ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כך תציצו לעבר 
 
 גם דיסקו היה פעם חזק באופנה...   
 
מיטל שרון

"כרגע שמעתי משהו ממש מפחיד. קוראים לזה איידס, ואומרים שזה עובר גם ברוק!". מיטל שרון מדווחת מהפרוטוקולים של גוגל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ללא ריח של גומי
 ללא ריח של גומי   
"כרגע שמעתי על משהו ממש מפחיד: תסמונת הכשל החיסוני הנרכש, או בקיצור איידס. המחלה מועברת בצואה או בהפרשות, כולל רוק, דם, שתן, צואה וזרע. ככל הנראה היא קטלנית ב-40 אחוזים מהמקרים. יש לה זמן דגירה של כשנה, זמן שבמהלכו האדם כבר חולה, אבל אין לו כל תסמינים".

"לאלו מכם שרוצים להישאר בעניינים באמצעות המחשב ולא באמצעות העיתון או הרדיו: הנה החדשות האחרונות לגבי ה-PC של IBM. מדובר ביחידה בת שלושה חלקים, מקלדת מאד רזה ונאה למראה, עם סידור מקשים דומה לסדרת 5250. כל העניין יושב בקופסה לוגית עם שני כונני דיסקטים".

"כמה דעות בעניין קומודור 64. ראיתי אותו והוא נראה מדליק למדי. הוא מגיע עם זיכרון סטנדרטי של 64K. במקרה הטוב ביותר יש לו רזולוציה של 320*200 פיקסלים. ברזולוציות נמוכות יותר ניתן להציג 16 צבעים במקביל, אבל מספר הצבעים שניתן להציג במקביל יורד ברזולוציות גבוהות יותר".

אפשר ודאי להבין כי מדובר בחדשות ישנות למדי. אלו הן הודעות שנכתבו ב-usenet, הפורומים הפרימיטיביים, שהיו במה שהיה פעם האינטרנט, עוד לפני שהיה אינטרנט. ההודעות להלן, שנכתבו בשנים 1981-1982 מבשרות לעולם על בואם של מחלת האיידס, של מחשב PC ושל קומודור 64. היו אלה ידידיי מהאתר הסמוך שהפנו אותי לארכיונים של usenet, שהוטמעו ב-groups של גוגל. החבר'ה מגוגל אף טרחו ועשו טבלת זמן, שבה ניתן לראות הפניות ראשונות לכל מיני דברים שהיום הם היסטוריה. היו אלו ההפניות האלו שגרמו לי אושר לשבוע שלם.
 
וכל זאת למה? היה זה עולם בלי אינטרנט, עולם בלי מדונה, עולם בלי MTV. זהו עולם שבו אבא יושב בשבת בבוקר כדי להדביק את בולי התשלום בפנקס קופת חולים, כדי שהוא יוכל להוכיח שהוא עדיין חבר הקופה. זהו עולם שבו מצעד הלהיטים מגיע לאוזניים בלבד. זהו עולם שבו ראשוני הגיקים משחקים טניס עם שני קווים ירוקים שזזים לאורך שני צידי המסך השחור באיטיות מופלאה. לעזאזל, זהו עולם שבו סקס בין זרים מתקיים ללא ריח של גומי.

והעולם הזה היה קיים בשנת 1981. לא בתקופת החיים של ההורים שלי, אלא בזמן שבו כבר הייתי ילדה בת שלוש. היה זה בערך באותן שנים כאשר כולם טרחו לשאול אותי: "מה את רוצה להיות שתהיי גדולה? את רוצה להיות רופאה, נכון?" איך יכולתי לדעת מה אני רוצה להיות כשאני אהיה גדולה, אם חצי מהמקצועות שפתוחים בפניי כיום, כלל לא היו קיימים אז? והיום, איך אני יכולה לדעת מה אהיה כשאהיה ממש גדולה? איך אני יכולה לדעת מה אני רוצה ללמוד ולאיזה כיוון הולכת הקריירה שלי? הרי ייתכן שמהיום ועד הרגע שבו תהיה לי קריירה אמיתית ימציא מישהו ביפן את מקצוע החלומות שלי. ובינתיים, לי אין שום מושג.

אבל עזבו לרגע את סט התירוצים ללוזר האולטימטיבי ותחשבו על העתיד. טבלת הזמן שהכינו בגוגל היא ההצצה הראשונה לאופן שבו תיראה ההיסטוריה העתידית. לא עוד ספריות חשוכות ומאובקות שבירכתיהן יושבים אנשים ומפשפשים בהתלהבות חדורת מוטיבציה במסמכים מתפוררים. לא עוד היסטוריונים שמנסים ליצור סיפור אחיד וקוהרנטי משלל המידע שנמצא ברשותם.

היסטוריה עתידית זה מושג קצת מצחיק, אבל תחשבו לרגע על אותו תלמיד תיכון שיישב בעוד עשרים שנה בביתו, ויידרש לעשות עבודה על יחסי ישראל ומצרים בעשרים השנה האחרונות. הוא לא יצטרך לפתוח ספרים שיספרו לו על פרשת עזאם עזאם ועל הפיגוע בסיני. הוא לא יצטרך ללכת לבית העירייה בתל אביב כדי לקרוא על הקיר מה חשב נוער הנרות על רצח רבין. הוא יקרא את הכתבות המקוריות, הוא יקרא את הטוקבקים, הוא יקרא את מאמרי הדעה שהופיעו בעיתונות, הוא יוכל להחליט בעצמו מה נראה לו מרכזי ומה נראה לו שולי. לעזאזל, אם החבר'ה מגוגל ימשיכו לעשות את אותה עבודה שהם עושים היום, הוא יבקש את יחסי ישראל ומצרים בעשרים השנה האחרונות, והם יעשו לו טבלה נאה כזאת, לכאורה נטולת דיעות פוליטיות, אשר תרכז את ההתייחסות לכל אחד מהאירועים האלו על פי זמן, מדיום, ואורך השרשור. לרגע, אני שוקלת לחזור לתיכון. טוב, בעצם לא, אני עדיין עסוקה בניסיון להחליט מה אני אהיה כשאני אהיה גדולה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by