ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מי פרץ למיקרוסופט? 

מי פרץ למיקרוסופט?

 
 
אנדרו לאונרד, סלון.ק

האם ייתכן כי המאבק של קהילת הקוד הפתוח וההאקרים הגיע להתלהטות יצרים כזו, שהובילה אנשי קוד פתוח לפרוץ למחשבי מיקרוסופט ולנסות לפרוץ לקוד של חלונות או אופיס?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ביל גייטס נגד אנשי הקוד הפתוח (ולמי שלא הבין: הם הפינגווין בתמונה). איבה מתמשכת של שנים
 ביל גייטס נגד אנשי הקוד הפתוח (ולמי שלא הבין: הם הפינגווין בתמונה). איבה מתמשכת של שנים   
אז הרשת הפנימית של מייקרוסופט, כפי שהתברר לעולם בסוף השבוע, היתה חשופה במשך זמן לא ידוע לכוחות חיצוניים מסתוריים, שככל הנראה פעלו - לפחות ברמה אחת - ממחשב שמוקם בסט. פטרסבורג, רוסיה. ממבט ראשון, יש כאן את כל המרכיבים של מותחן מדע בדיוני סייבר-פאנקי משובח, או של סרט ג`יימס בונד מחורבן. מישהו עבר וחיטט במערכות של תאגיד התוכנה האימתני ביותר בעולם, כאילו היו סל של צעצועים משומשים בשוק הפשפשים - כשהיהלום שבכתר מייקרוסופט, קוד המקור של התוכנות שלה, חשוף לעיני מי שרק רוצה לקחת אותו.

נכון לעכשיו, אין לנו שמץ של מושג מי האחראי לכל זה. האם אנשי המאפיה הרוסית בעניין, או שהמחשב בסט. פטרסבורג היה רק חוליה בשרשרת שמובילה למקום אחר? האם מדובר בריגול תעשייתי או בעבריינות נוער?

או האם מדובר בלוחמי חופש?

דינמיקת החיכוך והאיבה שקיימת בין מייקרוסופט וההאקרים הדוגלים בתוכנה חופשית, גלויה באופן בלתי נמנע לכל מי שעקב אחרי צמיחת תנועת הקוד הפתוח בשנים האחרונות. בשלב מסוים, זה הגיע לכך שמטיף העל של תנועת הקוד הפתוח, אריק ריימונד, אפילו קישר מהאתר opensource.org לתמונה של ביל גייטס כסמל תעמולה נאצי. באירופה, הסלידה וחוסר האמון בתאגידי-ענק-אמריקנים-שיצאו-משליטה, נותנים מוטיבציה ונימוקים למפיצים של תוכנה פרוצה ברשת. פתיחות נגד קניין - בעיני ההאקרים מדובר במלחמת הטוב בממסד המרושע. השנאה למייקרוסופט גורמת ללא מעט האקרים להחסיר שעות שינה, בזמן שהם זוממים השתלטות ממוחשבת על העולם דרך פילוסופיית הקוד הפתוח.
 
אבל האם תהיה קבוצה של האקרים שתלך רחוק עד כדי פריצה למחשבי מיקרוסופט עצמה בניסיון "לשחרר" קוד מקור? זה לא משהו שלא יעלה על הדעת, אבל מן הסתם, גם ההאקרים שתומכים בצורה הנלהבת ביותר בקוד פתוח יתנגדו למעשה כזה. רובם רוצם להביס את מייקרוסופט דרך הקוד שלהם, שיהיה יותר טוב משל מיקרוסופט, והיתרונות של מודל הפיתוח השיתופי שלהם. גניבה של קוד ממייקרוסופט משמעותה לרמות במאבק הזה - ממש לא סוג ההוכחה שקהילת הקוד הפתוח מחפשת ליתרונות המולדים של המודל שלה.

אבל חייבים לתהות: למרות שמייקרוסופט עסוקה כרגע בבקרת נזקים, ומצהירה כי קוד המקור של מערכות ההפעלה שלה ושל תוכנות אופיס לא נפגע, לא שונה ונמצא עדיין תחת מנעול ובריח - מה אם הקוד בכל זאת דלף? מה אם אפילו בזמן שאתם קוראים את הכתבה הזאת, איפשהו בעולם נאגר קוד המקור של מיקרוסופט במקום מחבוא, והאקרים נלהבים כבר החלו לחטט בו, מחפשים את סודותיו, מנסים לפצח את היתרון התחרותי של מיקרוסופט, שנובע מהקניין שלה על הקוד?

האם הם יהוו סיכון ממשי? האתגר של מציאת נתונים מועילים באמת בתוך מאות מיליוני שורות הקוד של חלונות 2000, חלונות ME, ותוכנות Office, הוא מסובך עד בלתי אפשרי. והנזק המשפטי שעלול להגרם לכל מפתח תוכנה לגיטימי שקוד שלו יתגלה כקוד גנוב ממייקרוסופט, יהיה ללא שום ספק עצום ומטיל אימה.

אבל אם אנשי הקוד הפתוח, כפי שריימונד טוען, הם שבט - מיקרוסופט היא אויב השבט. וכשהיצרים מתלהטים במלחמה שבטית, הגיון ושכל ישר נוטים להיות הנפגעים הראשונים. עם כל המלחמות המתרחשות בקבוצות דיון ברחבי האינטרנט כל פעם שהמילים "מייקרוסופט" ו"תוכנה חופשית" מוזכרות באותה נשימה, האם זו באמת תהיה הפתעה שהיצרים התלהטו במקרה הזה?


תרגום: דביר וולק
כל הזכויות לכתבה שמורות למגזין סלון.קום
זכויות התרגום העברי שמורות לנטוויז`ן
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by