ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
סקס, שקרים ואיסיקיו 

סקס, שקרים ואיסיקיו

 
 
גדי שמשון

אין דבר שמח ומפדח כמו טעויות באייסיקיו. חיזרתם אחרי האקסית בטעות? קיללתם מישהו ובמקרה שלחתם את ההודעה אליו? אל תדאגו, זה קורה לכולם. ומי שזה לא קורה לו, דואג שזה יקרה לאחרים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מי מסתתר מאחורי המסכה, החבר`ה מהמשרד או ילדה יפה?
 מי מסתתר מאחורי המסכה, החבר`ה מהמשרד או ילדה יפה?   
בשתיים וחצי בלילה גשום בשבוע שעבר, קיבלתי עוד הוכחה לכך שהרשת אינה מדיום קר ומנוכר, ושתקשורת אנושית פשוטה היא תקשורת אנושית פשוטה, לא משנה איך היא מתבצעת. הודעת אייסיקיו הפציעה על מסכי בזו הלשון: "נשמה, כזה כיף ללטף אותך. להרגיש את החזה שלך נשען עלי, לנשק אותך בחום עוד ועוד. כבר נגמר לי הכוח, ואני רוצה לישון, ורק רוצה לומר לך תודה, תודה".

מה אומר, לבי התרונן. למרות שאני מקפיד על התדמית הקשוחה ליד עובדי מערכת נענע, מעניש בקפדנות על מקלדת מלוכלכת במסדר הבוקר ומציץ מעבר לכתפם מזוין בשוט הקטן שקיבלתי כחניך מצטיין בקורס סמלים בקושטא (מחזור פברואר 11), גם אני בן אדם. גם לי יש לב, ורגשות, וכמה תאי דם בנוזל הקירור שזורם לי בעורקים. וכשבשתיים וחצי בלילה גשום כותבים לי דברים שכאלה, אני נסער, ובצדק.

הבעיה היחידה עם הריגוש הפתאומי שהפציע אלי מהמסך בינות לרעמים, ועם כל הכבוד למורשת התורכית שטופחה בגדוד הפרשים השלישי של משמר הרי אררט, הייתה מקור ההודעה. גבר מקריח כבן חמישים בשם י`, מנהל פיתוח ותיק בתעשיית התוכנה הישראלית. לפני שלוש שנים היה לנו דיבור מקצועי אחרי תערוכה, ומאז שמותינו ברשימות האיסיקיו. ועם כל האגו וההערכה העצמית, אני מנחש (מותר להוסיף - מקווה?) שההודעה החיננית, הראשונה שלו אלי מאז פברואר 98`, לא יועדה אלי אלא נשלחה בטעות. אופס אינדיד.
 
על טעויות קטנות מהסוג הזה, שמערבות תמיד איזה send או Submit לכתובת הלא נכונה, תשמעו מכל מי שחי מספיק זמן במדיום המקוון. לפעמים זה סתם מביך, לפעמים גם יותר מזה. אני כמעט שלחתי פעם שנינת חיזור לאשתי לשעבר, וטיוטת הסכם חלוקת רכוש למישהי שרק באותו בוקר התחיל אתה דיבור.

הספורט הישראלי האהוב של שמחה לאיד והערצת `פספוסים` מקבל עוד טוויסט ברשת. נורא קל לעבוד על אנשים, אתם יודעים. מספיק לשלוח להם דואר עם I love you והם ידביקו האחד את השני. מאז שיש אינטרנט, כבר אין צורך לחפש הרפתקאות קטנות ברחובות המועדים לפיגועים, ובבארים המועדים להאנג אובר. מה שעושה את הרשת זה האנשים, והכלים החדשים שהרשת מציעה רק הופכים את משחקי גיל ההתבגרות בצריף של תנועת הנוער (במקרה הטוב, כשלא מדובר במשהו מרושע באמת או פשע לשמו) לנגישים לכל גיל.

ובראש וראשונה לצחוקים ומעשי הקונדס ברשת הם, כמובן, ההתחזויות מהשטח הרומנטי. בימיה הראשונים של הרשת העברית, למשל, כמעט כל הבחורות שפגשת היו בעצם ניסים, בן 14 ידידותי מקריית טבעון. בזמן ההוא, התחזות לבחורה והתחלה עם מיטב חבריך הייתה יותר מקטע ספורטיבי. לא הייתה לנו ברירה, זה מה שהיה ועם זה הסתדרנו (מה שגם מסביר את הקולגיאליות הקיימת בין וותיקי הרשת).

במערכת נענע עבד פעם קיבוצניק צעיר ובר לבב, שפעם בשבוע היה שולח לי "בטעות" הודעה הממוענת למישהו אחר, ובה נהג לשבח את כישורי. בכל פעם שמישהו היה קם מהכיסא, הוא היה שולח בשמו לכל רשימת האייסיקיו שלו הודעות "אני אוהב אותך". ובאמת, באותם ימים, רוב חברינו די סמפטו אותנו. זה היה לפני שהנאסד"ק נפל, וספורט ההתחזות זכה לשיאים חדשים. הוא בא על גמולו כאשר פעם אחת, כאשר ניהל שיחה ארוכה בתור מחזר אלמוני, כהה ומסתורי עם חברתו של אחד העורכים האחרים, לא ידע שהממזר התחזה לחברה שלו עצמו, ודאג להעביר בזמן אמת קטעים נבחרים מהדיאלוג ברשימת דיוור פנימית. אני חייב לומר לזכותי, שניסיוני הרב סייע בהתחמקות מכל התרגילים הנבזיים של עובדי נענע היקרים (ולא, מרגלית הר שפי פשוט לא הצליחה להגיע לפגישה על הפיסטין מול בית אל).

פרופ` ברנדה דנט, מהחוג לקומוניקציה וסוציולוגיה באוניברסיטה העברית, שחקרה את תופעת הזהות השאולה ברשת, אומרת שטקסט כתוב מספק מסיכה לזהות האמיתית: "הספרות הפסיכולוגית מלאה בתיאורים על השפעתן המשחררת של מסכות בטקסים כמו קרנבל על התנהגות בני אדם. אך בעוד לכל קרנבל יש סוף, שאחריו חוזרים למציאות, הרשת היא מעין קרנבל שנמשך 365 יום בשנה".

מסכות משחררות, וקרנבלים היו קיימים גם הרבה לפני הרשת. רק שעכשיו הקרנבל מתנהל כל הזמן, ומי שצריך, ומי מאתנו לא צריך לפעמים, יכול לקרוא ברשת דרור ליצריו, הקצת נבזיים או הממש אפלים. זה נושא יותר חשוב ממה שאפשר לגעת בו כרגע, אבל עוד נחזור אליו. לפחות עד שיבוא האינטרנט המהיר, אנחנו כאן, בסך הכל אינטרנט פזיז, שאוהב להיזכר בתשובה ששרי טרקל, סוציולוגית, פסיכולוגית וחוקרת רשת, קיבלה ממכור רשת שחקרה, כששאלה אותו על היחס בין המציאות הממשית לווירטואלית: "בשבילי, המציאות היא רק חלון נוסף על המסך".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by