ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
סיירת אנטנה 

סיירת אנטנה

 
 
דמיאן קייב, סלון.קום

ההאקרים האמריקאים עובדים על זה בטירוף, ובוא נראה כמה מתי זה יגיע אלינו: רשתות אלחוטיות מאולתרות (מחלקים של מק, אנטנות ישנות ומחשבים אישיים), שמאפשרות להתחבר אליהן מכל מקום בחיבור פס רחב אלחוטי. בסיאטל חיברו כמה חבר'ה חצי עיר, והתנועה מתקדמת גם בערים אחרות, כאלטרנטיבה חצופה לחברות הטלקום הגדולות. דמיאן קייב, סלון.קום

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הרשתות החופשיות. להתחבר מכל מקום לרשת בלי כבלים
 הרשתות החופשיות. להתחבר מכל מקום לרשת בלי כבלים   

למאט ווסטרוולט ולשלושה מהחבר`ה שלו לא היה לגמרי ברור לאן הם הולכים כשהם התחילו לבנות את הרשת האלחוטית הפרטית שלהם, ביוני השנה. הרעיון לטפס על גגות בתיהם בסיאטל, לבנות אנטנות ולנסות לגרום להן להתחבר לרשת שבנו, נראה להם מגניב במיוחד. בנוסף, אם כל העסק באמת יעבוד, הם חשבו, תהיה להם גישה לקבצי המחשב הביתי שלהם מבית הקפה המקומי, הם יוכלו לשחק במשחקי רשת ולהוריד קבצי וידאו בזמן שהם יושבים זה על הספה של זה - וכל זה במהירות של עד 11 מגהביט בשנייה - מהיר בהרבה מהשירות שמציעים הספקים של חברות הטלפונים הסלולרים או של חברות אלחוטיות אחרות.

"אם לומר את האמת, פשוט חשבנו שזה נורא קול", אומר ווסטרולט, מנהל רשת בן 28 בחברת RealNetworks שהוביל את המבצע.

הצוות של ווסטרוולט אינו קבוצת עכברי הרשת היחידה שנדבקה בווירוס התשתית הפיראטית, או "לוקחת את טכנולוגיית הבית האלחוטית החוצה", כפי שמגדיר זאת הוול-סטריט ג`ורנל. במבצעים אלחוטיים של קהילות כגון Guerrilla.net מקיימברידג`, Consume.net מלונדון ו-SFLan מסן-פרנסיסקו, אוספים ההאקרים שמפעילים את הרשתות האלה כוח. נכון להיום, לתחביב הקיץ החד פעמי של ווסטרוולט יש גם שם, Seattle Wireless, אתר אינטרנט ויותר מ-30 משתתפים.

אפשר לקרוא לזה "התנועה לרשת חופשית" - מבצע שמבעבע מתחת לפני השטח ומטרתו להפיץ תקשורת פס רחב אלחוטית בכל מקום. בניסיונן ליצור אלטרנטיבה לתעשייה הקיימת (ובמקרה הזה, חברות הטלקום הגדולות), יוזמות כמו של החבורה מסיאטל או קבוצת Guerrilla.net מזכירות במידה רבה את הרוח של נאפסטר, את הרשת עצמה או את עולם התוכנה החופשית. למעשה, תנועת הקוד הפתוח משמשת כמודל עבודה עבור הרבה מחלוצי האתרנט האלחוטית. הרבה אנשים שמעורבים בכך - כולל ברוסטר קאהל, מייסד SFLan, רואים את הפרויקט כאח התאום של התוכנה החופשית: התפתחות קוד פתוח של אנטנות מוכנות לשימוש, במקום מערכות הפעלה.
 
מפרקים, מרכיבים, מלחמים ומתחברים. אנטנה מאולתרת על מרפסתו של האקר (אותנטי!)
 מפרקים, מרכיבים, מלחמים ומתחברים. אנטנה מאולתרת על מרפסתו של האקר (אותנטי!)   

רק מה, לבנות "רשת מקומית אלחוטית עירונית שנוצרת על ידי שיתוף פעולה אנארכיסטי", כפי שמנסח זאת קאהל, זה לא עניין פשוט כמו לתרום פיסת קוד ללינוקס. ייתכן מצב בו למשתתפים אין מספיק זמן וסבלנות, או יכולות הלחמה של חשמלאי, שלא לדבר על היכולת לעבוד על גגות בתים מבלי ליפול. בסופו של דבר, "זה קצת מסוכן", מודה סטיבנס.

בנוסף, זה גם יקר. למרות שהרשתות הללו שולחות אותות לכיוון הספקטרום של הרדיו החופשי הציבורי, למשתמשים חדשים נדרשים שני מחשבים כדי להתחיל. מעבר לכך, הם עדיין צריכים לגרד בערך 800 דולר כדי לקנות את כל המרכיבים שנדרשים לחיבור.

קניית הדרך לתוך הרשת אינה ערובה לשירות טוב. האותות מוזרמים בטווח תדירות שגם מיקרוגלים ומכשירים ביתיים אחרים משתמשים בה, מה שאומר "זיהום" של הספקטרום והאטת מהירות התקשורת. גם גשם וקירות תורמים לחסימת צינורות התקשורת. אם אינך בטווח הראייה של אנטנה, יכול להיות שלא תקבל שירות כלל כיוון שהאותות לא יכולים לעבור דרך בטון.

אבל אם התנועה לרשת חופשית דומה ולו במעט לתנועת התוכנה החופשית, ייתכן שהמכשולים המוקדמים האלה הם רק באגים במערכת שיתוקנו על ידי קהילת התומכים הנלהבים שלה. תקשורת אלחוטית על ידי העם, למען העם.

