ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
חוזרים לימי המקלטים 

חוזרים לימי המקלטים

 
 
זמיר עשור, קרית שמונ

למרות שנכון לזמן כתיבת שורות אלה שורר בצפון שקט מתוח, יירדו מן הסתם מרבית תושבי גבול הצפון למקלטים. זמיר עשור, תושב קריית שמונה, על אנשי הקריה, שהעדיפו בחודשים האחרונים לנצל כל שניה של שקט ולהשאיר את המקלט בסטנד-ביי, וחוזרים בבת אחת למציאות הישנה, המוכרת וחסרת הוודאות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
תושבי קרית שמונה במקלטים. ניצלו כל רגע של שקט (צילום ארכיון: לע
 תושבי קרית שמונה במקלטים. ניצלו כל רגע של שקט (צילום ארכיון: לע   
על פי כל ההערכות, הייתה אמורה קרית שמונה בימים אלה להיות אחד המקומות הבטוחים ביותר במדינה. נסיגת צה"ל מלבנון, החלטה 425 של האו"ם ופרישת הגבינות הנורווגיות הזהובות לאורך הגבול עם לבנון, היו איתות ברור לכך, שקרית שמונה היא אחלה מקום להעביר בו את רצף השנים שנותרו לנו עד הפנסיה.

אלא שבמדינת ישראל כזכור, אין ואקום וקרקע בוערת היא עניין נזיל ביותר, אשר באמצעות ניעור קל יכול לעבור מקצה המדינה אל הקצה האחר. כך קרה גם הפעם, כאשר מה שנראה כמו התלקחות פלשתינאית עממית שתכבה מאליה, התלקח ושטף בדרכו את כל כפרי הגליל בואך גבול הצפון.

איני רוצה להיכנס כעת למערכת השיקולים שמנחה את החיזבאללה, אולם קשה להתעלם מכל הכתובות שהיו על הקיר. במהלך כל החודשים שחלפו מאז נסיגת צה"ל מלבנון, המשיך החיזבאללה להעמיק את אחיזתו בשטחי דרום לבנון ולבצע תצפיות סדירות לעבר מעוזי צה"ל וישובי גבול הצפון.

גם מה שנראה בתחילה כהתארגנות ספונטנית של מקומיים לידות אבנים ובקבוקי שמן רותח לעבר חיילי צה"ל, אשר המשיכו לנשוך שפתיים - הפך במהלך החודשים שחלפו לאקט מאורגן ומתואם היטב. אקט שנועד לבחון את סף הסיבולת של החיילים. הבוקר התברר, שהאקט המחאתי גם שימש כפעולת הסחה נאה לחטיפת שלושת החיילים מתוך תחומי ישראל.
 
טנקים על גבול הצפון, היום. חוזרים לעסקים כרגיל
 טנקים על גבול הצפון, היום. חוזרים לעסקים כרגיל   
לנו תושבי הצפון נראו אותן התגרויות זניחות כביכול, כגפרור אשר עלול להצית את הלהבה. בניגוד לרבים, אשר סברו די בצדק, שעניין לבנון מאחורינו, הייתה בקרב התושבים תחושה של סדר ארעי, נזיל מאוד. אך למרות איומי הנטישה של תושבים רבים, ששימשו היטב את הפוליטיקאים המקומיים להשגת הטבות נוספות, העדיפו התושבים ליהנות מכל שניה של שקט, לאוורר את המקלטים ולהמתין.

תמיד טענתי, שתושבי קרית שמונה הם האנשים האופטימיים ביותר בעולם, אחרת אין הסבר אחר לעובדה שהם ממשיכים לדבוק בפיסת הקרקע היפה אך האלימה הזו, אשר לבד ממספר הטבות בתשלומי מס ההכנסה והארנונה, לא הצליחה להצמיח שום סיבות הגיוניות שיגרמו לבני המקום לרצות להמשיך להתגורר בה.
 
נכון לזמן כתיבת שורות אלו, שורר בצפון שקט מתוח, שמתבטא בעיקר בציפיה דרוכה ללילה האורב ולמשחק בין נבחרת ישראל לספרד. בשני המקרים הסיכוי לסיים את הלילה בצד המנצח קלושים למדי. העובדה שעד עתה לא ניתנה שום הוראה לרדת אל המקלטים, לא תמנע קרוב לוודאי, מרבים מתושבי העיר לאפסן את כל תקוותיהם ועתידם בתוך המקלט השכונתי, מכיוון שעם כל הכבוד להודעות ההרגעה של דובר צה"ל ושל ההנהגה המקומית, ממשיכים רוב תושבי העיר להקשיב להודעות רדיו החיזבאללה ולנהוג על פיהן.

עניין זה, הראוי פעם להילמד בצורה מעמיקה יותר, הנו תולדה של 35 שנות אי ודאות מוחלטת וכ-3000 פגזי קטיושה, אשר גרמו לתושבים לפתח אינטואיציות וכושר קבלת החלטות מהירה. עסקים כרגיל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by