ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הכנסת אישרה הצעת חוק הנלחמת בדואר זבל 
 
 
מערכת חיים ברשת

הצעת החוק של ח"כ רומן ברונפמן נגד דואר זבל עברה היום בקריאה טרומית; בדרך לאישור הכנסת גם הצעת חוק ממשלתית בנושא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
היסטוריה: היום (רביעי) עלתה להצבעה טרומית הצעת חוק שבאה לאסור על מפרסמים לשלוח דואר זבל (SPAM) מכל סוג. ההצעה עברה בתמיכת הממשלה ברוב של 27 בעד, ללא מתנגדים.

מדובר בהצעת חוק פרטית של ח"כ רומן ברונפמן שנוסחה בשיתוף המועצה הישראלית לצרכנות. הצעת תיקון לחוק הגנת הפרטיות (מניעת פניות בלתי מוזמנות) קובעת כי רשם הממונה על הגנת הפרטיות במשרד המשפטים ינהל פנקס מיוחד - "פנקס למניעת פניות בלתי מוזמנות". כל אזרח יוכל להירשם בפנקס זה ובכך לאסור על המפרסמים לשלוח לו פניות בלתי מוזמנות (באמצעות פקסים, אי-מיילים, הודעות טקסט במכשירי טלפון נייד וכו').

המפרסם, אשר ישלח פניה בלתי מוזמנת לאזרח, הכלול בפנקס למניעת פניות בלתי מוזמנות, יהיה חייב לנפגע בפיצוי על פי דין בסך עשירית הקנס הקבוע בסעיף 61(א) בחוק העונשין, כלומר 1.290 ₪ עבור הודעה אחת.

לפני מספר שבועות הצעת החוק של ח"כ ברונפמן נידונה בועדת המשנה לאינטרנט של ועדת המדע והטכנולוגיה בראשות ח"כ מיכאל איתן. הועדה המליצה לממשלה לתמוך בהצעת החוק של ברונפמן, אשר בתורו הסכים לעכב את המשך תהליך החקיקה לאחר אישור החוק בקריאה טרומית, עד שתוגש הצעת חוק ממשלתית בנושא.

"כדי למנוע פגיעה בחופש הביטוי ובחופש העיסוק", מסביר ברונפמן, "מוצע לאפשר לכל אדם לבחור האם מותרות פניות בלתי מוזמנות אליו אם לאו, כשעל המפרסם הפונה תהיה חובה לוודא האם מותר לפנות לנמען אם לאו, כל זאת תוך איזון אינטרסים וחלוקת נטלים. תופעת דואר זבל הפכה בשנים האחרונות למטרד קשה לציבור וכמו כן יש לתופעה גם מחיר כלכלי כבד ביותר לעסקים, לספקי אינטרנט ועוד. הגיע הזמן שהמחוקק יאמר את דברו בסוגיה תוך איזון בין חופש העיסוק לבין עקרון צנעת הפרט."
 

הגישה שנבחרה: הפחות מחמירה

בעולם כיום קיימות שתי גישות חקיקתיות למלחמה בספאם. הראשונה, גישת ה-Opt-in המקובלת באיחוד האירופי, אוסרת על משלוח הודעות בדיוור ישיר, אלא אם כן הנמען נתן לכך מראש את הסכמתו. הגישה השנייה, גישת ה-Opt-out המקובלת בארה"ב, מאפשרת למשווקים לשלוח את הפרסומות שלהם לכל עבר, אלא אם כן הנמען הודיע כי הוא מסרב לקבל הודעות פרסומיות.

בניגוד למשרד התקשורת שהחליט לאמץ את הגישה האירופית המחמירה של Opt-in, בחר ח"כ ברונפמן את השיטה האמריקאית, של Opt-out, והציע כי רשם הממונה על הגנת הפרטיות במשרד המשפטים ינהל פנקס מיוחד - "פנקס למניעת פניות בלתי מוזמנות". כל אזרח יוכל להירשם בפנקס זה ובכך לאסור על המפרסמים לשלוח לו פניות בלתי מוזמנות.

בריאיון שקיימה כתבתנו טלי לכיש עם ח"כ ברונפמן ביולי השנה, הסביר את הרציונל והשיקולים העומדים מאחורי החלטתו לבחור בשיטת ה-Opt-out.

"אני בא כאן לאסור על פעולה מסוימת מצד אחד, ורוצה שהציבור ייפתח לזה מצד שני, ואלו שני אלמנטים שלא עולים בקנה אחד. בשיטה הזו, אני גורם לציבור להיות ער לעניין, אבל גם משאיר לו חופש פעולה", אמר ח"כ ברונפמן, והוסיף: "מכיוון שהממשלה בחרה בשיטת ה-Opt-in, אני בתור אופוזיציה, החלטתי לאמץ את שיטת ה-Opt-out."

מהם לדעתך יתרונותיה של שיטת ה-Opt-out?
"ההצעה שלי למעשה אפילו יותר מחמירה מההצעה של הממשלה, אשר תותיר למעשה מאגר שיהיה פתוח למפרסמים. בדרך שלי, הרשמה למאגר תהפוך את פרטי הנרשם לחסויים. אספקט אחר הוא לעורר מודעות בציבור לנושא הספאם בפרט, ולצרכנות בכלל. הציבור צריך להפוך להיות אקטיבי, ובאמצעות השיטה הזו אני מחייב אותו לגלות מודעות, וגורם לו אכן לעשות פעולה כלשהי. באופן זה הוא הופך להיות צרכן טוב יותר, ואני אשמח אם הצעה זו אכן תגדיל את המודעות הצרכנית של הציבור בארץ. בהתאם לכך, אני סבור שהצעה מסוג זה יותר בריאה לפרלמנט ולאופוזיציה שמייצגים את האינטרסים של העם, מאשר את הממשלה שמוּנעת מאינטרסים אחרים."

האם החוק צריך לעשות הפרדה בין ספאם מסחרי וספאם שעלול לפגוע באנשים מסויימים (פורנו בילדים וכו')?
"אני לא רואה הפרדה כזו, ואני לא מעוניין לטפל בתוכן אלא בעצם הפנייה, שהיא פנייה לא מוזמנת. ההצעה שלי כרגע היא הצעה גורפת, הכוללת את כל האפיקים האפשריים דרכם ניתן לשלוח ספאם, בין אם אי-מיילים, סקרים טלפוניים או דיוור ישיר, ואני בהחלט פתוח לשינויים בהצעת החוק. קודם כל חשוב לי להתחיל בכלל לגלגל את העניין, ולגבש את הפרטים הקטנים תוך כדי החקיקה עצמה, ולכן אני לא נעול על כלום כרגע. אני סבור שההמתנה מיותרת וגורמת לנזקים ולפגיעה בצנעת הפרט. כמו כן, אני מעוניין להשאיר פרק זמן מסויים בין הקריאה הטרומית והראשונה על מנת לדון בפרטים באמצעות קיום מו"מ בין הצדדים השונים."

מדוע לא בחרת בענישה כמו זו בהצעת החוק של משרד התקשורת?
"בעוד שבמשרד התקשורת החליטו על קנס הנגזר על עבירה מנהלית (ואפשרות לתבוע פיצויים על בסיס של פגיעה בפרטיות ט.ל.), אני בחרתי להשאיר פתח לתביעה ייצוגית, כך שאם ציבור מסויים יתארגן ויגיש תביעה ייצוגית הוא יוכל למוטט את המפרסם העבריין, ומקרה כזה ישמש בבחינת יראו וייראו."
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by