טכנית, זה עניין מאוד פשוט, במיוחד תודות לחברת אפל, שהוסיפה ממשק אלחוטי למחשבי הג`י 4 שלה ולמחשבים האלחוטיים. הדבר אפשר להאקרים גישה קלה לטכנולוגיה שבתנאים אחרים הייתה להם בעיה למצוא אותה: מחבר האנטנה - החיבור בין המחשב הביתי לכבל שקשור לאנטנת גג - הדבק שמחזיק את הרשת ביחד. לדברי בוב קייס, יועץ לענייני אבטחה מקיימברידג` ואחד מארבעת מייסדי Guerrilla.net, מחבר האנטנה הוא המרכיב החשוב ביותר בבניית כל רשת אלחוטית. האנטנות הקטנות שמשמות לבניית הרשתות האלחוטיות האלו אינן מצוידות במחברים - מה שאומר שעכברי הרשת היו חייבים למצוא אותם בחנויות רדיו או אצל ספקי ציוד אלחוטי מסחריים.
 
נו, רוצים לבנות אחד כזה בעצמכם?
 נו, רוצים לבנות אחד כזה בעצמכם?   

כעת, כל מה שהם צריכים לעשות זה לדוג אותם מתוך מחשבי אפל, וזהו שינוי מהותי. לדברי קייס "אנחנו בדרך כלל מקבלים את המחשבים מהחברים שלנו, פותחים אותם ופשוט מוציאים החוצה את האנטנה והמחבר". הדבק את זה לכבל, הלחם את זה לאנטנת גג (באמצעות מחבר בסיסי יותר שנקרא SMA) והרשת פועלת. שנה את הגדרות הרשת בפאלם-פיילוט 7 שלך, במחשב הנייד או בכל מכשיר אינטרנטי שמצויד במודם אלחוטי, והקבצים שלך נגישים דרך האוויר במהירות מדהימה, כל עוד אתה בטווח קליטה. חבר את המחשב הביתי שלך שלך לספק אינטרנט - ותוכל גם לגלוש באמצעות הפאלם מכל מקום. וכפי שקייס מתאר זאת, "זה מאוד מגניב". העלות הכוללת היא כאמור כ800- דולר - כשליש מהעלות לפני כמה שנים.

אנאליסט תקשורת הפס הרחב של חברת המחקר ג`ופיטר, דילן ברוקס, רואה בפעילות הזו מחאה יצירתית כנגד הסטטוס קוו הנוכחי של הטלקום, אמירה שהמשתתפים היותר מיליטאנטיים במחקרו מצטרפים אליה. הם מדברים לא רק על כיף אלא גם על בעיות עכשוויות שהם היו שמחים לראות אותן נפתרות - כמו העובדה המעצבנת והטורדנית שטלפונים סלולרים אינם פועלים בכמה מרכזי כנסים או חוסר שביעות הרצון הרווח מכך שלחלק מהצרכנים לוקח חודשים להשיג התקנה של קו אינטרנט מהיר.

רק תנו להם הזדמנות, הם גורסים, והם יתקנו את כל הבאגים האלה על ידי יישום של מודל התפתחות הקוד הפתוח. כל מה שהקבוצות האלה עושות הוא להיפתח לציבור. זה אידיאל של למידה ועשייה שמחקה את הדרך שבה תוכנה חופשית נוצרת, אך פועל בניגוד מוחלט למודל עסקי הטלקום.

"רשת האינטרנט גדלה כיוון שמיליוני חברות הוסיפו תשתית לרשת", אומר קאהל, אולם "המודל של טלקו הוא שחברה יחידה מוסיפה את כל התשתית". זאת הסיבה שאתה לא יכול להשיג שירות נתונים מהיר יותר בטלפון הסלולרי שלך או להתחבר בקלות בתוך בניין משרדים. זה לא שהמשימות האלה הן בלתי אפשריות מבחינה טכנולוגית; זה פשוט כיוון ש"המערכת של המונופול נהיית מספיק טובה, ואז הנושא במשרה יוצא למגננה", אומר קאהל.
 
 
מה שבאמת חשוב לגורואים של התקשורת האלחוטית הוא הבחירה. המטרה היא לתת למשתמשים שליטה על אופני התקשורת שלהם, אומר קייס. "התנועה לתוכנה חופשית אפשרה למשתמשים שליטה במחשב שלהם. התנועה לרשת חופשית מעניקה לך שליטה על התשתית. היא מעניקה לך את האפשרות לבחור את הדרך שבה אתה רוצה להתחבר".

כמובן שנכון לעכשיו, התקוות הגדולות הן בגדר פנטזיה. לאף אחת מהיוזמות האלו אין יותר מ-30 אנטנות פעילות - ממש לא מספיק כדי לכסות את האזורים העירוניים בהן הן פועלות.

אבל אנשים כמו ווסטרוולט נותרים אופטימיים. מכשירי רשת אלחוטיים בגודל מחברת יופיעו בשנה הבאה, ואם הוועדה הפדרלית לתקשורת תקצה חלק מסוים מהספקטרום לרשתות בלי כוונת רווח, התנועה תוכל לצאת לדרך. בנוסף, הדגש מבחינתם של ההאקרים האלה הוא על הכיף. "אנחנו יושבים מאחורי מסכים כל היום", הוא אומר. "זה כל כך כיף לעלות לגג ולהתקין אנטנה, כי זה שינוי. אנחנו כבר לא רק מתכנתים, אנחנו נפגשים עם כמה חברים ונושמים קצת אוויר".


תרגום: הילה בקמן
הכתבה פורסמה במקור במגזין סלון.קום
זכויות התרגום העברי שמורות לנטוויז`ן
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by