ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך: eXeem 

מדריך: eXeem

 
 
ניצן וידנפלד

ניצן וידנפלד בילה לילה של שיתוף עם eXeem, הלהיט החדש של עולם ההורדות. היה מהיר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אחרי קמפיין תקשורתי רחב, עמוס שמועות ומבולבל למדי, מגיעה אלינו השבוע תוכנת שיתוף הקבצים הכה מדוברת eXeem. קהילת משתפי הקבצים חיכתה זמן רב לתוכנה אמינה, מהירה ושלא ניתנת לסגירה ע"י ה- MPAA. האם זה באמת מה שקיבלנו?
 
הגירסה הפומבית שניתנת להורדה כעת היא 0.20 ונמצאת בשלב בטא, כלומר גם יוצרי התוכנה מודעים לעבודה שהיא רחוקה מלהיות מושלמת. תהליך ההתקנה מהיר ועבר בלי בעיות מיוחדות. תוכנת ההתקנה הציעה לי להתקין סרגל פירסומות לאקספורר, וכמובן שסירבתי באדיבות אך בתקיפות.

הצעה שאי אפשר היה לסרב לב לה היא התקנת הרוגלה Cydoor, שה-eXeem מסרבת לפעול בלעדיה. לאלה מאיתנו שמדובר אצלהם ב"יהרג ולא יעבור", קיימת כבר גיירסת לייט של התוכנה, שמגיע ללא הרוגלה, וישנם גם דרכים אחרות להיפטר ממנה. שימו לב שהפעלת eXeem ללא הרוגלה מהווה הפרה של רישון השימוש, ובכל מקרה מפתחי התוכנה הודיעו בצ'אט שלהם שמאז יום שבת ישנה תקלה ב"שירות" הפירסומות. התוכנה מיועדת למערכת ההפעלה ווינדוס בלבד, וייתכן שמי שאינו משתמש בגירסת XP יידרש גם להתקין את ספריית ויז'ואל בייסיק הבאה. בזמן ההתקנה נתבקש להגדיר ספרייה שאליה יגיעו הקבצים שנוריד, ופורט שדרכו תתקשר התוכנה עם העולם הרחב. כמו בכל תוכנת שיתוף קבצים יהיה עלינו לפתוח פורטים (כניסות) בפיירוול שלנו. אם אין לכם פיירוול - בעיה זאת אינה קיימת, אך מצד שני, צפו להרבה בעיות אחרות.
 
 
למרות כל ההבטחות, eXeem אינה חופשיה מהצורך בשרת מרכזי. אמנם כל המידע על הקבצים עובר בין מחשבי המשתמשים ישירות, אבל אנחנו עדיין זקוקים לשרת שיפנה אותנו למשתמש הראשון. הסידור הנ"ל מהווה קושי מסויים מבחינה משפטית, בפני אלה שבוודאי יהיו מעוניינים לסגור את הרשת (ה-MPAA לדוגמה), משום שהשרת המרכזי לא מעורב בתהליך חילוף הקבצים עצמו. בכל מקרה, נקודת התורפה קיימת.

נפנה אל התוכנה עצמה: היא נראית טוב, והניווט בה קל ואינטואיטיבי. לאחר הפעלתה מקבל אותנו בברכה האתר הרשמי של התוכנה, שמדווח לנו על מצב הרשת וחדשות כלליות אחרות. אבל לא לשם כך התכנסנו כאן היום. הפעולה הראשונה שבוודאי נבקש לבצע היא פעולת החיפוש. החידוש הגדול שב-eXeem הוא כמובן העובדה שהיא מאפשרת חיפוש, שלא ניתן לביצוע בתוכנות הביטורנט האחרות.

כרטיסיית החיפוש מאפשרת לנו לבצע חיפוש ממוקד בהרבה מזה שמציעות לנו תוכנות כגון אימיול וקאזאה. כל קובץ המועלה לרשת מחולק לקטגוריות כלליות ומשניות, הכוללות סרטים, מוזיקה, מבוגרים, משחקים, תוכנות וכדומה. נוכל גם להגביל את החיפוש לגודל קובץ מסוים, לשפה ספציפית ועוד מאפיינים דומים. שימו לב שלא ניתן להעלות אל הרשת קבצים ששוקלים פחות ממגה, בכדי שלא להציף אותה במסמכים ותמונות (כך ע"פ המפתחים). כל חיפוש מופיע בכרטיסיה משלו, והמעבר ביניהן פשוט ונוח. כאן גם נתקלתי בבאג הראשון - הפסקת החיפוש לפני סיומו הטבעי תגרום לעתים להתרסקות התוכנה. טוב - אחרי הכל מדובר עדיין בבטא.
 
