ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מי רוצה להיות מיליונר, גירסת ההארד-קור 

מי רוצה להיות מיליונר, גירסת ההארד-קור

 
 
אודליה ברקין

העקרון של תוכנית הטלוויזיה "הישרדות" פשוט: קבוצה של 16 אנשים אמיתיים לחלוטין תקועה על אי בודד עם כמה מצלמות, וצריכה לעשות הכל (כולל לאכול חולדות, נניח) כדי לשרוד. כל כמה ימים מנפים מישהו החוצה, והאחרון שנשאר זוכה במיליון דולר. כמובן שזה מספק שפע של תככים, מתח מיני וסתם מצבים מסקרנים. יצר המציצנות וטבע האדם הנאצל, הפכו את הסידרה ללהיט ענק בארצות הברית. השבוע היא מגיעה גם אלינו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
חברי הצוות שורדים בצוותא. האחרון ששרד לקח הביתה מיליון דולר
 חברי הצוות שורדים בצוותא. האחרון ששרד לקח הביתה מיליון דולר   

משוגעים, האמריקנים האלה. בהתחלה הם משגעים את כל העולם בשילוב המוחץ של טריוויה והמון המון כסף, עם ``מי רוצה להיות מיליונר``, אחר כך הם לוקחים את הרעיון עד הסוף לואריאציות בנוסח ``מי רוצה להתחתן עם מיליונר``. עכשיו הם עלו על טרנד חדש שכבר מזמן מככב ברשת - ריל טי.וי שמו (ולטובת קוראינו שטרם סיימו כיתה ג`, בעברית זה "טלוויזיה אמיתית"). ללא התערבות במאים, ללא שחקנים, וכמעט ללא צנזורה או תסריט. רק אנשים אמיתיים חווים דברים אמיתיים, שיכולים הרבה פעמים להיות הרבה יותר מעניינים או קיצוניים מכל תסריט. אכן, משוגעים האמריקנים, וזה עוד לפני שדיברנו על ג`ורג` בוש.

ברשת ראינו את זה באתרי ג`ני קום ומאות תואמיה ("שידור ישיר מהמסיבה המשעממת של גרג והחבר`ה. עכשיו! לחצו כאן!"), בפרויקטים דוגמת any1home שיושם גם בארץ - וכמובן גם בסרטי מין של חובבים שמוצאים הנאה וסיפוק משיתוף הגולשים בביצועיהם. עכשיו מגיעה האופנה הזו ישירות למכשיר הטלוויזיה הקרוב אליכם, בשעשועון הבידורי "הישרדות", שעולה בסוף השבוע להקרנה בערוץ 2.

העיקרון של "הישרדות" פשוט ומרתק: קחו קבוצה של 16 אנשים ממוצא וגילאים שונים, חלקו אותה לשתי קבוצות של שמונה, שימו כל קבוצה על אי, נגיד בבורנאו, ותנו לה להסתדר ללא שום גישה לנוחיות שמציע העולם המודרני, תוך כדי תיעוד בלתי פוסק של מצלמות והקלטת הגיגים נבחרים של המשתתפים. על האי תארגנו תחרויות שונות ומאתגרות, ובאופן כללי תבדקו איך מסתדרים החבר`ה עם בניית מחסה, הדלקת אש, ציד, דיג ליקוט ועוד כל מיני פעולות הכרחיות להישרדות. אחת לשלושה ימים תורו להם לערוך הצבעה ולהחליט את מי הם מעונינים להוציא מהמשחק. האחרון שנשאר (מהפרק השביעי כבר איחדו את שתי הקבוצות לקבוצה אחת) הוא הזוכה המאושר שחוזר הביתה עם מיליון דולר, שיהוו סיפוק הולם לכל הצרות שעברו עליו באי.
 
