ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אסקימו קוסם 

אסקימו קוסם

 
 
אודליה ברקין


הוא שהה כמעט שלושה ימים רצופים בתוך בלוק ענק של קרח, בלי לישון ובלי לזוז, ויצא משם קצת עייף אבל בריא ושלם. תכירו את דיוויד בליין, קוסם עולה, הרפתקן ובחור די קיצוני באופן כללי (לפני התרגיל האחרון הוא גם קבר את עצמו חי). ואיך היה? "לא ידעתי אם אני חי או מת", הוא נזכר


 
 
 
 
 
 
 
 
 
היי, לא אמרו לי שזה יהיה קר. בליין נכנס לגוש הקרח
 היי, לא אמרו לי שזה יהיה קר. בליין נכנס לגוש הקרח   
כשחושבים על קוסמים, חושבים בדרך כלל על הארי פוטר, דיוויד קופרפילד והארי הודיני. האחד יכול לקסום קסמים ויש לו כוחות מיוחדים, השני מתמחה בעיקר בלהטוטי אחיזת עיניים, העלמת אובייקטים וניסור נשים, והשלישי סיכן את חייו בתעלולים עוצרי נשימה והצליח להתיר כל קשר ולפרוץ כל מנעול. הנה לכם שלושת אבות הטיפוס שמשמשים השראה לכל קוסם באשר הוא, עד אחרון הדודים המוזרים ששולפים שפנים בימי הולדת של ילדים מעצבנים.

דיוויד בליין הוא קוסם מסוג אחר. מעין טייק-אוף של דור האיקס על מקצוע הקוסמות. אותו בליין לא מבצע אחיזת עיניים, אין לו מגבעת, שפנים או בגדים נוצצים שבכל הזדמנות אחרת היו נחשבים למביכים - ובכלל, הוא נראה בדיוק כמו השותף שלכם לדירה. רק מה, בליין מקבל את הקיק שלו מדברים כמו לקבור את עצמו לכמה ימים באדמה, להיכנס לתוך קוביית קרח או לקפוץ מגשרים. כל אחד ומה שהוא אוהב - ולפי הפופולריות המטאורית של בליין, הוא יודע מה הוא עושה.

בליין, בחור ניו-יורקי חביב בן 26, כמו הודיני בזמנו, נהנה להעמיד את עצמו במצבים מסוכנים ואחר כך להיחלץ מהם. הוא יותר הרפתקן מאשר קוסם, והאמת, לדעת כותבת שורות אלו הוא אף יותר תאב בצע מאשר הרפתקן. התרגיל האחרון שביצע בליין הלך ככה: במסגרת עסקה שחתם עם רשת השידור ABC, הסכים הקוסם הצעיר להיקבר בחיים בתוך גוש קרח ענק, ולהיות מוצב במרכז מנהטן, ליד אולפני התחנה, במקום בו עוברים ושבים יוכלו להביט בו מבעד לכלא הקרח שלו. קיצוני, תודו.

 
זה היה ממש עינוי סיני. בליין מנסה לשמור על המורל בתוך הקרח
 זה היה ממש עינוי סיני. בליין מנסה לשמור על המורל בתוך הקרח   
במסגרת ההכנות לתעלול, הוא נמנע מלישון במשך 96 שעות ונמנע מלאכול במשך שבעה ימים. המחסור הזה גרם לכל החוויה להיות עוד יותר מטריפת חושים, בואו נאמר. בראיון עם רוזי א`ודונל ברשת ABC יום לאחר יציאתו מהקרח, סיפר בליין שההזיות המפחידות ביותר קרו לו שעה לפני ששוחרר. "חשבתי שאני מת", הוא אמר. אכן, דרמטי.

בליין נקבר ב-27 בנובמבר השנה, ויצא משם כמעט שלושה ימים מאוחר יותר. אחרי שעמד במשך כמעט 62 שעות, כשהוא קפוא בתוך שש טונות של קרח בגובה שמונה רגל בטיימס סקוור בניו-יורק, הוא יצא כולו סחרחר, כשהוא סובל מתשישות נפשית ופסיכולוגית ומקרסוליים נפוחים מרוב עמידה מאומצת. צוות שלם של כבאים, חובשים, מהנדסים, רופאים ואנשי תקשורת תמכו בו כל הזמן הזה וליוו את צאתו.

