ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מלחמה? עניין של סמנטיקה 

מלחמה? עניין של סמנטיקה

 
 
אורי רודריגז

הכדורים שורקים בגילה, במרכז ירושלים מתפוצצת מכונית תופת. בתקשורת מתעקשים שמדובר בארגונים "שונים", למעשה אנו במלחמה עם הרשות הפלסטינית. המדור הפוליטי השבועי של נענע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ברק וערפאת. הילכו שניים יחדיו בלתי אם נועדו? (רויטרס)
 ברק וערפאת. הילכו שניים יחדיו בלתי אם נועדו? (רויטרס)   
"אתה לא הולך לקנות בשוק, אתה שומע? תשלם פי שתים ותקנה ליד הבית" אני שומע באוזן אחת את אחותי צורחת על גיסי. באוזן השניה אני שומע את זוגתי לחיים מדברת בשקט בטלפון על חנן לוי שלמד אתה בבית הספר, על הציניות שלו, על התוכניות שלו לעבור לתל אביב שנקטעו על ידי חוליית מחבלים בלב ירושלים. לו היתה לי אוזן שלישית, הייתי יכול לשמוע את ערפאת ממלמל בשפתיים רוטטות הערה צינית משלו בסגנון דאגלס אדאמס: היו דגים, ותודה על השלום. ירושלים, עיר שהופצצה לה יחדיו, נובמבר אלפיים.

עלית מדרגה

"הצהרת השלום" של ברק וערפאת, הצהרה שהרבה לא יצא ממנה, לא בשדה הקרב ולא במישור המדיני, הרגיזה רבים. סמוך כל כך לפיגוע במרכז ירושלים, פיגוע שאך בנס לא קטל עשרות אנשים, לאחר כמעט כחודש של יריות על גילה, פצועים והרוגים בשטחים: איש לא הבין מה דחוף היה לו לברק לעשות "פוס" עם ערפאת דווקא כעת.
 
הפיגוע בירושלים מסמל עלית מדרגה, מהסוג שלא בטוח שנוכל או נרצה לעמוד בה. פה כבר לא מדובר במחבלים שטופי-מוח בסגנון החמאס, עם פצצה פרימיטיבית בידם האחת וקוראן בידם השניה. הפעם זה לא היה מטען שהוכן במעבדה מאולתרת בעזה על ידי סטודנט לכימיה שנה ב`. זהו מטען שהוכן על ידי אנשי מקצוע, עם אמצעים מתוחכמים להפעלה אלחוטית מרחוק, מטען שהוכן על מנת להרוג מבלי להיהרג. מאחורי המטען עמדה רשת שלמה שמכונה בתקשורת "הג`יהאד האיסלאמי", ובשטחים מגחכים: הקשר בין ה"ג`יהאד האיסלאמי" ל"פתח" ולרשות הפלסטינית ברור ושקוף. זו לא תנועת שוליים קיצונית דוגמת החמאס שראשיה יוצאים ובאים מבתי הכלא של הרשות, זו בעקיפין, הרשות הפלסטינית בכבודה ובעצמה.
 

אופטימיות הורסת

כעיתונאי, קשה לי להאשים את אמצעי התקשורת בארץ בשקרים והטעיית הציבור. בלשון עדינה רק אוכל לומר כי התמונה המוצגת לציבור חוטאת לאמת. עד לפני מספר חודשים התיחסו אמצעי התקשורת לרשות הפלסטינית כישות אחת. לפתע, שעה שמלחמה בנשק חם מתפרצת בכל רחבי הארץ, הופכת הרשות למפלצת מוזרה בעלת ראשים רבים: התנזים משכם והתנזים מעזה, צעירי הפתח וגמלאי הפתח, הג`יהאד האיסלאמי והג`יהאד האיראני, הזרוע הצבאית והרגל המיליטנטית, ועוד כהנה וכהנה. עניין של סמנטיקה: נוח לנו להגיד שערפאת "אינו שולט על התנזים" מאשר שערפאת "אינו שולט (לא רוצה לשלוט, נכון יותר) על אנשיו". נוח לנו למלמל "הג`יהאד האיסלמי", ארגון שזה שנים מפוטמים אנשיו במשרות בכירות על ידי הרשות הפלסטינית, מאשר לקרוא לילד בשמו. אופטימיות הורסת. "ערפאת רוצה" מסבירים הפרשנים, "אך יש כל כך הרבה ארגונים שונים, הוא פשוט אינו יכול".
 
