ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
"אני מעל למציאות" 

"אני מעל למציאות"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הנגן של פיקסלון. נראה מצויין, רק שמדובר בסקין למדיה פלייר של מיקרוסופט
 הנגן של פיקסלון. נראה מצויין, רק שמדובר בסקין למדיה פלייר של מיקרוסופט   

ב12- לנובמבר לפני שנה, פשט השריף של אורנג` קאונטי בקליפורניה על משרדי חברת "פיקסלון", חברת אינטרנט חמה מאוד שפיתחה טכנולוגיה חדשה להעברת וידאו ברשת. קואליציה של שותפים עשו יד אחת כדי להעיף מכסאו את מייסד החברה, מייקל פן (Fenne). הסיבה שהם קראו למשטרה היתה שיו"ר החברה - איש ענק, 130 ק"ג משקלו - התחיל להסתובב עם שומרים חמושים, תבע מעובדיו ציות מוחלט, קיים טקסים דתיים במשרדו, ואי אפשר היה לנחש איך יגיב כאשר יגלה את "הבגידה". אבל כשהבנקים השתלטו על החברה, הם גילו שהאסון הרבה יותר גדול; שמישהו עבד עליהם בעיניים, ושאין ביכולתם לעשות הרבה בקשר לזה.

מהרגע הראשון, פן - שהיה חותם על האי-מיילים שלו בתואר "הבוס הענק של פיקסלון" - היה יושב ראש יוצא דופן. לדרישתו, משכורתו שולמה מתוך חשבון ההוצאות של החברה, וסגנון הניהול שלו היה מאוד יוצא דופן. הוא דרש מהעובדים משמרות של 36 שעות, היה עורך אסיפות תפילה במשרדו, ונהנה להשפיל את עובדיו הבכירים ללא הרף. אולם האסימון נפל עבור המשקיעים כאשר גילו שהיו"ר הוציא 16 מיליון דולר, מתוך סיבוב איסוף כספים של 20 מיליון, על מסיבת השקה מפוארת לתוכנה שלו. יותר ממפוארת. האמא של כל מסיבות ההשקה.

לי וויסקובסקי, נציג הבנק משיקגו שמימן את רוב הפעילות של פיקסלון, הגיע לבנין החברה בחברת נציגים של המשקיעים האחרים. הדבר הראשון ששמע היה קולו הרועם של מייקל פן ברמקול: "זה המאסטר שלכם מדבר. פרנק, בוא לצריף, הדוד מייקל הולך להצליף לך בתחת". כשהם שאלו את אחד העובדים אם זה נוהג רגיל, הוא גילה להם שאינו מעיז להיכנס יותר לחדרו של מייסד החברה - בפעם האחרונה שעשה את זה, הוא מצא את עצמו בחדר חשוך לחלוטין, שבמרכזו כרע על ברכיו אחד מבכירי המתכנתים של החברה; מעליו עמד היושב ראש, כשהוא מניח את ידיו על ראשו של המתכנת, מתפלל בעבורו ומעניק לו ברכה. זה היה היום האחרון של פן כיושב ראש.

אולם רק אחרי שההשתלטות עברה בהצלחה, החלה התמונה האמיתית להתגלות: מייקל פן, האיש הכריזמטי שהצליח לגייס 28 מיליון דולר לחברה שלו, הוא בעצם דייויד קים סטנלי, נוכל שהורשע ונמלט מהחוק מאז 1996; ומעשה הנוכלות האחרון שלו היה גדול משאיש מהם שיער בנפשו.

 
קיס במופע ההשקה של פיקסלון. כל הכסף ירד לטמיון (רויטרס)
 קיס במופע ההשקה של פיקסלון. כל הכסף ירד לטמיון (רויטרס)   

הוא נולד בוירג`יניה, באיזור כפרי. אביו וסבו היו מטיפים, וסטנלי ניצל את כושר הנאום ההיפנוטי שלו כדי לגזול יותר ממיליון דולר משכניו הלא עשירים במיוחד. ב1989- הוא הודה ביותר מחמישים מעשי נוכלות, ונידון ל36- שנות מאסר. המדינה הסכימה להמיר אותן ב8- שנים (והשאר על תנאי), בתנאי שיחזיר את הכסף. ב1996-, אחרי שהחזיר אחוז מזערי ממנו, הוא נעלם.

