ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השנה שבה מתה ההתלהבות 

השנה שבה מתה ההתלהבות

 
 
מערכת סלון.קום

כלכלת האינטרנט התמוטטה השנה, אבל הכלכלה היא רק הדלק שמניע את המהפכה, והרשת עצמה המשיכה לגדול ולהפוך לחלק בלתי נפרד מחיינו. מנאפסטר ועד משפט מיקרוסופט - מגזין האינטרנט סלון.קום מסכם את שנת 2000 בהיי-טק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
איך בנינו על ההנפקה. הנאסד``ק צונח ואיתו התקוות של הכלכלה החדשה
 איך בנינו על ההנפקה. הנאסד``ק צונח ואיתו התקוות של הכלכלה החדשה   
אם תגידו שפריחת הכלכלה החדשה נבלה השנה, זה ייחשב ברוב תעשיית ההיי-טק לאנדרסטייטמנט. עבור יזמים, עובדי חברות סטארט-אפ ועיתונאי טכנולוגיה, הקריסה של כלכלת ההיי-טק/אינטרנט היא הבחירה הברורה לתואר הכבוד של הסיפור הגדול ביותר (והמאכזב ביותר) של השנה. ככל שכמות הפיטורים גדלה ומחירי המניות צונחים, קשה יותר להיזכר בימים המתוקים והאופוריים של שנת 99.

אולם, הקשיים שיזמי הרשת נאלצו להתמודד אתם, מטשטשים את העובדה שהאינטרנט לא שווה בהכרח ל"כלכלה החדשה". והאינטרנט, למרות האש שמאכלת חברות סטארט-אפ טכנולוגיות מכל סוג, ממשיך לנוע קדימה. מוצג א`: תנועת טכנולוגיית ה-P2P שהובילה נאפסטר. מלבד זאת, למרות שמפרסמים נרתעים מהרשת, שעורי השימוש באינטרנט לא מראים סימנים של שקיעה.

בשנת 2000 יותר אנשים התחברו לרשת ונשארו מחוברים מאי פעם. אבל הזעזוע שעבר שוק האינטרנט בשנה האחרונה, מלמד אותנו שאולי הרשת עוד לא לגמרי הגיעה לבגרות, אולי היא עדיין עוברת תקופת התבגרות כואבת.

השנה סלון.קום שובר את המסורת: במקום לספק סיכום של עשרת הסיפורים הגדולים של השנה, אנו מציגים בפניכם את מה שאנחנו רואים כחמשת הסיפורים הגדולים, וחמשת הלא-סיפורים הגדולים. להלן הסיכום:

חמשת סיפורי ההיי-טק הגדולים

1. השפל בחברות הסטראט-אפ

כולנו ידענו שזה לא יכול להחזיק מעמד. אך אפילו הספקנים מצקצקי הלשון לא חזו את המהירות שבה יצלול השגשוג המהיר לכדי שפל דוט.קום משווע. פתאום, עושה רושם שהסיפור היחיד של עסקי הרשת, הוא זרם בלתי פוסק של סיפורי יגון. הפיטורים של אלפי עובדים, מאות מיליוני דולרים שהתפזרו ברוח ומטרים של תוכניות לשליטה עולמית, שננטשו. אבל על כל עשרה רודפי בצע שרלטנים שרדפו אחר מזימת היום להפוך במהירות לעשירים ועכשיו מקבלים את הראוי להם, יש לפחות איש עסקים אמיתי אחד, שלמרבה הצער אוכל עפר היום.

קחו לדוגמא את טובי לנק, המייסד של eToys. רק לפני שנה, הוא היה יזם הרשת הנדיר שאתו היו נפגשים העורכים והכותבים בעיתונות העסקית וחושבים: "סוף כל סוף, מישהו מבריק בעל רקע ניהולי מרשים ורעיון שהוא באמת מושך באופן יחסי. איזה הורה לא רוצה להימנע מהצרחות של הפרחחים הקטנים בחנות צעצועים?". אך בעיצומה של בהלת הקניות של חג המולד, eToys הודיעה על כך שהכסף יאזל לה במרץ, היא תעמוד בפני פיטורין וכפי הנראה תאלץ למכור את החברה. אכן, שיגעון הדוט.קום מת. יחי שיגעון הדוט.קום!
 

