ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המהפכה: ספרות זולה 

המהפכה: ספרות זולה

 
 

תראו מה זה עולם: מצד אחד, בשבוע שעבר עלה - וירד מיד- אתר שהציע רבי מכר מועתקים להורדה בחינם. מצד שני, אחרי שסטיבן קינג שיחק אותה (יחסית) עם הנובלה החדשה שלו, כולם רוצים למכור ספרות אלקטרונית ברשת, אפילו רם אורן. כנראה שמלבד קינג, כולם יצטרכו לחכות עד שהמוניטור המהבהב יתחלף בספרים אלקטרוניים אמיתיים. בינתיים תתנחמו בז'קט ממוחשב ושובה של המציאות המדומה

 
 
 
 
 
 
 
 
 

אם מטאליקה היו יודעים לקרוא

הייתם מוכנים לקרוא ספרים על מסך מהבהב של לפ-טופ?
 הייתם מוכנים לקרוא ספרים על מסך מהבהב של לפ-טופ?   
בואו ונהיה קצת תרבותיים, לשם שינוי. נעזוב את כל האנרכיה המרדנית שמאכלסת את הטור הזה בדרך כלל, נעשה קולות של אנשים רציניים ונדבר על ספרות. זולה. מאוד זולה. ידיעה מסעירה שהופיעה השבוע ב"וויירד ניוז" השליכה את הוצאות הספרים הבינלאומיות בבת אחת אל חזית הקרב של המהפכה. אתר בשם "בוק וורז", כך דווח, מציע לינקים להעתקים פיראטיים של רבי-מכר אלקטרוניים (וביניהם, שורו, הביטו וראו, גם סדרת הארי פוטר הלוהטת).

מישהו אמר "נאפסטר של ספרים"? ובכן, לא ולא. האתר התנדף מהרשת כשעתיים לאחר פרסום הכתבה, נעלם במחשכי ה-Effnet ממנה הגיח, ותחת היו.אר.אל שלו התפרסמה הבהרה שהכחישה נמרצות את עצם קיומו. תעשיית המו"לות, שעושה מעבר זהיר והדרגתי לפורמט הפצה דיגיטלי, יכולה לנשום לרווחה. לפחות לעוד כמה שניות (עד שיתברר אם אנשים באמת מוכנים לקרוא ספרים שלמים מעל גבי מסכים מהבהבים).

 

הדיבוק של האי-בוק

האתר של סטיבן קינג. הכל בזכות המעריצים
 האתר של סטיבן קינג. הכל בזכות המעריצים   
סטיבן קינג הפך, שלא בטובתו, לגורו החדש של הספר האלקטרוני. מאות אלפי אנשים כבר הסכימו לשלם לו על סיפורים שהוא מפרסם און-ליין, וההוצאות הגדולות החליטו שזה האות שלהן להסתער על הרשת עם ליטרטורה בינארית. טעות. טעות גדולה. קינג הוא פנומן, גאון יחיד בדורו, הסופר הנמכר ביותר בהיסטוריה. תפוצת ספריו, שתהיה פרופורציה, גדולה מזו של התנ"ך. וקהילת המאמינים שלו לא פחות פנאטית.

המעריצים של קינג - ואת זה אני אומר בתור מישהו שרכש כ-40 מיצירותיו במרוצת השנים - כבר הוכיחו שיקנו כל דבר ששמו מתנוסס עליו (כולל משחקי וידיאו דבילים ותחנת רוק מפוקפקת). זה מה שנתן לו את הבטחון לפרסם את האי-בוק בהמשכים שלו בפורמט בלתי מוגן, כשהרף הוצב על 75 אחוז קוראים הוגנים שייפתחו את הארנק וישלמו. זה עבד חודשיים. השבוע זה ירד לשבעים אחוז. קינג הודיע שבכל מקרה יסיים את כתיבת הנובלה וישלים את הניסוי. בחור נחמד, בסך הכל.
 

קצת נימוס, קצת קולטורה

 
ככה או ככה, הדיגיטיזציה של הספרים היא ערובה וודאית לפירטיזציה שלהם. אם אפילו הקינג של האימה נופל ברשת, חליע לאללה על רם אורן. בכל זאת, יש הבדל אחד מרכזי: קובץ MP3 זה נחמד וסבבי כשאתה יושב ובוהה במוניטור. ספר שלם על הצג שלך זה תענוג קטן בהרבה. מה גם שהזכויות עליו שייכות בדרך כלל ליוצר שלו, ולא לקרטל דורסני. האינטרס הציבורי בשיכפולו קטן. ולבזבז על זה כסף? הלו, זה האינטרנט כאן? לא הבטיחו שהכל בחינם?

