ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הסוף לשיתוף הקבצים? 
 
 
רויטרס

חוק חדש שהסנאט דן בו עלול לשמוט את הקרקע המשפטית עליה נשענים מפעילי רשתות החלפת הקבצים באינטרנט

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לאחר שבועות של דיונים, הסנאט האמריקאי עשוי לפעול השבוע ולאשר חקיקה שתאפשר לתבוע ביתר קלות רשתות שיתוף קבצים דוגמת קאזאה ו-LimeWire אשר מאפשרות למשתמשים שלהן להעתיק סרטים, תוכנות ומוזיקה על גבי רשת האינטרנט.

החוק החדש ייתן תנופה לחברות התקליטים ולאולפני הסרטים, אשר עד כה לא הצליחו לסגור את רשתות החלפת הקבצים באמצעות בתי המשפט.

אולם, הדבר אומר שצריך להתגבר על ההתנגדות החריפה שמציגים פעילים בנושא זכויות היוצרים וחברות טכנולוגיה, אשר מודאגות כי בשלב הבא גם יצרניות של מכשירים דוגמת iPod ומכונות צילום יוכלו להחשב אחראים בדין ולהיתבע על ידי תאגידי המוזיקה והסרטים.

"זה קריטי לחלוטין, המצב הזה מאיים על הישרדות התעשייה שלנו", אמר גארי שפירו, נשיא התאחדות יצרני מוצרי הצריכה האלקטרוניים.
 
 
שבועות בודדים בלבד נותרו לפרק הזמן החקיקתי (שבמהלכו ניתן לחוקק חוקים חדשים), אולם שפירו ועמיתיו חוששים כי התומכים החזקים של החוק, ביניהם שני האנשים החזקים בסנאט מנהיג הרוב ביל פריסט ומנהיג המיעוט טום דאשל, פשוט יחליקו את הצעת החוק לתוך אחד מחוקי התקציב שהסנאט חייב לאשר לפני שהוא יוצא לפגרה.

וועדת המשפטים של הסנאט עשויה לאשר את העברת הצעת החוק כבר ביום חמישי הקרוב, מסר דובר הוועדה.

החוק החדש שנקרא "חוק העידוד להפרת זכויות יוצרים", בעצם יטיל את האחריות המשפטית על כל מי ש"יעודד" אחרים לשכפל תוכן מוגן בזכויות יוצרים.

תעשיית המוזיקה תבעה בשנה האחרונה אלפי אנשים על הפצה בלתי מורשית של שירים באמצעות רשתות ה-P2P. אולם המזל לא עמד לתעשיית המוזיקה בתביעות שהיא הגישה כנגד הרשתות עצמן, שטענו כי הארכיטקטורה המבוזרת שלהן מונעת מהן לשלוט על התנהגות המשתמשים.

בתי המשפט קבעו כי לא ניתן להטיל את האחריות על הרשתות, מכיוון שכמו יצרני מכשירי הווידאו, הם אינם מבצעים הפרה כלשהי של זכויות היוצרים, אלא פשוט הופכים הפרה כזו לאפשרית.
 
וכך, בעוד אוהבי מוזיקה צעירים מרוקנים את חשבונות הבנק שלהם ושל הוריהם כדי להגיע לעסקות פשרה עם חברות המוזיקה, החברות שמרוויחות מההתנהגות של בני הנוער יוצאות מזה צחות כשלג, אמר גורם בכיר בתעשיית המוזיקה.

"אנחנו לא רוצים לאפשר להם לערב ילדים אמריקאים שיעשו בשבילם את העבודה המלוכלכת", אמר מיטץ' גלזיר, סמנכ"ל לקשרים עם הממשל ב-RIAA, והוסיף כי ליצרני מכשירי הצריכה אין מה לחשוש, מכיוון שהחוק מדבר על התנהגות עם כוונה מראש.

הגרסה החדשה של החוק הוצגה לאחר חודשים של דיונים שבהם השתתפו גם משקיעים מקרנות הון-סיכון, מפרסמים, מבקרים וארגונים ללא מטרת רווח. אך עדיין, הגרסה החדשה לא הצליחה לשכנע את הגורמים החוששים מהחוק.

למרות שהטיוטה החדשה עשויה להיראות על פני השטח ידידותית יותר לטכנולוגיה ולחדשנות מאשר טיוטות קודמות, למעשה היא ממש לא", אמר ג'יג'י סוהן, נשיאת הארגון הציבורי לנושא מדיניות "Public Knowledge".

"האינטרסים פה מסכנים את מה שמריץ את הכלכלה האמריקאית, שזה חדשנות טכנולוגית, הן בשוק מוצרי הצריכה והן בשוק הרעיוני", אמר אדם אייזגרו, מנהל בכיר ב-"P2P United", קבוצת סחר המייצגת חלק מרשתות ה-P2P.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by