2. שדות נאפסטר לנצח

תראו איך הבאתי אותה בשיחוק. שון פאנינג מבסוט מהבלאגן
 תראו איך הבאתי אותה בשיחוק. שון פאנינג מבסוט מהבלאגן   
מי היה יכול לנחש, כשתוכנת החלפת קבצי mp3 שיתופית קטנה ששמה נאפסטר שוחררה לרשת, לפני שנה וחודש, שיתהפכו היוצרות של תעשיית המוסיקה? אחרי שצברה 30 מיליון משתמשים, עברה סיפור ארוך ומייגע של תביעות משפטיות ולאחר מכן הופעתן של תמונות שער במגזינים, כעת נהנים נאפסטר ומייסדה השקט והפלאי, שון פאנינג, ממעמד של כוכבי רוק.

כמה עמוקה הייתה ההשפעה של התוכנית הזאת? ובכן, מגזין המוסיקה ספין הכתיר כתקליט השנה את "ההארד דיסק שלך" וכמעט כל הרכב מוסיקלי מקורטני לאב עד מטליקה חש צורך להכביד על נאפסטר. חלקם, כמו הסמאשינג פאמפקינס, השתמשו בנאפסטר ככלי לתעמולה. ולמרות התביעות המשפטיות של תעשיית המוסיקה נגד נאפסטר, גם קונצרן הבידור ברטלסמן הרגיש שזהו צעד נבון להשקיע בחברה.

למרות שעדיין לא ברור אם התביעה המשפטית המתמשכת תביא לסגירתה הסופית של נאפסטר, דבר אחד ברור באופן גלוי: הרעיון של החלפת קבצים לא יעלם בזמן הקרוב. ובינתיים, למרות הטענות של תעשיית המוסיקה על פיראטיות, שיעור מכירות התקליטים עדיין בסימן עלייה.

 

3. שיגעון ה-P2P

מתכנתים, הכינו את עורכי הדין. סקאוור ז``ל
 מתכנתים, הכינו את עורכי הדין. סקאוור ז``ל   
על פני השטח זה נשמע כמו עוד באזוורד, עוד פרק בסידרה הבלתי נגמרת של צירופי ראשי תיבות ((B2B, B2C שלעתים משתלטים על הרשת, ולמרבה השמחה נעלמים. אבל נראה של-P2P יש כוח הישרדות, ואחרי שנת שיווק מסיבי של הרעיון, נראה שזה כמעט בטוח לומר שהקונספט הזה ייחשב כאחת האפליקציות המוצלחות של הרשת.

שיגעון ה-P2P, או שיתוף משאבים וקבצים בין משתמשים שונים ברשת - התחיל, מן הסתם, על די נאפסטר. תוכנות P2P אומצו בעיקר כדרך להחליף פורנו, אתרים לא חוקיים וכמובן קבצי mp3.

אולם, עד סוף השנה, מגוון של עכברי מחשבים ויזמים גילו דרכים חדשות לשימוש בקונספט של P2P בשביל הכל: ממנועי חיפוש, דרך רשתות של משוגעי פרטיות כמו מוג`ו ניישן או מציאת תרופה לסרטן ועד תוכנות המאפשרות לך להשכיר את יכולת החישוב של המעבד שלך, עבור כסף.

אמנם יכול להיות שה-P2P יוכיח שהוא ה-יוזמה של המילניום החדש, אך גם אם מאחריה עומדים המוחות ההנדסיים הטובים ביותר, זאת תהיה הפתעה עבורנו.

4. זה חוקי, הקוד הזה?

החוק ועולם התוכנה התנגשו בשנת 2000. עבור רבים מהמתכנתים שהאמינו בעבר שהם יוכלו לכתוב כל מה שירצו ולא לשאת בתוצאות, זאת הייתה השנה שבה נכפה עליהם להכיר בעובדה שהם יצטרכו לשאת באחריות השימוש בקוד שלהם על ידי אחרים. האקרים שכל בקשתם הייתה לשחק די.אנ.די בלינוקס שלהם, מצאו את עצמם פתאום מואשמים בהנדסה הפוכה ובלתי חוקית של תוכנה ששייכת למישהו אחר. ובעולם המוסיקה נהיה כאוס מוחלט.