תירגעו. מי שבאמת רוצה לקרוא באופן אלקטרו-חינמי, יכול למצוא ברשת אלפי ספרים וביניהם גם הקלסיקות הגדולות של אמנות הסיפור. הבטחתי קולטורה, אז הנה: "פרויקט גוטנברג", הצד האינטליגנטי של המהפכה, מרכז אלפי יצירות מופת שכאלה באופן חוקי למהדרין, כדי להבטיח את הישרדותם לאורך הדורות ונגישותם לקהל הרחב. רוצים שייקספיר? יש. רוצים אדגר אלן פו? יש. רוצים קצת זימה? נסו את "סיפורי קנטרברי". שלא תגידו שלא דואגים לכם.
 
 

כשהליווייס יתחבר לאינטרנט

הז`קט האלקטרוני של ליווייס. מגיע עם נגן mp3 פנימי, ותמורת 9000 דולר הוא שלכם
 הז`קט האלקטרוני של ליווייס. מגיע עם נגן mp3 פנימי, ותמורת 9000 דולר הוא שלכם   
האידיאולוגיה שמאחורי האי-בוק היא אותה אחת שמניעה את גלגלי תעשיית ההיי-טק כולה: אם משהו אפשרי מבחינה טכנולוגית ונושא פוטנציאל רווחי מסויים, צריך לנסות אותו ומיד. הנטיה המסחרית הזאת מולידה מוטאציות מרתקות, כמו תנועת "העור השני" שמגיחה מדי פעם לכותרות. הרעיון הוא למחשב את הלבוש שלנו (או שמא ללבוש את המיחשוב שלנו) כדי להביא למיזוג מושלם יותר בין האדם לשלוחותיו הדיגיטליות. העתיד בהלם.

אפשר להבין למה לבוש ממוחשב יכול להיות יעיל בתחומים צבאיים/רפואיים/מדעיים, אבל ברגע שליוויס ופיליפס מוציאות בצוותא ז`קטים דיגיטליים אופנתיים המצויידים ב-GSM ונגן MP3 פנימיים, וברגע שרואים מה עושים האנשים החכמים במעבדות המדיה של אוניברסיטת MIT, מומלץ לשוחח בצפיפות עם ברוקר הנאסד"ק שלכם. יכול להיות שיש בזה משהו. הז`קט של ליוויס אמור לצאת החודש לחנויות באירופה. 9000 דולר והוא שלכם.
 

וירצ'ואל ריאליטי זה לא קללה מהניינטיז

וירצ`ואל ריאליטי אליבא דסיליקון גרפיקס. הם לא יוותרו כל כך מהר
 וירצ`ואל ריאליטי אליבא דסיליקון גרפיקס. הם לא יוותרו כל כך מהר   
הבוטום ליין: הצרכים והשאיפות המסחריים מכתיבים את ההתפתחות הטכנולוגית שלנו. יש אי-בוק כי זה מה שבמיקרוסופט ובאדובי רוצים. יש לבוש ממוחשב, כי זה הכיוון שליוויס, אדידס ודופונט דוחפות אליו במסגרת "I-Ware", הקונסורציום העתידני שלהן. "האם העור השני הוא כלי עזר או שלוחה סימביוטית של האני?", הם מהגגים. ומתכוונים לומר: האם נצליח לעשות מזה כסף או שזה יהיה פלופ כמו המציאות המדומה?

התרבות הדיגיטלית יצרה טרנד אופנתי סביב דמות הסייבורג, ההכלאה הטוטלית בין אדם למכונה, כל מה שהבטיחו לנו נביאי הוירצ`ואל ריאליטי. חשבתם שהחזון נעלם אחרי הניסיונות הכושלים והמבדחים באמצע הניינטיז? תחשבו שוב. יש מספיק חברות גדולות, סיליקון גרפיקס היא רק דוגמא, שזה באינטרס המיידי שלהן. הן לא יוותרו מהר. אם לא טוב לכם עם המשקפת והכפפה הדבילית, הם ימציאו לכם מוניטור תלת מימדי. רק תקנו.
 
 
מעריצי סטאר טרק הם אנשים רגישים במיוחד. תגידו משהו רע על פיקארד או קירק (סליחה, אבל הוא באמת דביל) והם יזנקו על גרונכם כקלינגונים מוכי-כלבת. למרות זאת, ואולי בדיוק בגלל זה, מתנחשל לו ברשת גל אדיר של פארודיות צולפניות על הסדרה.
 
במקרה הזה נשלח צוות האנטרפרייז להרפתקה פרועה במיוחד, תשע דקות של אנימציית פלסטלינה הכוללת חור-תחת גלקטי ענקי ומשגלים לוהטים עם בובות ברבי (להרחיק את הילדים מהאינטרנט המזעזע הזה תיכף ומיד). צפייה נעימה ושיהיה הכוח עימכם. או משהו כזה.


 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by