ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
לינוקס במלון של פולטי 

לינוקס במלון של פולטי

 
 
שוקי גלילי

אין לי בעיה עם אנשים שבוחרים להשתמש בתוכנות קוד-פתוח או בלינוקס, אבל לעשות מזה אידיאולוגיה? שוקי גלילי בטור חדש

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
באחד מפרקי "המלון של פולטי", הסדרה הקלאסית של ג'ון קליז, מגיע זוג לבית-המלון באישון לילה. האשה, בריטית נאה ומנומסת, לא שונה מרוב באי המלון שפולטי הנוירוטי וגס הרוח יורד לחייהם. הבעל, לעומתה, הוא איש עסקים אמריקני, נפוח מחשיבות עצמית ורגזן במקצת. פולטי, כהרגלו, מסתבך תוך זמן קצר בשקרים מגוחכים ומוצא את עצמו מול האמריקני הזועם, שתובע לקבל שירות הוגן.

לקראת סוף הפרק, משפיל האמריקני את פולטי מול דיירי המלון, שמנצלים את ההזדמנות הנדירה כדי לשפוך את מר ליבם על היחס הגרוע שהם מקבלים. האמריקני, מעודד מהתמיכה, מכריז "אני חושב שזה המלון הכי גרוע, הכי ירוד, שמנוהל הכי גרוע, בכל מערב אירופה!". ברגע זה, מתעורר מתרדמתו המייג'ור, דייר-הקבע הסקלרוזי של פולטי שבקושי זוכר את שמו "לא! לא! אני לא מוכן לשמוע את זה!" הוא אומר בכעס. פולטי מביט בו בתקווה - אולי ישמיע איזו מילת תמיכה בו ובמלון שלו? "אני לא מוכן לשמוע את זה", חוזר המייג'ור. "יש מקום אחד באיסטבורן - הרבה יותר גרוע!".

אולי זה רק עולם האסוציאציות שלי, אבל קשה לי שלא להיזכר במייג'ור הזקן כאשר אני שומע אנשים מדברים על יישומי קוד-פתוח, לינוקס, על העליונות הטכנולוגית הבלתי מעורערת של מחשבי המקינטוש, או זו של מעבדי AMD לצורך העניין.

אני לא מתכוון להתווכח עם הטיעונים בעד כל הנ"ל, כמו שאני גם לא ממש חולק על הביקורת נגד מיקרוסופט ו-Windows, נגד השילוב שנודע כ"Wintel" או נגד תעשיית ה-PC בכלל. אני גם יכול בהחלט לקבל את זה שישנם אנשים שמעדיפים להשתמש בלינוקס או ב-Mac כי זה גורם להם הנאה, שמעדיפים יישומי קוד-פתוח כי הם לא עולים להם כסף, או שבוחרים במעבדי AMD כי לדעתם הם נותנים להם תמורה הוגנת יותר לכסף.
 
 
קשה לי יותר להזדהות עם האנשים שהופכים את כל הטיעונים האלה לאידיאולוגיה נוקשה. אנשים שאומרים שמותר לקנות רק מעבדים של אינטל, כי יש לחברה הזו מרכזי פיתוח ומפעלים בישראל. או שחייבים להשתמש אך ורק ב-Mac, כי כל מה שהוא PC מדכא את היצירתיות. או האנשים שמקווים שכל העולם יעבור להשתמש אך ורק בלינוקס, רק כי זו מערכת הפעלה שמיקרוסופט לא חתומה עליה.

ספק אם ג'ון קליז כיוון לכך בתסריט, אבל דבריו המגוחכים של המייג'ור הזקן הם דוגמא מצויינת לרעיון החד-ממדיות שהציג הפילוסוף היהודי-גרמני הרברט מרקוזה. על רגל אחת: התרבות המודרנית מצמצמת כל-כך את אופקיו של האדם, ואת עולם המושגים שלו, שגם כאשר הוא יוצא נגדה הוא עושה זאת במסגרת הכללים. לא תיתכן ביקורת אמיתית על תרבות זמננו, אומר מרקוזה, כי המושגים השגויים והחשיבה הצרה, טבועים גם בביקורת. לא תיתכן מהפכנות אמיתית, כאשר המדכא והמהפכן שותפים לאותן מוסכמות - מרידות ומהפכות לכל היותר משמשות כשסתום לשחרור הלחץ. בזה הן רק מחזקות את המערכת הקיימת.

