ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ביקורת משחק: גן החיות הפרטי שלכם 

ביקורת משחק: גן החיות הפרטי שלכם

 
 
אנדריי אפרמוב, גיימר

Zoo Tycoon 2 יאפשר לכם לבנות גן חיות משלכם במחשב האישי. אנדריי אפרמוב שיחק וחזר עצבני

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הקמת גן חיות וטיפול בחיות הגן
 הקמת גן חיות וטיפול בחיות הגן   
בתחילת שנות האלפיים, התרחש מה שמכונה לפעמים 'מפולת משחקי הטייקון'. כמו מפולת שלג, נחתו עלינו עוד ועוד משחקי ניהול. החל מבניית פארק משחקי שעשועים וכלה בבנייה וניהול של פארק קרוואנים ניידים, חברות פיתוח רבות ניסו לקפוץ על העגלה. לרוע המזל, מרבית המשחקים האלו גם נראו כך - ניסיון להרוויח מהר מאופנה כלשהי - ובפשטות ניתן לסכמם כגרועים עד נוראיים.

אולי זו הסיבה שאני מתייחס בחשדנות מובנית למשחקי ניהול למיניהם. הרי פרט לכך שיש כה רבים מהם, לעיתים קרובות המראה שלהם ילדותי מאד. ובגלל העבר המושמץ, לעיתים אני מאבד את הערכתי כלפי מה שעשוי להיות התוכן. אני מספר את כל זה כי אותן דעות קדומות עלו בי עם התקנת Zoo Tycoon 2, משחק ניהול גן חיות המיועד למחשב האישי. למזלי, נוכחתי לגלות כי דעות קדומות לחוד, ותוכן איכותי לחוד, וכי המשחק אינו נוראי כל כך כפי שניתן לחשוב.
 

הקמת גן חיות וניהולו

Zoo Tycoon 2, כפי שנרמז משמו, הוא משחק המשך למשחק ניהול גן החיות של חברת 'מיקרוסופט'. המשחק מציב אתכם כמייסדיו - ומנהליו - של גן חיות מצליח. כלומר, עדיין לא מצליח. כדי שיהיה כזה, עליכם לבנות אותו מאפס - החל מהתאמת כלובים לחיות והקמתם, עובר בשעשועים ובידור נוסף למבקרים, וכלה בליטוש סופי ופרטים קטנים כמו ספסלים לנוחות המבקרים. הרי העבודה בצפייה בחיות קשה נורא, ועליהם לנוח מדי פעם, לא?

Zoo Tycoon 2 מציע לכם מספר אפשרויות משחק. הראשונה בה תתקלו, והעיקרית שבהן, היא מצב הקריירה. מצב הקריירה שולח אתכם לשורה של משימות, בדרגת קושי עולה. זה מתחיל בהתאמת כלובים לחיות השונות, ומגיע עד משימות קשות, הדורשות מכם להצליח להכניס סכום מסוים לקופת גן החיות.

ממבט ראשון, נראה כי המשימות ברמה הגבוהה קשות, אך למעשה הן אינן כאלה, וגם שחקנים לא מנוסים יוכלו לסיים אותן תוך זמן לא רב. הבעיה היא שכדי להגיע אליהן, יש לסיים תחילה את המשימות הראשונות, מדרגת הקושי הקלה יותר. אלו מעצבנות במהרה, בשל נטייתן לחזור על עצמם שוב ושוב.

המשימות עצמן קלות לביצוע בזכות ממשק המשחק הנוח. תפריט קטן בתחתיתו של המסך מציג לכם את כל אפשרויות הבניה. אלו נחלקות לארבע קטגוריות שונות. כך, למשל, תוכלו לטפל בכל נושא בניית השטח, הכוללת בניה של מדרכות הליכה ברחבי גן החיות, ספסלים ציבוריים ואף קיוסקים של מזון ושתיה.
 

לשחק עם פני השטח

צוות מדריכים יסביר למבקרים על החיות השונות
 צוות מדריכים יסביר למבקרים על החיות השונות   
עוד ניתן למצוא פה קטגוריה העוסקת בשכירת צוות העובדים. זו כוללת את כל הקשור בשכירת צוות ניקיון, שמטפל בזבל הרב שמשאירים אחריהם המבקרים החצופים. כמו כן תוכלו לשכור מחנכים, שיטיילו ברחבי הפארק וידריכו את המבקרים לגבי החיות השונות, ואף שומרי-גן, שידאגו לחיות השונות לטיפול מסור ומלא.

אחת האפשרויות הכיפיות והמגניבות ביותר ב-Zoo Tycoon 2, נותנת לכם לשחק עם פני השטח של פארק החיות, בעזרת מנוע תלת ממדי חדיש. פני השטח השונים כוללים אפשרויות כמו יערות גשם טרופיים, קרחונים וכו'. בצורה כזו, אתם יכולים לפנות ל'מצב פני השטח' כדי לבנות הר, או להנמיך את פני השטח ולהוסיף מים, עד ליצירת מפל.

