ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כל העולם כולו בייקון צר מאוד 

כל העולם כולו בייקון צר מאוד

 
 
אודליה ברקין

מאז תחילת שנות השמונים ועד הזוועתון "בלתי נראה", לא עשה קווין בייקון שום תפקיד ראוי לציון. אבל הוא הפך לקאלט אינטרני בזכות "משחק קווין בייקון", שמוכיח כי כל שחקן קולנוע בעולם קשור אליו בפחות משש דרגות. איך הפך שחקן בינוני לצומת מרכזי של קשרי אנוש, והאם יתכן שכל העולם מסתובב סביבו?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קווין בייקון. הכל מתחיל ומסתיים אצלו
 קווין בייקון. הכל מתחיל ומסתיים אצלו   
אחד המשחקים היותר משעשעים ברשת ובכלל נקרא `שש דרגות מקווין בייקון`. הנחת היסוד מאחורי המשחק היא שכל שחקן קולנוע קשור איכשהו לשחקן קווין בייקון (פוטלוס, בלתי נראה, אפולו 13), בדרגת קרבה של לא יותר מששה שלבים. מטרת המשחק היא לקשר בין כל שחקן בעולם לבייקון בכמה שפחות צעדים. הנה, לדוגמה, הקשר בין מל גיבסון לקווין בייקון: מל גיבסון שיחק ב`כופר` לצד וויליאם דיווין. אותו דיווין שיחק ב`בלתי נראה`, לצד קווין בייקון. לכן אפשר לומר שלמל גיבסון יש דרגת בייקון 2.

יהורם גאון שלנו (קזבלן) יכול להתגאות בדרגת בייקון 3. גאון שיחק ב`מבצע יונתן` (1977) עם סיביל דנינג. סיביל שיחקה בסרט האסונות `שדה תעופה: הקונקורד` (1979), לצד השחקן רוברט ווגנר. רוברט ווגנר שיחק לצידו של - מי אם לא קווין בייקון, במותחן החושני `משולש מסוכן`. או משה איבגי, שזוכה לדרגת בייקון 2 -הוא שיחק בסרט `אהבה גנובה` לצד תום הנקס והנקס שיחק ב`אפולו 13` לצד בייקון (מאחר ורוב השחקנים בישראל שיחקו לצד משה איבגי, לרובם דרגה שלוש לכל היותר לבייקון). העיקרון לא מאכזב, ותמיד עובד. כל שחקני הקולנוע בעולם קשורים לקווין בייקון.
 
בייקון. במרחק יריקה מכל שחקן ישראלי
 בייקון. במרחק יריקה מכל שחקן ישראלי   
מאחורי המשחק עומד הסבר מתמטי פשוט למדי. נניח שכל אחד מתושבי כדור הארץ מכיר 100 אנשים אחרים. כל אחד מהם מכיר עוד 100 אנשים. 100 כפול 100 זה 10000. כלומר, כל אחד מאתנו נמצא במרחק של שתי דרגות מלהכיר 10000 אנשים. אם שוב נכפיל ב100 ונתרחק שלוש דרגות, נכסה כבר תחום הכרות של מיליון אנשים. הכפלה נוספת תוביל למאה מיליון אנשים. הכפלה חמישית תעמיד אותנו במרחק חמש דרגות מעשרה מיליארד אנשים. זה כמעט כפול מאוכלוסיית כדור הארץ. המסקנה המתבקשת, אם כן, היא שכל אדם יכול להיות מקושר לכל אדם במהלך של עד שישה שלבים.

אגב, בישראל, כך אומרים, המרחק המקסימלי בין אנשים הוא שלושה שלבים ולא שישה. הסיבה היא שכולם עשו צבא , אכלו מאותו מסטינג, והחליפו צחוקים בשמירות. גם האופי החטטני והרכלני של הישראלים והעובדה שאנחנו מדינה צעירה וקטנה יחסית יש בהם כדי להסביר את הקרבה הדביקה בין האנשים במדינה.

אבל ההסבר הזה פשטני מדי. אמנם, כל אחד מאתנו מכיר בערך 100 אנשים, אבל שני אנשים שגדלים באותו מקום, או בני אותה משפחה, ודאי מכירים בערך את אותם מאה אנשים. הבעיה הזאת נפתרה במחקר מתמטי מקיף שהתבצע בשנת 98`. שלושה מתמטיקאים חקרו שלוש רשתות שונות: רשת שחקני הקולנוע הרשומים, רשת חוטי החשמל בארצות הברית וסידור העצבים בתוך תולעת מסוימת.

