ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ביקורת משחק: מורטל קומבט 
 
 
אמיר דולב

סדרת המכות הממכרת 'מורטל קומבט' חוזרת בגירסא משודרגת. אמיר דולב שיחק וחזר עם בשורות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
משחקי המשך. אי אפשר איתם, אי אפשר בלעדיהם. כל משחק טוב שיוצא לשוק ואינו חלק מסדרה מתמשכת, גורם לנו מיד לחשוב על העתיד. איך ייצא ההמשך, מה הוא ישאיר ובמה יחדש, באיזה הרפתקאות חדשות הוא יערב את גיבורינו. ואז, כמו חיות משחרות לטרף, אנחנו מחכים לצאתו של המשחק החדש, בתקווה לקטול אותו ולהכריז: מיחזור! בזיון! זלזול בלקוחות! כאלה הם הגיימרים.

סדרת 'מורטל קומבט' עוברת את המעגל הזה בפעם השניה. הכותרים הראשונים בסדרה, שיצאו אי שם בשנות ה-90, היו להצלחה כבירה. הם העבירו קרבות אלימים ומלאי דם, שהתגאו במהלכי סיום מקוריים. מהלכי הסיום הללו הפכו את משחקי המכות למחזות זוועה, עד כדי כך שמספר מדינות נידו אותם. הגיימרים, מיותר לציין, אהבו אותם. שיאה של הסדרה היה בכותר השני, כאשר השלישי היה מעין חידוד, שאחריו באה הנפילה הגדולה. יוצרי הסדרה ניסו להעביר אותה לתלת ממד, ובכך קברו אותה סופית.

ואז, לפני שנתיים, 'מורטל קומבט' הגיע באריזה חדשה. הוא הציע את אותה אלימות גרפית מרהיבה, במנוע משחק חדש לחלוטין, שהיה מקורי יחסית למשחקים אחרים בשוק, וגם נגיש ומאד מהנה. המשחק הציג הרבה דמויות חדשות לצד דמויות ישנות במראה חדש, זכה לביקורות טובות וזכה להצלחה מסחרית. הסדרה נכנסה לעידן חדש, והגיימרים כבר עברו לחשוב על למשחק הבא...
 

משחק מכות עמוס בונוסים

 
Mortal Kombat: Deception, המיועד לכל קונסולות המשחק, נפתח בסרטון עלילתי, שמתאר את ההתרחשויות מאז המשחק הקודם. העלילה במשחקי מכות לא מאד חשובה, אבל ב'מורטל קומבט' היא חתיכת סיבוך-תחת לא מעניין, שיכול להתפרש על פני אלפי מילים. את העלילה תוכלו להבין מהביוגרפיות של השחקנים, קטעי הקישור של מצבי המשחק, וסרטונים רבים שניתן להשיג במצב ה'קריפט'.

מצב הקריפט, אותו הכרנו כבר במשחק הקודם, הוא בעצם בית קברות לבונוסים שניתן להשיג, כאשר על כל קבר רשום מחיר או מסומן ציור של מפתח. בכל אחד ממצבי המשחק בו תשחקו, תוכלו להשיג מטבעות בצבעים שונים איתם תוכלו לפתוח את הקברים. בקברים תמצאו תמונות של יוצרי המשחק, סקיצות של זירות הקרב, סרטונים מצחיקים, פרסומות ישנות ממשחקי הסדרה, ביוגרפיות אלטרנטיביות, ועוד המון.

עוד במשחק הקודם לא היתה לי מספיק סבלנות כדי לפתוח את כל הקברים, וכך קרה גם פה. מה לעשות, רובם המכריע לא מעניין בכלל. גיימרים שיפתחו את כולם, יעשו את זה רק כדי לספק את תאוות ה'להשיג את הכל'., הקברים החשובים באמת הם אלה בהם מוחבאות הדמויות אותן ניתן לשחרר, ורובן נמצאות בקברים המסומנים עם מפתח. כדי להשיג את המפתחות, תצטרכו לעבור דרך מצב ה-Konquest המתיש.
 