השורדים באי. מדגם מייצג ופוליטיקלי קורקט של החברה האמריקנית
 השורדים באי. מדגם מייצג ופוליטיקלי קורקט של החברה האמריקנית   
השילוב של הצהבהבות שבמציצנות לחייהם של השורדים, החומרים הלא מבויימים, החולשות האנושיות, ההימורים ואיך לא, סכום כסף בלתי מבוטל כפרס, הוכיחו את עצמם כנוסחה מנצחת, והתוכנית ניפצה את טבלת הרייטינג האמריקנית. והחל מיום שבת הקרוב נוכל גם אנחנו בפלשתינה-א"י לצפות בטבע האדם במלוא כיעורו: היצור האנושי הוא סוציומט, תככן, לא בוחל בכלום כדי לנצח ומוכן לעשות הכל (כולל לאכול נחשים וחולדות) כדי לשרוד.

כוכבי הסידרה מהווים מדגם פוליטקלי קורקט של החברה האמריקאית. יש את האפרו אמריקאים היצוגיים, את עקרת הבית, את הנחת במיל`. השמרן וההומופוב, הסטודנטית החיננית, החתיכים גלוחי החזה בעלי הריבועים בבטן והפירסינג בפיטמה, ואפילו חולת סרטן אחת לשעבר שמנגנת ביוקללי. כל המשתתפים הם למעשה חולי אגו מרוכזים בעצמם. יש להם מיליון סיבות ירוקות ומרשרשות לשתף פעולה עם התוכנית ולחלוק עם המצלמה כל הפרשה שהם נתקלים בה, וכל הרהור מלא רוע על אחד החברים האחרים. בעצם, כולם מאוד נהנים לדבר על עצמם ולחשוף את עצמם, וכולם, מן הסתם יתברר בהמשך, צריכים טיפול.

השורדים הם: קלי, בת 23, מדריכת שיט מלאס- וגאס; גרבאזי, בן 30, מאמן כדורסל מפילדלפיה; ג`נה, בת 22, סטודנטית מניו-המפשייר; רודי, בן 72, נחת חיל הים לשעבר, מוואיומינג; סוזאן, בת 38, נהגת משאית נשואה מוויסקונסין; גרג, בן 24, איש חוגי סיור ואנתרופולוג מטקסס; קולין, בת 23, סטודנטית מפלורידה; ריצ`ארד, בן 39, מדריך תאגידי מרוד-איילנד; שון, בן 30, נוירולוג מניו-ג`רסי; גרטשן, בת 38, עקרת בית מטנסי; דירק, בן 23, מורה מחליף מויסקונסין; ג`ואל, בן 28, סוכן-נוסע מארקנסו; רמונה, בת 29, כימאית מניו- ג`רסי; סטייסי, בת 27, עורכת דין מקליפורניה; סוניה, בת 63, מוסיקאית, חולת סרטן בעברה, מקליפורניה; ולקינוח ביבי, לא זה שאנחנו מכירים, אלא אחד אחר, בן 64, קבלן מקנזאס.
 
קולין, אחת המשתתפות. העלילה כללה רמזים מיניים עבים
 קולין, אחת המשתתפות. העלילה כללה רמזים מיניים עבים   
את האמריקנים, לא קשה לנחש, המשחק הזה פשוט שיגע. אנשים היו נפגשים מדי שבוע ומהמרים מי יועף מהאי הפעם. כל מועף טרי היה מתארח מיד בכל תוכנית אירוח אפשרית תוך שהוא מלכלך חופשי על חבריו הניצולים, ומציע הימורים משלו לגבי מי שיצליח להישאר אחרון. גם ברשת, כצפוי, חגגו לא מעט אתרים ופורומים סביב התוכנית (ומיד נגיע לזה).

התוכנית, שהיא אמנם שעשועון, עוררה מיד מחלוקת. רוב האנשים המחשיבים את עצמם כנאורים טענו מיד כי הם לא מוכנים להיכנע ליצר המציצנות ולראות איך אנשים נאלצים לאכול תולעים חיות, ולדפוק את חבריהם (תרתי משמע), כדי לשרוד. אבל בדיוק כמו שקשה לא להסתכל על זירת תאונה או סרט פורנו בוטה במיוחד להבדיל, גם המתנגדים הגדולים ביותר לקונספט של התוכנית, מצאו את עצמם מהר מאוד עוקבים באדיקות אחרי עלילותיהם של השורדים באי הבודד לכאורה.