כמה חודשים אחר כך הוא צץ מחדש בקליפורניה. זה היה בתקופה בה האינטרנט הפך את האנשים הבלתי צפויים ביותר למיליונרים. הוא תפח במשקל (מ80- ק"ג הגיע ל130-), הוא ואשתו החדשה חיו במכונית, והתרחצו בחוף הים. למי שרצה לשמוע הוא סיפר שחטף את אשתו מכת המורמונים, ושהם מסתתרים מאנשי הכת שנשבעו לנקום. במכתב לאשתו לשעבר, שנשארה בוירג`יניה וסירבה לנסוע איתו, הוא כתב כבר אז: "זו תמיד היתה, ותמיד תהיה, טעות גדולה לאבד את האמון בי. אלוהים חנן אותי ביכולת היחודית להיות מעל המציאות".

הוא פתח עסק מחשבים צולע, ופיתח תוכנה שאיפשרה לאנשים במקומות רחוקים להמר על מירוצי סוסים בקליפורניה. עד מהרה החל להפיץ את השמועה שבמסגרת עבודתו עלה, לגמרי במקרה, על דרך חדשה ומדהימה להעביר וידאו דרך האינטרנט.

עד מהרה, העסק התחיל לצמוח. סטנלי הבטיח למשקיעיו אימפריית שידורים של 1000 ערוצים, שתגמד את כל מה שדיסני או CBS יכולות להציע. באביב 1999 פיקסלון עשתה רושם שעד סוף השנה היא יוצאת לבורסה. החברה סגרה עיסקה בלעדית עם אולפני פרמאונט, על יצור טריילרים באינטרנט לסרטי הקולנוע שלהם (הראשון היה Star Treck: Insurrection), וחתמה על חוזה עם וויל סמית להפצה ברשת של הגירסה המלאה לסרטו "פרוע על המערב" - שניהם בפורמט פיקסלון היחודי. בשלב הזה הבנק של ווסקובסקי פוגש את סטנלי, ומסכים לממן לו 20 מיליון דולר. בחודשים הבאים התמיכה הזו תגדל ל28- מיליון.

אבל בשעה שהמשקיעים שיפשפו ידיים וחיכו למכה הגדולה, העובדים החלו להרגיש שמשהו מוזר קורה בחברה. כמה מהם מודים היום שכבר בחודשים הראשונים היו להם חשדות לגבי הטכנולוגיה המהפכנית של פיקסלון, ואלה התעצמו כאשר החברה העבירה את השידור החי הראשון שלה בווידאו - המירוץ המקדים לנשיאות באייווה. גארי דוור, טכנאי קידוד, מספר: "כשהגעתי באותו יום לעבודה, גיליתי שאנחנו מעבירים את השידור עם המדיה פלייר של מיקרוסופט" - אותה הטכנולוגיה עצמה שסטנלי יצא להילחם נגדה בשוק, ושלא פעם לעג לה.

בינתיים, שיטות הניהול של סטנלי הפכו להיות יותר ויותר דיקטטוריות. בבוקר יום ראשון אחד, באוגוסט, הוא הורה לכל העובדים להגיע לעבודה, ולהתכנס באולם הגדול לטקס תפילה מיוחד. הטקס נערך באולם חשוך כמעט לגמרי, כשסטנלי מנגן בפסנתר ושר הימנון שכתב בעצמו. אשתו ישבה לידו, ובכתה.

דוור אומר שידע כבר אז שמשהו פה מסריח, אבל כמו כולם נשאר בתקווה להתעשר: "מייקל היה אומר לנו, שתוך שנה שנתיים כולנו נהיה מליונרים. הדבר היחיד שהחזיק את החברה הזאת היה תאוות בצע".
 
האתר של פיקסלון. כל מה שנשאר מהתרמית (ויש סרטונים להורדה)
 האתר של פיקסלון. כל מה שנשאר מהתרמית (ויש סרטונים להורדה)   

עד הסתיו בשנה שעברה הצליחה פיקסלון להחביא את הדרמה המתחוללת בתוך החברה, ויכול להיות שסטנלי היה יכול להמשיך את התרמית עוד זמן רב, או לפחות לסיים אותה עם כמה מליונים בכיסו - אבל הבוס הגדול היה צריך להשוויץ.

באוקטובר הוא ערך אירוע ענק בשם ibash99, מסיבת השקה מפוארת להדהים לתוכנה המהפכנית שלו. הוא שכר את מלון MGM Grand בלאס וגאס, והטיס לשם משקיעים, עיתונאים, את כל עובדי החברה - וגם מבחר אמנים שהשאיר את הנוכחים פעורי פה.

