ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
משחקי מלחמה 

משחקי מלחמה

 
 
אורן הוברמן

מאז חטיפת חיילי צה"ל על ידי החיזבאללה בשבוע שעבר, הפכו ניסיונות הפלה המוניים של אתר החיזבאללה ואתרים ערביים אחרים, לכמעט ספורט לאומי של הגולשים בישראל. האמצעים פשוטים, כל ילד יכול להשתתף, והשמחה גדולה, גם אם הנזק מגוחך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הא לך, אתר אכזר! (אילוסטרציה)
 הא לך, אתר אכזר! (אילוסטרציה)   

הזמן: יום שישי האחרון, שעת ערב, לא הרבה זמן אחרי חטיפת שלושת החיילים בגבול הצפון על ידי כוח של החיזבאללה. אנשים רואים חדשות, קוראים עיתונים. עצבניים. בפורומי האקטואליה והמחשבים בפורטלים הישראלים מתארגנים לקרב. התחמושת: חיבור אינטרנט, כמה תוכנות קטנות ופשוטות, והרבה עצבים. המטרה: אתר הבית הוותיק של ארגון החיזבאללה. המשימה: להסתער על יעד האוייב ללא רחמים, ולמוטט את חומות שרתיו.

לאחר קרוב לשבוע של לוחמת גרילה אלקטרונית כזאת, לא ברור איזה נזק הסבו הגולשים לאתר החיזבאללה (לא ברור איזה נזק היה מוסב לחיזבאללה אם היו מצליחים להפיל סופית את האתר, אבל ניחא), אבל אין ספק: המתקפה על אתרים עוינים הפכה לספורט הלאומי של הגולשים הישראלים בשבוע האחרון.

שיטות הלוחמה באתרים, אם לא נכנסים לטכניקות מתוחכמות יחסית, כמו אלה שהפילו את יאהו! בשנה שעברה, הן די פשוטות, שלא לומר פרימיטיביות, מה שמאפשר בעצם לכל גולש להצטרף למאמץ. השיטות מתחלקות לשלושה סוגים:
 

א. הפצצה מאורגנת

אתר החיזבאללה הרשמי. למרות הכל, ממשיך לעבוד
 אתר החיזבאללה הרשמי. למרות הכל, ממשיך לעבוד   
דרך מוכרת להורדת אתר אינטרנט מהרשת היא באמצעות הפעלת לחץ על השרתים בהם הוא מאוכסן. גולשי הפורומים זכו לראות בימים האחרונים כמעט בכל פורום ישראלי המלצות ודרכים שונות להפצצת השרתים בהם מאוכסן אתר החיזבאללה, רובם בשיטת ה"פינגים". השיטה עובדת בצורה הבאה: הגולש מפעיל תוכנה פשוטה בשם Ping הנכללת בכל גירסה של "חלונות" וכל מערכת הפעלה אחרת, ומקיש את הכתובת של האתר המבוקש. כל מה שהתוכנה עושה הוא פשוט לשלוח מעט אינפורמציה לשרת היעד, כשהמטרה המקורית היא לבדוק האם הוא מתפקד ובאיזו מהירות. אבל באם משתמשים רבים יעשו זאת בו זמנית, והשרתים המאכסנים את האתר יהיו פגיעים במיוחד - השיטה עשויה לעבוד וליצור עומס על האתר. גם זה - ראוי לציין - במזל רב.

אך הישראלים, כמו תמיד, לא מתעצלים. גם את מנהלי אתר החיזבאללה. מתכנת זריז פיתח גירסא מחודשת לתוכנת "הצפה" וותיקה, והציע אותה להורדה חופשית באתרו. לא ברור אם אתר החיזבאללה נפל בשל השימוש בתוכנה, או שהורד במתכוון על ידי מפעיליו מחשש שהאקרים ינסו לחבל בו. המטרה, בכל מקרה, הוגשמה חלקית - האתר החל לגמגם, ירד מהרשת, עלה בכתובות שונות מזו המקורית, hizballah.org במקום hezbollah.org או פשוט עבד לאט חלק מהזמן. אכן, מכה קשה לכוחות האוייב.

דני, סטונדנט בן 21 מפתח תקווה המציע את התוכנה באתרו, אומר כי הוא זוכה לתגובות אוהדות רבות על היוזמה. "אלפי אנשים הורידו את התוכנה. אני יודע שרבים מהם באמת משתמשים בה", הוא מספר. הוא ממש לא סבור כי קיים סיכוי שהפלת האתר עלולה למנוע קבלת מידע חיוני לצה"ל מאתר החיזבאללה, דוגמת פרטים חדשים על החטופים. "יש לחיזבאללה הרבה ערוצי שיחה אחרים, כמו הגרמנים. באינטרנט הם משתמשים רק בשביל לפרסם תעמולה", הוא טוען.

