ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אינטרנט פזיז 1 - פורע ערבי מזויין 

אינטרנט פזיז 1 - פורע ערבי מזויין

 
 
גדי שמשון

על פאשלה של הניו יורק טיימס, גלויות ברכה לראש השנה ומהפכת האינטרנט שסוף סוף התחילה - אינטרנט פזיז, מדור חדש בנענע

 
 
 
 
 
 
 
 
 

פורע ערבי מזויין

הופיע בניו יורק טיימס (AP)
 הופיע בניו יורק טיימס (AP)   
אחד הקטעים הקלאסיים ב"זו ארץ זו" כולל תמונה של לוחם פלמ"ח, על בלוריתו המתנפנפת, ולידו תמונה של חייל מצבא ההצלה הערבי של קאוקג`י. הכיתובים לתמונות מספרים על הלוחם הציוני הטהור ועז הנפש, ומולו על הפורע הערבי המזויין וערל הלב. הטוויסט הוא, כמובן, שכיתובי התמונה הוחלפו. עושה רושם שבניו יורק טיימס הלכו השבוע על קטע דומה. הצילום והכיתוב הבא הופיעו בעיתון המכובד ביותר בעולם:
 
אופס.... הצעיר הפצוע הוא לא מפגין פלשתינאי, אלא טוביה גרוסמן, יהודי אמריקני שבא ללמוד בישראל, והוא נפצע כאשר המון ערבי הסתער על המונית בה נסע במזרח ירושלים, והיכה אותו נמרצות. השוטר שבתמונה בעצם מנסה להניס את ההמון. את המייל המסביר את הטעות שלח אביו של הצעיר לא רק לעורך הניו יורק טיימס, שאמנם פרסם התנצלות, אלא בתפוצת נאט"ו כללית ברשת. סביר שחלק מכם כבר קיבל אותו ברשימת הדיוור הקרובה למקום מגוריכם. בדיוק בשביל זה יש אינטרנט, ובדיוק בגלל זה העיתונות משתנה, גם אם לא כל חלקיה מוכנים להכיר בזה. מילא שהציבור יכול לתפוס אותך בפאשלות, אפילו אם אתה הניו יורק טיימס, עכשיו הוא גם יכול לספר על זה לכל העולם. במקרים אחרים בעבר, כמו בסיפור התחקיר השקרי של CNN על גז העצבים בוויאטנאם, נעשה שימוש באינטרנט כדי לחשוף ואף לצלות את הברווז (ידיעה באמצע העמוד).
 

שנה טובה, תיבת הדואר שלך מלאה

האתרים המסחריים מאחלים לך שנת קניות פורייה, באופן אישי (איור: יעל בן דוד)
 האתרים המסחריים מאחלים לך שנת קניות פורייה, באופן אישי (איור: יעל בן דוד)   
למרות שאני מקפיד לשמור על שמי הטוב כמיזנטרופ, שנרכש בעמל ויזע לאורך השנים, גם בחזי הומה נשמה יהודית חמה. גם אני אוהב לומר שנה טובה בסוף אלול, וטעמו של התפוח בדבש הנשלח כברכת שנה טובה מקוונת, ווירטואלי ככל שיהיה, ערב לחכי. קצת תשומת לב, קצת שמירה על קשר עם אנשים שאיכשהו התנתקנו מהם, חברים ותיקים לעבודה, רעות ותיקות ללילות צ`אטים (רק למה קובץ ההיסטוריה בבוקר נראה תמיד פחות לוהט?) וגם אנשים טובים, כנראה, שאין לי מושג מדוע הם מאחלים לי שנה טובה, אבל העיקר הכוונה.
 
