ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ביקורת מוצר: מקלדת Z-Board 
 
 
ניצן וידנפלד

ניצן וידנפלד בדק את זיבורד, המקלדת המותאמת אישית שהסעירה את הגיקיאדה. היה בעיקר יקר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מקלדת ה-Zboard באה לפתור בעיה שכל שחקן כבד נתקל בה: קללת המקש השגוי. גיימר שקול תמיד ילחץ, ברגעים הכי קריטיים, על המקש הלא נכון. הוא יסתער בצורה מבריקה, יבצע תרגילי התחמקות מדהימים וידלג בגמישות של חתול מעל תהומות. אבל בבוא הרגע המכריע, שבו צריך לחסל את היריב בעזרת משגר הטילים, הוא פתאום ישלוף את הפנס. או ילחץ על הכפתור שזורק את הנשק. בכל מקרה, האויב, לאחר שנרגע מפרץ הצחוק, יחסל אותו במחי יד.

חברת IDEAZON, שהוקמה ע"י גיימרים, אמרה "לא עוד", והגתה פיתרון יצירתי: מקלדת שאפשר להחליף בה את לוח המקשים. בזמן שלום משמש אותנו הסט הרגיל, שנראה ומתפקד כמו כל מקלדת. אבל בזמן מלחמה, או סתם משחק אימון, הוא מוחלף בסט מיוחד למשחקים.
 
 
ה-Zboard היא מסגרת, שיכולה להכיל אחד משלושה עשר סטים אפשריים של מקשים (נכון לעכשיו). הגירסה הבסיסית מגיעה עם שניים: מקלדת רגילה וסט כללי המיועד לכל סוגי המשחקים. ניתן לרכוש בנפרד סט ייעודי למשחק האהוב עלינו, מתוך היצע מרשים בהחלט: מדום 3 הידוע, דרך משחק הרשת רב המשתתפים EVERQUEST, נציג האסטרטגיה AGE OF MYTHOLOGY ועד ל-MADDEN. כן, טווח המשחקים שה-Zboard מותאם אליהם לא מוגבל למשחקי יריות מגוף ראשון. המקלדת מגיעה בשתי תצורות: PS2, שמתחברת ליציאת המקלדת הרגילה, ו-USB. הזדמן לי לבדוק את הגרסא השנייה.

תהליך ההתקנה פשוט ביותר - לאחר חיבור המקלדת ליציאת ה-USB המחשב מזהה אותה והיא מתחילה לתפקד כלוח מקשים רגיל. השלבים הבאים: התקנת הדרייבר, הורדת העידכון מהאינטרנט, ואפשר להתחיל לנצל את התכונות הייחודיות ל-Zboard.
 
על הסט הרגיל אין הרבה מה להרחיב. מכיוון שכל אחד מהסטים מסוגל להתקפל (בכדי לאפשר אכסון נוח), חלק מהכפתורים ממוקמים מעט שונה מבמקלדת רגילה, והדבר דורש התרגלות. הנקודה שהציקה לי במיוחד היתה שמקש הרווח מחולק בצידו הימני, בדיוק במקום שבו הכי נוח ללחוץ עליו. אבל אני סתם נגרר לקטנוניות: לאחר כעשרים דקות של שימוש הדבר נשכח ממני לחלוטין. מלבד המקשים הסטנדרטיים, המקלדת מכילה מקשים לפתיחה מהירה של תוכניות, מקשים הניתנים לתכנות וכאלה המיועדים לשליטה בנגן המדיה. אכן תוספות נחמדות.

הגענו לחלק החשוב - לשלב המשחקים. אני מסיר את הסט הרגיל, מקפל אותו, ופורס את סט הגיימרים. הסוויטצ' פשוט למדי - אני משחרר את הקליפס בצידה הימני של המקלדת, מנתק את הישן, פורס את החדש וסוגר את הקליפס. מנהל ההתקן של המקלדת מזהה לבד את ההחלפה ומברר איתי באיזה משחק אני מתכוון לשחק. אני בוחר בדום 3, טוען את רובה הציד ומתחיל בהרג.
 
