ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
זהירות, מישהו מנסה לרמות אתכם 

זהירות, מישהו מנסה לרמות אתכם

 
 
אודליה ברקין

כל מי שנמצא יותר מיומיים ברשת בוודאי נתקל כבר בהצעות מפתות להתעשר, משחקי פירמידה או עסקאות מפוקפקות אחרות. כן, הרשת מלאה באנשים שינסו לרמות אתכם. ולמרות שכולם מודעים לזה, אלפי גולשים מתפתים לרמאויות כאלה כל יום. להלן שיטות הרמיה הנפוצות ברשת, והדרכים להתגונן מהן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שימו לב, מישהו רוצה את הכסף שלכם ברגע זה
 שימו לב, מישהו רוצה את הכסף שלכם ברגע זה   

כל מי שיש לו קצת ניסיון בגלישה, מודע לסכנות האורבות בכל פינה של המרחב הווירטואלי. מעבר לסיכון של להתחיל עם `חמה בת 18` בצ`ט, ולגלות שזאת אחותך הקטנה (או הבן המשופם של השכנים במקרה העוד יותר גרוע), יכולים לקרות דברים הרבה פחות נעימים. כמעט מאחורי כל אי-מייל ואתר יכול להסתתר נוכל שרק זומם להוציא מכם בעורמה את מספר כרטיס האשראי שלכם, לחדור לחשבון הטלפון שלכם ובאופן כללי להרוויח על חשבונכם.

ועדת המסחר הפדרלית בארצות הברית פרסמה באתר שלה אזהרות וחוקי התנהגות לגבי איך צריך להתנהג ברשת על מנת שלא ליפול למלכודות הונאה ולא לעזור לפושעים קטנים לעשות קופה על חשבון תמימותכם. הנה לפניכם כמה משיטות ההונאה הנפוצות ביותר ברשת, וכמה דרכים בעזרתן תוכלו להימנע מלהתפתות לעסקאות בשטח ולאכול אותה בגדול. שלא תגידו שלא אמרנו לכם.

מכירות פומביות (בין יחידים)
הפיתוי: האפשרות לקנות כל מה שאפשר להעלות על הדעת מכל אחד, במחירים מדהימים. באתרי מכירות פומביות באינטרנט אפשר למצוא הכל, מאוסף המדבקות שבריטני ספירס אוהבת במיוחד, דרך תקליטים ישנים ממזרח פולין, ועד השמלה של הנסיכה דיאנה.
הקאץ`: הרבה מתלוננים שמעולם לא קיבלו את מה שרכשו, ושהם מחכים לחבילה עד עצם היום הזה. אחרים דווקא כן מקבלים אבל לאו דווקא את מה שהם הזמינו מלכתחילה, אלא משהו שמזכיר אותו במרוחק.
הפתרון: בלהט הרגע של המכירה הפומבית, במיוחד אם אתם עומדים לקנות משהו יקר במיוחד (הפוקימון האחרון שישלים לכם את האוסף, למשל), תעמדו על כך שאת התשלום תבצעו מול הבעלים המקוריים של הפריט, באמצעות כרטיס אשראי.

הונאות כרטיסי אשראי
הפיתוי: אם תתנו לנו את מספר כרטיס האשראי שלכם, כדי שנוכל לוודא שאתם מעל גיל 18, נספק לכם גלישה חופשית במגוון אתרי פורנו מהמרהיבים שתמצאו.
הקאץ`: תראו איזה פלא, הכרטיס שלכם מחויב בכל זאת.
הפתרון: תנו את מספר כרטיס האשראי שלכם ברשת רק בעת קנייה מחברה שאתם בוטחים בה לחלוטין. אל תשכחו לבדוק את פירוט החיובים של הכרטיס שלכם והתווכחו עם חברת האשראי שלכם על כל חיוב לא מאושר שמתגלה אצלכם בחשבון.
 
כסף לא נבנה בפירמידות
 כסף לא נבנה בפירמידות   
חופשה חלומית וירטואלית
הפיתוי: משרד הנסיעות הוירטואלי שלנו מציע לכם חבילת נופש הכוללת מלונות של חמישה כוכבים , טיסות במחלקה ראשונה, ומסאג` מהדיילת הראשית, הכל במחיר סביר לגמרי.
הקאץ`: מי שרוכש את החבילה מתלונן שבמקום מלון ברמה של חמישה כוכבים, הוא קיבל צריף ברמה של זנב של כוכב שביט, נסיעה במחלקה ראשונה של מיטב מטוסי התובלה. אחרים מתלוננים שהם פשוט לא קיבלו כלום. יש גם את ברי המזל שקיבלו כל מה שהובטח להם, אבל גילו לחרדתם כל מיני חיובים אסטרונומיים לא ברורים ומשיכת-יתר עצבנית בחשבון שלהם.
הפתרון: לפני שאתם עושים עסקים עם כל חברת נסיעות שלא תהיה , בקשו המלצות. לפני שאתם חותמים, בקשו פירוט של מסלול הטיול בכתב, כולל מדיניות הביטול של החברה.

מוצרי ושירותי בריאות ייחודיים
הפיתוי: תרופות שנמכרות רק ברשת ומציעות פתרונות ``מוכחים`` למחלות רציניות ואפילו סופניות.
הקאץ`: חולים נואשים יהיו מוכנים להוציא כל סכום על האפשרות שאולי ימצא להם מזור. הם גם עשויים לדחות טיפול רפואי אחר על חשבון הציפייה לתרופה הפלא האינטרנטית.
הפתרון: לפני כל רכישה של תרופת פלא כזאת, חובה להתייעץ ברופא או באיש מקצוע.

