ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ספר האינטרנט של רם אורן נפרץ - והוצע לקריאה בחינם 

ספר האינטרנט של רם אורן נפרץ - והוצע לקריאה בחינם

 
 
אורן הוברמן

פרסום ראשון: ההגנה על ספרו האינטרנטי החדש של רם אורן, "עירום", פוצחה על ידי האקר ישראלי, והספר כולו הוצע לגולשים ללא תשלום באתר פיראטי עד שנסגרה הפירצה. הסופר רם אורן: "זה היה צפוי. ספרי נייר עדיפים על ספרים ברשת"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לפני כשבוע וחצי הושק במסע יחסי ציבור אימתני, הספר האינטרנטי החדש של רם אורן, "עירום". הספר, למי שלא מעודכן, הוצע לקריאה באתר ibook תמורת תשלום סמלי של כחמישה עשר שקלים. לאחר התשלום, מקבל הגולש קוד בן שמונה ספרות באמצעותו הוא יכול לקרוא את הספר באמצעות הדפדפן. אבל מסתבר שגם הסכום הפעוט שנדרש עבור הקריאה, וגם ההגנה באתר - לא מנעו את הבלתי נמנע, והספר נפרץ: אתר חדש שעלה בימים האחרונים לרשת, מציע את הספר לקריאה והורדה בחינם.

"עירום", ספר מתח חדש של אורן, עלה לרשת כפרויקט ניסיוני ראשון בארץ של הסופר, שהוא גם המו"ל של הספר במסגרת הוצאת הספרים "קשת", וחנות הספרים המשותפת לתפוז ולסטימצקי, "iBook". מאז שעלה לרשת, טוען אורן, נרשמו באתר עשרות ניסיונות פריצה ל"ספר האינטרנטי". אחד מהם, כאמור, הצליח.

זהות ההאקרים המציעים באתרם את הספר הפרוץ אינה ברורה כרגע, בעיקר בשל העובדה שהאתר אינו מכיל דבר מלבד פקודה הפותחת חלון בו ניתן לקרוא את פרקי הספר, ושורת כותרת האומרת רק "רם אורן בחינם". האתר מאוחסן על שרתי חברה אמריקאית המציעה אחסון אתרים בחינם, ומטעמים ברורים נמנעה נענע מלפרסם את הקישור לאתר, כל עוד הציע את העותק הפיראטי.
 
אתר .ibook הספר נתן פרסום יקר ערך
 אתר .ibook הספר נתן פרסום יקר ערך   
בתגובה אומר אורן לנענע, כי ציפה שהדבר יקרה במוקדם או במאוחר. "זה היה חלק מהשיקולים שלנו בפרסום הספר באינטרנט. בעתיד, אני מעריך סופרים שיציעו את ספריהם באינטרנט יזהרו יותר".

לגבי מכירות הספר, אמר אורן כי לא מדובר בעסק רווחי במיוחד. "מבחינת פיננסית עדיף להוציא את הספר `על הנייר` מאשר באינטרנט. לא הרווחתי כמעט כלום מהוצאתו באינטרנט, אך הדבר היה חוויה מאתגרת בשבילי - להיות הראשון בארץ והשני בעולם להוציא ספר המיועד לאינטרנט", הוא מעיד.

"אני רואה את המדיום האינטרנטי כמדיום מאוד שימושי. אני נעזר באינטרנט בשביל להוציא מידע עבור הספרים שאני כותב, לשאוב רעיונות ועכשיו גם לפרסם באמצעותו ספר שלי. אני לא בטוח שאוציא ספר-אינטרנט שני, מהסיבה הפשוטה שזה לא משתלם כלכלית".

מאידך, הוא מוסיף, "הספר נתן לי ול- Ibook פרסום אדיר ויקר ערך בכל כלי התקשורת".

 

לגבי האינטרנט ככלי הוצאה לאור, אומר אורן כי היתרונות הללו בארץ קטנים למדי. "הספרים האינטרנט בצורתם הנוכחית לא קלים ולא נוחים לקריאה, גם שלי. בעתיד, כשתכנס טכנולוגיית ה-Ebook, ואנשים יוכלו לקחת את הספר האלקטרוני גם לשירותים, אני מעריך שהספר האלקטרוני יהפוך למאוד פופולארי. כרגע, בסך הכל, אין תחליף שווה ערך לנייר".

עוד בעיה שמעלה אורן היא כמות הקוראים המעטה. "על אף שיחסית לספר-אינטרנט הגענו להישגים מצוינים, מעל 7000 קוראים ביום, עדיין מדובר בכמות קוראים קטנה יחסית בהשוואה לספרי ה`נייר` שלי".

גם האקרים שוחרי-ספרות, לדבריו, מהווים מכשול לא קטן "בעיקר לסופרים שמבססים את משכורתם על הרווחים מהספר האלקטרוני. בהם הפיראטיות תפגע ישירות בכיס".

יצויין כי זה אינו המקרה הראשון מסוגו בתקופה האחרונה. בשבוע שעבר הועלה לרשת הפרק הראשון מהספר הרביעי בסידרת הארי פוטר הפופולרית, שתורגם לעברית על ידי קבוצת נערים שתרגמו את הספר בעצמם.

בכל מקרה, אל תדאגו לארנקו של מר אורן. בעוד כשלושה שבועות, הוא מספר, ייצא "עירום" בגירסת הנייר שלו, עבור כל אלה שאינם מחוברים לאינטרנט, או אוהבים לקרוא את אורן במיטה.

 
 

הפירצה נסתמה

מערכת נענע מעדכנת כי היום נסגרה הפירצה שאפשרה לאתר הפיראטי להציע את הספר בחינם. באתר נכתב כי "לצערנו ולשמחתנו, הצליחו בעלי האתר לחסום את הקישור לספר. לשמחתנו כי בכך עזרנו לשיפור האבטחה באתר ולמיגור החובבנות! תודה ולהתראות".

על פי הכתוב, ביקרו באתר עד כה כחמש מאות גולשים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by