ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
לאוס העצלה 

לאוס העצלה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
יותר תנועה בכפר אנגלי קטן מאשר בכבישים הראשיים. וייטניאן, בירת לאוס (רויטרס)
 יותר תנועה בכפר אנגלי קטן מאשר בכבישים הראשיים. וייטניאן, בירת לאוס (רויטרס)   

חידה: כמה דיקטטורות קומוניסטיות נשארו בעולם? יש ארבע שכולם זוכרים: סין, כי היא ענקית; קובה, כי היא מעצבנת את האמריקאים; וייטנאם, כי היא בחדשות; וצפון קוריאה, כי היא מפחידה את כולם. אבל יש עוד חמישית, נשכחת: לאוס. רחוקה וקטנה ומתחבאת מאחורי וייטנאם, היא נשלטת על ידי אנשים שמשתדלים כמה שיותר לא להיכנס לחדשות.

ויינטיאן, הבירה, היא מקום מוזר. יש יותר תנועה בכפר אנגלי קטן מאשר בכבישיה הראשיים. אלפי כלבים מסתובבים בעיר, אבל הם כל כך עייפים שאתה בקושי שומע נביחות. העיר מתבשלת בשמש, נהר המקונג זורם לא רחוק, עצלני ואיטי כמו כל דבר אחר בוויינטיאן; וזה עוד החלק השוקק של המדינה. להוציא את הבירה לשעבר לואנג פראבאנג, שאר לאוס היא הרים ויערות טרופיים. אבל אין זו, כנראה, אשמתו של המשטר. לאוס תמיד היתה כזו. "הוייטנאמים זורעים אורז", נהגו לאמר הצרפתים במאה שעברה, "אנשי לאוס צופים בו גדל".

אבל משהו בכל זאת מטריד את מנוחת האזרחים: 12 פצצות התפוצצו במרכז לאוס בשבעת החודשים האחרונים: בבתי קפה, בשוק הומה, בנמל התעופה. רבים נפצעו. מספר ההרוגים הרשמי נע בין אפס לעשרה, אף אחד לא בטוח בדיוק. אף אחד גם לא יודע מי הטמין את הפצצות, ולמה.

אחרי שלושה ימים בעיר שמעתי תשע תיאוריות בנושא, ואני עובד בעצמי על העשירית. שר בכיר שנשאל מי אחראי לפיגועים, אמר: "אנשים רעים".

אף אחד לא יודע שום דבר בלאוס. שום דבר. למשל, אף אחד לא בטוח מי בדיוק שולט בפוליטבירו. זה כמו במוסקווה לפני 30 שנה, אלא שאפילו שם הסכימו על כמה דברים בסיסיים.
 

"בוא נדבר במספרים", אני מבקש מפרשן אחד, "בלאוס חיים חמישה מיליון אנשים..."

"ובכן... בערך", הוא עונה. "אף אחד לא ספר אף פעם. אז איך הם ידעו?"

"או קיי. גודל המדינה בערך כמו בריטניה - "

הוא נראה כאילו כואב לו משהו.

"אתם בוודאי יודעים מה גודלה של הארץ?"

"לא בהכרח", הוא מסביר. "הם רק עכשיו מתחילים לסמן את הגבול עם סין. והגבול עם וייטנאם נמצא בתוך הג`ונגל, ולחלוטין לא ברור איפה הוא עובר. ואז יש לך את נהר המקונג, שכל הזמן משנה מסלול".

הגבולות הלא ברורים היו מאז ומתמיד הצרה הגדולה של לאוס. כולם ניסו לשלוט בה: הבורמזים, הסיאמים, הצרפתים, הסינים, הוייטנאמים. גם האמריקאים, מלמעלה: כשמלחמת וייטנאם גלשה ללאוס, הם הטילו על ויינטיאן יותר פצצות מאשר בכל מלחמת העולם השניה. אבל בסופו של דבר המלחמה נגמרה, והמפלגה הקומוניסטית הידקה את אחיזתה בשלטון. משפחת המלוכה נלקחה למקום בלתי ידוע ומעולם לא נגלתה שנית, 30 אלף מתושבי לאוס נשלחו לחינוך מחדש בעבודות כפייה, ובמשך עשר שנים שרר שם משטר סטליניסטי לכל דבר.

אבל עם חלוף השנים, המסורות העתיקות שחקו לאיטן את המשטר הקשוח. רוב תושביה העירוניים של לאוס נמנים היום עם חסידי התרוואדה-בודהיזם, ענף סטואי של דת סטואית. לאוס היא עדיין מדינת חסות של וייטנאם, אבל עד כמה החסות הזאת נכפית, לא ברור. בשנות ה90-, כשכל כלכלת אסיה עברה משבר, זו של לאוס התמוטטה לחלוטין. הממשלה התעקשה להדפיס כסף דווקא בשעה שצריך היה לחסוך, מה שגרר אינפלציה מטורפת. השטר הגבוה ביותר, 5000 קיפ, שווה חצי דולר. וכך החליפה דת חדשה את הלניניזם והבודהיזם: שוחדיזם.

"אתה צריך לשחד את כולם, כל הזמן", אומר איש עסקים מויינטיאן. "ולא רק בצמרת. מהמנקה למעלה. אחרת שום דבר לא נעשה. אם אתה רוצה רשיון למשהו, אתה צריך 40 אלף דולר, או שבכל משרד שתיכנס אליו תהיה לך בעיה".

מצד שני, החיים ממשיכים. בחצות נכנס לתוקפו מין עוצר שלא ממש מקפידים עליו, הברים המעטים בעיר סוגרים ב11:30- בלילה, והבילוי היחיד שאתה יכול לארגן לעצמך זה חירמונים על הנהר לאור הירח, עם אהובת ליבך. לפחות עד שמגיע השוטר.

ואז, השנה, התחילו הפיצוצים. מי? ולמה? הנה כמה מההשערות:

1. טרוריסטים מאנשי "המונג", מצפון המדינה, שתמכו בזמנו בארה"ב.
2. נאמני המלוכה.
3. הסינים, שרוצים לכבוש את לאוס.
4. מריבה בין שני אנשי עסקים.
5. מריבה בין שני פלגים במפלגה השלטת.
6. סי.אי.איי.
7. הצבא - כדי להתגרות במשטרה.
8. ההיפך.
9. מריבת אוהבים.

אך בן שיחי מפגין אופטימיות: "ההרים, היער, ההיסטוריה של המסחר בלאוס... המקום הזה יכול להיות שוייץ של אסיה".

"תיזהר", אני אומר לו, "הם דיברו פעם על שוייץ של אפריקה. זאת היתה רואנדה".

"לא, דבר כזה לא יקרה פה לעולם", הוא אומר. "אפילו לצבא אין כסף ואין נשק. הם יצטרכו לבקש מהוייטנאמים להילחם בשבילם".

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by