ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
רעה תחת רעה 

רעה תחת רעה

 
 
יובל דרור

השואו האמיתי מתרחש דווקא בשוק המחשבים: הטכנאים עושים צחוק מהחוק ומיקרוסופט עושה צחוק מכולם. יובל דרור

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בשבועות האחרונים הגיע המאבק בין מיקרוסופט ישראל לטכנאי המחשבים לנקודת רתיחה. הסיבה לכך היא פעילות ה-BSA, ארגון הנלחם בפיראטיות תוכנה ובו חברה מיקרוסופט, כנגד טכנאים שמתקינים במחשבי הלקוחות שלהם גרסאות פיראטיות של מערכת ההפעלה "חלונות" ושל ערכת התוכנות המשרדיות "אופיס". הטכנאים הגיבו בעצומה עליה חתמו מאות אנשים הקוראת להחרים את מיקרוסופט ואת מוצריה.

מדובר סיפור משונה למדי. הטכנאים אינם מכחישים שהם נוהגים להתקין תוכנות פיראטיות של מיקרוסופט אבל טוענים שהדבר נעשה לטובת החברה. ויקטור, טכנאי מחשבים שניסח את העצומה הסביר בראיון ל-ynet כי "בזכותנו, הטכנאים הפשוטים וחנויות המחשבים, מיקרוסופט הגיעה למעמדה המונופוליסטי בשוק התוכנה". בתוך העצומה מביע ויקטור תמיהה על כך שמיקרוסופט בוחרת לרדוף אחר הטכנאים ובעלי העסקים הקטנים "שכל חטאם היה שימוש בתוכנה מועתקת". זו כבר ממש בדיחה. במדינת ישראל יש חוק והחוק קובע שאין להשתמש בתוכנה מועתקת. אפשר להתווכח עם החוק, אפשר לנסות לשנותו אבל מי שבא בטענות כנגד מי שבוחר לאכוף אותו עושה צחוק מעצמו.

ולמרות זאת, טענות הטכנאים אינן מופרכות לחלוטין. במשך שנים היתה ישראל מוכרת כמדינה של "דיסקט אחד" (או "תקליטור אחד"). הכוונה היתה לאדם הבודד שקנה את התקליטור המקורי וששאר המדינה העתיקה אותו באופן בלתי חוקי. למרות שמנהלים בכירים במיקרוסופט ישראל טוענים שמאז ומעולם היא פעלה כנגד הפיראטיות, בראשית שנות ה-90' היה למיקרוסופט אינטרס להפיץ את התוכנות שלה בקרב כמה שיותר אנשים מתוך הבנה כי מהרגע שתיווצר מאסה קריטית של משתמשים, ייפול כל השוק בחיקה. זה בדיוק מה שקרה. כעת מיקרוסופט רודפת אחרי אותם אנשים שבמשך שנים הפיצו את התוכנות (הפיראטיות) באין מפריע. זו כמובן זכותה, אבל שלא תתפלא שהמתקינים לא מבינים מה היא פתאום התעוררה.

הסוגיה השניה היא סוגיית המחיר. מי שקונה מחשב זקוק לשלוש השלמות: מערכת הפעלה, חבילת תוכנות משרדיות וחיבור לאינטרנט. בלי שלושת ההשלמות, אין כמעט תועלת במחשב אישי, אלא אם כן הוא הופך מיד למכונת משחקים עבור הילדים (וגם אז - הוא זקוק לפחות למערכת הפעלה). הבעיה היא שההוצאה המשולשת הזו כמעט ומכפילה את המחיר הכולל של המחשב. מכיוון שאי אפשר "לגנוב" את החיבור לאינטרנט, מוכנים אנשים "לגנוב" את שני המרכיבים האחרים.
 
מערכת הפעלה בעברית בגרסה הביתית עולה כ-500 שקל. הגרסה "המקצועית" עולה מעל 900. חבילת התוכנות המשרדיות לסטודנטים ותלמידים עולה יותר מ-750 שקל. הגרסה "המקצועית" עולה כמעט 2,000. אלו הם לא מחירים שווים לכל נפש. הדבר מכעיס עוד יותר בהתחשב בעובדה שמיקרוסופט היא אחת החברות העשירות בעולם. את שנת הכספים 2004 היא סיימה עם הכנסות של כמעט 37 מיליארד דולר. את הרבעון הראשון של שנת הכספים 2005 היא סיימה עם הכנסות של 9.19 מיליארד דולר ורווח נקי של 2.9 מיליארד דולר.

מיקרוסופט ישראל מכניסה סכומי כסף נאים לחברה האם. הכנסותיה הסתכמו ב-2004 בכ-128 מיליון דולר. בחברה יודעים שרק שבריר מהכנסותיהם מגיע ממכירת מערכת ההפעלה וחבילת אופיס למגזר הביתי (רוב ההכנסות מגיעות מהמגזר העסקי). הם יודעים שאיתור צרכן פרטי שרכש בכסף מלא את המוצרים שלהם דומה לאיתור נפט - אולי יש סימנים, אבל אף אחד לא יודע איפה הוא.

בפני מיקרוסופט ישראל עומדת הבחירה: להילחם בפיראטים, להוציא הודעות לעיתונות בדבר צווי חיפוש, צווי מעצר וקנסות או להוזיל את המחיר באופן משמעותי ובכך לנסות ולעודד את הצריכה החוקית הביתית. יתכן שבחברה מאמינים שהצרכן הישראלי יעדיף תמיד לקחת משהו בחינם מאשר לשלם עליו כסף, גם אם מדובר במעט כסף ולכן הם בחרו באפשרות הראשונה.

מיקרוסופט ישראל משקיעה מאמצים ניכרים וסכומי כסף בלתי מבוטלים בתרומה לקהילה. היא לוקחת חלק מרכזי בפרויקט "מחשב לכל ילד" ובפרויקטים חשובים אחרים. החברה היתה יכולה לסייע לקהילה אם היתה מוזילה באופן משמעותי את מוצריה. למרבה הצער היא מעדיפה "לתרום" ולא לסייע, "לתת" ולא להשפיע, אולי כי זה מצטלם יותר טוב.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by