חיוג מודם בינלאומי לאתרי פורנו
הפיתוי: קבל גישה בלתי מוגבלת בחינם לאתרי פורנו על ידי הורדה של תוכנת צפיה או תוכנת חיוג מיוחדת למודם. רק תורידו את התוכנה ותוכלו לצפות בכל הפורנו שתרצו.
הקאץ`: הגישה אולי בחינם, אבל המודם שלכם יחייג למספרים בחו"ל, וחשבון הטלפון שלכם יגדל פלאים. התוכנה מנתקת את חיבור האינטרנט שלכם, ומתחברת מחדש דרך מספר בחו"ל.
הפתרון: אל תורידו שום תוכנה כדי לגשת לפורנו "בחינם", בלי לקרוא את האותיות הקטנות של תנאי השימוש בתוכנה, ולברר את מדיניות החיוב שלה. עקבו אחרי חשבון הטלפון שלכם בדקדקנות כדי לגלות שינויים וחריגות.

משחקי פירמידה ותוכניות שיווק מפתות
הפיתוי: להרוויח כסף על ידי מכירה של מוצרים ושירותים שאתם מוכרים, ועל ידי מוצרים ושירותים שמוכרים אנשים אחרים שצירפתם לתוכנית.
הקאץ`: אנשים שהתפתו לתוכניות הללו, וגילו שלמעשה מדובר פשוט במשחק פירמידה, והקונים האחרים הם משתתפים אחרים בתוכנית, כך שלא ניתן למעשה להרוויח כסף.
הפתרון: להימנע מהשתתפות בתוכניות שיווק המבוססות על גיוס משווקים אחרים, והימנעו מקניה של מלאי מוצרים או התחייבות לסכום מכירות מינימלי.
 
לפני שאתם נותנים את מספר כרטיס האשראי שלכם, תחשבו פעמיים
 לפני שאתם נותנים את מספר כרטיס האשראי שלכם, תחשבו פעמיים   
הזדמנויות עסקיות מפתות
הפיתוי: היו הבוסים של עצמכם והרוויחו סכומי כסף גדולים, אם רק תקימו עסק בעזרת התוכנית הפשוטה שלנו.
הקאץ`: גולשים רבים התפתו להשקיע בהזדמנויות עסקיות כאלה מתוך תקווה להתעשר בקלות, אך הסתבר שאלה היו כשלונות עסקיים ידועים מראש, בלי דרך כלשהי להפיק רווחים.
הפתרון: דברו עם אנשים אחרים שפתחו עסק באמצעות אותה חברה, קבלו את כל ההבטחות בכתב, ועיינו בקפדנות בחוזה שמציעים לכם, לפני החתימה. מומלץ לתת לעורך דין או רואה חשבון לעבור על החוזה.

תוכניות השקעות
הפיתוי: השקיעו סכום כסף ראשוני בשירות השקעות מקוון, והתחילו להרוויח כסף מההשקעה שלכם בקלות ובמהירות.
הקאץ`: כדי לקבל רווחים גבוהים מהשקעות, צריך לקחת סיכונים גבוהים. צרכנים מפסידים כספים גם בתוכניות שמתחייבות על 100 אחוזי דיוק בהשקעות.
הפתרון: בדקו את חברת ההשקעות לפני שאתם מתחילים להשקיע בה, ונסו לדבר עם אנשים אחרים שהשקיעו באמצעות אותה חברה, כדי לקבל מושג על רמת הסיכון בהשקעה שלכם.

 
 
והנה כמה כללי יסוד שיעזרו להפוך את הגלישה לבטוחה יותר:

אם נתקלתם באתר שמבטיח לכם רווחי ענק או תוצאות יוצאות מן הכלל (הכפלת מנת המשכל שלכם תוך שניות), היו חשדניים. לפני שאתם חותמים חוזה, או משלמים איזשהו סכום, בקשו את כל ההבטחות בכתב.

קראו גם את האותיות הקטנות ובדקו את כל הלינקים המצורפים. לאמני הונאה יש נטייה להצניע את העובדות שהם לא מעונינים לגלות בלינקים נידחים במיוחד, ובגודל גופן מיקרוסקופי.

חפשו איזושהי הצהרה על מדיניות הפרטיות של החברה. אם לא מצאתם, או שהמדיניות בלתי ניתנת להבנה, מומלץ ללכת לחפש מקום אחר להשקיע בו זמן וכסף.

היו חשדניים לגבי כל חברה שלא מציינת במפורש את שמה, כתובתה המדויקת (מדינה, עיר רחוב ומספר) ואת מספר הטלפון שלה. אם אתם לא בטוחים בדקו אצל רשם העסקים המקומי.

אם ברצונכם להתלונן על הונאה, או מעשה נוכלות, אתם מוזמנים למלא את טופס התלונה הבא (באנגלית), ולהציל גולשים תמימים אחרים מנפילה בפח.

אבל יש גם נקודה חיובית. ברשת קיימים לא מעט אגודות וארגונים שנועדו לעזור לנפגעים ולתבוע ולצוד את הנוכלים. לשם כך הוקם הארגון הלאומי האמריקני להונאה ברשת, וארגון גג בינלאומי גדול יותר. אפילו במשטרת ישראל מודים במציאות החדשה. באתר של שוטרי ישראל ניתן לקרוא תחזיות אפלות מאוד על טיבו של החומר האנושי שמסתובב ברשת ומה שהוא מסוגל לעשות. סגן ניצב בועז גוטמן אף הגדיל לעשות והכין רשימת לינקים מקיפה של כל אירגוני הלוחמה בנוכלים וההאקרים באשר הם כולל תיאור היסטורי של האקרים מפורסמים בשנותיה הראשונות של הרשת.

גלישה בטוחה.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by