מי הופיע המסיבה של פיקסלון? להקת המי, למשל. בהרכב מלא; הדיקסי צ`יקס, להקת בנות פופ-קאנטרי שבאותו זמן שרפה את המצעדים; זמר העבר הגדול טוני בנט, גם הוא היה שם; אפילו להקת קיס רשמה נוכחות.

האירוע כולו היה אמור להיות משודר ברשת בעזרת הטכנולוגיה החדשה והמדהימה של פיקסלון. זה לא קרה. הטכנולוגיה שהיתה אמורה להיות במרכז החגיגה פשוט לא פעלה. האירוע כולו הונצח בווידאו, אך רק כמה קליפים בודדים עלו לנט. לבד מהיותו אסון של יחסי ציבור, עלה האירוע כל כך הרבה, שהחברה כמעט פשטה את הרגל. "המי" קיבלו 2 מיליון דולר עבור הופעתם, בצד חבילה נאה של מניות. הזמרת לי-אן ריימס לקחה מיליון, הדיקסי צ`יקס 875 אלף דולר. האירוע כולו עלה 16.2 מיליון דולר - 75% מסך ההון שפיקסלון הצליחו לגייס ממשקיעים.

זה היה השלב שבו הבנק משיקגו משך את השטיח מתחת לרגליו של סטנלי, וביצע הפיכה שקטה. אולם רק לאחר ההשתלטות נודע להם גודל האסון: לא היתה שום טכנולוגיה חדשה. במחשב של סטנלי נמצאה תוכנית מפורטת "לצבוע את שיערו ולשנות את זהותו", לברוח מארצות הברית עם הכסף, ולחזור כמה שנים מאוחר יותר, אחרי ניתוח פלסטי לשינוי הזהות.

סטנלי, מצידו, הכחיש הכל. הוא טען שהטכנולוגיה שרירה וקיימת, ושאם היו נותנים לו עוד קצת זמן הוא היה הופך אותה לפעילה. בינתיים הוא קנה בית בביג סטאר, קליפורניה, וייסד שורה של חברות חדשות בתחום הטכנולוגיה. אולם לא עברו חודשים מספר ושיחת הטלפון ממנה חשש יותר מכל הגיעה: מישהו משותפיו לשעבר גילה תמונה של דייויד קים סטנלי, אחד מתריסר המבוקשים ביותר במדינת וירג`יניה, ואמר לעצמו: האיש הזה קצת דומה למייקל פן, לא?

סטנלי נעלם מביתו החדש בתוך כמה שעות.
 
 
סוף דבר:

פיקסלון, היום, היא חברה מתה. כל עובדיה פוטרו, והדבר היחיד שנשאר ממנה הוא אתר אינטרנט מושקע, שבו עדיין - עדיין! - אפשר להוריד ולצפות בנגן הווידאו המהפכני של פיקסלון. אל תחששו להוריד: זה עובד, זה נראה לא רע בכלל (אפילו מצויין, יחסית לנגנים של זמנו), וגם ניתן להסירו בקלות מהמחשב. הבעיה היחידה שזה בסך הכל עוד סקין למדיה פלייר של מיקרוסופט.

סטנלי הסגיר את עצמו. כרגע הוא יושב בכלא בוירג`יניה, בדרך לרצות פסק דין שחיכה לו יותר מעשר שנים.

והטכנולוגיה של פיקסלון? עד היום לא ברור. האיש אמר שיש לו רעיון חדש ומהפכני, ואנשים האמינו לו. הוא עדיין טוען שיש לו רעיון חדש ומהפכני, ושאם היו נותנים לו עוד קצת זמן, עוד כמה חודשים...

מה שבאמת לא ברור, זה למה הוא עשה מה שעשה. אם באמת הכל היה תרמית, מדוע לא לקח את הכסף ונעלם? מדוע התעקש לערוך את אותה מסיבת השקה מטורפת, כאשר היה ברור שהתרמית תיחשף? האם באמת קיווה למשוך זמן, עד שהטכנולוגיה הסודית שלו תהיה ברת ביצוע? האם יכול להיות שבאמת היתה טכנולוגיה כזו?

איש אינו יודע. מה שבטוח, סטנלי אינו חושב שעשה משהו רע. "הרעיון שמאחורי פיקסלון חי וקיים," הוא טוען באוזני עיתונאים. "כשאהיה חופשי שוב לממש את יכולתי, אני אבנה את הכל מחדש."
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by