ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מודלים זה נחמד, אבל איפה הכסף? 

מודלים זה נחמד, אבל איפה הכסף?

 
 
סקוט רוזנברג, סלון.ק

יותר ויותר חברות מסחר אלקטרוני מתמוטטות לאחרונה. האם גורשנו מגן העדן הקפיטליסטי של הרשת? לא בהכרח, אבל חברות שלא הקלו על הצרכנים, לא התחשבו בהתנגדות של מתחרי הכלכלה הישנה, או לא הצליחו להרוויח - נופלות. סקוט רוזנברג, סלון.קום, על שעת האמת של ניסויי המסחר האלקטרוני

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הגיע הזמן לזנוח את התפיסות המוסיפות להתקיים לגבי היותו של האינטרנט גן עדן של שוק חופשי
 הגיע הזמן לזנוח את התפיסות המוסיפות להתקיים לגבי היותו של האינטרנט גן עדן של שוק חופשי   

הסנאטור הרפובליקאי אורין האץ` מיוטה מתנגד למכירת יין ברשת. הטענה שלו היא שקטינים משתמשים בהזמנות מקוונות לצורך השגת משקאות חריפים. זה יכול להיות נכון, אבל באותה מידה יכול להיות גם שמפיצי המשקאות החריפים הסיטונאים מעדיפים שלא להתמודד עם תחרות ברשת, ומצאו קומץ חברים בחלונות הגבוהים של הגופים המחוקקים.

בכל אופן, הצעת החוק של האטץ` - שצורפה ברגע האחרון לפיסת חקיקה נוספת בנוגע לעבדות מינית - עברה בסנאט ברוב של 95 מול אפס מתנגדים, והנשיא קלינטון צפוי לחתום עליה. התקנה תאלץ את בתי המשפט הפדרליים לאכוף את חוקי המדינה נגד יבוא ישיר של משקאות אלכוהוליים, ותסייע בהפיכת ההטלאה של הוראות שמתנגשות אחת עם השנייה לכדי איסור לאומי אחיד.

באופן אישי, אני סבור שהמצב שבו לא אוכל להזמין דרך הרשת את היינות האהובים עלי, רק משום שהממשלה לא מסוגלת למצוא דרך למנוע מבן שש עשרה את השימוש בכרטיס האשראי של הוריו, הוא אבסורדי. אולם חוסר הנוחות שלי הוא טריוויאלי לעומת הלקח הגדול יותר שצופן בחובו המצב הזה: באופן ברור, הגיע הזמן לזנוח את התפיסות המוסיפות להתקיים לגבי היותו של האינטרנט גן עדן של שוק חופשי, שבו קונים ומוכרים מתקשרים ביניהם ללא ריסונים חברתיים ופוליטיים קיימים (ולפעמים שרירותיים).

האם האינטרנט יכול לבטל את קיומם של המתווכים? הוא יכול לנסות. אבל עושה רושם שהם יחזירו לו מנה אחת אפיים.

 
באופן אירוני, ההתגלמות האוטופית של  כלכלה ללא חיכוך, היא דווקא נאפסטר
 באופן אירוני, ההתגלמות האוטופית של כלכלה ללא חיכוך, היא דווקא נאפסטר   


בתקופה זו של צלילת מחירי מניות ופשיטות רגל אינטרנטיות, קשה לחזור שנתיים או שלוש בלבד לאחור ולהיזכר בתקופה שבה אנאליסטים דיברו בהערצה גורפת על כוחה של הרשת להיטיב עם ההבטחות לגבי "קפיטליזם ללא חיכוך". חזון הקפיטליזם נטול החיכוך היה נועז ובמידה רבה אוטופי: איכשהו, הכוח הטכנולוגי של הרשת יצליח להכריע את כל בליל התקנות והריסונים המסחריים והעסקיים של הממשלה שהעיבו על הכלכלה שלנו - כל החיכוכים שמנעו מהשוק החופשי להתנהל כרצונו.

ואפרופו חיכוך, דומה שהוא חי ונושם. תעשיית המשקאות האלכוהוליים מחוץ לרשת לא משכלת רגליה, מתבוננת מהצד וחושבת: "כנראה שהאינטרנט הופך אותנו ללא רלוונטיים!", במקום זאת, היא נאבקת על התחום שלה על ידי כך שאינה מרפה מכל מנופי הכוח הרגילים. אם חשבתם שהיכולת של רשת האינטרנט לחמוק מהמס המוטל על מחירות שבין מדינה למדינה היוותה סימן לאיזה חופש אינהרנטי מהתערבות ממשלתית שניתן מתוך כבוד לקוליות האינטרנטית המוחלטת, הצעת החוק של האץ`, הקוראת להגביל את המסחר המקוון ביין אמורה לגרום לכם לחשוב שוב.

חוקים ממשלתיים הם רק סוג אחד של חיכוך שמאט את הצעדה אל עבר נירוונת השוק החופשי. קחו בחשבון את הנפילה של אתר האינטרנט של ג`יי ווקר (priceline) שלאחרונה נאלץ לסגור את WebHouse השאפתני והמאוד לא רווחי שלו. קונספט ה-Webhouse הוא חשיבה קלאסית של כלכלה נטולת חיכוך. הרעיון היה ליישם את מודל ה-Priceline, שבו צרכנים מציעים מחירים בעבור מוצרים - ממקומות ישיבה פנויים בטיסות, דרך דלק ועד מצרכי מזון. אולם הWebHouse- הפסיד כסף על רוב העסקות; לא היה ניתן לשכנע סיטונאים להשתתף מכל הלב במשחק "קבע את המחיר שלך", וסביר להניח שזה משום שלרשימת מצאי של מצרכי מזון יש ערך יציב לאורך זמן, לעומת מושבי טיסה ששווים כקליפת השום לאחר ההמראה.

