ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
העולם התהפך לי 

העולם התהפך לי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מפת ליבריה. קדאפי דווקא מקורב לנשיא ואפילו ישמח לעזור
 מפת ליבריה. קדאפי דווקא מקורב לנשיא ואפילו ישמח לעזור   

לפני שבעלי נעצר והושלך לכלא בליבריה בחשד ריגול, כל מה שידעתי על אפריקה זכרתי מתוכנית טלוויזיה שאהבתי בילדותי. דייויד, בעלי, הוא מפיק-במאי, ובשנה האחרונה צילם סדרת תוכנית תעודה על רשת המספרות וידאל ששון. ולפני כמה חודשים הוא קיבל ג`וב חדש, לצלם סרט על ליבריה. הוא היה בעננים. נמאס לו לגמרי משמפו וחפיפות, והוא שמח לאפשרות לעשות סרט תעודה בינלאומי.

מאז הגיע לליבריה, דיברנו כמה פעמים בטלפון. הכל התקדם למישרין. ואז, ביום שישי אחד, בשעה שהתכוננתי לראות פרק של "פרייז`ר", קיבלתי ממנו שיחת טלפון משונה: מישהו חיפש בחדר שלו, הוא אמר. אותו מישהו גם לקח כמה קלטות וידאו מצולמות. אבל זה היה יום שישי, וביום ראשון הוא כבר היה אמור להיות על המטוס חזרה הביתה. הוא אמר שאין מה לדאוג.

אבל למחרת התקשר המפיק שלו, ואמר שדייויד נעצר בחשד ריגול, ובילה את הלילה בכלא יחד עם עוד שלושה חברים מצוות ההפקה. דייויד? ריגול? האיש המתוק והתמים הזה, שהפעם היחידה בה הסתבך עם החוק היתה כאשר נהג שיכור על מכסחת דשא באוניברסיטה?

התקשרתי לחברים ומשפחה. אבא של דייויד הגיע לשמור על הילדים, בעודי מנסה להשיג עוד ועוד אנשים, ולקבל יותר אינפורמציה. התקשרתי לרוי אקרמן, מגיש חדשות יליד דרום אפריקה שהיכרנו. הוא אמר שדוד שלו מכיר את נלסון מנדלה, ושהוא יבקש ממנו להתערב למען דייויד. עוד חברים הגיעו. הקמתי חמ"ל נייד על הדשא בחצר. כחל מי שהכיר מישהו התנדב להרים טלפון. הצקנו למשרד החוץ, לאו"ם, לבנק העולמי. אבל בתום היום הראשון כל מה שידעתי זה שדייויד עדיין מוחזק במעצר. הרגשתי חסרת אונים.

ביום ראשון בבוקר קיבלתי שיחה מאיימת עוד יותר. ממשרד החוץ מסרו לי, שדייויד יואשם בריגול, ושמחר מתחיל משפטו. בצהריים, נודע לנו שנלסון מנדלה דיבר בטלפון עם נשיא ליבריה, טיילור. לא עברו כמה שעות, ואני פותחת סי.אנ.אן ורואה את הכומר ג`סי ג`קסון, המנהיג האמריקאי השחור, מתראיין ומבקש מנשיא ליבריה לשחרר את דייויד. כל העסק התחיל להיראות קצת סוריאליסטי. הנה אני, מעשנת כמו קטר בגינה שלי בלונדון, והנה בטלוויזיה ג`סי ג`קסון מדבר על בעלי.
 

למחרת, הדברים הידרדרו עוד יותר: "הרביעיה מליבריה", כמו שהתחילו לקרוא להם בטלוויזיה, הואשמו בריגול והוחזרו לכלא לחכות לתחילת משפטם, בעוד כשלושה חודשים. איש משרד החוץ אמר לי שלפחות הארבעה לא הופרדו, והם מוחזקים בנפרד משאר העצירים. הוא הבטיח לי שהכלא "ממש נקי, יחסית לאפריקה".

באותו לילה נערך כינוס חירום בביתי, וידידנו רוי הציע לדבר עם ג`ורג` וואה, שחקן כדורגל ממנצ`סטר סיטי, וככל הנראה הליברי המפורסם ביותר בעולם. בהתחלה זה לא ממש נראה לי, עד שהסבירו לי את כוחו של הכדורגל בליבריה. ההשפעה שלדייויד בקהם יכולה להיות על טוני בלייר אינה, כך אמרו לי, מקור להשוואה.

ואז הגיע הקשר עם קדאפי. חבר שלנו דיבר עם מישהו בארצות הברית, שדיבר עם ג`ימי קרטר, שהציע, משום מה, שאני אטוס ללוב ואפגש עם הקולונל קדאפי. קדאפי קרוב לטיילור, נשיא ליבריה, ושמח לעזור בתסבוכות בינלאומיות מהסוג הזה. הוא יעריך מאוד, כך נמסר לי, ביקור אישי של הרעיה המודאגת. אבל איך אוכל לעזוב את ילדי?

היום למחרת היה גרוע עוד יותר. קיבלנו דיווח שדייויד הוכה בכלא, ושהוא חולה. אחר כך, לקראת ערב, הדיווח תוקן: הוא לא הוכה, הוא סבל מעינויים פסיכולוגיים.

ביום חמישי היתה לנו עוד פגישה במשרד החוץ, אבל הפעם היו להם חדשות טובות: העורך הראשי של ערוץ 4 הבריטי, אשר היה אמור להפיק את הסרט, שלח מכתב התנצלות רשמי לממשלת ליבריה, והבטיח לגנוז את הסרט. המכתב, הלחץ הבינלאומי, והמגעים דיפלומטיים חשאיים, כולם החלו לשאת פרי.

ביום שישי בבוקר דווח לי שכל הארבעה הועלו על מטוס. ובערב, בשעה 9:30, בדיוק שבוע אחרי השיחה האחרונה שקיבלתי מדייויד, הוא צילצל שוב. הפעם זה היה מחוף השנהב - הוא שוחרר, הכל נגמר. זאת היתה השיחה הנפלאה ביותר שקיבלתי בימי חיי. אם כי היא הרסה לי עוד פרק של פרייז`ר.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by