בזמן שהותו בליין נשם ושתה (וכן, גם עשה פיפי, תודה ששאלתם) דרך צינורות שהוחדרו אליו דרך הקרח. את מבנה הקרח בו נקבר, נאלצו להדק אל גופו הרבה יותר מאשר את המבנה עליו התאמן לקראת התרגיל וזאת מכיוון שהטמפרטורות בניו -יורק היו חמות מהצפוי והיה חשש שהקרח ימס מסביבו ויחנוק אותו. למרות שהמהנדסים שתחזקו את האירוע עשו ככל יכולתם כדי למנוע מהקרח להימס, בליין סיפר כי קרח החל לטפטף על ראשו, "ממש כמו עינוי מים סיני". בכלל הוא ספר שכל החוויה הייתה הרבה יותר גרועה ממה שהוא ציפה.
 
היה עשר! בליין יוצא מהקרח אחרי 62 שעות
 היה עשר! בליין יוצא מהקרח אחרי 62 שעות   

" זה היה סיוט", הוא אמר לא`ודונל, שראיינה אותו ממיטתו באמצעות לווין בבוקר שאחרי השחרור. "כשהקרח סגר סביבי, הייתי מבועת. חשבתי לעצמי: `אני לא יכול לעשות את זה, בשום פנים ואופן`. אחרי 24 שעות, התחלתי להעמיד פנים שאני שבוי מלחמה. זה עזר לי להתמודד קצת יותר טוב. אבל אז התחלתי להזות, וזה היה הסוף; הייתי בצרות. חשבתי שאני מת. הייתי במין מקום מוזר, והרגשתי את הקרח הקר. יכולתי לראות את ג`וזי (חברתו - א.ב) מבעד לקרח, אבל אף אחד לא היה מסוגל לשמוע אותי, אפילו לא כשצרחתי בכל כוחי".

"טום בארנלט, מהנדס הקרח, הבחין במצוקתי, עד כמה מעורער ועל הסף הייתי. הוא הורה להם פשוט לחלץ אותי עם המסור החשמלי. לא ידעתי אם אני חי או מת. הייתי בטוח שיצאתי מדעתי. הייתי משוכנע שהקריירה שלי נגמרה, לא ידעתי במה אוכל לעבוד. חשבתי שזה האסון הגדול מכולם".

כל התעלול הזה מומן הוסרט והוקרן הן באינטרנט והן בספיישל טלוויזיוני מיוחד, על ידי רשת ABC. הרשת מאוד מקווה שהקריירה של בליין הנ"ל עוד לא הסתיימה, כי המשדר המיוחד שלה גרף רייטינג של 15.9 מיליון צופים (הרבה יותר ממספר הצופים בפרק ממוצע של משפחת עזאני) והביא אותה למקום השני במדינה.
 
 


זאת לא הפעם הראשונה שבליין עושה משהו מעין זה, ולא הפעם הראשונה שהוא משתף פעולה עם ABC. באפריל שעבר , בליין קבר את עצמו באדמה , מרצונו החופשי, ובילה שם כמה ימים טובים לשמחת מנהלי הרשת והצופים בבית. קבר הקרח, הוא אומר, היה הרבה יותר גרוע. בראיון לקונאן אובראיין, כמה ימים לפני שנקבר בקרח, סיפר בליין שהמשימה הבאה שלו היא לקפוץ מגשר גבוה לתוך נהר, והוא אף הסביר איך הוא הולך לעשות את זה בלי להתרסק לחתיכות (משהו עם שבירת מתח הפנים של המים, בואו לא ניכנס לזה).

לא ברור אם בעקבות הניסיון האחרון הוא עומד להקפיא (חה חה חה) את התוכניות העתידיות, אבל בינתיים, באתר הרשמי של בליין, תוכלו למצוא הסברים מלומדים של רופאים שמסבירים מה קרח עושה למערכות בגוף, עדויות של ניצול התרסקות מטוס, ששרד בערבות המושלגות ושל עוד כל מיני אנשים שמזלם הרע, גרם להם להיתקע ולהיקבר בקרח. כמו כן מכיל האתר ראיונות וידאו עם בליין וחבריו ובקרוב אף וידאו של המאורע עצמו. שווה להקליק.


 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by