מצב זה חשוב במיוחד, שכן הוא תורם לאימוץ החיות והטיפול הנכון בהן. הטיפול בחיות כולל לא רק את התאמת פני השטח לצורכי החיה, אלא גם בניה של גדרות וכו'. לאחר אימוץ החיות תוכלו להיעזר ביועץ מיוחד, שיעזור לכם בהחלטות כמו איזה דברים הם הנוחים ביותר לאותה חיה. מדובר בעיקר באוכל, אך גם בצעצועים.
 
 

וגר אריה עם כבש

כיוון שגן החיות שלכם כולל מגוון רחב של חיות מכל רחבי העולם, זקוקה כל חיה למרחב מחיה משלה ולתנאי שטח הולמים. פה אנו חוזרים למצב פני השטח, שמאפשר לכם לבנות את מה שדרוש לחיה. כן אנו עושים שימוש במברשת פני שטח מיוחדת.

בניגוד למצב פני השטח, שמאפשר לעסוק בצורה הפיזית של פני השטח, המברשת עוסקת בצד הויזואלי יותר. כלומר, תוך שימשו קל ונוח, אתם יכולים 'לצבוע' לכם סוואנה מדברית, לצד קרחוני ענק באמצע מדבריות קרח קרירים. כל שעליכם לעשות הוא לבחור את השטח, ופשוט לצבוע אותו בפני השטח המבוקשים.

Zoo Tycoon 2 עושה את ההפרדה בין זכרים לנקבות. עליכם מוטל לחשוב ולתכנן מתי כדאי לשלב זכר ונקבה בפארק, מה שיכול להביא לעליה בפופולריות של המיצג. כמו כן ניתן להגביר את ההתלהבות ואת הביקוש לביקורים בגן, על ידי שילוב של מספר חיות שונות במיצג אחד. אני, למשל, הקמתי מיצג סוואנה גדול, ששילב פילים ואיילות מתרוצצות ביניהם.

דחף מרושע כלשהו גרם לי להכניס לאותו מיצג איילים ואריות, מתוך מחשבה שהאריה יקרע לגזרים את האיילים המסכנים. לאכזבתי, כלום לא קרה. נו, מילא. באותו אופן, ניסיתי לשחרר חיה 'מסוכנת' אל מחוץ לכלוב - אך למשחק דירוג גיל נמוך, וכך, החיות לא תקפו את בני האדם, אלא שוטטו ברחבי הגן בנחת מבלי להתייחס למתרחש סביבן. מבקרי הפארק, מצד שני, נבהלו מאד ובמהלך הימים הבאים ביקרו פחות בגן החיות.
 

לטפל באריה ובממותה, בגמל ובשיבוטה

דירוג גיל נמוך דואג לכך שלא יקרה שום דבר מעניין
 דירוג גיל נמוך דואג לכך שלא יקרה שום דבר מעניין   
Zoo Tycoon המקורי הציג מנוע גרפי מיושן. ב-Zoo Tycoon 2 המנוע הישן נזנח לטובת מנוע גרפי תלת ממדי חדש לגמרי, עד כי נראה כי אין קשר בין שני המשחקים. לא מדובר במנוע גרפי מהשורה הראשונה בשוק, אך הוא בהחלט מספק את האווירה הילדותית והעליזה שמאפיינת את המשחק.

לחיות הגן אינטליגנציה מלאכותית משלהן. בדומה למשחק ניהול אחר, 'הסימס', גם הן דורשות השגחה מתמשכת וטיפול בצורכיהן. אם הן לא תקבלנה את הטיפול הנחוץ, הן עשויות לחלות. תגובתם של מבקרי הגן תהיה בהתאם למצבה של החיה. אם היא שמחה - הם יחשיבו את הפארק כבעל רמה גבוהה יותר, וירצו לבקר בו יותר. אך אם תזניחו את החיות ולא תטפלו בהן, מבקריה פארק יכעסו עליכם, יזנחו את ביקוריהם בפארק, ומה שחשוב יותר - לא יתרמו לו כספים.

אחת האפשרויות הנחמדות ביותר במשחק היא האפשרות לרדת אל העם ולצפות בפארק מגוף ראשון, בתור אחד מהמבקרים. במצב זה, לשחקן ניתנת גם האפשרות לבצע בעצמו את עבודות התחזוקה והטיפול בחיות בפארק. למשל, תוכלו לנקות לבדכם את הזבל (יש! איזה כיף!), לטאטא את השבילים, ואף להיכנס לכלובי החיות ולטפל בהן, החל מהאכלתם, ועד לטיפוח עורן או פרוותן.

במצב זה יש באפשרותכם גם לצלם תמונות למעין אלבום דיגיטלי של כל רחבי הפארק. האפשרות הנחמדה הזאת אמנם אינה מוסיפה הרבה, אך היא תהיה מועילה ביותר במספר משימות במצב הקמפיין. אם חושבים על זה, כנראה זה הכי קרוב פיזית שנגיע לאריה, גם אם הוא עשוי מפיקסלים.
 

לא חדשני, אך חינני

בשורה התחתונה, Zoo Tycoon 2 הוא משחק שאינו מחדש כלום. הוא חוזר על אותו רעיון חרוש של משחקי ניהול, אך למזלנו מבצע זאת בחן מסוים. בסופו של דבר, למרות שהמשחק אינו מחדש, הוא בהחלט יכול להעניק לכם מספר שעות של הנאה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by