 

שקט, יורים

ח`, חברי משכונת גילה, התרגל כבר לישון מתחת למיטה. "כשמתרגלים לזה, זה לא כל כך נורא" הוא מסביר מבעד לרעש המסוקים. ח` הוריד גם את הטלויזיה לרצפה, הוא מתכונן לשהייה ארוכה בדירה שהוריו רכשו מעמידר בזול לפני כעשרים שנה. בין לבין הוא הולך ללמוד באוניברסיטה, ומגיש תה חם לחיילים למטה. ביומיים האחרונים התגברו חילופי האש גם בכפר חיזמה, הגובל בפסגת זאב. תושבי שכונות הלווין של ירושלים והמושבים מצפון לה (שוב עניין של סמנטיקה: גבעת זאב וגבעון החדשה לא נחשבות "התנחלויות") שביקשו איכות חיים ושקט, מקבלים שקט מזן אחר: שקט, יורים.

ירושלים חוזרת במחי יד שלושים וחמש שנה אחורה, עת הצלפים הירדנים טיווחו בתושבי העיר מגבולה (דאז) המזרחי. צה"ל מציב חומות מגן בגילה, הפלסטינים מבהירים: זה יהיה גם פסגת זאב, ורמות, וארמון הנציב. צה"ל תוקף במסוקים, הורס בתים של תושבים פלסטינים תמימים שכוחות תאנזים חמושים השתלטו על בתיהם, והפלסטינים משתמשים בתמונות בסי. אן. אן. רון בן ישי קורא במאמר מנומק ב"ידיעות אחרונות" לערוך "מלחמת התשה" בפלסטינים. ח` כבר הותש, גם אני שבקרוב מתעתד לעבור לפסגת זאב, תש כוחי.
 

בחזרה לשולחן הדיונים

אין ברירה. ערפאת אולי לא התחיל את האינתיפאדה הזו, כעת הוא לא רוצה לסיים אותה. ברור לו ששנותיו על כס ההנהגה (ובכלל: על פני האדמה) קצובות, מנהיגים ערבים לא מתרככים בערוב ימיהם, להפך. הסברה בצד הישראלי שיורשו של ערפאת יהיה "הגיוני" יותר בטעות יסודה: היורש כבר הריח את הדם, הבין איך יוכל לסחוף את הרחוב. לחץ כלכלי שיופעל על הפלסטינים יובן ברחוב הפלסטיני בצורה אחרת. זו לא אוכלוסייה מערבית בעלת כושר תכנון (גם כלכלי) לטווח ארוך. זוהי אוכלוסייה בעלת מנטליות מזרחית מובהקת: היום נירה על ירושלים, ומחר, אלוהים גדול. בערבית זה נשמע חזק יותר: אללה הוא אכבר.

אין כאן שום גישה תבוסתנית. ההסכם שהושג בזמנו לא היה טוב מספיק, צריך להשיג הסכם טוב יותר: לישראל ולפלסטינים גם יחד. לבנוניזציה של השטח אינה באה בחשבון: בלבנון החזיק צה"ל 18 שנה, כמה זמן יחזיקו תושבי ירושלים? אם לא נעצור את המלחמה כעת, יעבור שדה הקרב גם לכפר-סבא, ולחדרה, ולאשקלון. שרון כבר ניסה פעם אחת לעשות "זבנג וגמרנו" בשמונים ושתים, שמונה עשרה שנה אחרי ברחנו משם עם הזנב בין הרגליים. אני ירושלמי, אין לי לאן לברוח.
 

הערות לסדר:

כהנא היה מתהפך בקברו
 כהנא היה מתהפך בקברו   
1 היום יום השנה לרצח רבין, הרצח שפילג את החברה הישראלית יותר מכל דבר אחר. במקומונים הירושלמים התפרסמו השבוע מודעות על כנס אזכרה למאיר כהנא, שנרצח בידי מחבלים ערבים בארה"ב. מבעד לרעמי הרובים מנסים חסידיו של כהנא לעשות הקבלה מפחידה בין מותם של שני האישים. יש גבול לכל תעלול. אפילו הרב כהנא, שנרצח על ידי ערבי כזכור, לא היה רוצה לו היה בחיים שום קשר עם רצח פוליטי מתועב שבוצע על ידי יהודי דתי.
 
2 ברק שוב החליט שלא להחליט, בסיועה האדיב של ש"ס, וב"שחרור" כמה מאות מיליונים ל"אל המעיין". שוב פעם הצליחה ש"ס לטוות רשת סביב אהוד ברק. ברוח הימים האלו, מכנים את זה "רשת ביטחון".

3 ערפאת וברק מתווכחים בדקדוקי עניות מי, מתי, איך ילכו לקלינטון. בשלב זה של המצב המדיני, ערפאת לא חייב לקלינטון כלום, גם לא רוצה ממנו כלום. ברק כבר יודע מפסגת שארם: גם קלינטון לא יוכל לכבות את האש בשטחים. כרגיל, ברק מנסה למשוך זמן. בשביל מה? אולי אפילו הוא כבר לא יודע.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by