ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
תתנתקו מהטלוויזיה 

תתנתקו מהטלוויזיה

 
 
אודליה ברקין

היא מנוונת, היא משעממת, היא גורמת לכם להרגיש מכוערים - וממילא תמיד אין מה לראות בה. אם גם אתם בעצם לא סובלים את הטלוויזיה שלכם, אתם לא לבד. עשרות אתרים ברשת מציעים אלטרנטיבות, מחקרים ודרכים לשבור את הטלוויזיה. ובעוד כמה חודשים תוכלו גם אתם להצטרף לשבוע עולמי בלי הקופסה המטופשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שיט, למה אני לא נראה כמו קלי? נזקי 90210
 שיט, למה אני לא נראה כמו קלי? נזקי 90210   
הטלוויזיה היא חלק מהותי ומשפיע של החיים והתרבות שלנו. דרכה אנחנו מגלים איך להתלבש (סוודר קלי-90210), איך להסתפר (תספורת רייצ`ל), איך לעשות אהבה (ערוץ פלייבוי או לחלופין ``סקס והעיר הגדולה``), מה קורה בצבא (``טירונות``), ומה קורה למי שיש לו ידע כללי רחב והוא יודע להתמקח (``הכספת`` או אפילו "מבט").

אבל האם ההשפעה הזו היא לטובה? לא כולם מסכימים, או יותר נכון - כולם מסכימים שלא. קבוצה שלמה של ארגונים טוענים כי טלוויזיה מזיקה ומנוונת, הצפייה הפסיבית והממושכת באה על חשבון הרבה דברים אחרים בחיינו והופכת אותנו לזומבים: מזפזפים בקדחתנות, לא תמיד מוצאים מה לראות ובכל זאת לא מסוגלים לקום מהכורסה.

נשמע מוכר? לפחות כרגע אתם מחוברים לרשת ולא מול הטלוויזיה. והרשת (כמדיום מתחרה שיש לו אינטרס, אולי) מלאה באתרים שמפרטים, בעזרת מאמרים אקדמאיים ומחקרים מדעיים מדוע הצפייה בטלוויזיה כל כך מזיקה לנו.

הנה כמה דברים די מזעזעים שכדאי לחשוב עליהם לפני הפעם הבאה שאתם לוחצים על השלט:

ילדים קטנים שצופים בטלוויזיה נוטים לחקות את מה שמודגם להם על המסך. מחקרים הוכיחו שילדים שצופים בתוכניות אלימות, יהיו אלימים יותר מחבריהם שצופים בתוכניות נטולות אלימות.

כמו כן הראו מחקרים שבשבוע אחד, הורה אמריקני מנהל שיחת איכותית עם ילדו במשך 38 וחצי דקות בממוצע, בעוד שהילד צופה ב-1680 דקות של טלוויזיה בממוצע. ואם זה לא מספיק - הידעתם שככל שצופים יותר בטלוויזיה, קוראים פחות - ולכן נפגעים כישורי הלמידה, ההבעה בכתב והבנת הנקרא?
 
הנה עצה טובה לחיים, ילדים: תהרגו את הטלוויזיה שלכם
 הנה עצה טובה לחיים, ילדים: תהרגו את הטלוויזיה שלכם   
ואם זה לא מספיק, הנה האירוניה הכי גדולה: מצד אחד, הוכח שצפייה מרובה בטלוויזיה היא גורם ישיר להשמנת יתר. כן, כן. ומצד שני - אחת ההשפעות הכי חמורות של הטלוויזיה נקראת סינדרום האנשים היפים: הצפייה מעוותת את תפיסת המציאות, ואנשים שצופים יותר מדי בטלוויזיה מתחילים לצפות שדברים בחיים שלהם יראו כמו שהם נראים בטלוויזיה, ושאנשים יתנהגו כפי שהם מתנהגים בטלוויזיה.

כך שמה שקורה בפועל הוא שאף אחד לא נראה מעולה, שנון ומצחיק תמיד כמו החברים מ"חברים", ומערכות יחסים במציאות הן לא זוהרות כמו אצל דארמה וגרג. הפער בין הציפיות שלנו לגבי איך אנחנו אמורים להיראות, מה אמור לקרות לנו ואיך אנחנו אמורים להתנהג, גורם לנו לתחושת ניכור ודיכאון.

אנחנו לא שלמים עם עצמנו, כי לדעתנו אנחנו צריכים להראות רזים, יפים, מוצלחים ומשכילים כמו בטלוויזיה (בניגוד - סתם לדוגמה, כן? - לאינטרנט, בה כל אחד הוא מי ומה שהוא רוצה להיות).

