ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חמש שנים למפץ הגדול 

חמש שנים למפץ הגדול

 
 
גדי שמשון

לפני חמש שנים נרצח כאן ראש ממשלה, ובבת אחת נגלה לאור השסע העמוק בחברה הישראלית. כמה שעות אחר כך עלה לאוויר אתר האינטרנט המסחרי הראשון בישראל, נטקינג, כעמוד זיכרון ליצחק רבין. אולי זה סימלי שחשיפת התפרקות החברה הישראלית החלה בד בבד עם האינטרנט הישראלי - הרשת היא, כידוע, מקום שמקדם התפרקות של מסגרות

 
 
 
 
 
 
 
 
 

התחלנו ביום שהוא מת

רבין. האתר הראשון בארץ היה להדלקת נרות לזכרו
 רבין. האתר הראשון בארץ היה להדלקת נרות לזכרו   
ביום שרבין נקבר התחיל האינטרנט בישראל. נכון, זה לא היה היום בו נתן שר התקשורת דאז, רפאל פנחסי, אישור לכל מי שרוצה גם-אם-הוא-לא-סטודנט להתחבר לאינטרנט. היום ההוא היה חודשים רבים לפני כן. אבל כמה שעות אחרי הרצח כבר הועלה לרשת האתר הישראלי המסחרי הראשון, נטקינג, על ידי פרסום טמיר כהן.

בתחילה העלו שם אתר זיכרון, עם `הדלק נר לזכר רבין`, מה שגרם לפתיחת מסורת זוטא. חודשים אחדים אחר כך הוחלף עמוד הזיכרון באתר נטקינג המתוכנן - מגזין דה לה שמעטה עם פינת הפניות לאתרי סקס, שהתהדרה בכתובת ענקית ומהבהבת שהזהירה את מי שטרם מלאו לו 18 לעוף מפה, ומייד. ביאהו! ובאינדקסים אחרים ברשת המשיכו בינתיים לשלוח את מחפשי הדלקת נר הזיכרון לרבין לאתר נטקינג. לי אין ספק. האינטרנט של פלשתינה התחיל ביום שבו נרצח רבין, ונטקינג עלה לאוויר כעמוד זיכרון.

זה סמלי שברגע שבו הוטחה בפני החברה הישראלית הנדהמת האמת המרה, שהיא לא כל כך חברה ולא ממש מאוחדת, נפתח בפעם הראשונה אתר באינטרנט, שכידוע מדגישה ומהללת את השונה על פני המשותף. כל אחד מאיתנו כאן הוא תחנת שידור, וכולנו גולשים אחרת ומתנהגים אחרת ברשת. ההוויה של האקר-פינגים שקם בבוקר כדי להראות לוובמאסטר של החיזבאללה שהוא גבר, שונה מהותית מזו של גולש מתחיל, שמשתמש ברשת בעיקר כדי לשלוח דואר אלקטרוני, לזו של גולש שמסתובב ברשת כדי להוריד שירים בנאפסטר, לזו של גולש שמסתובב ברשת כי שם חיי החברה שלו, לזו של גולש... ההבדלים בינינו רק מודגשים ברשת, ו"מכנה משותף נמוך ורחב" ברשת היה נחשב בעולם הטלוויזיה כריטינג שמתאים לתוכנית של שבת לפנות בוקר. מאז אותו יום בנובמבר, כולנו כבר רואים שהשבט שלנו מתפרק, כמה שלא נעמיד פנים (נגיד, הנאום של קצב, יצא לכם לשמוע?).
 
וזה שאתר נטקינג, בימיו הראשונים לפחות (וסליחה מכל הצוות הנוכחי שלא עבד שם אז), היה מקבילת רשת למילים היפות של כבוד הנשיא. ממלכתיות מצופה בגלזורת ישראל-סבא הוותיקה שלא אומרת שום דבר. אפשר אולי להקביל את מה שקרה לנטקינג למה שקרה ללא מעט אנשים שהיו באותה הפגנה: בהתחלה היו ההלם, הזעזוע והניסיון להאחז במשותף, בסוף פשוט מגיעים לכיכר כדי להחליף צ`פחות ולהסכים שלשמאל עדיין יש את הבחורות הכי יפות.