 
 
סט המשחקים מתוכנן כך שניתן יהיה לשלוט במשחק ביתר קלות, מבלי לפגוע ביכולת כתיבת ההודעות לחברים במשחק. כל מקשי האותיות הוקטנו והוזזו לימין המקלדת, בכדי לפנות מקום ל"איזור החם", שמכיל את כל המקשים שמיועדים לשליטה במשחק. במרכז ה"איזור החם" נמצאים מקשי חיצים גדולים ונוחים, ומסביבם כל מה שפיקוד על יצור פוליגוני דורש: מקשי ריצה, יריה, החלפת נשקים, קפיצה, טעינה מחדש וכדומה. המקשים גדולים ומסומנים בבהירות, ולכן הסיכוי להתבלבל וללחוץ על המקש הלא נכון נמוך בהרבה ממקלדת רגילה.

הסימונים על הכפתורים הם כמובן המלצה בלבד, המשתמש יכול להגדיר את תפקידם במשחק כרצונו. כך מקלדת ה-Zboard מסוגלת לתמוך בכל משחק אפשרי, והשחקן יכול לשנות את הקצאת המקשים באם הוא לא מרוצה לחלוטין מהפריסה שנקבעה מראש. השימוש במקלדת אינטואיטיבי לחלוטין - אין יותר צורך לבלות זמן בלימוד כל צירופי המקשים של המשחק. הכפתורים עצמם נוחים ללחיצה, אבל ממוקמים מעט רחוק מדי לטעמי האחד מהשני, ואני בורכתי בכף יד לא קטנה. כל העסק, המסגרת והסטים, בנויים במחשבה על שרידות - הם יעמדו בהתלהבות שלכם בזמן ניצחון וגם בזעם שלכם בזמן הפסד.
 
 
בנוסף לסט הכללי למשחקים, קיימים כאמור גם סטים ייעודיים, שמחירם 99 ש"ח האחד. אני בדקתי את הסט של המשחק דום 3, ולא התרשמתי במיוחד. הוא אומנם צבוע באדום Doom, ומכיל סימונים לפונקציות הייחודיות למשחק זה בלבד, אבל אין הוא מציע שיפור אמיתי על פני המקלדת הכללית. ההיפך הוא הנכון - במקלדת ה-DOOM הייעודית כפתור הריצה ממוקם רחוק מדי, וכפתורי הנשק מקשים מאד על בחירת הנשק הנכון. הסט הייעודי מכיל פחות מקשי משחק לעומת הסט הכללי, ולכן גם לא ניתן להתגבר על הבעייה האחרונה על-ידי מיפוי מחדש של כפתורים הממוקמים טוב יותר. לדעתי מדובר בגימיק מיותר.

חזרתי לסט המשחקים הכללי והמשכתי לשחק. מסתבר שלמרות ההבטחות ה-Zboard לא מקנה למשתמש יתרון משמעותי על גבי אויביו. אומנם הבלבול במקשי המשחק נעלם לחלוטין, מאידך גיליתי שלא זאת היתה הבעיה העיקרית שלי בזמן משחק רשת. גם העובדה שמקלדת ה-Zboard מסוגלת להעביר למחשב 8 לחיצות מקש בו זמנית מתגלה כלא מועילה, במיוחד כשלוקחים בחשבון שלגיימר הממוצע יש רק 5 אצבעות המוקדשות לשימוש במקלדת (היד השנייה הרי מונחת על העכבר).

עולה השאלה: האם ה-Zboard מצדיק את מחירו המוגזם - 299 ש"ח (לגירסת ה-USB)? אם הבחירה היא בין משחק חדש לבין המקלדת אני ממליץ בכל פה ללכת על המשחק. רק מעוניינים בצעצוע חדש? ה-Zboard בהחלט תענה על הצורך הזה. אומנם לא הייתי מחלק את חווית המשחק שלי ללפני ואחרי היכרותי עם המקלדת, אבל היא בהחלט יכולה להוות תוספת מעניינת לנשקייה של כל גיימר.
 

ביקורת מקוצרת

יתרונות: הסוף לבלבול במקשים, הרבה מקשי קיצור, הפעלה מהירה ושליטה בנגן המדיה, עמידות גבוהה.
חסרונות: הנדסת אנוש בינונית, מחיר גבוהה יחסית למקלדת, סטים ייעודים מיותרים לחלוטין.

ציונים
עיצוב: 8
נוחות: 8
תמורה למחיר: 7.5

ציון סופי: 7.5
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by