ה-WebHouse התמודד גם עם סוג של התנגדות חיכוכית, בה נתקלות הרבה משיטות המסחר האלקטרוני - החיכוך שמתחולל כשחידושים מורכבים מתחככים בצרכנים שמתבצרים בהרגלי הצרכנות שלהם. הרבה יזמים ולא מעט כלכלנים ראו ברשת מעבדה עצומה שמשמשת לבחינתם מודלים חדשים של תמחור - וכמובן, זו אינה תוכנית משוללת היגיון, כיוון שכל אחד יכול לפתוח בקלות חברת מסחר אלקטרוני, עם לא הרבה יותר מאשר כתובת אינטרנט, רעיון ומעט כסף.

 
אי-ביי. הדוגמה המוצלחת למסחר חסר חיכוך
 אי-ביי. הדוגמה המוצלחת למסחר חסר חיכוך   
עם זאת, צריך לוודא שלקוחות פוטנציאלים מסוגלים לתפוס במהירות את מה שנעשה באתר ולתת להם סיבה מספיק טובה לטרוח וללמוד משהו חדש. זה המקום בו כל כך הרבה הרפתקאות מסחר באינטרנט - מדובר בעסקאות של קנייה קבוצתית או ברובוטים של השוואת מחירי קניות - מתנודדות בחוסר יציבות. לכמה צרכנים יש זמן או סבלנות לפצח את התוכניות הלא מוכרות הללו ולוודא שהן אכן עובדות לטובתם? וגם אם אנו מרוצים בשלב זה, כמה מאתנו מרגישים שקומץ המעות שהובטחו להיחסך אכן שווה את הזמן היקר שלנו?

ככל שפשיטות הרגל וסגירות האתרים מתרבות בעולם המסחר האלקטרוני, ניכר כי גם משקיעים וגם צרכנים מתחילים להבין דרך הבטן את מה שהספקנים תארו מזמן כפרדוקס האירוני והאכזרי של המסחר האלקטרוני. אין סיבה לאמץ לחיקנו את המסחר האלקטרוני אם הוא לא גורם להפחתת החיכוך, תוספת נוחיות והורדת מחירים. ובמידה שכל אלה באמת מתקיימים, הרווח של הצרכנים הוא הפסדה הישיר של התעשייה. החיכוך, כך מסתבר, הוא אביו של הגבול הרווחי. ככל שאתה נע אל עבר מכניזם שיווקי מושלם, כמות האפשרויות להרוויח כסף - בעבור כולם - קטנה.

מהי ההתגלמות בה` הידיעה של כלכלה נטולת חיכוך? שוק, בו הכל מוצע בחינם, נגיש באופן מיידי וניתן לשכפול אינסופי, ללא עלות סחורה, ללא עלויות הכרוכות בעסקות וללא ירידות ערך: ובמלים אחרות, נאפסטר.

לא במפתיע, תוכנת נאפסטר צברה פופולריות חסרת תקדים בקרב צרכניה - והפכה לקורבן לתיעוב שרוכשים כלפיה מפיקים ומפיצים. הדבר היחיד שחסר למודל הזה הוא כסף. אין חיכוך? אין הכנסה, ואין רווח. אופס!
 
 


אני לא מתכוון לרמוז שגורלם של כל חידושי המסחר אלקטרוני ידוע מראש, או שלא קיימת אפשרות שרווח צרכני או תאגידי יוכלו למצוא נקודת איזון מספקת. Ebay היא דוגמה לחברה שיצרה שוק מקוון חדש, הפחיתה את רמת החיכוך הכללית על ידי יצירת תקשורת בין מאסות של קונים ומוכרים עצמאיים, איפשרה נפח אדיר של עסקאות חדשות והצליחה לקחת מהן נתח קטן לעצמה.

ואולם, על כל סיפור הצלחה כמו Ebay ישנן מאות נפילות - משום שחברות אלה לא הקלו על הצרכנים, לא לקחו בחשבון את ההתנגדות החיכוכית של מתחרי הכלכלה הישנה, או שלא הצליחו להביא לרווחים. יודעי דבר הזכירו לנו ללא הפוגה בשנים האחרונות שהכלכלה החדשה נסובה סביב המצאות וניסויים בתחום המודלים העסקיים החדשים. אבל בסופו של דבר, כל ניסוי מגיע לרגע האמת שלו: האם הוא הצליח או לא?

רשימת הכישלונות ופשיטות הרגל של חברות המסחר האלקטרוני שממלאת את הכותרות בשנה האחרונה, אינה רק תוצר של החלטות שגויות של יחידים או של מפולת כלכלית חובקת כל; זוהי השתלשלותן של מסקנות מחקר שחושבו תוך כדי הניסוי ושל מחברות שנסגרו. במעבדה הזו, לא קשה להבין מה עובד ומה לא. כמו שאומרים ברכבת התחתית: היזהרו מהדלתות הנסגרות.
 
תרגום: הילה בקמן
כל הזכויות על הכתבה שמורות למגזין סלון.קום
כל הזכויות לתרגום העברי שמורות לנטוויז`ן
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by