 
ובכל זאת, השתא ויתרתי על המסורת, שכללה בשנים הקודמות משלוח איחולי ספאם לרוב הנמצאים בפנקס הכתובות שלי. הסיבה פשוטה - אפילו לי יש לב, ותיבת הדואר הנכנס שלי השבוע העבירה לי את המסר הפשוט, שרבי עקיבא כבר עמד עליו - אל תעשה לחברך את מה ששנוא עליך, במיוחד אם הוא יוכל להחזיר. נראה שכל רשימת דיוור או אתר אליו נרשמתי בשנים האחרונות התעקשו לברך אותי בשנה טובה, במיוחד מאז שהפסקתי עם המנהג להשאיר את האימייל של הבוסים שלי. כל כך הרבה אימיילים, כל כך מעט זמן לענות, והכמה שבאמת היתה להם משמעות הלכו לאיבוד בים המבצעים החדשים לשנה המתוקה שהצטברו בתיבה.

ההחלטה היתה קשה אבל מחויבת המציאות: השנה לא אאחל שנה טובה בדואר אלקטרוני. זה לא שזה פאסה, וזה עוד לא נהיה ממש כמו לאהוד מוסיקאי מחתרת שפתאום זוכה להצלחה בגלגל"צ וזה כבר לא נעים להזדהות איתו - לאחל למישהו שנה טובה באינטרנט בהחלט יכולה להיות פעולה מלאה תום וכוונות טובות - אבל אני, אני חבל לי על העמסת תיבת הדואר של ידידי הקרובים. כל עוד נשארו כמה כאלה. במקום זה, אאחל להם כאן - וגם לכל עשרים ומשהו הקוראים שהגיעו לפה (נתוני הסטטיסטיקה המדויקים ברשת יכולים להיות עניין מה זה מייאש) שנה טובה. באמת. מגיעה לנו.
 

שנת האינטרנט התחילה

הריגת מוחמד אל דודה בן ה-12. הצילום הופיע באינטרנט הישראלי לפני הטלוויזיה הישראלית (AP)
 הריגת מוחמד אל דודה בן ה-12. הצילום הופיע באינטרנט הישראלי לפני הטלוויזיה הישראלית (AP)   
עוד לא הועבר לארכיון מאמר סיכום השנה של נענע, שטען שהשנה היתה רק התקדמות מרשימה אבל לא ממש מהפיכה באינטרנט הישראלי, ואפשר כבר לקוות שהשנה תהיה סוף סוף המהפכה האמיתית ברשת העברית, לפחות ככל שהדברים אמורים בסוף השבוע של ראש השנה הזה עצמו.

זה לא שסתם רציתי להתעדכן בחדשות האינתיפאדה החדשה, בנרקומניות הישראלית הידועה כשמשהו קורה. הייתי אמור להעביר מידע עדכני לקבוצה של נשים וטף שנתקעה בשאנטי שאנטי בצפון, ולא ידעה איזה צמתים פתוחים בדרך חזרה. הטלוויזיה המשיכה להשמים, הרדיו המשיך רוב הזמן לגהק שירי חג, ורק אתרי החדשות באינטרנט, שלפני שנה לא היו קיימים, דיווחו בזמן אמת על המאורעות המטרידים לאורכה ולרוחבה של הארץ. והפרחים לוויינט על התדירות וההיקף.
 
המאבק התקשורתי מתנהל באינטרנט לא פחות מאשר באמצעי התקשורת העתיקים יותר. התגובה של דובר צה"ל לתקרית המזעזעת הזו נמצאת ברשת, מה שבטוח, וכוללת צילום אווירי ושרטוט של אתר האירוע. גם טורים מהסוג שקשה היה למצוא בעיתונות המקובלת, כמו למשל הטור המתלהם - ואני יודע שכאן הסתבכתי אבל סה לה ווי - של רמי יצהר, שהציע למדינה לא להסתפק בלירות קליעים חיים באזרחים משלמי מיסים שמימנו את הקליעים הללו, אלא גם להטיל עליהם ממשל צבאי. כמה טוב שברשת, ולא יעזור כלום, אפשר אולי לנסות אבל אי אפשר להטיל ממשל צבאי.

טורים קודמים:
על המונופול של בזק והכבלים
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by