ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המהפכה: סייבר ריאליזם 

המהפכה: סייבר ריאליזם

 
 

"פרוייקט המכשפה מבלייר" היה יריית הפתחיה, ומאז עוד הרבה סרטים וסדרות למדו את הפרינציפ: האינטרנט מאפשר לרסק את הקווים המפרידים בין מציאות ובדיה ולטחון אותם עד דק, כשהוא הופך לחלק אינטגרלי מהעלילה. זה כיף, וזה גם עוזר להפוך סרטים ללהיטים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פריקי לינקס. הרשת מערבבת בין העלילה למציאות
 פריקי לינקס. הרשת מערבבת בין העלילה למציאות   
דרק בארנס הוא אישיות מטורללת למדי, ויש שיאמרו, סכיזופרן פתולוגי המהווה סכנה לסביבה. את חייו הוא מקדיש לחקר הצדדים האפלים והמוזרים של האינטרנט, נובר במבוכי המידע האינסופיים ואוסף אינפורמציה ביזארית על העל-טבעי, אותה הוא מפרסם ברשת באתר מוקפד תחת הכותרת הלא-ממש-מפתיעה `פריקי לינקס`, יחד עם הרבה התלהמויות סהרוריות וסיפורים משונים. אה, כן, כמעט ושכחתי: דרק בארנס לא קיים. אין אדם כזה.

"פריקי לינקס" היא בעצם סדרת טלוויזיה שרצה ב"פוקס נטוורק" בארה"ב. דרק בארנס הוא הגיבור שלה, שחוקר את מחשכי הרשת והאתר שלו כולל לינקים אמיתיים, אבל גם פיקטיביים, לאתרים שהוקמו במיוחד כדי לקדם את העלילה (כמו האתר הפרה-היסטורי של אחיו המת). האינטרנט מאפשר לרסק את הקווים המפרידים בין מציאות ובדיה ולטחון אותם עד דק, כשהוא הופך לחלק אינטגרלי מהעלילה. כיף.
 
צוות `פרויקט המכשפה מבלייר`. רעיון גאוני מבחינה שיווקית
 צוות `פרויקט המכשפה מבלייר`. רעיון גאוני מבחינה שיווקית   
האיש שעומד מאחורי "פריקי לינקס" הוא המפיק גרג הייל. אפשר לומר שיש לו ניסיון מסויים בליבוי היסטריה סביב מוצר בידורי באמצעות האינטרנט. יחד עם עוד כמה אנשים טובים הוא הפיק לפני שנתיים סרט ב-40 אלף דולר, ומכר אותו לצופים ברחבי העולם בכ-250 מיליון דולר. בהוליווד אוהבים לתייג אותו בתור "הסרט שהאינטרנט עשה". קראו לו "פרוייקט המכשפה מבלייר". בטח שמעתם עליו משהו.

הרעיון המקורי היה גאוני למדי מבחינה שיווקית: לקחת סרט קטן וצנוע, ולנפח סביבו הייפ מטורף ברשת באמצעות עשרות אתרי מעריצים שצמחו משומקום, עוד לפני שהוקרן בפעם הראשונה (כשלפחות חלקם פיקטיביים לחלוטין). יוצרי "המכשפה" תיבלו את החגיגה און-ליין עם פסבדו-מסמכים וסרטים תיעודיים מפוברקים, ושלחו מיליוני סקרנים לקולנוע כשהם משוכנעים שהסיפור "קרה באמת" או לפחות מקפידים לצטט ש"השחקנים לא ידעו". פחד.
 
פרויקט המכשפה מארץ עוז. גל סרטי פרודיה
 פרויקט המכשפה מארץ עוז. גל סרטי פרודיה   
בשבוע הבא יכה במסכים "פרוייקט המכשפה מבלייר 2: ספר הצללים", בדיוק בזמן להאלווין, שהפך לחג האימה הארה"בי הרשמי. הבמאים המקוריים נעלמו, התקציב תפח, סטארים החליפו את השחקנים, אבל המפיקים ממשיכים להשתמש ברשת כאילו כלום. שלשום הם השיקו שידור רשת חי של 64 שעות, כדי לפמפם ולהעמיק את המיתולוגיה סביב המקור. מאה אלף איש זינקו על האתר בשש השעות הראשונות לחייו. אם תמהרו אולי עוד תספיקו.

הסרט הראשון הפיק גל של סרטי פארודיה קצרצרים ברשת (כשאחד משובח במיוחד מכליא ומחליא בין "המכשפה" ל"קוסם מארץ עוץ"). אפשר להניח שהסיקוול לא יעשה את זה. גם האתר שלו מנסה לספק את השטיק הדוקומנטרי של קודמו, בניגוד לתחושה הספרטנית-אותנטית שסיפק האתר המקורי, כוללות חגיגות ההמשך שלו צ`ט תלת מימדי פסיכי במשקל 10 מגהבייט. יש תרגילים שפשוט לא יכולים לעבוד פעמיים.
 
 
אקס-מן. מלווה בקמפיין של סנטור פיקטיבי
 אקס-מן. מלווה בקמפיין של סנטור פיקטיבי   
בהוליווד חשבו ש"פרוייקט המכשפה" מבשר מהפכה בדרך שבה עושים קולנוע, אבל הוא סימן מהפכה בעיקר בשיווק הקולנוע. סרטים ב-40 אלף דולר לא תראו אותם עושים בקרוב, אבל פתאום הבינו האולפנים שאתרים יצירתיים ומושכים הם חלק אינטגרלי מקידום המכירות. גם את הפיקטיביזציה של המציאות הם אימצו בחום. "אקס-מן" הוא הדוגמא הטריה ביותר. בחודשים שלפני הבכורה שלו צצו כמה אתרים פיקטיביים בבירור דבילי מכוון, מטעם מפיקי הסרט.

הם רצו לטפח את המיתולוגיה הקומיקסית עליה מבוסס "אקס-מן" ולהציג אותה כ"אמיתית", מעריצים מיהרו לשתף פעולה ולקרוא לעצמם "מוטאנטים", והשיא הגיע עם מיוטנט וואטץ`, קמפיין של סנאטור אמריקני נזעם ללוחמה חסרת פשרות באיום המוטאנטי על טוהר הנוער. הסנאטור הוא דמות בסרט, כמובן. וגם ההאקרים שהשחיתו את האתר שלו לא קיימים. יום אחד תפתחו את האינטרנט ותגלו שכולו היה פרומו ארוך ומייגע לסרט חדש של ברוס ויליס.
 
מי שחושב שקלינטון באמת מוטרד מתהליך השלום במזרח התיכון, כדאי שישים פעמיו אל "דה קלינטון כרוניקלס", סרט פסבדוקומנטרי פארודי המתעד את ימיו האחרונים בבית הלבן. הסרט מחולק למספר פרקים קצרים, וגדול במיוחד הפרק הראשון, בו נושא ביל הדביל נאום פרידה נוגע ללב מהאומה שמסביר הכל (זה מתחיל מזה שחייזרים חטפו אותו בהיותו מושל ארקנסו, כמו שתמיד חשדנו). כמויות כה מעטות של כבוד למוסד הנשיאות האמריקאי מעולם לא נראו על מסך שני אינץ` מרצד. צפייה חובה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by