 
 
חידוש נוסף ברשת eXeem, שלא תוכלו למצוא ברשתות אחרות, הוא האפשרות לדרג כל קובץ ברשת, אם באמצעות הערות ואם באמצעות הצבעה. הדירוג יציג לשאר הגולשים מדד לתקינות הקובץ ולאיכותו. לחיצה עם הכפתור הימני על כל אחד מהקבצים מאפשרת לנו לצפות בהערות שמשתמשים אחרים נתנו לו. נכון לעכשיו רובן אכן מועילות, אבל לא ירחק היום והן בוודאי יתמלאו ב "אני ראשון!!!!!!!!1" ו"מוטי הגבר שולט!!". לכל קובץ גם יש רייטינג באחוזים - שמהווה את אחוז המשתמשים שהצביעו עליו כתקין. קבצים עם פחות מ-50% אישור ככל הנראה מכילים וירוס או שאינם תקינים. כך כל משתמש יכול לדעת עוד לפני תהליך ההורדה האם מדובר באמת בסרט של פאריס הילטון, או ב-300 מגה של זיוף אסיאתי.
 
eXeem גם מאפשרת לנו לראות את 1,000 הקבצים האחרונים שהועלו לרשת בכל קטגוריה, למרות שנוכל להוריד רק מהמאיה הראשונה (עוד באג מעצבן). היא לא תומכת בעברית, וחיפוש מילים עבריות לא יניב שום תוצאה, גם אם ידוע לכם שהקובץ קיים ברשת. יתירה מזאת, העלאת קובץ ששמו מכיל גם עברית וגם אנגלית, תמנע מאיתנו מלמצוא אותו גם אם נחפש רק את הצירוף האנגלי. מוזר.
 
 
תהליך העלאת הקבצים לרשת קל ופשוט הרבה יותר מזה שהורגלנו אליו ברשת הביטורנט. בניגוד לאימיול וקאזה, ב-eXeem אנחנו לא משתפים ספריות שלמות של קבצים, אלא בוחרים כל קובץ באופן פרטני. לאחר שהעלנו אותו לרשת, התוכנה תיצור בעצמה עוקב בשבילו ותפיץ אותו בין שאר המשתמשים. עקב מגבלות רוחב פס כל משתמש מוגבל בכמות הקבצים שהוא יכול לשתף. מצד אחד העובדה הזאת מקטינה את מספר הקבצים שנוכל למצוא ברשת, אבל מאידך היא מגבירה את קצב ההעברה שנקבל.

מה שמביא אותנו לנושא החשוב מכל - קצב ההעברה. אני חייב לומר שאני בהחלט מופתע לטובה בתחום הזה. כמו ברשת הביטורנט הרגילה, הקצב שנקבל תלוי במספר המשתפים האחרים של כל קובץ. למרות שלא דווח על כך באופן רישמי, בערוץ הצ'אט של התוכנה רווחת הדעה שב-eXeem אין קשר בין קצב ההעלאה של כל משתמש לקצב ההורדה שלו. לכן אנו יכולים לצפות לקצבי העברה טובים יותר בשימוש ב-eXeem על פני שימוש בביטורנט.
 
למרות החדשנות שבה, התוכנה תומכת באופן מלא בביטורנט הישן, וניתן להשתמש בה כ"לקוח" לשיטה זו. בדומה לאימיול, eXeem תומכת בפרסום הקישור לקובץ, כך שלחיצה על קישור eXeem בדף אינטרנט תפעיל את התוכנה ותחל בהורדה. גירסת הביטא הסגורה תמכה גם בקישורים מסוג "מגנט", אולם אפשרות זו הוסרה בגירסה הפומבית.

קשה לשער ברגע זה, רק יומיים לאחר הוצאת הגירסה הפומבית, מה יעלה בגורל הרשת החדשה. העובדה שהתוכנה מכילה פרסומות הרגיזה לא מעט אנשים, אך נדמה כי אם היא תפתיע ברמת ההיצע והמהירות, הלקוחות הפוטנציאלים יסכימו לעשות את הוויתור. התוכנה במצבה הנוכחי אינה יציבה, ונוטה להתרסקויות. כולנו תקווה שבעיות אלו יתוקנו בגירסאות העתידיות. התוכנה גם חסרת נגן מדיה פנימי, ואפשרות לצפות בקובץ לפני סיום ההעברה.

בעיה חמורה אחרת שמעניין לראות כיצד יתגברו עליה המפתחים, אינה קשורה לתוכנה ספציפית, אם כי לרשת של eXeem. השיטה שבה הרשת פועלת, שבה אין עוקב מרכזי אלא הרשת כולה משמשת למעקב אחר הקבצים דורשת נפח תעבורה עצום לשם תהליך הניטור והבקרה. מכיוון שלרובנו מהירות העלאה נמוכה במיוחד, כל הנפח הזה בא על חשבון מהירות השליחה עצמה. הבעיה כבר הורגשה אצל מספר משתמשים ברוחב פס נמוך במיוחד.

ב-eXeem טמון האיזון המושלם בין חדשנות, תיאוריות קונספירציה, רעש תיקשורתי וואקום שאותו היא ממלאת. בכך היא אכן המועמדת המועדפת כרגע להחליף את הביטורנט הנרדף.

קחו בחשבון שזו רק גרסת הבטא, ואתם מוזמנים לנסות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by