ישראל היא לא אותו דבר מאז שעמיר ירה ברבין. את ההתפרקות של החברה למגזרים השונים, האלימות, הבוטות, החיפוף והשילוב הקטלני של טיפשות ורוע, אפשר למצוא ברחובות שלנו, ובאינטרנט. הרבה יותר חד, בוטה ומוקדם מאשר בעיתונים או בטלוויזיה.


סקס, סמים וחסרונה של רוח הרוקנ`רול

לצורך כתיבת הקטע הקודם עברתי שוב על הארכיונים שנצברו על המחשב בשנים האחרונות. בניגוד לאלו העוסקים בעניינים אישיים, שאני בוש להודות שחלקם דומים זה לזה עד כדי copy-paste, הרי שבתחום האינטרנט מתמיד היה כאן שמח ומבדח. לפני שנתיים סיכמתי עם עיתונאי, ששמו לא רלוונטי בינתיים, שכשימלא עשור לאינטרנט בישראל נוציא ספר שיספר את הסיפור האמיתי. לא דיברנו על ספר שיספר על חזונם של בכירי ההי-טק, חלוציותם של בוני האתרים הראשונים או ידיעות הנפקה אה-לה-המארקר. אלא על זה שיספר את האמת העגמומית והמביכה לעתים של בתי המלאכה הללו, המייצרים את האינטרנט הישראלית. הסקס, הסמים וחסרונה המעציב של רוח הרוקנ`רול.

אם חמש שנים נותנות פרספקטיבה יפה לגבי מה השגנו ולאן בעצם רצינו להגיע, תחשבו מה יהיה עוד חמש שנים. כל הפאשלות הקטנות, היהירות, כל ההצהרות היפות, כל משחקי האגו הקטנים, ואיך למרות הכל לרשת יש את הכוח שלה, והיא מחנכת את כולם. בטורים הקרובים יובאו כמה מהסיפורים היותר חינניים בתחום המטורף הזה, שכולם כנראה מוכרחים להשתחוות בפניו או לחבוט בו (ולהתחלף).
 

עניינים שוטפים

התיקיה של ערפאת. תרשו לנו לקחת את הטריידמארק, חברים
 התיקיה של ערפאת. תרשו לנו לקחת את הטריידמארק, חברים   
כמה ימים אחרי שפורסם כאן טור עם איור שהכנו פה במערכת, הופץ ברשת האיור הבא על ידי מישהו (ככל הנראה הוא לא ממש מעריץ את הסכמי אוסלו) שכנראה קיבל ממנו השראה. לא שאנחנו המצאנו את הרעיון, אבל תמיד טוב לדעת שאנחנו עושים לכם משהו.
 
 

בשבוע שבועיים האחרונים מציפות את הפורומים ורשימות הדיוור המשרדיות, תמונות - מזעזעות למדי, חייבים לציין - שנטען שהן של קורבנות הלינץ` ברמאללה. הרבה מאוד אנשים נפלו בספין האינטרנטי הזה: אלו לא היו תמונות חללי הלינץ` אלא תמונות של חללי חיזבאללה, כפי שצולמו על ידי חיילי צה"ל לאחר היתקלויות. הן פורסמו ברשת לפני יותר מחצי שנה, ועכשיו פורסמו בשנית כתמונות הלינץ`. גם האתר "עניין מרכזי", שחשף כמה סקופים מעוררי גלים בשנה האחרונה, נפל בפח ופרסם את הדבר. לזכותו של יצהר ו"עניין מרכזי" יאמר שהלינק המוביל לכתבה על התמונות הוסר במהירות כשהתבררה האמת.

שמחה וששון, בזק קיבלה גם היא רישיון לאינטרנט פזיז. אל תתלהבו, ככל שיותר אנשים יתחברו לאינטרנט המהיר, וכל עוד התשתית כאן כמו שהיא נראית, חלקים גדולים מפעילות הרשת שלכם לא יהיו הרבה יותר מהירים ממה שהם היום.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by