ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חמישה צ'יפים לבנים 

חמישה צ'יפים לבנים

 
 
עוזי וייל

תייר אנגלי בקניה, חוצה את גבולות הג'קוזי, מתיידד עם המקומיים ומציל השכלה של דור שלם

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הממשלה לא שולחת מורים אם אין בית ספר
 הממשלה לא שולחת מורים אם אין בית ספר   
שמעתם את הסיפור המוזר על חמשת הבנאים האנגלים שהפכו להיות "זקני שבט" בכפר נידח באפריקה? הוליווד שמעה על זה, והסרט בדרך. ג`ונתן ג`ונסון, "גארדיין", מביא סיפור אמיתי.
 
בספטמבר לפני שנה, בנאי אנגלי ושמו מארק אורצ`רד נסע לחופשה בקניה, לבלות על החוף ב"קלאב הוטל של מפרץ הצבים". זהו אחד מאותם אתרי תיירות שמספקים לך כל מה שאתה צריך, מאוכל ועד בידור, ורוב אורחיו נשארים בגבולות המועדון מבלי שיטרחו להציץ החוצה ולראות מה מתרחש בארץ שמסביבם.

אורצ`רד נהג אחרת. הוא התיידד עם אחד מעובדי המלון, וזה הציע לו לבקר בכפר הוא גר, ולפגוש את משפחתו.

"העוני שם גדול. אין מים, אין חשמל. הוא שאל אם אני רוצה לראות את בית הספר המקומי: 90 ילדים בכיתה אחת, לומדים בחוץ, בלי מורים." בקניה, האחריות על בניית בתי ספר נופלת על כל כפר בנפרד. רק במידה והם מוכיחים לממשלה שיש להם בניין מתאים לאכלס בית ספר, הממשלה שולחת להם מורים. "לאנשים בדאבאסו לא היה מספיק כסף כדי לשכור ציוד בניה, כך שדור שלם היה צפוי להגיע לבגרות ללא כל השכלה פורמלית," אומר אורצ`רד. אנשי הכפר תהו אם הבנאי הבריטי יכול לעזור להם.

וזה מה שהוא עשה. אחרי כמה חודשים באנגליה הוא חזר למקום עם החותן שלו ("הוא סתם פנסיונר, ממילא אין לו מה לעשות"), עם חבר אחד טייח, חבר אחר מניח לבנים, ועוד אחד שמקצועו מעצב פנים. הם הביאו איתם כלים במשקל חצי טון, ובמשך שלושה שבועות עבדו מזריחה עד שקיעה.

ביום הראשון, שניים מאנשי הכפר הגיעו לצפות במחזה. למחרת היו יותר אנשים, ולקראת הסוף היו מתאספים שם, מדי יום, אלפי אנשים מכל הסביבה. "הם אף פעם לא ראו אנשים לבנים עובדים ככה," אומר אורצ`רד.

ואחרי שלושה שבועות, לכפר דאבאסו היה בית ספר. הממשלה שלחה להם מורה, ועכשיו נותרה רק בעיה אחת: איך מודים לאנשים הטובים מאנגליה.

"הדרך שלהם להודות לנו היתה להעניק לנו את תואר "זקני השבט," אומר אורצ`רד. "זאת הפעם הראשונה שאנשים לבנים הופכים היות זקני שבט באיזשהו מקום באפריקה. אני, למשל, הצ`יף של שבט הג`יארמה. אני יכול להצביע בנושאים הקשורים לשבט."

אורצ`רד שמר על קשר עם הכפר דאבאסו, גם אחרי שחזר לאנגליה. הכפר בו הוא גר חתם על "ברית כפרים תאומים" עם הכפר האפריקני, ובקיץ הזה הוא חוזר לשם עם עוד 38 מחבריו, כולל רופא הכפר. המטרה הפעם: ליצור אספקת מים סבירה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by