ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מחשב לכל אשכנזי 

מחשב לכל אשכנזי

 
 
צביקה בשור

האינטרנט מקצינה את הפערים החברתיים והעדתיים בארץ, ולא צריך להיות גאון כדי לדעת למה. הבעיה היא שבניגוד למדינות אחרות שמנסות לגשר על פער האינטרנט, בישראל זה לא קורה, כי זה לא משתלם לאף אחד: לא לממשלה, לא לתעשיית האינטרנט, ובטח שלא לש"ס. העיקר שגולדמן ימשיך לקנות את הספרים של גרוסמן באתר של סטימצקי

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אתה תהיה אשכנזי, בן. מצד אחד לא תשתזף, מצד שני תעבוד באינטרנט (איורים: אלכס בנרר)
 אתה תהיה אשכנזי, בן. מצד אחד לא תשתזף, מצד שני תעבוד באינטרנט (איורים: אלכס בנרר)   
הייתי בן שש, או משהו בסביבות האלה, כשאבא שלי לקח אותי הצידה לשיחה. "בן", הוא אמר לי, עם המבט הזה שהיה לו כשהוא הודיע לי שצב המחמד שלי נדרס, "אמא שלך ואני דיברנו קצת בינינו, וחשבנו שאתה כבר מספיק גדול ואפשר כבר לספר לך - אתה אשכנזי". לא ידעתי אם לצחוק או לבכות. "אבל אבא, מה זה אומר, אשכנזי?". אבא חייך אלי חיוך מלא בחמלה ואמר: "זה אומר שתמיד תשרף בשמש ואף פעם לא תשתזף. זה אומר שאף פעם לא תהיה חבר של הטבחים בצבא. בגדול זה אומר שאף פעם לא תצליח ליהנות משום דבר בחיים. אבל,", הוסיף אבא, מנגב דמעה סוררת מלחיי, "זה אומר שאתה תעבוד באינטרנט".

לאן שלא תסתכלו, כשאתם נוסעים באוטוסטרדת המידע האהובה שלנו, תראו בעיקר פרצופים לבנבנים, עם שמות כמו גולדשטיין, גולדמן וזהבי (לשעבר גולדמן). הרשת הישראלית, אולי יותר מבכל מקום אחר בעולם, היא המנציחה מספר אחת של הפערים הכלכליים בישראל, פערים הקשורים בקשר ישיר עם הפערים העדתיים במדינת היהודים. ליותר אשכנזים יש מחשבים בבית, ליותר אשכנזים יש חיבור אינטרנט וליותר ויותר אשכנזים יש בבית את הספר האחרון של דוד גרוסמן האשכנזי, שאותם הם קנו בחנויות המקוונות של אשכנזים כמו סטימצקי ומשפחת מודן.

המספרים לא משקרים. מסקר טלסקר האחרון, שפורסם ביוני השנה, מסתבר שחלקם של בעלי ההכנסה הגבוהה ובעלי ההשכלה הגבוהה מקרב המחוברים כמעט כפול מחלקם באוכלוסייה. בעלי ההשכלה הנמוכה מהווים רק 2.4 אחוזים מהמחוברים לרשת, למרות שהם מהווים יותר מ-15 אחוזים מהאוכלוסייה. לא רק זה, אלא שהמשכילים פחות והעשירים פחות שכבר מחוברים, משתמשים ברשת הרבה פחות, בגלל המחיר הלא פעוט של החיבור לרשת בישראל. מי שרוצה לטעון פה שאין שום קשר בין רמת השכלה והכנסה למוצא עדתי, שיבושם לו. מצדי אתם יכולים לטעון גם שבן גוריון ינצח בבחירות הבאות.
 

בכל מדינה אחרת, המדינה רואה בחיבור כמה שיותר אזרחים לרשת יעד הכרחי לפיתוח כלכלי וחינוכי. בישראל, מדינה עם הפנים לייצוא, שווה לממשלה לחבר רק את אלה שיוכלו להשתמש בחיבור הזה כדי להקים סטארטאפים שממכירתם תוכל המדינה לגזור קופון כלכלי ויוקרתי. את החברים מירוחם לא עד כדי כך חשוב לחבר, חושבים שם בממשלה, כי ממילא רמת המתימטיקה והאנגלית שלהם ירודה, עקב החינוך הדפוק שאנחנו מספקים להם.

תוסיפו לזה את העוינות המעמיקה בין אשכנזי למזרחיים במדינה, תוסיפו לזה את הנטייה הטבעית של אנשים להעסיק אנשים שצבועים בצבע חברתי-עדתי זהה לזה שלהם, ותבינו למה כשאתם נכנסים למשרדים של חברות היי-טק רבות, אתם רואים הרבה יותר אשכנזים יושבים ליד מחשבי הפיתוח, ויותר מזרחיות תופסות את עמדת הפקידה.

הפתרון? הפתרון בישראל אלפיים פשוט ובלתי אפשרי כאחת: יותר כסף לחינוך בשכונות ובעיירות הפיתוח, רצון אמיתי מצד ש"ס לקדם את האוכלוסיות החוסות תחת כנפיה באמצעות קידום טכנולוגי, מתוך הבנה שאין דרך אחרת. רצון אמיתי של חברות הטכנולוגיה להביא את המחשבים והרשת למוקדי מצוקה כלכלית, מתוך הבנה שאחוזי חדירה גבוהים פירושם עסקים טובים יותר. ופחות עוינות בין מזרחיים לאשכנזים.

ואם זה לא יקרה, אז הבן שלי, שכבר ייוולד לתוך הרשת, יחשוב שהסוג היחיד של ישראלים הוא לא שזוף, נוטה להתמשקפות ובשם שלו תמיד יש איזה ביץ` בסוף, או מן, או זהבי (לשעבר גולדמן). 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by