לפתע, שון פאנינג לא היה רק שוחר המוסיקה הפלאי שעומד מאחורי נאפסטר; הוא גם היה מוח העל של הפרת זכויות יוצרים. המשקל של התביעות המשפטיות מצד כוחות הקניין הרוחני - איגוד תעשיית ההקלטות של אמריקה ואיגוד הקולנוע של אמריקה, הביאו לפשיטת רגל של סקאוור, חברה בעלת רעיון דומה לזה של נאפסטר, וגרמה לmp3.com- להפסד של מאות מיליוני דולרים.

מעטים יכחישו את העובדה שהנוף השתנה. יכול להיות שמידע רוצה להיות חופשי, אבל בשנת 2000 הוא היה בעיקר צריך להוכיח שהוא חוקי.

 
 

5. המהפכה האלחוטית

פרץ דרך, אבל עדיין סובל מחסרונות. אינטרנט סלולרי
 פרץ דרך, אבל עדיין סובל מחסרונות. אינטרנט סלולרי   
תקשורת אלחוטית, שנחשבה במשך זמן רב לגל ההיי טק הגדול הבא, הפכה לסיפור הגדול של שנת 2000. טלפונים סלולריים הפכו מפרטי מותרות לצורך, והרשת דחפה בנמרצות אל הפאלם-פיילוט ותואמיו. המעבר מהפלטפורמה האחת לאחרת לא היה מושלם; הגישה לתקשורת אלחוטית נותרה איטית ויקרה, ועדיין קיימת בעיה של הצגת החומר על המסכים הקטנים.

אבל העניין ברשתות פס רחב אלחוטיות מקומיות שיכולות להתחבר לרשת, עדיין גועש - והון המשקיעים זורם אל חברות סטארט-אפ שעוסקות בתקשורת אלחוטית. ובזמן שניתן לראות את המשיכה בהורדת תוכנות ועדכוני מניות אלחוטיים, כוח המשיכה האמיתי של התקשורת האלחוטית זהה לזה של הרשת הישנה והתחומה: אי- מייל.


 

חמשת הלא-סיפורים של השנה

כבוד השופט, אני זכאי. ביל גייטס
 כבוד השופט, אני זכאי. ביל גייטס   

1. עוד פעם ביל גייטס

אחרי כל בלאגן בעיתונות, כל הימים בבית המשפט, כל תשומת הלב המוגזמת לכל נשימה שהוציאו השופט ג`קסון או ביל גייטס, ובסופו של דבר, לאחר ההוראה המרעישה לפרק את מיקרוסופט, מה נשארו? ערמה גדולה של כלום, זה מה שנשאר לנו. מיקרוסופט עדיין מזמזמת לה בעליזות. לא רק שהיא זכתה במלחמות הדפדפנים, עכשיו היא מתחילה למקד את תשומת הלב שלה בהשתלטות על שוק משחקי המחשב. המשפט של מתנגדי המונופולים נגד מיקרוסופט נבחר על ידי סלון כלא-סיפור מספר 1 של שנת 2000.

כעת, כשגורל מיקרוסופט מונח בכפותיו של בית המשפט לערעורים, שידוע כמתנגד לפעולות של מתנגדי המונופולים, יכולים המתנגדים לארוז את תיקי המסמכים שלהם וללכת הביתה.
 

2. מיזוג AOL וטיים וורנר

אחי, רואה את העולם הזה? הוא בבעלותנו. קייס ולוין
 אחי, רואה את העולם הזה? הוא בבעלותנו. קייס ולוין   
בהתחלה היתה חגיגת החיבוקים, המכות ונפנופי הידיים של ג`רי לוין וסטיב קייס. ואז היתה ההתמקחות לצורך הסדרה עם הועדה הפדרלית למסחר, לגבי ההגבלות שימנעו מהחברה המשותפת מלהפוך למונופול תקשורת חובק כל. ואז היתה ההשערה לגבי אילו מנהלים יצברו כוח בתוך חברה מפלצתית שמאחדת טלוויזיה, כבלים, מוסיקה, קולנוע, מגזין ואינטרנט. אבל הסיפור האמיתי של AOL וטיים וורנר טרם סופר, כיוון שהשפעתו של האיחוד על הרשת עדיין אינה ידועה.

כיצד זה ישפיע על הגישה שלנו לפס הרחב? ואיזו השפעה תהיה לו על התוכן ב-AOL? אף אחד לא יודע באמת. נכון לעכשיו, זה פשוט יותר מדי דומה לבהיה בכדור בדולח - סיפורים ספקולטיביים שמזינים את המגזינים שבבעלותם של טיים וורנר ו-AOL.
 