השלושה גילו שבכל רשת, לא משנה עד כמה מבולבלת ואקראית היא נראית, ישנו סדר מסוים שגורם למידע לעבור בזמן הקצר ביותר מנקודה לנקודה. הם גילו שבכל רשת יש כמה מגה צמתים (פורטלים?), שמקשרים ישירות למספר הרב ביותר של תאים, והם אלו שמאפשרים למידע לעבור ביתר קלות יעילות ומהירות. קווין בייקון הוא מגה לינק שכזה. מתוך המחקר הזה עלתה העובדה ש90 אחוז משחקני הקולנוע בהיסטוריה (בשעת המחקר עבדו החוקרים עם 225,226 שחקני קולנוע רשומים) קרובים לקווין בייקון במרחק של עד ארבע דרגות.
 
בייקון בפוטלוס. שום דבר רציני מאז
 בייקון בפוטלוס. שום דבר רציני מאז   
קווין בייקון נולד בקיץ של שנת 1958 בפילדלפיה, כצעיר מבין שישה אחים. בגיל 17 עבר לניו יורק והחל להופיע בתיאטרון ובקולנוע. הוא כבש את ליבן של הנערות המתבגרות בדרמה המוסיקלית "פוטלוס", שם גילם נער פרוע ומרדן שאוהב רוקנ`רול. הכומר בעיירה השמרנית הקתולית לא ממש מתלהב מהקונספציה של צעירים שרוקדים לצלילי מוסיקת השטן, אך בת הכומר דווקא כן.

מאז המשיך הבייקון לעשות המון המון סרטים, אבל שום דבר ששווה במיוחד לדווח עליו. הוא נשא לאישה את השחקנית קירה סדג`וויק (פנומן) ולזוג שני ילדים. בייקון גם הקים להקה בשם האחים בייקון יחד עם אחיו, ולהוציא שני אלבומים. כיום הוא מככב על המסכים בסרט האימה `בלתי נראה`. בסרט מגלם בייקון מדען מופרע ומגלומן שמצליח להפוך את עצמו גם לבלתי נראה וגם לרוצח פסיכוטי- ותודו שזה לא קל. הסרט, חייבים לציין, הוא לא בדיוק יצירת מופת, אם לנקוט בלשון המעטה. בארצות הברית הוא דווקא הפך ללהיט וזכה להצלחה גדולה למדי במצעד שוברי הקופות. אבל כל עוד אנחנו באינטרנט, קווין בייקון לא צריך קאמבק, כאן הוא כוכב.

סביר להניח שאלמלא המשחק החינני הקרוי על שמו, בייקון היה זוכה להרבה פחות תהודה. את המשחק המציאו ב1994- שלושה סטודנטים משועממים בשם קרייג פאס, בריאן טרטל ומייק ג`ינלי, שהוציאו את הספר `שש דרגות של קווין בייקון`, והפכו למיני סלבריטיז בזכות עצמם. מי שתרמה לפופולריות של המשחק היא כמובן הרשת, שהפיצה אותו תחילה בין האוניברסיטאות השונות בארצות הברית ואחר כך בעולם כולו. בייקון עצמו מודה שבהתחלה הוא נעלב עד עמקי נשמתו, אבל אחרי שהכיר את החבריה העליזה שמאחורי המשחק, וקיבל תגובות נרגשות של מכורים, הוא החל לשתף פעולה ואף ליהנות מהעניין.
 
 
למשחק הזה צצו וריאציות רבות, ביניהן שש דרגות של אלביס, שש דרגות של ארנולד שוורצנגר והמשחק המעט ביזארי המקשר להקת רוק אלטרנטיבית שמוצאה מניו ג`רזי, לקווין בייקון. האתר הזה, למשל, מצליח לקשור כל כוכב קולנוע שתרצו, לא רק עם קווין בייקון אלא עם כל כוכב קולנוע אחר. שעות של הנאה לכל המשפחה.

למרבה הפלא מסתבר שגם כל אחד מאתנו, האנשים הפשוטים, קשור באיזשהו אופן לקווין בייקון. אם אתם רוצים לברר מה הקשר שלכם לשחקן עם האף הסולד, נסו את המשחק הבא.
 
גם האתר SIXDEGREES.COM מתבסס על ההנחה המתמטית שהוצגה קודם, לפיה כל אדם בכוכבנו קשור לכל אדם אחר בעד שש דרגות קרבה, ושם לו למטרה להפוך את כל גולשי האינטרנט לאחוקים.

מסתבר שעולמנו, שנדמה לנו לעיתים כג`ונגל מפחיד, מנוכר ומאיים, הוא בעצם מקום ידידותי, מוכר וחם, שבו כולם קשורים לכולם, כולם מכירים את כולם, כמו בקיבוץ אחד קטן, וכולם מכירים את קווין בייקון.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by