שיטה ידידותית יותר להפלת אתר החיזבאללה העלתה לרשת בחורה בשם כרמל, בנתה באתר הבית שלה דף להפעלת לחץ וירטואלי מתון על אתר החיזבאללה במשך כל זמן הגלישה שלכם, בלא הצורך המטריד שבטעינה חוזרת ונשנית של האתר בדפדפן, או שליחת "פינגים" - האתר מבצע את הטעינה החוזרת של האתר בעצמו בזמנים קצובים.
 

ב. האתר המתחזה

האתר המתחזה (הוא מכוחותינו). מבלבל את האוייב
 האתר המתחזה (הוא מכוחותינו). מבלבל את האוייב   
האתר בעל השם המבלבל hizballa.org הוקם והועלה לרשת לפני כמספר ימים על ידי ג`, מתכנת בן 22 ממרכז הארץ. באתר הציוני הנלהב, שהצפייה בו מלווה בהמנון "התקווה", ותמונת דגל ישראל מפלצתית בגודלה שעולה ויורדת בשלווה על המסך, תוכלו למצוא את משנתו האידיאולוגית של ג` על האירועים האחרונים, ובקשה נרגשת מהגולשים לעזור ולהפיץ את כתובת האתר בין חבריהם.

"השגתי את הכתובת כדי שאנשים שינסו להגיע לאתר הרשמי של החיזבאללה יגיעו לאתר שלי. אני `חוטף` להם גולשים - זאת דרכי להביע מחאה", מספר ג`. "אחד החיילים החטופים הוא חבר שלי. הכעס על החטיפה ועל המצב הגרוע בארץ הביא לי את הרעיון להקים את האתר הזה".

מאידך, מוסיף ג`, הוא נגד היוזמה הפופולארית להפלת אתר החיזבאללה על ידי הצפה מאורגנת של ישראלים. "אני חושב שלכולם ברשת האינטרנט יש זכות להביע את דעתם. גם לחיזבאללה".

ג. תנו להם בפורום

עוד אפשרות מעניינת להבעת מחאה מבלי לקום מהכיסא היא התעללות בפורומים באתרים ערביים גדולים. הפורטל הערבי הפופולארי www.albawaba.com השבית השבוע באופן זמני את פורום הפוליטיקה שלו בשל התקפה מאורגנת של ישראלים כלפיו. הפורטל הרים דגל לבן לאחר מספר שעות של הצפה עוינת של הפורום המלווה בקללות ובהעלאת תמונות פוגעניות כלפי החיזבאללה בפרט והערבים בכלל.

בראיון לנענע מספר אחד מעובדי הפורטל כי בתופעה שכזאת הוא טרם נתקל. "אלפי הודעות נשלחו בו זמנית. לעיתים בצירוף תמונות ואיורים כבדים שהעמיסו מאוד על השרתים. אנחנו בכלל לא מבינים את הסיבה - אנו איננו אתר גזעני", הוא מעיד.

 
 
דרור פויר, בעל טור באתר הכלכלי "דה מרקר" ועורך "קפטן אינטרנט" במיל` לא ממש אוהב את שיטת "ההפצצה" כלפי אתר החיזבאללה והפורומים הערביים. "אני כעקרון בעד האקינג פוליטי", הוא אומר, "אבל השיטות הדביליות שהם נוקטים בהן נראות לי יותר כמו התפרעות", הוא אומר. "אני לא רוצה להגן על החיזבאללה, אבל זאת לא הדרך. זה כמו לזרוק להם אבנים על החלונות מבחוץ. אם `המפציצים` מרוצים מעצמם שהם `עזרו במאמץ המלחמתי` כנגד החיזבאללה אז שיהיה להם לבריאות, אבל אני חושב שזה סתם דבילי, מה גם שיש לנו יותר מה להפסיד. אם הם ירצו להחזיר לנו יש להם הרבה יותר אפשרויות".

"בעניין הצפת הפורומים הערביים - זה ממש מגעיל ולא הולם. אנשים מדברים, וילדים נכנסים להם לשיחות ועושים להם בלגאנים בפורומים. יש הרבה דרכים להביע מחאה. אבל הצפת פורומים זה סתם לא מתוחכם ולא אלגנטי. זה גם לא תורם כלום".

רק לפני כמה שנים הפלה כזאת זכתה לכותרות גדולות בעיתונים. מה קרה מאז?

"זה יצא קצת מהאופנה. היה בזמנו את האנלייזר שעשו ממנו גיבור והסתבר שהוא לא כזה ביג-דיל. היום קצת יותר קשה לכל טמבל להגיע לעיתון על פריצה לאתר אינטרנט".

כשיטת מחאה - אתה נגד לתת לזה לגיטימציה?

"אני תמיד בעד הבלאגן. אבל לא ממש החלטתי מה דעתי בנושא. אני חושב שאנשים עצבניים שרוצים לפרוק עצבים משתמשים באתר של החיזבאללה כתירוץ. מלחמה אלקטרונית זה לא - מקסימום נקמת אנשי המחשבים המשועממים".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by