ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הכלבים נובחים 

הכלבים נובחים

 
 
אורי רודריגז-גרסיא

תרגילים כוחניים של ברק וש"ס, הצהרות בעיתונות שלא שוות כקליפת השום, והתקדמות פיקטיבית במשא ומתן עם הפלסטינים. השבוע האחרון הביא את המערכת הפוליטית הישראלית לשפל מדרגה חדש

 
 
 
 
 
 
 
 
 

"אני שליח העם, לא של הפוליטיקאים" (אהוד ברק מתוך ראיון ל"סופשבוע")

ספק אם יש אי מי במפלגת העבודה שסבור שברק משמש כשליח שלו (רויטרס)
 ספק אם יש אי מי במפלגת העבודה שסבור שברק משמש כשליח שלו (רויטרס)   
ביום חמישי בלילה, הגיעה המערכת הפוליטית לשפל מדרגה חדש בתולדותיה, שעה שברק הצליח לכופף את מרצ על מנת לחסום את שמעון פרס. למחרת בבוקר התפרסמה הציטטה דלעיל בראיון עם אהוד ברק. זילותה של המערכת הפוליטית חדרה גם לתחום התקשורתי: הצהרות שהודפסו הלילה יהיו שוות כקליפת השום מחר בבוקר.

ספק אם יש מישהו מן העם, שהעדיף העדפה ברורה את פרס (כמעט 50 אחוז לעומת 28 בסקרים לברק) שסובר שברק משמש כ"שליח" שלו. ספק אם יש אי מי במפלגת העבודה שסבור שברק משמש כשליח שלו. ברק, אמר לי השבוע חבר מרכז מפלגת העבודה, טבע את המונח "ישראל אחת", והתכוון כנראה לישראל בצד אחד, ולו עצמו בצד השני. יומיים אחרי הצבעת מועצת מרצ התקשרתי לפעיל בתנועה. "כפו עלינו ברק כגיגית", אמר לי הפעיל, "זה היה כמו מעמד הר סיני".
 

"כולנו יחד מאוחדים מאחורי שרון" (לימור לבנת בראיון לרשת ב' של קול ישראל)

איש אינו יודע מה מתכנן בעצם שרון במישור המדיני (רויטרס)
 איש אינו יודע מה מתכנן בעצם שרון במישור המדיני (רויטרס)   
ביבי הופיע בשמי הליכוד כשביט, חרך את המערכת הפוליטית ונעלם בהשאירו מאחוריו שובל זהוב. יממה אחת אחרי שנעלם לו ביבי אל השקיעה, היתה תנועת הליכוד כבר מאוחדת מאחורי המלך החדש. החכ"ים השונים מרעננים את החליפות, מכינים את המפתחות לוולבו, מצחצחים את החרבות לקרב המאסף נגד ברק. איש מהם אינו יודע מה מתכנן בעצם שרון במישור המדיני. כברק לפניו, גם שרון שומר את הקלפים צמוד לחזה. הניצים בלכוד, דוגמת לימור לבנת ש"מאוחדת" כרגע מאחורי שרון, עשויים למצוא את עצמם במזרח תיכון חדש למחרת הבחירות, שעה ששרון יטיל את כל כובד משקלו על הסכם הקבע עם הפלסטינים שמתרקם לו כעת בחדרי חדרים.

שרון עצמו מפזר רמזים דקים בעיתונות על כוונותיו, מגלה טפח ומסתיר טפחיים. תוכניותיו של שרון לפתרון המצב המדיני יישארו עמומים עד הבחירות, הוא צריך עד אז את לימור לבנת, את ריבלין ואת בוים. לאחר הבחירות, זה כבר ברור לכולם, הוא לא יצטרך אף אחד: יש לו את אייהוד, יחד, יכפו על כולם אוורסט כגיגית.
 

"מדינת ישראל מחולקת לשבטים, ואנחנו חייבים לשמור על השבט שלנו" (יוסי כדורי, נכדו של הרב כדורי וכמעט

מועצת גדולי התורה של ש"ס הוכיחה שוב כי היא גדולה בפוליטיקה כמעט כשם שהיא גדולה בתורה, אולי אפילו יותר. ה"דאגה" בתקשורת בדבר תגובת הציבור של ש"ס ל"תרגיל המסריח" הנוכחי שחסם את ביבי, העלה גיחוך בקרב פעילי התנועה. לש"ס ולבוחריה לא משנה כהוא זה מי יעמוד בראשות הממשלה: יהא זה ביבי, ברק, שרון או פרס - יקבלו ש"ס ובוחריה את האתנן הפוליטי הראוי למפלגה השלישית בגודלה בכנסת.

