ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
בשביל מה זה? 

בשביל מה זה?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בית שימוש סקוטי טיפוסי. סובל מעייפות החומר (מתוך `טריינספוטינג`)
 בית שימוש סקוטי טיפוסי. סובל מעייפות החומר (מתוך `טריינספוטינג`)   

בחודש שעבר חולק פרס "הנובל האלטרנטיבי" באוניברסיטת הארווארד, כמו בכל שנה מאז 1991. הנובל האלטרנטיבי מחולק במקביל לנובל האמיתי, והזוכים בו צריכים לעמוד בקריטריון אחד בלבד: ששמם יהיה חתום על "מחקר מדעי שאי אפשר - וגם אין שום צורך - לשחזרו".

יו"ר הוועדה הבוחרת, מארק אברמס, מביא את זוכי הפרס לביולוגיה בשנת 1996 כדוגמה קלאסית: אנדרס ברייהם והונה סנדוויק מצאו, שעלוקות מאבדות את התיאבון כשהן באות במגע עם שמנת חמוצה, משתכרות במגע עם בירה, ולעתים קרובות מתות במגע עם שום.

כמה מזוכי הנובל האלטרנטיבי צריכים לחכות שנים עד שתרומתם לאנושות מוכרת. הפרס עבור "מחקרים בשטח בריאות הציבור" הלך השנה לשלושה חוקרים סקוטים, שכבר לפני שבע שנים פרסמו מחקר בכתב עת מדעי מכובד ביותר בסקוטלנד, על "התמוטטות בתי שימוש בגלאזגו".
 
.PawSense בפעם הבאה שלחתול שלכם יתחשק ללכת על המקלדת
 .PawSense בפעם הבאה שלחתול שלכם יתחשק ללכת על המקלדת   

הם בנו מודל, העבירו אותו שורה של נסיונות, והגיעו למסקנה מצמררת: "במחקר מפורטים שלושה מקרים של התמוטטות האסלה תחת משקל האדם היושב עליה, תוך גרימת פציעה. אחד הגורמים העיקריים לתופעה הוא עייפות החומר של האסלה. ככל שיעבור הזמן, כך יהיו האסלות יותר ויותר חשופות לפגעי הזמן, והתמוטטות בתי שימוש תהפוך לתופעה שכיחה, שתגרום לפציעות".

הפרס בשטח הפסיכולוגיה לשנת 2000 הלך לשני חוקרים אמריקאים על מחקרם, "בלתי מוכשרים ולא מודעים לכך: כיצד קושי בתפיסת האדם את אי יכולתו שלו מביאה להערכה עצמית מוגברת".

ריצ`רד מאסרברוג לקח את פרס הביולוגיה עם מחקרו: "מתיקותם היחסית של ראשני-צפרדעים בקוסטה ריקה, בתקופת העונה היבשה". הוא אכל אותם, ודיווח שהם אכן מתוקים, אך לא יבשים.

ועדיין בעניין צפרדעים, אם כי בהקשר שונה לגמרי: סר מייקל ברי מאוניברסיטת בריסטול זכה בפרס הפיזיקה, אחרי שהצליח לגרום לצפרדע ולמתאבק סומו לצוף בחלל, תוך שימוש במגנט חזק במיוחד.
 

ציון לשבח מיוחד קיבל כריס ניסוואנדר מאריזונה, שלקח את הפרס למדעי המחשב עם התוכנה החדשה שהמציא, PawSense. התוכנה מזהה כאשר החתול שלך מטייל על המקלדת (מנימוקי השופטים: "PawSense מבדילה בין צורת הלחיצה של כפות רגליו של חתול לבין הדפסה אנושית, ויכולה לזהות חתול על המקלדת אחרי שתי פסיעות בלבד!")

אולם הפרס הנוגע ללב ביותר שחולק השנה היה שייך, ללא ספק, לצי המלכותי הבריטי. הצי זכה בפרס משותף לספרות ולשלום, על הצעתו להחליף יריה מתותחים חיים בעת אימון, בשורה של מלחים שיעמדו על הסיפון ויצעקו: "בנג!"
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by