד שלישי היא קובעת, לא ניתן להם לגשת לאתר האינטרנט שלנו ולהוריד עדכונים משם. למה בעצם? ומצד רביעי דיוויד לזר, שמנהל את המהלך החדש במיקרוסופט, אומר לסוכנות הידיעות איי.פי, שהחברה לא שוללת על הסף אפשרות למנוע מהמשתמשים הפיראטים לגשת לכל העדכונים, כולל עדכוני אבטחה. מיקרוסופט אחת ופנים רבות לה. מבולבלים? אתם לא לבד.

במשך שנים ארוכות מיקרוסופט לא ממש התרגשה כאשר ראתה סביבה מיליוני בני אדם משתמשים בעותקים פיראטיים של מערכת ההפעלה שלה. כן, היא חברה בארגון ה-BSA שנלחם בפיראטיות תוכנה. כן, מדי פעם היא הגישה תביעה, אבל ברור היה לכל שהיא יכולה יותר. התיאוריה היא שמיקרוסופט רצתה לשים רגל בדלת, לאחר מכן את כל הגוף, לאחר מכן להשתלט על השוק, ורק בסוף לעשות סדר. מסתבר שהגענו לסוף.
 
יש לומר ביושר: אי אפשר לצפות ממיקרוסופט שתחבק את מי שמשתמש בתוכנה שלה מבלי ששילם עליה. אין שום סיבה שהיא תחלק למשתמשים הללו מתנות. מאידך, המהלך שלה לא נטול בעיות. מיקרוסופט היא לא סתם חברה. מערכת ההפעלה שלה מפעילה 600 מיליון מחשבים ברחבי העולם, או בקיצור, היא מפעילה את העולם. נניח ש-300 מיליון מתוכם מריצים עותקים פיראטיים ונניח שמעתה החברה לא תאפשר לאותם אנשים לקבל עדכוני אבטחה. לכאורה, זכותה. אבל בפועל היא בוגדת בחובתה כלפי המשתמשים ששילמו סכומי כסף ניכרים עבור התוכנות שלה.

כאשר יש חור אבטחה במוצר שלה, חור אבטחה שנגרם בשל רשלנותה (ויש לדעת רוב חורי האבטחה במוצרי מיקרוסופט, ומתגלים עשרות כאלו בשנה, נובעים מרשלנות החברה), הוא פוגע בכל המשתמשים ואין זה משנה אם הם משתמשים בתוכנות חוקיות או פיראטיות. אם המשתמשים שלא רכשו את התוכנה יפגעו ויפיצו את הוירוסים לכל העבר, גם אלו שרכשו את התוכנות יפגעו. כאשר זה יקרה, איזה יתרון יהיה לאלו שרכשו את התוכנות בכסף?

קשה גם להימנע מהעצבנות הקלה שמתפשטת בכל הגוף כאשר שומעים על התוכנית של מיקרוסופט לחייב כל משתמש להזדהות בפניה. שוב, אין להכחיש, זכותה של חברה לדרוש אישור מהמשתמש על כך שרכש את המוצר שלה לפני שהיא נותנת לו שירות ועדיין, התרבות וההיסטוריה של מיקרוסופט הם כאלו, שדרישה מעין זו מתקבלת בחוסר נוחות (וזאת בלשון המעטה) על ידי רוב המשתמשים. מי יכול להאשים אותם.

השאלה עד לאן תלך מיקרוסופט עם התוכנית שלה. בשלב זה נראה שהחברה עצמה עוד לא החליטה. אם היא תפתח טכנולוגיה שתקשה באופן מהותי להשתמש במוצרים פיראטיים שלה, היא עשויה להרוויח בגדול ולהפסיד בגדול. להרוויח בגדול כיוון שיותר משתמשים יאלצו לרכוש את התוכנות שלה בכסף ומכאן שהקופה שלה, שכבר כיום קורסת תחת משקל המזומנים שלה, תתפח עוד יותר. להפסיד בגדול כי יותר משתמשים יתחילו לחפש אלטרנטיבות למוצריה.

אם אי אפשר להשיג עותק פיראטי של "אופיס" ואין ברשות הצרכן יותר מאלף שקל (במקרה הטוב) כדי לרכוש עותק שכזה, הוא ייאלץ לבחון באופן ממשי את חבילת "אופן אופיס". מהבחינה הזו, מהלך כזה של מיקרוסופט עשוי להיות הטובה הגדולה ביותר שאפשר להעלות על הדעת לתנועת הקוד הפתוח והתוכנה החופשית.

אם יש דבר שחשוב לעשות הוא להמשיך ולעקוב בקפידה אחר הצהרותיה של החברה. בסופו של דבר הן משפיעות על כל המשתמשים, בין אם הם משלמים ובין אם הם חובשים רטייה על העין.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by