הטענה הזו של מרקוזה לא הפריעה לו לקבל על עצמו תפקיד מרכזי במהפכת הסטודנטים שהתקיימה בצרפת ב-1968. כמנהיגם הקשיש והנערץ של הסטודנטים, הוא נישא על גלי האהדה והאגו, כל הדרך לכישלון, הצפוי כל-כך על-פי שיטתו. ב-1979, בשיא צילומי הסדרה של קליז, הוא הלך לעולמו.

הביקורת של מרקוזה על מה שאנחנו מכירים כ"צרכנות", רלוונטית במיוחד לדיון שלנו. הרעיון המרכזי הוא ש"צרכנות נבונה" היא בעצם הדרך הקלה שלא לשנות כלום. גם כאשר אנחנו צורכים בתבונה או אפילו מקיימים "מרד צרכנים", אנחנו חלק מתרבות הצריכה. המרד מסתכם בהחלטה למי לשלם את הכסף.

באותו אופן, לא ממש ברור שמי שבוחר בלינוקס במקום Windows, או ב-AMD במקום אינטל, עובר מכוחות האופל לכוחות האור. כדאי תמיד לבדוק האם לא מדובר בעוד מקרה שבו אנחנו רק "מעבירים את הכסף".
 
קחו כדוגמא את "ברית החופש" (Liberty Alliance), שקמה בשנת 2001 כאופוזיציה למונופול המיקרוסופטי. החברות שהתאגדו בברית הזו דיברו על חופש, פתיחות, הגינות. ממש ז'רגון של המהפכה הצרפתית. אבל אם עיינתם ברשימת החברות בברית, מצאתם שם שמות כמו IBM, Sun, AOL, או להבדיל, MasterCard ו-General Motors. לא ממש רשימה של גמ"חים מבני-ברק, הייתי אומר.

IBM למשל - הרי זו חברה שרק בטעות הפכה את ה-PC ל"תקן פתוח". במשך שנים היא עשתה ניסיונות נואשים להחזיר לעצמה את התרנגולת מטילת ביצי הזהב הזו, באמצעות תקנים סגורים שהשוק דחה. וגם על חברות כמו Sun ו-Apple כדאי לשאול: מה אם לא ניסיונן לשמור לעצמן מונופול על השוק שלהן, השאיר אותו קטן כל-כך? אז לא, זה לא אומר שהן גרועות ממיקרוסופט, אבל ספק אם הן טובות יותר, וזה בטח לא מקרה שכל החברות האלה מעורבות כך או אחרת גם בעסקי לינוקס.

ומה עם קוד-פתוח? אני דווקא בעד. בכלל, אני בעד דברים ששווים כסף ואפשר להוריד מהרשת חינם (מכיוון שאפשר להוריד היום מהרשת הכל בחינם, אני מניח שזה פותר להרבה אנשים את ההתלבטויות המוסריות). אבל אם אני צריך לשלם כסף כדי לקבל מוצר טוב יותר, אני אשלם. וכשאני יודע שבכל מקרה אני הולך לשלם כסף, קשה להתייחס יותר מדי ברצינות לטיעונים אידיאולוגיים לגבי מי צריך לקבל את הכסף שלי.

כן, ברור שאני אעדיף לקנות נעליים שלא יוצרו על-ידי ילד משועבד בעולם השלישי. וברור שאני אעדיף לאכול טונה שלא הרגו דולפין בשביל לדוג אותה. אבל אין מצב שאני אתקין ואשתמש בלינוקס בשביל לדפוק את מיקרוסופט. יכול להיות שאני אעשה את זה בשביל הכיף.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by