ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
יש גבול לכל תעלול? 

יש גבול לכל תעלול?

 
 
יובל דרור

דווקא אירופה החליטה להראות למיקרוסופט מאיפה משתין הנגן. האם באמת מדובר בתקדים, ואיך תראה חלונות הבאה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בית המשפט של האיחוד האירופי פסק היום כי על מיקרוסופט לציית לפסיקת הנציבות האירופית מחודש מארס 2004 ולהפיץ מיד גרסה של מערכת ההפעלה שלה שאינה כוללת את נגן המדיה של החברה, Microsoft Media Player. בנוסף עליה לחשוף כמה פרוטוקולי תקשורת שלא נחשפו קודם לכן במסגרת הפשרה המצחיקה שנחתמה בין מיקרוסופט למשרד המשפטים האמריקאי כחלק ממשפט ההגבלים העסקיים שנוהל בארה"ב.

אז מי כאן המנצח? ראשית, יש לציין שלמרות שמדובר בפסיקה מעניינת היא אינה סוף פסוק. ככל הנראה מיקרוסופט תערער על ההחלטה בפני פאנל של כמה שופטים והליך זה עשוי להימשך חודשים ארוכים. גם אם תפסיד בערעור וגם אם אכן תאלץ לשווק מערכת הפעלה ללא נגן המדיה שלה, יש הטוענים כי בפועל ניצח האיחוד האירופי את המלחמה שכבר הוכרעה וכי ההחלטה לא תשפיע על הכיוון הכללי של מיקרוסופט, היינו, דריסת המתחרים במהירות והסתערות על השוק הבא (כמו כל אימפריאליסט שמכבד את עצמו).
 
אני מסכים רק באופן חלקי עם טענה זו. אמנם, החשיבות בהוצאת מערכת הפעלה ללא נגן מדיה היא משנית לעצם התחרות בשוק נגני המדיה ואולם חשוב יותר הוא התקדים ועצם ההפסד לרגולטור.

נתחיל דווקא מהגורם השני: הפסד לרגולטור. מיקרוסופט הוכיחה במהלך השנים שמעטות החברות שמסוגלות להתמודד איתה (הייתי אומר "אף חברה אינה מסוגלת להתמודד איתה" אבל בזמן האחרון גוגל מלמדת שאולי יש תקווה). מי שבכל זאת היה אמור לרסן את מיקרוסופט הוא הרגולטור, כלומר רשויות החוק במדינה. בארה"ב נעשה ניסיון אמיתי ובית המשפט פסק כי יש לפרק את מיקרוסופט לשתי חברות נפרדות. אלא שאז הפך בית המשפט לערעורים את ההחלטה והבוחר שיכן את ג'ורג' בוש הרפובליקני בבית הלבן. כאשר התרחשה מתקפת ה-11 בספטמבר היה ברור שאת משרד המשפטים האמריקאי לא מעניינת יותר מלחמת הדפדפנים אלא המלחמה באפגניסטן/עיראק. לכן המשפט הסתיים בפשרה מבדחת שלא אומרת שום דבר לאף אחד.

ההפסד של מיקרוסופט לרגולטור באירופה עשוי לספק שביב תקווה כי דווקא האירופאים, אלו שאינם מחויבים לפוליטיקה הפנים-אמריקאית ואולי אף מעוניינים "להיכנס" בחברה האמריקאית מכולן, אולי דווקא הם יצליחו לרסן במעט את החברה האגרסיבית הזו.
 
ומה באשר לתקדים? גם לזה יש חשיבות בעיניי. בכל פעם מגדירה מיקרוסופט מחדש "מהי מערכת הפעלה". פעם זו היתה פלטפורמה להזנקת תוכנות, לאחר מכן היא היתה פלטפורמה לאינטרנט, אחר כך למדיה, אחר כך היא מערכת שחייבת לדאוג לפקס, לאבטחה, לצריבה וכן הלאה. בכל פעם שמיקרוסופט מגדירה מחדש מהי מערכת הפעלה, נדרסות עשרות חברות בדרך ועד כה אף אחד לא הצליח להכריח אותה להסיר רכיבים שהיא בחרה לשלב בתוך מערכת ההפעלה שלה.

ההחלטה של הרגולטור מאותת למיקרוסופט שיש גבול לכל תעלול. למרבה הצער התעלול בו עסקינן הוא תעלול ישן והתרופה שניתנת כנגדו (הסרת הנגן ממערכת ההפעלה) כבר לא תסייע להחיות את הגווייה ובכל זאת מישהו עומד מול החברה. זה גם משהו.
 
 
לא כולם יהיו שמחים לקבל מערכת הפעלה ללא נגן מדיה. אחרי הכל, זה מאוד נוח להכניס תקליטור מוזיקה למחשב ושהוא יתחיל לנגן. מי ירצה מערכת הפעלה שאין לה את היכולת המובנית הזו? אולי בגלל שמעטים יהיו מעוניינים בה, נראה שמיקרוסופט לא ממש מתרגשת מהפסיקה. ולמרות זאת, לצרכנים אמור להיות אינטרס לרסן את מיקרוסופט שכן לצרכנים יש אינטרס שתהיה תחרות כיוון שתחרות מובילה ליצירת מוצרים טובים יותר, חדשניים יותר. אז נכון שזה פחות נוח, נכון שזה יותר מנג'ס, אבל שווה לסבול כדי שיהיו חלופות למוצרי מיקרוסופט, שווה לסבול כדי שמיקרוסופט תרגיש שמישהו רודף אחריה ולכן יהיה לה חשוב לשפר את מוצריה.

במובן הזה, לתהליך שמתרחש באירופה עשויה להיות השפעת ארוכת טווח ואולי אף מרחיקת לכת על הדרך בה תתפתח מערכת ההפעלה של החברה. מצד שני, אין לשכוח: מיקרוסופט היא חברה רבת עוצמה שבזמן אמת לא סופרת אף אחד וכעבור כמה שנים היא זורקת על התובעים כמה מאות מיליוני דולרים כדי להרגיע אותם. אם היא תחשוב שעליה להשקיע את כל מאמציה כדי לבטל את הגזירה, היא תעשה זאת וההיסטוריה מוכיחה שבדרך כלל היא מצליחה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by