מצב הלימוד הפך לעולם-משחק

 
גם מצב ה-Konquest חוזר אלינו מהמשחק הקודם. שם הוא שימש מעין מצב לימוד, המדריך את השחקן בשיטות הקרב השונות ומשלב קטעי קישור. גם ב'מורטל קומבט: דיספשן' הוא מעביר הדרכות לבגי כל דמות ודמות וסגנונות הקרב שלה. מדובר במצב חשוב למי שרוצה ללמוד איך לשחק במשחק, אבל הוא הפך למפלצתי באורכו ומתסכל.

למצב ה'קונקווסט' נוסף - איך לא - עולם משחק בו הדמות מסתובבת ומקבלת משימות, משתתפת בקרבות, ומחפשת מטבעות ותיבות אוצר בהן מוחבאים המפתחות. העולם החדש, בנוסף להיותו מכוער ולא מעניין, מאריך באופן מלאכותי את מצב ה'קונקווסט'. תיבות האוצר שבו מוחבאות בצורה טובה, כך שגם אחרי שתסיימו אותו תאלצו לחזור על עקבותיכם ולסרוק את העולם בחיפוש אחרי תיבות האוצר הנסתרות.

'מורטל קומבט: דיספשן' מציע שני מצבי משחק חדשי לגמרי: שח-מט ופאזל. 'שח מורטל קומבט' הוא משחק שח, בו במקום כלים נלחמות דמויות מהמשחק. במרכז הלוח, שמעוצב כמו לוח שח רגיל, קיימות שתי נקודות זוהרות שמקנות בונוסים של כוח ובריאות לדמויות שדורכות עליהן. המנצח הוא זה שהורג את המלך. בכל פעם בה שתי דמויות נפגשות, עובר המשחק למצב קרב, והשחקנים נלחמים ביניהם, כאשר המנצח מקבל את המשבצת. הקרב הוא בו זמנית על נקודות האור ועל הניצחון בקרבות. מצב המשחק הזה מעניין, חדשני וכיפי, אם כי לאחר זמן מה סביר שתמאסו בו.
 
 

הדבר האמיתי

 
מצב המשחק השני הוא מורטל קומבט פאזל. הוא מציע מעין משחק טטריס, בו חתיכות בצבעים שונים נופלות מהתקרה, ועל השחקנים לסדר את החתיכות כך שיהיו גושים גדולים באותו צבע. זאת, עד שמגיעה חתיכה צבעונית מסוג אחר, שמסוגלת לפוצץ את הגושים. ככל שהגוש שמתפוצץ גדול יותר, כך יותר אבנים יפלו בבת אחת בלוח של השחקן השני. כמו בטטריס, מי שהחתיכות מגיעות אצלו עד לתקרה מפסיד בקרב. גם מצב זה כיפי במיוחד, ומסוגל לספק הפוגה מהנה מהדבר האמיתי.

ומהו בעצם הדבר האמיתי? קרבות אלימים ומלאי דם, כמובן. בתחילת המשחק זמינות 12 דמויות לבחירת השחקנים, כאשר 12 נוספות ניתנות להשגה מאוחר יותר. מדובר בשחקים ישנים כחדשים, וכולם משתלבים נהדר בעולם של 'מורטל קומבט'. המפתחים דאגו להוסיף לנוסחת הקרבות של המשחק הקודם, מספר אלמנטים חדשים שמשאירים את הקרב טרי ומדמם אף יותר מפעם.

בדומה למשחק הקודם, לכל דמות יש שלושה מצבי לחימה ביניהם ניתן להחליף בלחיצת כפתור. שני מצבים הם אומנויות לחימה שונות, ואילו במצב השלישי שולפת הדמות נשק ונלחמת בעזרתו. לכל מצב יש סט מהלכים משלו, ולכל דמות יש גם מספר יכולות מיוחדות, כמו למשל יכולת ההקפאה של סאב זירו.

