ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הבזבזן הגדול ביותר בהסטוריה - חלק ג' ואחרון 

הבזבזן הגדול ביותר בהסטוריה - חלק ג' ואחרון

 
 
עוזי וייל

חלק שלישי בכתבה על האחים שבזבזו 35 מיליארד דולר תוך עשר שנים, על זונות, יהלומים ומה לא

 
 
 
 
 
 
 
 
 
היהלומים היו ידידיו הטובים, ולא רק הם
 היהלומים היו ידידיו הטובים, ולא רק הם   
סולטן ברוניי ואחיו ההולל, לא הסתפקו בלבזבז את הכסף על מטוסים פרטיים, קונצרטים לעשרה מוזמנים בהשתתפות מיטב אמני תבל ואימוני כדורגל מול קבוצת צ`לסי שנשכרה לצורך העניין. חוץ מזה הם בילו עם 40 זונות בלילה, כל לילה, קנו את כל החנות כל פעם שמצאו מחרוזת יהלומים שמצאה חן בעיניהם ובנו לעצמם עותק פרטי של דיסנילד. מצופה שיש, כדי להיות טובים יותר מהמקור. החלק השלישי והאחרון
 
השולטן בפוזה עממית
 השולטן בפוזה עממית   
על המחרוזת, שמעתם? 9 מיליון דולר שילם ג`פרי בשביל מחרוזת אחת, והוא אהב אותה כל כך שהוא חזר וקנה את כל החנות. לא סתם חנות - "אספרי" מרחוב בונד בלונדון, אחת החנויות הותיקות והמפורסמות ביותר. הוא שילם 350 מיליון דולר בשביל החנות, יותר מכפליים משוויה המוערך, כשהוא שוכח דבר אחד - שחלק ניכר מהכנסות החנות באו ממנו עצמו, ומאחיו הסולטן.

אה, והזונות. 40 זונות. כל לילה. הן היו מגיעות לסוויטה שלו במלון דורצ`סטר, בשעה שהתארח שם "לצרכי עסקים". כולן היו מקבלות מתנות יקרות ערך. כל לילה. כל הארבעים.

האחים גם אהבו בתי מלון, אז הם קנו כמה: את הדורצ`סטר בלונדון, את ה"ניו יורק פאלאס" בניו יורק, את ה"פלאזה אתנה" בפאריס. ג`פרי גם קנה את מועדון "פלייבוי" בלונדון, שיפץ והפך אותו לביתו, במחיר 80 מיליון דולר. לפני שנה פרצו לשם שני גנבים אנגלים, ויצאו עם שלל - שטרם אותר - של יותר משבעה מליון דולר.

לא רחוק משם, ג`פרי קנה שתי אחוזות, חיבר אותן, והפך אותן למעין "מעון קיץ". אחיו הסולטן, לעומתו, הסתפק בארמון קטן ב"גני קנסינגטון". 35 מיליון. ועוד 15 מיליון ששילם לשגרירות מצריים הסמוכה, שויתרה על שטח לא גדול כדי שהסולטן יוכל להרחיב את הסלון קצת.

אה, ודיסנילנד. ג`פרי שמע על המקום, והחליט שהוא רוצה כזה. אז הוא בנה העתק של יורו-דיסני בברוניי, שעלה לו קרוב למיליארד דולר. לצערו, הוא לא היה יכול לקרוא למקום "ברונו-דיסני" - הוא לא קיבל אישור מאנשי דיסני - אז קוראים לו "יורודונג פארק". בשונה מדיסנילנד, המדרכות בפארק בברוניי עשויות - למה לא, בעצם? - משיש איטלקי משובח. יש שם מזרקות ענק, רכבת שדים עתידנית, קרוסלות ממוחשבות, ועוד מתקנים רבים.

אה, ויש גם מלון בפארק יורודונג. המלון עלה 800 מיליון דולר, ויש בו שש מאות חדרים. כל ידיות הדלתות, הברזים, המנעולים - עשויים זהב.
האורחים יכולים לשחות באחת משמונה בריכות השחיה של המלון, ואף אחד לא ידחוף אותם בתור למקפצה. כן, ניחשתם, יש בעיה קלה למלון: הוא כמעט ריק. סיפור בדידותו של אורח במלון "פארק יורודונג" הוא רומן אקזיסטנציאליסטי המחכה להיכתב.
 
אבל כל אלה הם כסף קטן לעומת ההפסדים של "חברת ההשקעות של ברוניי". מי עמד בראשה? ג`פרי, כמובן. בשנים האחרונות, שנות המפולת של הכלכלה האסיאנית, הם הפסידו קרוב ל5- מיליארד דולר.

מאחורי כל הסטטיסטיקה המשעשעת הזו, מסתתרת טרגדיה גדולה. תתארו לעצמכם מה אפשר היה לעשות עם כל הכסף הזה. התחנה הקודמת שלי לפני ברוניי, היתה קמבודיה. בקמבודיה מנסים לשקם את עשרות אלפי האנשים שרגליהם נקטעו ממוקשי נעל. הממשלה מממנת להם גפיים מלאכותיות, אבל אינה יכולה להרשות לעצמה לממן ניתוח נוסף, שיחליק את קצוות הגדם כך שיתאימו לרגל המלאכותית. התוצאה: כולם צולעים, מתנדנדים. בכסף שעלתה רכבת ההרים - בלבד - בפארק שג`פרי בנה, אפשר היה לתת לאומה של קטועי גפיים את היכולת ללכת ישר.

רכבתי על רכבת ההרים הזאת. החניתי את מכוניתי במגרש חניה הגדול ביותר שראיתי בימי חיי. ספרתי שם אחת עשרה מכוניות. כשהגעתי לרכבת ההרים, היה שם נער צעיר שקרא ספר. הוא הניח את הספר, חגר אותי במושב, והתניע את המתקן העצום. הייתי שם לבד לגמרי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by