ש"ס לא יכולה להסתכן באובדן שבעה מנדטים, גם לא בשביל ביבי מלך ישראל. נסיונו של ישי להסב את תשומת הלב הציבורית לעניין העדתי שעשע אותי קמעא: יחפש נא מר ישי ויבדוק כמה "מזרחים" נמצאים ברשימת ישראל אחת וכמה בליכוד, אם לא יתבלבל בספירה ויזדקק לעזרתה של מועצת החכמים בעניין. יוסי כדורי, נכדו של המקובל הישיש שמשתמש בחצר הרב כמבער אחורי לטיסתו לכנסת, גילה בראיון בסוף השבוע את הנורמות החדשות של ש"ס: "אני שליח לאינטרס לאומי שמעדיף להיות שר", אמר כדורי לאחר שנגוזו תקוותיו לכהן כח"כ אחרי פיזור הכנסת, "לאן שחכמי התורה ישלחו אותי אלך". אין ספק שכדורי מיטיב לשמור על השבט שלו, בעזרת הקמיעות של סבו הוא מתכונן לדלג על שלב הביניים המעצבן של חבר כנסת מן השורה, ולהפוך מיד לשר. תחי נורבגיה המזרחית וחוקיה.
 
 

"מההתחלה לא ראיתי טעם בהסכם אוסלו" (אב פלסטיני שכול, בראיון ל"מוסף השבת")

בן עמי. הפלסטינים יודעים שכל הסכם שייחתם עכשיו לא יכובד בעוד חודשיים
 בן עמי. הפלסטינים יודעים שכל הסכם שייחתם עכשיו לא יכובד בעוד חודשיים   
בתוכניות החדשות בערוצי הטלוויזיה השונים, מרבים לאחרונה להראות את פניו המודאגות-תמידית של השר שלמה בן עמי, שעה שהוא מדווח לצופים על "מגעים רציניים", "שיחות מעמיקות" ושאר ביטויים הגורסים בעצם כי לא חלה כל תזוזה בשיחות עם הפלסטינים. ברק, שמנסה בכוח להביא הסכם עד הבחירות, משול לאצן-משוכות שהפיל כבר את כל המשוכות בדרך, אבל הוא עדיין מנסה להגיע ראשון לסוף המסלול.

פרפורי הגסיסה של ממשל ברק וממשל קלינטון, לא מעלים ולו רעד קלוש בשפתיו של עראפת. לפלסטינים לא אכפת כרגע לשתף פעולה עם ברק במשחק ה"מגעים". הם יודעים שכל הסכם שייחתם עכשיו לא יכובד בעוד חודשיים, והם משתפים פעולה עם ברק רק בכדי לזכות בהנחה כלשהי מנחת זרועו של צה"ל. מסיבה זו העלו הפלסטינים מחדש לאחרונה את עניין הפליטים, תפוח אדמה לוהט שאף ראש ממשלה מהימין או מהשמאל לא ייטול לחיקו. עראפת יודע כי ברק, גם לאחר קמפ-דייויד, לא יוכל להתגמש בעניין הפליטים. ה"תוכנית" לשכן את הפליטים הפלסטינים בנגב, מקורית כמו תכניתו של הרצל לשכן את הפליטים היהודים באוגנדה, ודמיונית לא פחות. בן-עמי יוסיף להיות מודאג עד אחרי הבחירות, כמוהו גם קלינטון. עראפת שומר את דאגותיו, לראש הממשלה הבא.
 

הערות לסדר

1. בין מבול הפתרונות היצירתיים של מיטב המוחות הקודחים של העם היהודי, צדה את עיני בסוף השבוע מודעה של המיליונר האמריקני אייב הירשפלד, שהחליט לשלוח ידו בענייני השלום במזרח התיכון, ורקם תוכנית שלום כוללת ופנטסטית. מתוך המסמך המכונה במודעה "ההסכם ההירשפלדי-עראפתי" עולה כי הירשפלד סבור ששמה של המדינה צריך להיות "ישראל-פלסטין", ושעל הפליטים הפלסטינים לשוב תוך שלוש שנים. לסיום המסמך המאלף נותן הירשפלד גם פרשנות אישית, ולא שוכח לציין כי הערבים הם "כמו צבוע הם רוצים לפשוט על הדימום שלנו". חבל, חבל שנגמרו הבחירות באמריקה.

2. דו"ח העוני החמור שפורסם השבוע, הכניס את כל המדינה לקלחת צדקנות שנמשכה יומיים וחצי בדיוק. אחרי יומיים וחצי, חזרה המדינה לשלוותה, ובממשלה הבאה אולי ישב אפילו שר עבודה ורווחה מש"ס, ויכתוב את טיוטת דוח העוני לשנת אלפיים ואחת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by