אגב, מידת המציאותיות של התוכנית מוטלת מעט בספק. כל שלושה ימים מצולמים נערכו לכדי פרק של שעה ובסיומו אסיפת השבט שמחליטה מי יועף מהאי. המפיקים הקפידו להדגיש ולעבות בעיקר קווי עלילה מסוימים (כאלה שכוללים רמזים מיניים, כמובן).
 
 
ביבי (לא שלנו) וגרטשן, שניים מהמשתתפים. הפכו לקאלט ברשת
 ביבי (לא שלנו) וגרטשן, שניים מהמשתתפים. הפכו לקאלט ברשת   
ברשת, כמו ברשת, התגובות נעות מצחוק לבכי. הסוציולוגים, במאמרים מלומדים, חברו לאנשי תקשורת המודאגים לספיקת כפיים וגלגול עינים בזעקות "החברה האנושית לאן?" . הטענה הנפוצה היא שכל ז`אנר הטלוויזיה ה"אמיתית" גובל בפורנוגרפיה קשה, ואף מנוון. ברור שזה גם הקסם שלו, מצד שני. בדיוק כמו שהפחד שהפגינו השחקנים ב"פרויקט המכשפה מבלייר" היה אמיתי ולכן הביא מיליונים לבתי הקולנוע, כך הג`יפה שמכסה את השורדים היא אמיתית כמו התאווה העצומה שלהם לנצח בכל מחיר. המציאות האינטנסיבית הזאת החודרת ישירות לסלון ביתנו, מקהה את חושינו ומשבשת עלינו את דעתנו.

אבל תמיד יהיו כאלה שיתייחסו לעניין קצת יותר בקלות ובספורטיביות. באתר הבא, פרי פיתוחו של מגזין הסאטירה, MAD, תוכלו לראות את המועמדים לנשיאות ארצות הברית כחברי הקאסט של `הישרדות`. באתר אחר סרטון פלאש יציע לכם גרסה של הישרדות בחלל.

באתר האנטי של התוכנית survivorsucks.com אספו עבורכם את מיטב הרכילות הכי מרושעת על הניצולים, ההפקה והרעיון שמאחורי התוכנית. האתר מספק מדריך פרקים ופורום להתבטאויות אגרסיביות נגד המשתתפים תוך בחינה מדוקדקת של הכרס שלהם, האינטלקט שלהם ויכולת הדלקת המדורה שלהם.
 
רשת CBS מבחינתה, טופחת בנחת על ערימת המזומנים המפותחת ונמצאת כעת בעיצומם של צילומי `הישרדות 2`. שוב 16 משתתפים, שוב אפס אספקה ותיעוד בלתי פוסק, רק הפעם בערבות אוסטרליה השוממות. החדשות האחרונות טוענות שהאתר שנבחר לתפקד כאי למעשה רדוף על ידי רוחות של מאות אבוריג`ינים שנרצחו במקום בטבח אכזרי 100 שנה קודם, צעקותיהם מהדהדות במרחב ומסיחות את דעתם של המשתתפים.

וכאמור, גם ישראל מצטרפת השבוע לשאר העולם, כרגיל בפיגור מה. הישרדות תשודר אצלנו בערוץ 2 החל מיום שבת ב-22:30. הזהות של מי שנשאר אחרון על האי כבר ידועה לכולם (מי שלא יודע ולא רוצה לדעת שיפסיק לקרוא עכשיו. מי שבכל רוצה לדעת, מדובר בריצ`רד בן ה-39), כך שהמתח קצת יורד. אבל עדיין מעניין לראות חבורה של אנשים מנסה להפעיל את הדמיון והתושייה על מנת לשרוד באי לוהט ונטול אי-מייל. נשאלת רק השאלה מתי נראה את הגירסה הישראלית לשעשועון. בתיאבון.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by