למרות המגוון העצום של סגנונות קרב והקומובאים הרבים והשונים מדמות לדמות, קל ללמוד איך לשחק בדמויות. המשחק החדש מוסיף למערכת הקרב תפיסות שלא עושות נזק, אבל יכולות לעצור את הדמות באמצע קומבו ולהפוך את זרימת הקרב. ניתן לבצע את עצירות הקומבו רק מספר פעמים מועט במהלך הקרב, מה שמוסיף עומק אסטרטגי ללחימה.

זירות הקרב שופצו גם הן, וכוללות מספר שלבים, כאשר ניתן להפיל אחד את השני דרך קירות ורצפות. בחלק מהשלבים קיימות גם מלכודות מוות, שמסיימות את הקרב באופן מיידי וברוטלי מאד. המשחק משתמש בשלבים האלה בצורה מקורית, ובולט לטובה במיוחד שלב בו הרצפה סביב לשחקנים מתפוררת, והזירה הולכת ונעשית קטנה יותר ויותר.
 

משחק באינטרנט

 
'מורטל קומבט: דיספשן' מחזיר אלינו גם את מהלכי הסיום המרהיבים, כשהפעם לכל דמות יש שניים כאלה. בנוסף למהלכי ההריגה הברוטאליים והנוראיים הללו, יש לכל דמות גם מהלך התאבדות בו היא הורגת את עצמה. מהלכי ההתאבדות הם זוועתיים ומשעשעים באותה מידה. אם אתם רוצים לשמור על הפלייסטיישן 2 שלכם אצלכם, רצוי שלא לבצע אותם בקרבת הורים או אנשי חינוך.

כל מצבי המשחק - שח, פאזל, וקרב - ניתנים למשחק נגד המחשב, או שחקן אחר על אותה קונסולה. לזה כבר התרגלנו, אבל הבשורה האמיתית, ולמעשה גולת הכותרת של המשחק, היא האפשרות לשחק בכל מצבי המשחק גם באינטרנט. מדובר בצעד ענק קדימה למשחקי המכות התלת הממדיים.

המשחק באינטרנט מהיר מאד וחסר לאג, ומהר מאד תוכלו למצוא קרב ולקפוץ פנימה עם מהלכי הקונג פו שלכם. אני רוצה להחמיא ליוצרי המשחק, שלא התעצלו והצליחו לסדר את מערכת הקרבות כך שתעבור בצורה מעולה גם ברשת, וכך גם כל שאר מצבי המשחק.

מבחינה גרפית מדובר באותו סגנון שהציג המשחק הקודם, עם שיפורים. זירות הקרב נראות מעולה, ורק מצב ה'קונקווסט' מציג גרפיקה מעפנה, שמעיבה על הרושם הכללי מהמשחק. הדמויות מעוצבות מעולה וכמוהם גם מהלכי הקרב, שנראים כואבים על המסך. הדם כרגיל נשפך כמו יין, והדמויות משחררות זעקות כאב שבאמת גורמות לרחם עליהן. האנימציה לעיתים נראית קצת לא טבעית, אבל זה רק מוסיף לאווירת המשחק.
 

חוויה למעריצי הסדרה

'מורטל קומבט דיספשן' הוא משחק מצויד לעייפה במצבי משחק, בונוסים, דמויות, ומהלכי הרג זוועתיים. כל מעריץ של הסדרה ימצא את עצמו בתוך המשחק בהרף עין, וסביר להניח שלא יימאס לו כל כך מהר, במיוחד בגלל האפשרות למשחק באינטרנט.

אך עם זאת יש לי הסתייגות: כבר לא מדובר באותו משחק חדשני, כפי שהיה המשחק הקודם בסדרה. מדובר בגרסה משופרת ומאובזרת של המשחק הקודם, שתעשה רק טוב לאלו שאהבו את המשחק הקודם. אם אתם נמצאים במחנה הנגדי, ומעונינים בקרבות מסוג אחר מאלה שמציגות סדרות כמו 'טקן', Virtua Fighter וכו', לא תמצאו את מבוקשכם ב'מורטל קומבט: דיספשן'. הוא לא השתנה עד כדי כך. לכל השאר - קרב מהנה!
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by