רשתות השידור מבחינתן, מעוניינות להרוויח כמה שיותר כסף כדי להתקיים, לכן מטרתן היא לגרום לצופים לצפות בטלוויזיה כמה שיותר. מספיק לראות את מסעי הפרסום של הרשתות השונות, כדי להבין שזה מה שהן רוצות. בין אם אלה מסעות הפרסום של אן.בי.סי או איי.בי.סי, עם סיסמאות כמו "הטלוויזיה היא אלוהים", או "טלוויזיה שחובה לראות", ועד הסיסמה של זכיינית הערוץ השני "רשת", "לא זזים מהבית".
 
תצאו, תקראו, תדברו. שבוע ללא טלוויזיה
 תצאו, תקראו, תדברו. שבוע ללא טלוויזיה   
אוקיי, אז מה עושים? מתברר שדי הרבה אנשים שמתנגדים לטלוויזיה, לא סתם יושבים בשקט ומקטרים מול פופוליטיקה. ברחבי העולם (אוסטרליה, צרפת, ארצות הברית, קנדה, בריטניה) מתקיים זו השנה החמישית ברציפות "שבוע ללא טלוויזיה". גם השנה בין ה22- וה28- באפריל, נקראים הצופים לסגור את המקלטים. לחלוטין.

מאחורי הרעיון שהתחיל בארה"ב עומד הארגון TV-Free America שקורא לכבות את המקלט ולהדליק את החיים. המבצע הזה מעלה כמה שאלות מהותיות, כמו איך לשכנע את הילדים שלי לסגור את הטלוויזיה? למה לחיות בלי טלוויזיה? ומה בעצם ההבדל בין טלוויזיה לאינטרנט, הרי גם לאינטרנט אפשר להתמכר?

טוב, האמת שההבדל ברור: אמנם גם בעת הגלישה וגם בעת הצפייה בטלוויזיה, מעורב מסך, אבל אל מול הטלוויזיה אתם פסיביים לגמרי ונמשכים אל רצף שידורים שהופך אתכם לרדומים ומנוונים. בעוד שהמחשב הוא מתחילתו ועד סופו אינטראקטיבי, אתם יוזמים תכנים (כן, גם אם הם פורנו), אתם מחליטים מה תראו, ואתם לא נתונים לשיקולי רייטינג ומכנה משותף נמוך ביותר. כמו כן השימוש בממחשב מפתח, כיוון שהוא דורש מיומנויות של קריאה, כתיבה והפעלה , לא רק בהייה. האם אתם מהאנשים שצריכים הפסקה מהטלוויזיה? נסו את השאלון הבא ותדעו.
 
 
יש אנשים שעצם המחשבה על שבוע נטול הסופרנוס, אוז, מי רוצה להיות מיליונר והטברנה, גורמת להם לחרדה עמוקה. לאותם אנשים כדאי להתחיל בקטן. האתר הבא לא יוצא נגד כל שידורי הטלוויזיה באשר הם, אלא רק נגד הלוגואים המעצבנים שמופיעים בצדי המסך ומציינים באיזה ערוץ אתם צופים. מקימי האתר טוענים שהשימוש שעושות הרשתות בלוגו בפינת המסך הוא עלבון לאינטליגנציה של הצופה. האם אנחנו עד כדאי כך מפגרים שאנחנו לא יודעים באיזה ערוץ אנחנו צופים?

האתר מציע לשלוח אי-מייל לכל אחת מהרשתות הגדולות דרך האתר ומאיימים שמפסיקים לצפות בתוכניות הרשת, עד שהרשת לא מסלקת את הלוגו המעצבן מהעיניים שלנו. האופטימיים מקווים שאחרי מספיק מיילים, יחוסלו כל הלוגואים לאלתר.

אם אתם אמיצים יותר, וכל מה שקראתם עד עכשיו גרם לכם להבין שהטלוויזיה היא כלי משחית מנוון, האתר הבא הוא בול בשבילכם. כאן תוכלו למצוא מגוון דרכים להשמיד את מקלט הטלוויזיה שלכם, אבי כל הצרות. אפשר להפיל אותו מצוק, לרסק אותו בפטיש או לשרוף אותו. באתר תוכלו למצוא אנשים אמיצים שכבר עשו את זה ותיעדו את עצמם בתמונות , אפקטים וסרטי וידאו.

הבעיה הגדולה היא מה עושים בלי טלוויזיה. איך אפשר למלא את החלל הגדול שנוצר? את השקט שמשתלט? כאן תוכלו למצוא 500 הצעות שונות לפעילויות אלטרנטיביות. בין השאר תוכלו: להקיש בעקבים שלוש פעמים ולהגיד "אין כמו הבית", עד שזה עובד. ללמוד משחק, להתחיל עם נסיך בזמן שהוא עדיין צפרדע, להשפריץ חומצה על מייקל ג`קסון ולראות כמה שכבות פלסטיק נמסות, לנסות לזכות בפרס נובל, לצאת החוצה לטייל, לדבר עם ההורים שלכם, להתחיל עם בחורות באייסיקיו - ובעצם ליהנות מחיים איכותיים יותר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by