ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
האם סנונית תהיה מסחרית? 

האם סנונית תהיה מסחרית?

 
 
יוני שדמי

בצעד מפתיע, יעבור אתר-העל סנונית שינוי מתכונת: משלוחה של האוניברסיטה העברית, לעמותה ללא כוונות רווח. האם באמת אין שום כוונות רווח? למה פרש בזעם אחד המייסדים? האם הסנונית עוד תפרוש כנפיים לעבר ארצות הכסף שבאינטרנט?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תמונת מסך של אתר סנונית, אתר החינוך הטוב בישראל
 תמונת מסך של אתר סנונית, אתר החינוך הטוב בישראל   
בעוד שבועות ספורים צפוי סנונית, מאתרי האינטרנט הגדולים, הפופולריים והטובים בישראל, לעבור מהלך מהפכני מבחינה מנהלית, ארגונית ומשפטית. סנונית, שעד כה היוותה שלוחה של האוניברסיטה העברית, תהפוך להיות ארגון ללא מטרות רווח. "יש קשר אפשרי בין הפיכה לעמותה ללא מטרות רווח לבין כוונות מסחריות עתידיות", כפי שמנסח זאת מומחה משפטי אחד.
 
"לאחר שההליך המשפטי ברשם העמותות יסתיים", מספר אלי קנאי, המנהל הראשי של סנונית, "מה שאמור לקרות בשבועות הקרובים, נהפוך להיות עמותה ללא מטרות רווח מהשורה. מייסדי העמותה הם האוניברסיטה העברית וניר ובברלי ברקת."

ברקת, למי שלא מצוי בנבכי ההי-טק הישראלי, הוא ממייסדי חברת אחזקות ההיי-טק המצליחה BRM. למרות הכחשות נמרצות של כל המעורבים (ברקת עצמו נמצא בחו"ל ואי אפשר היה לקבל את תגובתו), ייתכן שהמהלך מהווה צעד ראשון בדרך להפיכתה של סנונית, עד כה מיזם חינוכי טהור, לעסק מסחרי לכל דבר.

הקשר הראשון בין הזוג ברקת לסנונית נוצר לאחר תרומה "גדולה מאוד" של הזוג, שמימנה את פרוייקט "גלים" של האתר, גרסה מיוחדת של האתר עבור תלמידי בית הספר היסודי, שעליהם נמנים גם ילדי הזוג ברקת.

כעת החליטה משפחת ברקת, כפי הנראה, להגדיל את מעורבותה באתר, ויסדה את עמותת סנונית, ביחד עם האוניברסיטה העברית (ההפרדה מהאוניברסיטה אינה מוחלטת - משה ויגדור, מנכ"ל האוניברסיטה העברית, יכהן כנציג האוניברסיטה העברית בוועד המנהל של סנונית). "המשמעות הראשונה של צעד כזה נוגעת לעניין עסקי טהור - מס הכנסה", אומרים מומחים משפטיים.

אבל קנאי, אולי בטשטוש מכוון, מכחיש שהמעבר מהחסות החמימה של האוניברסיטה - אל עולם המוסדות שממש אין להם כל כוונה להרוויח - נעשה בגלל סיבות עסקיות. "סנונית גדלה", הוא אומר, "והיא צריכה להגדיר עצמה כיישות ארגונית עצמאית. הפיכה לעמותה ללא כוונות רווח תאפשר לנו לשפר את יכולתנו להגדיר את מטרות האתר".

למרות שקנאי מבטיח שלפחות בהתחלה אנחנו, המשתמשים, לא נראה כל השפעה על האתר, לווה המעבר בחריקה רצינית אחת לפחות: דודו רשתי, ממייסדי סנונית ו"איש נהדר וחיובי מאוד", כפי שמגדיר אותו קנאי, עזב בכעס את סנונית.

שני הצדדים מסרבים להגיב על שום מה ולמה בדיוק הפסיק רשתי לספק את שירותיו לסנונית. האם צפוי מעבר נוסף למתכונת עסקית מלאה, מעבר שסביר שישנה את מתכונת אחד האתרים האהובים בישראל? ימים יגידו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by