3. לאן נעלמה התוכנה החופשית?

הכורים הגרעיניים עבדו כמו שעון. חגיגות המילניום
 הכורים הגרעיניים עבדו כמו שעון. חגיגות המילניום   
או.קיי, הרעיון של תוכנה חופשית לא מת, ואפילו לא גוסס. למרות זאת אנחנו שמים אותו בקטגוריה של הלא-סיפורים הגדולים של השנה, כיוון שבשנת 2000 ההמולה הגוברת סביב הדברים שקשורים בקוד פתוח ולינוקס, לפתע התאיידה. בשנת 2000 עקומת הגדילה של תוכנות ללא תשלום, השתטחה. ההתקדמות לא הייתה מרעישה אלא משעממת.

בדיוק כשחברות שעסקו בתוכנות חופשיות הנפיקו וזינקו בבורסה ללא פורפורציה בשנה שעברה (ראו מקרה "רד-האט לינוקס"), הקריסה שאירעה השנה בכלכלה החדשה הורידה את הערך של חברות לינוקס וחברות סטארט-אפ אחרות של קוד פתוח. אפילו העימותים הלוהטים בין מיקרוסופט ולינוקס בשנת 1999 נבלעו ברקע בשנת 2000.

אבל מאחורי הקלעים ההאקרים עדיין עסוקים, מן הסתם, וניתן לטעון שכל ההתעוררות של תנועת ה-P2P היא רק קצה הקרחון של הפוטנציאל הטמון בתוכנה חופשית. ההאקרים ימשיכו בשלהם, בלי שום קשר.

4. שיט, העולם לא נחרב

סוף העולם לא הגיע באחד בינואר בינואר 2000. מטוסים לא נפלו מהשמיים, מכונות הכספומט לא השתגעו, רשתות החשמל נותרו בשליטה והרשת לא נסגרה. לא היה כאוס ברחובות, שוק המניות אפילו לא גיהק והאנשים שהכינו את עצמם לקטסטרופה והסתתרו בגבעות, עשו את זה ללא סיבה ממשית.

למרות שנות המולה, באג המילניום לא עשה את הופעת האימים המתוקשרת שלו השנה. אפשר לתלות את האשמה בעבודה אחוזת הטירוף של מתכנתיY2K שתיקנו בחריצות יתרה את הקוד מלא הבאגים, שלכאורה היה אמור להשתולל כששעוני המחשבים יעברו ל-00. ייתכן שהבעיות היו יותר דמיוניות מממשיות - תוצאה של ציפיות יתר בתקשורת ובציבור למעט התרגשות. בסופו של דבר, עוד שנה התחילה ללא מאורעות מיוחדים. מאוכזבים?
 

5. האכזבה האלחוטית

יכול להיות שאתם מכורים לטלפונים סלולריים, או שאתם לא יכולים לחיות בלי הפאלם פיילוט בארנק. אבל אלא אם כן אתם גרים בפינלנד או ביפן, עדיין ישנה סבירות נמוכה שאתם עושים משהו מעניין יותר מלדבר בטלפונים הסלולריים שלכם, או לקרוא אי-מייל בפאלם. בגלל ההצפה בפורמטים מתחרים, שעדיין לא ברור מי מהם ישרוד אותה, הגרסא השנתית של "מהפכת התקשורת האלחוטית" היא לא-אירוע, ממש כמו בשנה שעברה.

זאת הייתה אמורה להיות השנה שבה נהיה עדים להתעוררות של אם-קומרס, כלומר מסחר נייד, שיחליף את הבום של האי-קומרס, המסחר האלקטרוני ברשת ה"רגילה". במקום, האי-קומרס התפספס לפני שהאמ-קומרס הצליח לפרוץ החוצה. כן, כנראה שביום מן הימים כולנו נזמין, באופן קונבנציונאלי, את מתנות חג המולד שלנו מתוך אוטובוס דחוס או נמסור הודעות מיידיות לחברינו בפאריס דרך הטלפונים הסלולרים שלנו ברחובות מנהאטן. רק שזה לא יקרה השנה.


תרגום: הילה בקמן
הכתבה פורסמה במקור במגזין סלון.קום
זכויות התרגום העברי שמורות לנטוויז`ן
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by